Προς το περιεχόμενο

Ηχεία σε αυτοκίνητο


asrockman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Πλησιάζει ο καιρός που θα έχω το δίπλωμα μου (περιμένω να εκδοθεί) και είμαι διάδοχος ενός Opel Corsa C του 2003.

Τιμιότατο για πρώτο αμάξι ΑΛΛΑ... το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου είναι sub-par όπως και περίμενα να είναι δηλαδή.

Κάτι το οποίο σημαίνει οτι θα αλλαχθεί εξ'ολοκλήρου. Αρχικά η πηγή δέχεται μονο CD κατι το οποίο δεν βολεύει όσο οι υποδοχές aux(και bluetooth κατ'επέκταση).Πιθανότατα το πρώτο που θα αντικατασταθεί...  Στη συνέχεια τα ηχεία για τα οποία δεν γνωρίζω τίποτα πέρα απο το οτι μονο για Πειραϊκή Εκκλησία κάνουν, είναι επόμενα στο bucket list μου. Γενικότερα θα παίζει πολύ δυνατή τραπίλα με παρέα μέσα οπότε τα μπάσα πρέπει να ειναι αξιοπρεπή και λαμβάνοντας υποψιν τα πλαστικά των πορτών τα οποία θα κάνουν σα κροταλίας με το παραμικρό μπάσο ίσως χρειαστεί και εκεί επέμβαση.

Ανίδεος απο αυτά παρακαλώ ας μου δωθεί μια reference τιμή για να γίνουν όλα αυτά απο τους γνώστες!

Ευχαριστώ!

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μας ρωτάς ποσα θα σου κοστισει να πεταξεις στο κουβα σου για να σπας τα @@ του κοσμακη με τραγούδια του τύπου "χάπια κοκο μαύρο" μαζεύοντας Παναγίες από κάθε στενό! Λοιπόν δεν μπορει να προσδιοριστεί ένα τέτοιο ποσο γιατί εξαρτούνται πολλοί παράγοντες όπως τι τύπου ραδιοφώνου θες,αν θες οθόνες και αλλά τέτοια μπιχλιμπίδια! Μετά πας σε ποιότητα ηχείων,μάρκες,εργασία εγκατάστασης κτλπ! Λογικά για να ακούγεσαι σε όλη την πόλη/επαρχία όπως σκέφτεσαι θα κοστισει ίσως και παραπάνω από οτι κοστιζει όλο το αυτοκινητο μαζί! Αξίζει; Ας το κρίνεις εσυ αυτό! Πάνε σε ένα μαγαζί ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου και εκεί θα σου λύσουν όλες τις απορίες! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς από τα βασικά:

-Μία αξιοπρεπής πηγή

-Δύο ικανοποιητικά ηχεία στις πόρτες

-Ένας βασικός ενισχυτής

-Ένα subwoofer (κατά προτίμηση ενεργό).

Αυτά μπορούν να σε πάνε στα 600+ μαζί με εγκατάσταση και μονώσεις.

Από εκεί και πέρα αν θες να δώσεις παραπάνω βλέπεις αν θα αποφασίσεις να βελτιώσεις ποιότητα ή ποσότητα και κινείσαι αναλόγως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ειλικρινα θα σου εβγαζα αναλυτικα τι πρεπει να παρεις, πως μπορεις να γλυτωσεις λεφτα, ολα τα κολπα μεσα-εξω ....αλλα με εχασες στην τραπιλα🤨

 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tutuyo είπε

 

Ειλικρινα θα σου εβγαζα αναλυτικα τι πρεπει να παρεις, πως μπορεις να γλυτωσεις λεφτα, ολα τα κολπα μεσα-εξω ....αλλα με εχασες στην τραπιλα🤨

 

Μόνο το είδος της σάπιας μουσικής σε πείραξε, όχι ότι θα σπάει τις μπάλες του κόσμου όταν θα περνάει με τον κουβά του.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μπαινει καποιος ετσι απλα και ρωταει με ποιον τροπο θα ενοχλει την κοινωνια περισσοτερο και αποτελεσματικοτερα, και υπαρχουν κι αλλοι που απαντανε, μου φαινεται λιγο θλιβερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, lector είπε

Αυτο που μπαινει καποιος ετσι απλα και ρωταει με ποιον τροπο θα ενοχλει την κοινωνια περισσοτερο και αποτελεσματικοτερα, και υπαρχουν κι αλλοι που απαντανε, μου φαινεται λιγο θλιβερο.

Το να έχει κάποιος ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο δεν σημαίνει οτι πρέπει να παίζει τσίτες στις 3 το ξημέρωμα με ανοιχτά παράθυρα.

Just saying...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Το να έχει κάποιος ένα αξιοπρεπές ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο δεν σημαίνει οτι πρέπει να παίζει τσίτες στις 3 το ξημέρωμα με ανοιχτά παράθυρα.

Just saying...

Νομιζω οτι η "δυνατη τραπιλα με παρεα μεσα και μπασα" και η αξιοπρεπεια που λες δεν ταιριαζουν στην ιδια προταση. Just saying.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 6:48 ΜΜ, asrockman είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Πλησιάζει ο καιρός που θα έχω το δίπλωμα μου (περιμένω να εκδοθεί) και είμαι διάδοχος ενός Opel Corsa C του 2003.

Τιμιότατο για πρώτο αμάξι ΑΛΛΑ... το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου είναι sub-par όπως και περίμενα να είναι δηλαδή.

Κάτι το οποίο σημαίνει οτι θα αλλαχθεί εξ'ολοκλήρου. Αρχικά η πηγή δέχεται μονο CD κατι το οποίο δεν βολεύει όσο οι υποδοχές aux(και bluetooth κατ'επέκταση).Πιθανότατα το πρώτο που θα αντικατασταθεί...  Στη συνέχεια τα ηχεία για τα οποία δεν γνωρίζω τίποτα πέρα απο το οτι μονο για Πειραϊκή Εκκλησία κάνουν, είναι επόμενα στο bucket list μου. Γενικότερα θα παίζει πολύ δυνατή τραπίλα με παρέα μέσα οπότε τα μπάσα πρέπει να ειναι αξιοπρεπή και λαμβάνοντας υποψιν τα πλαστικά των πορτών τα οποία θα κάνουν σα κροταλίας με το παραμικρό μπάσο ίσως χρειαστεί και εκεί επέμβαση.

Ανίδεος απο αυτά παρακαλώ ας μου δωθεί μια reference τιμή για να γίνουν όλα αυτά απο τους γνώστες!

Ευχαριστώ!

 

Σε ίδιο αμάξι έχω μια πηγή της Pioneer τής τάξεως τών 50€ , και ηχεία έβαλα ξανά τής Pioneer το ζευγάρι 60€ . Παίρνει 6,5 ίντσες εμπρός στίς πόρτες και θα χρειαστείς και προσθήκες , όπως και φίσα iso για τή νέα πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2021 στις 5:49 ΜΜ, phanispal είπε

Μόνο το είδος της σάπιας μουσικής σε πείραξε, όχι ότι θα σπάει τις μπάλες του κόσμου όταν θα περνάει με τον κουβά του.

Αυτοι που σπανε μπαλες με μουσικη ακουνε μονο σαπια ελληνικα και τραπ.

Εχεις δει ποτε κανεναν να ακουζει στη διαπασων , rock, metal, ambient, jazz, classical?

οχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα point, δε μπορώ να πω..

Μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί και σαν επιχείρημα σε συζητήσεις περί μουσικής κουλτούρας, παιδείας κ.λπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...