Προς το περιεχόμενο

512GB Samsung Evo SD μετατράπηκε σε CD Rom ?


playfsx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/10/2021 στις 2:26 ΜΜ, lector είπε

Απ'οτι καταλαβαινω εχεις μεσα στην καρτα σου ευαισθητο προσωπικο υλικο, και καλα κανεις αλλωστε, δικαιωμα σου ειναι, και δε θελεις να διαρρευσει με οποιοδηποτε τροπο. Στη θεση σου θα θεωρουσα απλα τον εαυτο μου γκαντεμη για τα 70 ευρω και θα προχωρουσα παρακατω, καθ'οτι δε θα ηθελα επ'ουδενι να πεσει η καρτα σε λαθος χερια. Δε διαφωνω σε καμια περιπτωση με τα λεγομενα του φιλου snbblp περι επαγγελματισμου, αλλα γνωριζουμε οτι σε ολους τους χωρους υπαρχουν και "κακοι" επαγγελματιες και ποτε δε μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος, ποσο μαλλον οταν εχει να κανει με ευαισθητα δεδομενα. 

Κανε και καμια δοκιμη με τριτες εφαρμογες καταστροφης δεδομενων και αν δεν καταφερεις τιποτα κρατα την καρτα (εστω και σαν backup) και παρε μια καινουρια...

Το έθεσε πολύ ωραία.

Στις 23/10/2021 στις 5:31 ΜΜ, Kthulhou είπε

Έχεις βάλει άλλη κάρτα μνήμης στο κινητό και λειτουργεί οκ?

με cmd δοκίμασες?

ανοίγεις cmd ως admin

γράφεις Diskpart κ πατάς enter

γράφεις list disk και πατάς enter

γράφεις select disk X κ πατάς enter, όπου Χ ο αριθμός δίπλα στην sd κάρτα σου, πριν στο listdisk

ξαναγράφεις list disk για επιβεβαίωση, δίπλα στον αριθμό που είναι η sd θα έχεις αστεράκι

γράφεις attributes disk clear readonly κ πατάς enter

γράφεις exit κ πατάς enter

βγάλε - βάλε κάρτα κ πες μας

τίποτα, δεν.. μέχρι και ένα esp32 με ενσωματωμένο card reader και custom κώδικα. Δεν ανταποκρίνεται σε εντολές Write.

 

Στις 23/10/2021 στις 10:02 ΠΜ, snbblp είπε

 

Καταλάβατε τώρα γιατί υπογράφετε ένα νομικής φύσεως έγγραφο αποδεχόμενοι τους όρους, όταν παραδίδετε ή παραλαμβάνετε ένα μέσο με δεδομένα;

Καταλάβατε τώρα γιατί τα αποθηκευτικά μέσα μέχρι την επιστροφή τους, φυλάσσονται μαζί με τα δικαιολογητικά τους μέσα σε χρηματοκιβώτια και σε χώρους με ελεγχόμενη πρόσβαση;

Καταλάβατε γιατί στην ανάκτηση, τα backups των ανακτημένων αρχείων σας πάνε σε server με κρυπτογράφηση hardware και κλειδί που υπάρχει μόνο στην ROM του Ι/Ο controller της ανάκτησης ακόμα κι όταν βλάβη του controller σημαίνει οριστική απώλεια δεδομένων;

Καταλάβατε γιατί ξενάγηση επισκέπτη ή πελάτη σε χώρο με αποθηκευτικά μέσα δεν κάνουμε, ούτε κι αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα;

 

Δεν είναι επειδή δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στους συνεργάτες μας, αφού δεν έχουμε ούτε το ενδιαφέρον ούτε τον χρόνο να ψάξουμε τα αρχεία σας. Είναι επειδή πολύ συχνά, αυτοί που είναι περισσότερο καχύποπτοι, έχουν οι ίδιοι προσπαθήσει να διαβάσουν κάθε ξένο μέσο και κάθε ξένη συσκευή που έπεσε στα χέρια τους. Κι όπως έλεγε κι ενας φίλος στην εταιρία που είχαμε παλιά, "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται κι όποιος έχει την σφίγγα σφίγγεται".

Καταλαβαίνω ότι οι επαγγελματίες αυτού του κλάδου δεν έχουν δεχτεί την καλύτερη ενέργεια από πελάτες. Πάραυτα είμαι εδώ για να λύσω αυτό το πρόβλημα και οι επόμενη που θα διαβάσουν αυτή την συζήτηση το δικό τους. Ούτε να προσβάλω ήρθα ούτε να προσβληθώ. Ανούσια και τα δύο, δεν περνώ καμία ευχαρίστηση από κανένα.

7 ώρες πριν, Vault13 είπε

Αν την αφησει εξω στον Ηλιο δεν θα γινει erase μονη της; Και μετα δεν θα γινεται ουτε READ.

Θυμάμαι ότι υπήρχαν eeprom που τις έσβηνες με uv και αυτό που έθεσες είναι πολύ καλή ιδέα! Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Στις 22/10/2021 στις 3:29 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Ρωτησες το κατάστημα τι ισχυει με την επιστροφή;

Ξόδεψα 2 μέρες για να δω αν μπορώ απλά να την σβήσω και αφού δεν, άνοιξα θέμα εδώ.Η εταιρία θα είναι η τελευταία  κίνηση. Το πιο πιθανό να ρωτήσω το support τις Samsung πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2021 στις 2:40 ΠΜ, snbblp είπε

Ρε παιδιά... επαγγελματίες είναι. Προσωπικά, τόσα χρόνια, δεν έχω ακόμα γνωρίσει επαγγελματία που ενδιαφέρεται τι περιέχει το μέσο που παραλαμβάνει... Εκτός αν του το ζητήσεις, και πληρωθεί γι αυτό. Ελεος δηλαδή.
Αυτός ήταν ο κύριος λόγος που σταμάτησα και τις δωρεάν επισκευές εδώ μέσα. Εκτός από το ότι μας είναι αδιάφορο το περιεχόμενο, είναι και η σκέψη προσβλητική.
Είπαμε να μην κάνουμε φέιγ-βολάν τα δεδομένα μας, αλλά όχι να φτάσουμε μέχρι εκεί.

 

Στις 23/10/2021 στις 10:02 ΠΜ, snbblp είπε

 

Καταλάβατε τώρα γιατί υπογράφετε ένα νομικής φύσεως έγγραφο αποδεχόμενοι τους όρους, όταν παραδίδετε ή παραλαμβάνετε ένα μέσο με δεδομένα;

Καταλάβατε τώρα γιατί τα αποθηκευτικά μέσα μέχρι την επιστροφή τους, φυλάσσονται μαζί με τα δικαιολογητικά τους μέσα σε χρηματοκιβώτια και σε χώρους με ελεγχόμενη πρόσβαση;

Καταλάβατε γιατί στην ανάκτηση, τα backups των ανακτημένων αρχείων σας πάνε σε server με κρυπτογράφηση hardware και κλειδί που υπάρχει μόνο στην ROM του Ι/Ο controller της ανάκτησης ακόμα κι όταν βλάβη του controller σημαίνει οριστική απώλεια δεδομένων;

Καταλάβατε γιατί ξενάγηση επισκέπτη ή πελάτη σε χώρο με αποθηκευτικά μέσα δεν κάνουμε, ούτε κι αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα;

 

Δεν είναι επειδή δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στους συνεργάτες μας, αφού δεν έχουμε ούτε το ενδιαφέρον ούτε τον χρόνο να ψάξουμε τα αρχεία σας. Είναι επειδή πολύ συχνά, αυτοί που είναι περισσότερο καχύποπτοι, έχουν οι ίδιοι προσπαθήσει να διαβάσουν κάθε ξένο μέσο και κάθε ξένη συσκευή που έπεσε στα χέρια τους. Κι όπως έλεγε κι ενας φίλος στην εταιρία που είχαμε παλιά, "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται κι όποιος έχει την σφίγγα σφίγγεται".

Εγώ πάντως έχω άλλη άποψη. Σιγά μην τηρούν και πρωτόκολλο της NASA. Ξέρω τεχνικούς σε κατάστημα που για να δουν αν ο δίσκος λειτουργεί, το file system είναι προσβάσιμο κλπ., άνοιγαν δειγματοληπτικά φακέλους και αρχεία. Το ίδιο και για τα ανακτημένα  backup. Πως θα ήταν αλλιώς σίγουροι ότι αυτό που επέστρεφαν στον πελάτη, δούλευε κανονικά. Απλά εμένα δεν μου αποκάλυψαν ποτέ τι είχαν δει συγκεκριμένα.

Και ούτε πρωτόκολλα και λοιπά σκηνικά από ταινίες τηροΰσαν. Σε έναν πάγκο είχαν τους δίσκους.

Στις 25/10/2021 στις 12:29 ΠΜ, playfsx είπε

Το έθεσε πολύ ωραία.

τίποτα, δεν.. μέχρι και ένα esp32 με ενσωματωμένο card reader και custom κώδικα. Δεν ανταποκρίνεται σε εντολές Write.

 

Καταλαβαίνω ότι οι επαγγελματίες αυτού του κλάδου δεν έχουν δεχτεί την καλύτερη ενέργεια από πελάτες. Πάραυτα είμαι εδώ για να λύσω αυτό το πρόβλημα και οι επόμενη που θα διαβάσουν αυτή την συζήτηση το δικό τους. Ούτε να προσβάλω ήρθα ούτε να προσβληθώ. Ανούσια και τα δύο, δεν περνώ καμία ευχαρίστηση από κανένα.

Θυμάμαι ότι υπήρχαν eeprom που τις έσβηνες με uv και αυτό που έθεσες είναι πολύ καλή ιδέα! Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Ξόδεψα 2 μέρες για να δω αν μπορώ απλά να την σβήσω και αφού δεν, άνοιξα θέμα εδώ.Η εταιρία θα είναι η τελευταία  κίνηση. Το πιο πιθανό να ρωτήσω το support τις Samsung πρώτα.

Καλά κάνεις και ανησυχείς. Εγώ όταν είχα βρεθεί σε παρόμοια θέση με hdd, απλά βαριοπούλα και τέλος. Τις εγγυήσεις θα κοιτάμε τώρα; Ποιος χέστhke για τα 100-150 ευρώ μπροστά στο ενδεχόμενο διαρροής προσωπικών δεδομένων. Για μένα είναι εκτός συζήτησης οποιαδήποτε επιστροφή αποθηκευτικού μέσου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ice25 είπε

γι αυτό την επόμενη κάρτα με κρυπτογράφηση απο το πρώτο λεπτό

σε γενικές γραμμές ναι και όχι αναγκαστικά για την επιστροφή αλλά για κλοπή η απώλεια. Βέβαια σε περίπτωση corruption που είναι πολύ πιθανό σε sd, πιο απίθανο να ανακτήσεις δεδομένα.

Έστειλα στο support της Samsung και μου είπαν ότι θεωρείτε αξεσουάρ και ότι πρέπει να απευθυνθώ στο κατάστημα που το αγόρασα. 

Επανέρχομαι όταν έχω κάτι νεότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μίλησα με το νομικό τμήμα της επιχείρησης και μου εγγυήθηκε για την επιχείρηση και τους υπαλλήλους γραπτός, αλλά μέχρι εκεί. Για το προμηθευτή όπου η διαδικασία προβλέπει επιστροφή, τίποτα. Ούτε εγγύηση, ούτε ποιος είναι να μιλήσω μαζί του. Η Samsung αδιάφορη, δεν είναι δικό τις το πρόβλημα. (και εμένα το επόμενο κινητό ssd και sd δεν θα είναι ανεύθυνου)

Οπότε τελικά καταλήγω σε δύο συμπεράσματα.

Πρώτα χρειάζεται πιο αυστηρή νομοθεσία στο συγκεκριμένο κομμάτι. Αυτή τη στιγμή είναι κορόνα γράμματα η διαδικασία και φυσικά αν γίνει η στραβή δεν θα καταφέρεις να βρεις άκρη.

Και δεύτερον κρυπτογράφηση και αυτόματο Backup.

Το αυτόματο backup το κάνω με το syncthing και δουλεύει άψογα και η κρυπτογράφηση είναι ένα toggle στα settings.

Τελικά έχασα και τα λεφτά και το χρόνο μου αλλά ευτυχώς είναι μια δημόσια συζήτηση οπότε ελπίζω να γλυτώσα μερικά άτομα στο να μπουν στην διαδικασία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κίνδυνο να βγώ off-topic θα σας διηγηθώ τι μου συνέβη πριν 2 περίπου εβδομάδες:
Βρισκόμουν σε ταμείο Super Market και λόγω αβλεψίας επέστρεψα το πλαστικό καλάθι στις ντάνες έχοντας ξεχάσει μέσα το κινητό μου!
Το αντιλήφθηκα ένα ~ ενάμιση λεπτό αφότου είχα βγεί ψηλαφώντας τις τσέπες μου και ενώ είχα φτάσει 3 στενά παρακάτω.
Με κατέβαλλε πανικός, όχι για το κόστος της συσκευής (low range Xiaomi του 2017) αλλά την πιθανότητα εκμετάλλευσης των δεδομένων/κακόβουλη χρήση apps και σε δεύτερο χρόνο για τη μανούρα με τον πάροχο (έκδοση νέας κάρτας SIM με τον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό)

Το smartphone εδώ και καιρό έχει αντικαταστήσει την ταυτότητά μας. Τραπεζικές εφαρμογές και κάθε είδους δοσοληψία με το κράτος πραγματοποιείται (επαληθεύεται) μέσω κινητού.
Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως ένα PIN + gesture (γιατί αυτά χρησιμοποιώ για ξεκλείδωμα) συνιστούν αδιαπέραστο τείχος. Εξαρτάται σε ποιον θα καταλήξει...
Οπότε αφήνω στην άκρη φωτογραφίες & videos (τα οποία ούτως ή άλλως μεταφέρω πάντα στο PC για ξεσκαρτάρισμα/επεξεργασία) και εστιάζω καθαρά στο σκέλος της ασφάλειας.
Ευτυχώς είχε υποπέσει στην αντίληψη του προσωπικού και όταν ξαναμπήκα στο κατάστημα, μου επεστράφη (κατεβάζοντας τους σφυγμούς μου σε φυσιολογικά επίπεδα).

Υπάρχει κάπου στο forum οδηγός backup/encryption για smartphones με pros & cons;  Και πιο συγκεκριμένα, σε τοπικό αποθηκευτικό μέσο, όχι cloud υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Με κίνδυνο να βγώ off-topic θα σας διηγηθώ τι μου συνέβη πριν 2 περίπου εβδομάδες:
Βρισκόμουν σε ταμείο Super Market και λόγω αβλεψίας επέστρεψα το πλαστικό καλάθι στις ντάνες έχοντας ξεχάσει μέσα το κινητό μου!
Το αντιλήφθηκα ένα ~ ενάμιση λεπτό αφότου είχα βγεί ψηλαφώντας τις τσέπες μου και ενώ είχα φτάσει 3 στενά παρακάτω.
Με κατέβαλλε πανικός, όχι για το κόστος της συσκευής (low range Xiaomi του 2017) αλλά την πιθανότητα εκμετάλλευσης των δεδομένων/κακόβουλη χρήση apps και σε δεύτερο χρόνο για τη μανούρα με τον πάροχο (έκδοση νέας κάρτας SIM με τον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό)

Το smartphone εδώ και καιρό έχει αντικαταστήσει την ταυτότητά μας. Τραπεζικές εφαρμογές και κάθε είδους δοσοληψία με το κράτος πραγματοποιείται (επαληθεύεται) μέσω κινητού.
Και δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως ένα PIN + gesture (γιατί αυτά χρησιμοποιώ για ξεκλείδωμα) συνιστούν αδιαπέραστο τείχος. Εξαρτάται σε ποιον θα καταλήξει...
Οπότε αφήνω στην άκρη φωτογραφίες & videos (τα οποία ούτως ή άλλως μεταφέρω πάντα στο PC για ξεσκαρτάρισμα/επεξεργασία) και εστιάζω καθαρά στο σκέλος της ασφάλειας.
Ευτυχώς είχε υποπέσει στην αντίληψη του προσωπικού και όταν ξαναμπήκα στο κατάστημα, μου επεστράφη (κατεβάζοντας τους σφυγμούς μου σε φυσιολογικά επίπεδα).

Υπάρχει κάπου στο forum οδηγός backup/encryption για smartphones με pros & cons;  Και πιο συγκεκριμένα, σε τοπικό αποθηκευτικό μέσο, όχι cloud υπηρεσία.

Μα και οι τραπεζικές εφαρμογες θέλουν πιν για να ξεκλειδώσουν,το ίδιο φαντάζομαι και άλλες ευαίσθητες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Ωστόσο αυτό μπορεί (ίσως, δεν είμαι βέβαιος) να παρακαμφθεί αν η ταυτοποίηση γίνει με εναλλακτική μέθοδο.
Εγώ π.χ. έχω αποθηκευμένο scan της ταυτότητάς μου στο κινητό για λόγους ευκολίας, δηλαδή ο ΑΔΤ και η ημερομηνία γέννησης είναι υπόθεση δύο clicks (QuickPic -> Folder τάδε)
ΑΦΜ και λοιπά στοιχεία βρίσκονται και αυτά σε text file για τον ίδιο λόγο.

Το αναφέρω γιατί κατά το παρελθόν, τη μία και μοναδική φορά που έδωσα κάρτα μου σε συγγενή και κατάφερε να τη μπλοκάρει βάζοντας λάθος PIN 3 φορές, την ξεκλείδωσα με αυτόν τον τρόπο. Phone banking όπου ο εκπρόσωπος είχε αναλάβει να επαληθεύσει αυτά ακριβώς τα στοιχεία.
Ίσως, ΙΣΩΣ λέω (μπορεί να έχω μπεί σε paranoid mode λόγω της παραλίγο τραυματικής εμπειρίας), να μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο.
Ακόμα και το 2FA για διάφορα accounts (e-mail, PayPal κ.λπ.) φόρα-παρτίδα είναι. Ανοίγεις το Google Authenticator και τα ’χεις όλα στο πιάτο σου.
Με πρόσβαση στο e-mail (αν θεωρήσουμε πως η διεύθυνση αυτή είναι δηλωμένη και στην τράπεζα) συν όλα τα υπόλοιπα, δεν μοιάζει απίθανο.
Εύχομαι να κάνω λάθος.

Παρεμπιπτόντως, αυτή είναι η επιλογή για encryption σε Android;
1683075046_Encryptdeviceusinglockscreenpassword.jpg.190618deff3ad6f82998054328e104a9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν καταλαβαινω προς τι η συζητηση, αν μπορεις να κανεις μπακαπ τα αρχεια της καρτας και την κανεις φορματ δεν βγαινει εκτος εγγυησης, αν δεν μπορεις να κανεις μπακαπ και ειναι read only, θα την εχεις απλως για να βλεπεις τις φωτογραφιες οτι θες, αλλα δεδομενου οτι η αντιπροσωπεια δεν θα κρατησει τα αρχεια παλι δεν παει για επισκευη. Εφοσον θες να την φτιαξεις, καντην φορματ και στειλε την. Δεν νομιζω κανενας να μπει σε διαδικασια ανακτησης για μια ακυρη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vaggos231 είπε

καντην φορματ

Μα δεν μπορεί να το κάνει!

*Είχε αναφερθεί από κάποιο μέλος ότι κατάφερε να κάνει φορμάτ κλειδωμένη κάρτα, αλλά δεν θυμάμαι με ποιο πρόγραμμα το έκανε (και μετά ξανακλείδωσε πάλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/11/2021 στις 5:18 ΠΜ, playfsx είπε

Τελικά έχασα και τα λεφτά και το χρόνο μου

Μήπως να δοκιμάσετε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/11/2021 στις 11:49 ΠΜ, 9-11 είπε

Σωστά. Ωστόσο αυτό μπορεί (ίσως, δεν είμαι βέβαιος) να παρακαμφθεί αν η ταυτοποίηση γίνει με εναλλακτική μέθοδο.
Εγώ π.χ. έχω αποθηκευμένο scan της ταυτότητάς μου στο κινητό για λόγους ευκολίας, δηλαδή ο ΑΔΤ και η ημερομηνία γέννησης είναι υπόθεση δύο clicks (QuickPic -> Folder τάδε)
ΑΦΜ και λοιπά στοιχεία βρίσκονται και αυτά σε text file για τον ίδιο λόγο.

Το αναφέρω γιατί κατά το παρελθόν, τη μία και μοναδική φορά που έδωσα κάρτα μου σε συγγενή και κατάφερε να τη μπλοκάρει βάζοντας λάθος PIN 3 φορές, την ξεκλείδωσα με αυτόν τον τρόπο. Phone banking όπου ο εκπρόσωπος είχε αναλάβει να επαληθεύσει αυτά ακριβώς τα στοιχεία.
Ίσως, ΙΣΩΣ λέω (μπορεί να έχω μπεί σε paranoid mode λόγω της παραλίγο τραυματικής εμπειρίας), να μπορεί να γίνει κάτι ανάλογο.
Ακόμα και το 2FA για διάφορα accounts (e-mail, PayPal κ.λπ.) φόρα-παρτίδα είναι. Ανοίγεις το Google Authenticator και τα ’χεις όλα στο πιάτο σου.
Με πρόσβαση στο e-mail (αν θεωρήσουμε πως η διεύθυνση αυτή είναι δηλωμένη και στην τράπεζα) συν όλα τα υπόλοιπα, δεν μοιάζει απίθανο.
Εύχομαι να κάνω λάθος.

Παρεμπιπτόντως, αυτή είναι η επιλογή για encryption σε Android;
1683075046_Encryptdeviceusinglockscreenpassword.jpg.190618deff3ad6f82998054328e104a9.jpg

Για να δεις τα passwords πρέπει να βάλεις τον κωδικό/pin/δαχτυλικό  που συνδέεσαι στον google account σου,δεν είναι φόρα παρτίδα,ακομα και αν το έχεις ξεκλείδωτο,το ίδιο ισχύει και για τον chrome .Για να φτάσεις να κάνεις οτιδήποτε στο κινητό πρέπει να το ξεκλειδώσεις πρώτα.Ακόμα και για να πας στις φωτό που θα έχεις την ταυτότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια 9βολτη μπαταρια και 2 καλωδια και συρε τα πανω στις επαφες. οχι πολυ ωρα πανω. ισα να βραχυκυκλωσει.βεβαιωσου οτι δεν διαβαζεται μετα. επεστρεψε την.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2022 στις 2:28 ΜΜ, Bax είπε

Παρε μια 9βολτη μπαταρια και 2 καλωδια και συρε τα πανω στις επαφες. οχι πολυ ωρα πανω. ισα να βραχυκυκλωσει.βεβαιωσου οτι δεν διαβαζεται μετα. επεστρεψε την.

 

αλλάζει η αντίσταση μεταξύ επαφών και είναι εύκολα ανιχνεύσιμο. Επίσης υπαρχή πιθανότητα να καεί μόνο ο controller και η μνήμη να παραμείνει αναγνώσιμη από τα test pin ( αν ξύσεις την μνήμη με γυαλόχαρτο θα φανούν κάποιες επαφές). Έχω δει να  κάνουν ανάκτηση έτσι από κάρτες που δεν τις διάβαζε το αναγνωστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι μπορεί να γίνει αυτό αλλα δεν τον εχουν βαλει και στοχο για να του παρουν τα δεδομενα. Και αν κάθονταν να τσεκάρουν καθε sd χαλασμένη πιν προς πιν, περαν μιας τυπικής διάγνωσης, το σερβις δεν θα δούλευε καν με τετοιους ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...