Προς το περιεχόμενο

Τιμές καυσίμων


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαμηλότερη τιμή, δηλαδή στο καλο σενάριο απλά να σε κλέβει, 1.639. Τα εταιρικά έχουν πατήσει σχεδόν όλα το 1.7. Ο υπουργός μάλλον έχει κάνει το Cayenne υγραέριο και δε νοιάζεται πόσο έχει η αμόλυβδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2021 στις 6:06 ΜΜ, nemom είπε

παθών μαθών
στην περιοχή ανάμεσα στα λημέρια του papoys1 και του paylidis

ρίξτε ματιά στις αξιολογήσεις για βενζινάδικο
όχι μόνο στην ποσότητα αλλά και στην ποιότητα

το να κλέβει στην ποσότητα είναι ένα, και το να κλέβει και την εφορία είναι ακόμα ένα,
το να σου χαλάσει όμως και το αυτοκίνητο είναι άλλο
 

Ξέρω στην περιοχή μου βενζινάδικο που έχει κλείσει 2-3 φορές από 2 μήνες μέχρι και χρόνο και έχει αλλάξει άπειρους ιδιοκτήτες και πολλά ονόματα. Έχει πολύ χαμηλή τιμή στην 95άρα αλλά ποτέ δεν βάζω από αυτόν αλλά ούτε και από εταιρικά γιατί είναι ακριβά. Από την άλλη σε όλες τις περιοχές υπάρχουν πρατηριούχοι που κάποια στιγμή ή συχνά θα κλέψουν ή θα νοθεύσουν το καύσιμο άσχετα αν πουλάνε φτηνά ή ακριβά για αυτό προσέχουμε από που βάζουμε.

Οι κριτικές είναι συνήθως σαν του σκρουτζ βάζεις 10-20 δικούς σου να σου κάνουν άριστη κριτική ή τους βάζεις να θάψουν τον ανταγωνιστή που πουλάει φτηνά εσύ δεν μπορείς να πουλήσεις.

Στις 20/10/2021 στις 10:28 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Χαμηλότερη τιμή, δηλαδή στο καλο σενάριο απλά να σε κλέβει, 1.639. Τα εταιρικά έχουν πατήσει σχεδόν όλα το 1.7. Ο υπουργός μάλλον έχει κάνει το Cayenne υγραέριο και δε νοιάζεται πόσο έχει η αμόλυβδη...

Αμόλυβδη 1,77 στη Μεσογείων στο ύψος του Χολαργού αλλά το παιχνίδι δεν είναι στην αμόλυβδη που οι τιμές παίζουν γύρω στα 10 λεπτά δηλαδή διαφορές της τάξης του 6% αλλά στο υγραέριο όπου στην περιοχή μου Μεσόγεια υπάρχει πρατήριο με 78 λεπτά και πρατήριο με 1 ευρώ διαφορά 22 ολόκληρων λεπτών σε ποσοστά περίπου  27-28% που είναι χαώδης αν τη συγκρίνουμε  με της αμόλυβδης. 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ξέρω στην περιοχή μου βενζινάδικο που έχει κλείσει 2-3 φορές από 2 μήνες μέχρι και χρόνο και έχει αλλάξει άπειρους ιδιοκτήτες και πολλά ονόματα. Έχει πολύ χαμηλή τιμή στην 95άρα αλλά ποτέ δεν βάζω από αυτόν αλλά ούτε και από εταιρικά γιατί είναι ακριβά. Από την άλλη σε όλες τις περιοχές υπάρχουν πρατηριούχοι που κάποια στιγμή ή συχνά θα κλέψουν ή θα νοθεύσουν το καύσιμο άσχετα αν πουλάνε φτηνά ή ακριβά για αυτό προσέχουμε από που βάζουμε.

Οι κριτικές είναι συνήθως σαν του σκρουτζ βάζεις 10-20 δικούς σου να σου κάνουν άριστη κριτική ή τους βάζεις να θάψουν τον ανταγωνιστή που πουλάει φτηνά εσύ δεν μπορείς να πουλήσεις.

Ακριβώς το bold έλεγα κι εγώ και δε λάμβανα υπόψη κριτικές.
Βέβαια είχα καταλάβει ότι χοντροέκλεβε σε ποιότητα-ποσότητα
βέβαια ψιλοαπέφευγα
αλλά στην ανάγκη το καλοκαίρι έτυχε να φουλάρω.

Την πάτησα. άσχημα αυτή τη φορά, και ζημιά που βλέπω την έπαθαν κι άλλοι.
Αν θες να το πιστεύεις 
να σου πιάνεται η αναπνοή από τα καυσαέρια που μυρίζανε το διαλυτικό.

Για το λόγο αυτό ειπα κι εφιστώ την προσοχή.
Καμιά φορά τυχαίνει και δεν είναι μονάχα μαϊμού οι κριτικές.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nemom είπε

Ακριβώς το bold έλεγα κι εγώ και δε λάμβανα υπόψη κριτικές.
Βέβαια είχα καταλάβει ότι χοντροέκλεβε σε ποιότητα-ποσότητα
βέβαια ψιλοαπέφευγα
αλλά στην ανάγκη το καλοκαίρι έτυχε να φουλάρω.

Την πάτησα. άσχημα αυτή τη φορά, και ζημιά που βλέπω την έπαθαν κι άλλοι.
Αν θες να το πιστεύεις 
να σου πιάνεται η αναπνοή από τα καυσαέρια που μυρίζανε το διαλυτικό.

Για το λόγο αυτό ειπα κι εφιστώ την προσοχή.
Καμιά φορά τυχαίνει και δεν είναι μονάχα μαϊμού οι κριτικές.

Αν μιλάμε για το ίδιο (Κλεισθένους) ναι μιλάμε για ένα αμαρτωλό πρατήριο. Είναι όμως σε ένα δρόμο με πολύ κίνηση περαστικών αυτοκινήτων από άλλες περιοχές  και όχι τοπική και έτσι βάζουν πολλοί εκεί καύσιμα. Μένω κοντά 30 χρόνια στην περιοχή και γνωρίζω όλα τα πρατήρια. Το κακό με τις κριτικές όπως έχουν καταντήσει είναι ότι και μία σωστή κρίνεται χάνεται μέσα στις τόσες στημένες που ανεβάζουν κάποιοι για αυτό είπα ότι δεν έχω εμπιστοσύνη.

Από την άλλη δυστυχώς στη σημερινή αγορά καυσίμων  το μεγαλύτερο ποσοστό των εταιρικών πρατηρίων δεν μπορεί να συναγωνιστεί σε τιμές δυνατές ιδιωτικές εταιρείες με 2-3-4 ή και παραπάνω συνήθως ιδιόκτητα πρατήρια  και δικά της βυτία μεταφοράς καυσίμων για αυτό προτιμώ να βάζω καύσιμα από δοκιμασμένα με αντοχή στο χρόνο ιδιωτικά και όχι εταιρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Κράτος υπάρχει να κάνει ελέγχους? 

Ή πρέπει να πληρώνουμε συνεργεία και ελλιπείς ποσότητες? 

Κράτος υπάρχει, προσωπικό δεν εχει... Συνηθως πηγαινουν μετα απο καταγγελία και κατόπιν εορτής.

Οι σωστοι δειγματοληπτικοι ελεγχοι που γινονται (το 90% τουλαχιστον) πραγματοποιούνται απο το σχετικο εργαστηριο του ΕΜΠ για τις περισσότερες εταιρείες (και χρηματοδοτουνται απο τη μαμα-εταιρεία, κοινώς η Shell πληρωνει το ΕΜΠ να κανει ελεγχο σε όσα πρατηρια εχουν το σήμα της). Παλι καλα που υπάρχει κ αυτό δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Κράτος υπάρχει, προσωπικό δεν εχει... Συνηθως πηγαινουν μετα απο καταγγελία και κατόπιν εορτής.

Οι σωστοι δειγματοληπτικοι ελεγχοι που γινονται (το 90% τουλαχιστον) πραγματοποιούνται απο το σχετικο εργαστηριο του ΕΜΠ για τις περισσότερες εταιρείες (και χρηματοδοτουνται απο τη μαμα-εταιρεία, κοινώς η Shell πληρωνει το ΕΜΠ να κανει ελεγχο σε όσα πρατηρια εχουν το σήμα της). Παλι καλα που υπάρχει κ αυτό δηλαδή...

όντως αυτό το έχω ακούσει για τη shell ότι χρηματοδοτεί δειγματοληπτικούς ελέγχους στα πρατήριά της. Πολύ καλό γιατί αυτό δείχνει ότι σέβεται τον πελάτη αρκεί οι έλεγχοι να είναι αδιάβλητοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

όντως αυτό το έχω ακούσει για τη shell ότι χρηματοδοτεί δειγματοληπτικούς ελέγχους στα πρατήριά της. Πολύ καλό γιατί αυτό δείχνει ότι σέβεται τον πελάτη αρκεί οι έλεγχοι να είναι αδιάβλητοι.

Δεν ειναι μονο η Shell

Shell, BP, EKO, Elin, Revoil ήταν σιγουρα πριν μερικα χρονια... Οι 3 πρωτες με τους πιο αυστηρούς ελέγχους!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Δεν ειναι μονο η Shell

Shell, BP, EKO, Elin, Revoil ήταν σιγουρα πριν μερικα χρονια... Οι 3 πρωτες με τους πιο αυστηρούς ελέγχους!

+1 για ΒΡ , αυτό που θα δώσει σε λίγο καιρό cng & ταχυφορτιστές για τους μπαλαντεζαιους στη Βέροια , μου είπε πρόσφατα η υπεύθυνη ότι δέχονται αυστηρούς ελέγχους για την ποιότητα πολλά χρόνια τώρα από τα "αφεντικά" τους ,αλλά δεν έχουν  καμία σχέση σαν εταιρείες με την @#$%!@#$% δεπα/fisikon που τους (και μας) ταλαιπωρεί ως προς το cng πάνω από χρόνο τώρα.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι τιμές θα αυξηθούν κι άλλο. Η τιμή, το κομμάτι της φορολογίας δεν το βλέπω να μειώνεται και αν δούμε την κίνηση καθημερινά αυξάνεται, οπότε δεν θα έχουμε αλλαγές προς τα κάτω...

 

Από θέμα ποσότητας, επειδή στο παρελθόν γέμιζα και 10λιτρα, εταιρικά BP και Shell ήταν στο +-3%.

 

Από θέμα ποιότητας μου έχει κάνει εντύπωση το εξής:

Σε ίδια διαδρομή, ώρα, συνθήκες κίνησης, μέση ταχύτητα και όσο ποιό ίδιο οδήγηση γίνεται (συχνή χρήση cc στα ίδια ακριβώς χλμ), Fiat punto 1.3d:

χαμηλότερη κατανάλωση με διαφορά το απλό πετρέλαιο της BP,

μετά το ενισχυμένο της BP και το απλό της shell

και με μεγαλύτερη το ενισχυμένο της shell.

Μιλάμε για διαφορές 0,5-0,7λ/100χλμ σύμφωνα με το μετρητή που παίζει σε σχέση με την αντλία +-0,2λ\100χλμ. 

Μετρημένο για 2-3 χρόνια καθημερινά.

 

Σε αυτό που έχω καταλήξει είναι ότι τα συμπληρώματα καταλαμβάνουν χώρο ανά λίτρο και η ενέργεια ανά μονάδα είναι ελαφρώς μικρότερη από το καύσιμο χωρίς πολλά πρόσθετα.

 

Υ.Γ. Τελικά βάζω την απλή της ΒΡ από συγκεκριμένο εταιρικό και κάθε 2-3 μήνες βάζω και ένα πρόσθετο για τους μύκητες λίγα ml σε ένα τεπόζιτο 45 λίτρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν μιλάμε για το ίδιο (Κλεισθένους) ναι μιλάμε για ένα αμαρτωλό πρατήριο. Είναι όμως σε ένα δρόμο με πολύ κίνηση περαστικών αυτοκινήτων από άλλες περιοχές  και όχι τοπική και έτσι βάζουν πολλοί εκεί καύσιμα. Μένω κοντά 30 χρόνια στην περιοχή και γνωρίζω όλα τα πρατήρια. Το κακό με τις κριτικές όπως έχουν καταντήσει είναι ότι και μία σωστή κρίνεται χάνεται μέσα στις τόσες στημένες που ανεβάζουν κάποιοι για αυτό είπα ότι δεν έχω εμπιστοσύνη.

Από την άλλη δυστυχώς στη σημερινή αγορά καυσίμων  το μεγαλύτερο ποσοστό των εταιρικών πρατηρίων δεν μπορεί να συναγωνιστεί σε τιμές δυνατές ιδιωτικές εταιρείες με 2-3-4 ή και παραπάνω συνήθως ιδιόκτητα πρατήρια  και δικά της βυτία μεταφοράς καυσίμων για αυτό προτιμώ να βάζω καύσιμα από δοκιμασμένα με αντοχή στο χρόνο ιδιωτικά και όχι εταιρικά.

δεν είναι μόνο αυτός στην Κλεισθένους

αυτόν στην Ηρακλείτου τον έχουν πιάσει με πιο επικίνδυνη νοθεία
https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/10/ΠΡΟΣΤΙΜΑ-ΠΡΑΤΗΡΙΩΝ-SITE2.pdf

Αναφορά σε κείμενο

MH KANONIKO NOΘΕΥΜΕΝΟ σε ποσοστό 30% περίπου, με μείγμα ελαφρών κλασμάτων πετρελαίου ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ ΩΣ ΚΑΥΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ

έχουν κι οι δυο πολύ χαμηλή τιμή και αξιολογήσεις που ...βρίσκουν καθαρή αυτή τη βενζίνη

τώρα οι αξιολογήσεις που καταγγέλλουν ότι χάλασε το αμάξι τους,
αυτές χάνονται ανάμεσα στις ...θετικές

προσοχή
γιατί υπάρχει ασυδοσία-ατιμωρησία

Επεξ/σία από nemom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nemom είπε

δεν είναι μόνο αυτός στην Κλεισθένους

αυτόν στην Ηρακλείτου τον έχουν πιάσει με πιο επικίνδυνη νοθεία
https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/10/ΠΡΟΣΤΙΜΑ-ΠΡΑΤΗΡΙΩΝ-SITE2.pdf

έχουν κι οι δυο πολύ χαμηλή τιμή και αξιολογήσεις που ...βρίσκουν καθαρή αυτή τη βενζίνη

τώρα οι αξιολογήσεις που καταγγέλλουν ότι χάλασε το αμάξι τους,
αυτές χάνονται ανάμεσα στις ...θετικές

προσοχή
γιατί υπάρχει ασυδοσία-ατιμωρησία

Για την Ηρακλείτου έχω ακούσει δεν έχω βάλει ποτέ καύσιμο. Έλεγα παλαιότερα να περάσω να βάλω υγραέριο επειδή είχε την πιο χαμηλή τιμή αλλά τελικά επειδή άκουσα σε άλλο φόρουμ για το υγραέριο όχι και τόσο καλά σχόλια δεν έβαλα ποτέ.

Θυμάμαι παλαιότερα το 2013 που έκανα τη μετατροπή λίγα πρατήρια με υγραέριο καρτέλ και έβαζαν όλοι την ίδια τιμή με διαφορά κάποιων χιλιοστών. Τώρα έγιναν πολλά με διαρκή πόλεμο με συνέπεια άλλα να κλείνουν , άλλα να αλλάζουν όνομα , άλλα τα προσπαθούν να επιζήσουν με άλλες μεθόδους  , άλλα να κινδυνεύουν με εξαφάνιση όπως ο Ασμάτογλου που βλέπω παρακμή ελάχιστη κίνηση στα τρία στην Κλεισθένους λόγω υψηλών τιμών και το ένα με υγραέριο στην Κλεισθένους να κλείνει 10-20 μέρες να ανοίγει και ξανά τα ίδια. Πιστεύω θα έχουμε ανακατατάξεις και μακάρι να μη δούμε πολλά λουκέτα τώρα που οι τιμές πήραν τον ανήφορο και λογικά η κίνηση θα μειωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Για την Ηρακλείτου έχω ακούσει δεν έχω βάλει ποτέ καύσιμο. Έλεγα παλαιότερα να περάσω να βάλω υγραέριο επειδή είχε την πιο χαμηλή τιμή αλλά τελικά επειδή άκουσα σε άλλο φόρουμ για το υγραέριο όχι και τόσο καλά σχόλια δεν έβαλα ποτέ.

Θυμάμαι παλαιότερα το 2013 που έκανα τη μετατροπή λίγα πρατήρια με υγραέριο καρτέλ και έβαζαν όλοι την ίδια τιμή με διαφορά κάποιων χιλιοστών. Τώρα έγιναν πολλά με διαρκή πόλεμο με συνέπεια άλλα να κλείνουν , άλλα να αλλάζουν όνομα , άλλα τα προσπαθούν να επιζήσουν με άλλες μεθόδους  , άλλα να κινδυνεύουν με εξαφάνιση όπως ο Ασμάτογλου που βλέπω παρακμή ελάχιστη κίνηση στα τρία στην Κλεισθένους λόγω υψηλών τιμών και το ένα με υγραέριο στην Κλεισθένους να κλείνει 10-20 μέρες να ανοίγει και ξανά τα ίδια. Πιστεύω θα έχουμε ανακατατάξεις και μακάρι να μη δούμε πολλά λουκέτα τώρα που οι τιμές πήραν τον ανήφορο και λογικά η κίνηση θα μειωθεί.

ούτε τις αξιολογήσεις είχα προλάβει στο ίντερνετ ούτε τα αποτελέσματα των ελέγχων που τα τελευταία τα είδα κατόπιν εορτής
(κατά καιρούς δηλαδή που τσέκαρα, δεν τα ανανέωναν για καιρό απο το υπουργείο κι έλεγα το έχουν παρατήσει το άθλημα)

για την ιστορία άσχημα που την πάτησα από τις δυο αντλίες βενζίνης που μου χάλασαν μέχρι και μου έκανε τρύπα στην εξάτμιση
συν το σέρβις συν τις βλάβες που θα μου βγάλει μελλοντικά

υπάρχε εγκληματική ασυδοσία και θέλει προσοχή

Επεξ/σία από nemom
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

  • Δημιουργία νέου...