Προς το περιεχόμενο

Επίσημο ντεμπούτο για τα Pixel 6 και Pixel 6 Pro της Google


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nikchris είπε

Μα δεν καταλαβαινεις.

Τα iphone προσπαθει να αντιγραψει η google αλλα αποτυγχανει πληρως.

Αν ήθελε να αντιγράψει την Apple θα εφάρμοζε τις πρακτικές της. Κλειστός κώδικας, έλεγχος παντού με ρήτρες και fees ακόμη και για να πάρει ανάσα κάποιος developer.

Αν δεν σου άρεσε το καθαρό Android δεν είσαι για λειτουργικά με πολλές παραμέτρους. Μείνε στα iPhone, μια χαρά συσκευές είναι.

ΥΓ. θυμάμαι εμπειρία με παλιότερο iOS. Άντεξα ακριβώς ένα ΣΚ από τις άπειρες ελλείψεις που είχε για αυτά που εγώ ζητούσα. Η σύγκριση με το Nexus 6 μου ήταν απλά αστεία. Ευτυχώς δεν ήταν δική μου η συσκευή και την έδωσα πίσω χωρίς κόστος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Λες να δούμε τα ίδια θέματα και στον tensor? Ακόμα δεν ξέρουμε ακριβώς τι φταίει στον 888 πιθανολογώ η gpu που είναι πάρα πολύ ενεργοβόρα. Ο 870 είναι εξαιρετικός ο 788 είναι τέρμα mid range κάτω από 855 λίγο πάνω από 765g. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός βλέπω με καλό μάτι και την mediatek μετά τον 1200 πάει μπάλα λίγο στις gpu να μπορέσει ανέβει. Η Google είναι σαν την Apple ότι επιδόσεις να έχει o tensor θα δένει αρμονικά με ότι software θα φτιάξει η Google το θεωρώ δεδομένο. 

H Mediateκ φέτος πάει για μεγάλη μπάλα, Cortex-X2, armv9 γενικά αρχιτεκτονική, μόνο σε GPU θα χάνει, αλλα φαντάζομαι οτι θα είναι ΠΟΛΥ φτηνότερη απο την καβαλημένη QC. Να δούμε τι θα λέει και απο κεραία.

Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο το Pixel 4 και Pixel 5 απο πλευράς επιδόσεων, δεν παίζει να με απογοητεύσει ο Tensor, αλλού είναι το ζουμί. Τι μπορεί να κάνει η Google με τέτοιο hardware, γιατι φέτος δώσανε και στις κάμερες πάνω, και στο SoC, και παντού. Ακόμα και στις μπαταρίες.

Αν είχε και ένα πιο μικρό μοντέλο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, init0101 είπε

Γιατί ρε guys συνέχεια κινητά παντόφλες; 😕

Αυτή είναι η τάση της εποχής, αυτά ζητάει ο κόσμος (έτσι λένε έστω). Δες όλα τα μοντέλα του 2021, το σύνολο είναι στα 6.4"+

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

H Mediateκ φέτος πάει για μεγάλη μπάλα, Cortex-X2, armv9 γενικά αρχιτεκτονική, μόνο σε GPU θα χάνει, αλλα φαντάζομαι οτι θα είναι ΠΟΛΥ φτηνότερη απο την καβαλημένη QC. Να δούμε τι θα λέει και απο κεραία.

Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο το Pixel 4 και Pixel 5 απο πλευράς επιδόσεων, δεν παίζει να με απογοητεύσει ο Tensor, αλλού είναι το ζουμί. Τι μπορεί να κάνει η Google με τέτοιο hardware, γιατι φέτος δώσανε και στις κάμερες πάνω, και στο SoC, και παντού. Ακόμα και στις μπαταρίες.

Αν είχε και ένα πιο μικρό μοντέλο... 

Περίμενε ως την άνοιξη για το πιο μικρό μοντέλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Αυτή είναι η τάση της εποχής, αυτά ζητάει ο κόσμος (έτσι λένε έστω). Δες όλα τα μοντέλα του 2021, το σύνολο είναι στα 6.4"+

Περίμενε ως την άνοιξη για το πιο μικρό μοντέλο.

 

Δε περιμένω τίποτα τώρα, έχω λυσσάξει τόσους μήνες στο περίμενε :P

Ελπίζω το 6a να βγεί με Tensor και πιο μικρό σκαρί, αλλα και το 5α η ρουφιάνα Αμερική και Ιαπωνία το έδωσε. Δε θέλει ρε να πουλήσει τέλος. Για χόμπι τα βγάζουν και για να μας ταλαιπωρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikchris είπε

Oχι ΔΕΝ εχει, ΕΝΑ εχει και αυτο ανοιξε φετος

Έχω πάει στο Google Store στη Νέα Υόρκη το 2016. Οπότε είτε καμπύλωσα τον χωροχρόνο, είτε λες πράγματα που δεν ισχύουν.

Θα ήθελα να ισχύει το δεύτερο, αλλά ποντάρω στο πρώτο.

Φέτος άνοιξαν τα καινούρια τους καταστήματα και γι' αυτό γράφουν παντού "first retail"

Επεξ/σία από Q-Taxys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 minutes ago, NOODLE said:

Συμφωνώ αλλά Ελλάδα δεν είναι μόνο Θεσσαλονίκη και Αθήνα. Θέλω να πω έχει ψωμί ακόμα..

 

Σαντορίνη πχ σέρνεται..

Για τόσο νωρίς, η κάλυψη είναι σχεδον εξωπραγματική, αν συγκρίνεις με το 5G των άλλων 2 είναι μέρα με νύχτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gioksa είπε

Και αν έρθει Ελλάδα θα έχει 700€ και 1000€ αντίστοιχα!

Δεν πρόκειται να το πάρει κανείς… θα προτιμήσουν μήλο δαγκωτό!

Καλα, ας έρθει και βλέπουμε, αλλα δε θα έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δε περιμένω τίποτα τώρα, έχω λυσσάξει τόσους μήνες στο περίμενε :P

Ελπίζω το 6a να βγεί με Tensor και πιο μικρό σκαρί, αλλα και το 5α η ρουφιάνα Αμερική και Ιαπωνία το έδωσε. Δε θέλει ρε να πουλήσει τέλος. Για χόμπι τα βγάζουν και για να μας ταλαιπωρούν.

Έψαχνα 2 μήνες για 5Α σε Αμερική και Ιαπωνία. No luck. Δυστυχώς ξεπουλάνε με το που βγαίνουν.

Βέβαια ένα 6 Pro το καλοβλέπω να σου πω. Αλλά εγώ ήμουν πάντα των τεράστιων συσκευών, πάνε και με το ύψος μου αλλά και τη χρήση που κάνω. Αν και μόλις προχώρησα σε αγορά άλλου γιατί απογοητεύτηκα με το 5Α.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Για τόσο νωρίς, η κάλυψη είναι σχεδον εξωπραγματική, αν συγκρίνεις με το 5G των άλλων 2 είναι μέρα με νύχτα.

Το 5G EINAI μεγάλη απώλεια τέλη του 21, και το Wifi Call και το VoLTE. Απο την άλλη είναι συσκευή που δεν έχει λόγο να τα υποστηρίζει εδώ, οπότε δεν μπορεί να περιμένεις και πολλά απο την Google δυστυχώς. Μεγάλη απόφαση για 650 λειψό κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Για τόσο νωρίς, η κάλυψη είναι σχεδον εξωπραγματική, αν συγκρίνεις με το 5G των άλλων 2 είναι μέρα με νύχτα.

Διόνυσος αττικής, Cosmote, δεν πιάνουμε σε πολλά σημεία ούτε LTE, αλλά το 5G πάει πύραυλος! Δεν ξέρω πως παίζει, δεν έχω διαβάσει την τεχνολογία, αλλά εδώ τουλάχιστον μας σώζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikchris είπε

Yπαρχει λογος που η google εχει 2-2,5% μεριδιο αγορας παρολο που εχει απο τις καλυτερες καμερες (αν οχι την καλυτερη). Και φυσικα το αποδεικνυει για μια ακομη φορα με το pixel 6

Απαραδεκτο design στο κινητο, απαραδεκτο το android 12, απαραδεκτο και το tensor με αποδοση κατω απο περσινη ναυαρχιδα.

Aς μας πει καποιος google lover, ποσα θα χρεωνε αν ειχε φυσικα καταστηματα και αν ειχε τσιπ με αποδοση σαν της Απλ; 

 

DEAD ON ARRIVAL

Γράψε μας σε παρακαλώ κιόλας πιο λογισμικό η skin σε ικανοποιεί περισσότερο στο Android. Το τρεις λαλούν και δυό χορεύουν MIAOUI μήπως, μιας και άλλαζες τα Τσαόμι κάποτε σαν τα πουκάμισα; H επειδή σε ban-αραν από το ελληνικό community τους έχεις και γι΄αυτό την ίδια άποψη;

To One UI μήπως, που ομολογουμένως έχει κάνει πολλά βήματα βελτίωσης αλλά τα animations και την smoothίλα των Pixels δεν θα την βρείς ούτε εκεί;

Tο OOS της Oneplus που θα γίνει κάτι άλλο τώρα που την απορρόφησε η Oppo και ουσιαστικά υπέγραψε την θανατική καταδίκη της;

Η γενικά προτιμάς και την βρίσκεις με το τίγκα useless bloatware πολλών από τις προαναφερθείσες εταιρείες;

Τι πάει να πει απαράδεκτο design; Είσαι σχεδιαστής και έχεις κάτι καλύτερο στο μυαλό σου, η μπορείς να ξεχωρίσεις εκεί έξω ποια συσκευή κρατάει ο καθένας στα χέρια του, την στιγμή που είναι όλες παρόμοιες σχεδιαστικά; Αν μιλάς για το Pixel 5 (που έχω κι εγώ) είναι ότι πιο minimalistic και φυσικά γούστο μου και καπέλο μου να μου αρέσει.

Σε τι είναι απαράδεκτο το Android 12; Κι εμένα όταν το πέρασα από την beta 1, μου φάνηκε περίεργο στην αρχή. Όμως όχι μόνο το συνήθισα, αλλά μου αρέσει πολύ περισσότερο απ' ότι άλλο κυκλοφορεί και πραγματικά θεωρώ ως "πολιτισμό" (όσο περίεργος κι αν σου ακούγεται ο όρος) αυτό που προσφέρει η Google στο stock Android.

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, ο Tensor δεν ήρθε για να ανταγωνιστεί τους ήδη κορυφαίους. Και οι κορυφαίοι άλλωστε βλέπουμε τι ζόρια τραβάνε ορισμένες φορές (βλέπε 810 και τώρα μείωση επιδόσεων στον 888).  Ο Tensor ήρθε για να δέσει απόλυτα με το software της Google στα smartphones της. Ποτέ δεν την ενδιέφεραν τα στεγνά νούμερα στα benchmarks, ούτε να πουλήσει παραπάνω από τους άλλους βάσει των κορυφαίων specs. Την ενδιαφέρουν όμως οι υπηρεσίες της και το S/W κομμάτι. Και για γράψε μας επίσης ρε πυρηνικέ φυσικέ @nikchris τι κάνεις στην συσκευή σου που την αξιοποιείς παραπάνω από το 50-60% που χρείαζεσαι των top CPU σε νούμερα;

Εντωμεταξύ αυτές οι συγκρίσεις που κάνετε ορισμένοι μεταξύ iOS και Android, Apple κι ότι άλλο, είναι για τα πανηγύρια. Κοινώς, ότι του φανεί του Λωλοστεφανή. Να υπήρχαν κι άλλα smartphones εκεί έξω με iOS, να το καταλάβω. Παρόλαυτα όμως, η αντίπερα όχθη των iPhones είναι τα Pixels. Ούτε η Samsung ούτε ο κάθε κομπλεξικός κινεζοκατασκευαστής, που όνειρο του είναι να γίνει Apple στην θέση της Apple. Τα Pixels είναι ότι πιο κοντινό θα μπορούσε να συγκριθεί με προϊόντα της Apple, στον κόσμο του Android κι αυτό όμως είναι υποκειμενικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, skritikos είπε

Αν ήθελε να αντιγράψει την Apple θα εφάρμοζε τις πρακτικές της. Κλειστός κώδικας, έλεγχος παντού με ρήτρες και fees ακόμη και για να πάρει ανάσα κάποιος developer.

 

Αυτο που γραφεις, δεν βγαζει νοημα, πραγματικα.

Σαν να σου λεω οτι θελω να αντιγραψω τον ταδε και να μου λες "μα εχει μεγαλαυτια και εσυ δεν εχεις"

32 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Έχω πάει στο Google Store στη Νέα Υόρκη το 2016. Οπότε είτε καμπύλωσα τον χωροχρόνο, είτε λες πράγματα που δεν ισχύουν.

 

Πιστευω καταλαβαινεις τη διαφορα μεταξυ pop-up και πραγματικου store. Aυτο που πηγες λοιπον το 2016 ουτε πουλαγε ουτε επισκευαζε τιποτα, ηταν απλα..... ενα showroom. Kαποια μαγαζια υστερα πουλουσαν και προιοντα, αλλα ηταν αυτο, απλα popup και οχι σοβαρα retail stores.

Γραφουν first retail, επειδη ακριβως ειναι first retail lol 

43 λεπτά πριν, skritikos είπε

Αν δεν σου άρεσε το καθαρό Android δεν είσαι για λειτουργικά με πολλές παραμέτρους. Μείνε στα iPhone, μια χαρά συσκευές είναι.

 

Μια χαρα μου αρεσε το καθαρο android, ειχα literally ολα τα nexus και 3-4 oneplus. Aπλα οι αλλοι βελτιωθηκαν και το καθαρο android εμεινε πισω και δεν προσφερει οπως προσεφερε καποτε.

Ισα ισα, που τωρα ειναι και μειονεκτημα, απλα χανεις σε features και παραμετροποιηση και παντρευεσαι ενα ασχημο λιτο ui.

45 λεπτά πριν, skritikos είπε

ΥΓ. θυμάμαι εμπειρία με παλιότερο iOS. Άντεξα ακριβώς ένα ΣΚ από τις άπειρες ελλείψεις που είχε για αυτά που εγώ ζητούσα. Η σύγκριση με το Nexus 6 μου ήταν απλά αστεία. Ευτυχώς δεν ήταν δική μου η συσκευή και την έδωσα πίσω χωρίς κόστος.

 

Εγω αντεξα μια ωρα με το Pixel 5, δεν ειχε τιποτα απο αυτα που εγω ζητουσα. Το κρατησα ενα μηνα (γιατι εμπεριστατωμενη αποψη δεν γινεται ενα εχεις με 1-2 μερες) και η αποψη μου ολο και χειροτερευε

Μετα πηρα το s21 και επεσε ακομα περισσοτερο στα ματια μου το Pixel 5. Μερα με τη νυχτα τα 2 κινητα.

Βασικα να σε ρωτησω κατι, τι ζητας δηλαδη και μιλας για το Pixel; Δεν προσφερει και τιποτα, πραγματικα απορω. 

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Γράψε μας σε παρακαλώ κιόλας πιο λογισμικό η skin σε ικανοποιεί περισσότερο στο Android. Το τρεις λαλούν και δυό χορεύουν MIAOUI μήπως, μιας και άλλαζες τα Τσαόμι κάποτε σαν τα πουκάμισα; H επειδή σε ban-αραν από το ελληνικό community τους έχεις και γι΄αυτό την ίδια άποψη;

 

Α ναι το ελληνικο xiaomi community που προωθουσε scam site και οταν τους προγγηξα με εκαναν ban. 

Βλεπω εχω και fan, ξερεις ολη την ιστορια μου.

2 λεπτά πριν, Waiss είπε

To One UI μήπως, που ομολογουμένως έχει κάνει πολλά βήματα βελτίωσης αλλά τα animations και την smoothίλα των Pixels δεν θα την βρείς ούτε εκεί;

 

1000 φορες τα stutter του s21 (που ειναι ελαχιστα και δεν πειραζουν εμπειρια χρησης) απο την ξεραιλα και την στραβοκεφαλιαση του Pixel

S21 θεικο με good lock, theme park και One hand operation. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το 5G EINAI μεγάλη απώλεια τέλη του 21, και το Wifi Call και το VoLTE. Απο την άλλη είναι συσκευή που δεν έχει λόγο να τα υποστηρίζει εδώ, οπότε δεν μπορεί να περιμένεις και πολλά απο την Google δυστυχώς. Μεγάλη απόφαση για 650 λειψό κινητό.

Ενημερωτικά πάντως, η έλλειψη του 5G δεν θα είναι πρόβλημα όπως υποστηρίζουν κάποιοι, ακόμα κι αν καταργηθεί το 3G. Μόνο στο κομμάτι δεδομένων καταργείται το κι όχι στην ομιλία. Αυτό βέβαια δεν παύει να σημαίνει πως είναι έλλειψη και μάλιστα κάτι που το έχεις πληρώσει αγοράζοντας την συσκευή. Πέρα από αυτό 5G πήραν και χώρες που η Google δεν πουλάει επίσημα. Οπότε ίσως γίνει κάτι κάποια στιγμή. Από την άλλη μεριά, τα VoWiFi και VoLTE δεν μου ήταν ποτέ απαραίτητα (καταλαβαίνω κάποιους που μπορεί να μην έχουν καλό σήμα εκεί που κινούνται η στο σπίτι τους) και η διαφορά τους δεν είναι κάτι το τραγικό στην ομιλία.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, gioksa said:

Και αν έρθει Ελλάδα θα έχει 700€ και 1000€ αντίστοιχα!

Δεν πρόκειται να το πάρει κανείς… θα προτιμήσουν μήλο δαγκωτό!

Ή και όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...