Προς το περιεχόμενο

Επιλογη πιστωτικης καρτας


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,θα ηθελα να βγαλω μια πιστωτικη καρτα .Υπαρχει καποια που μου προτεινετε ? Γνωριζω πως ειναι και αναλογα τον τροπο ζωης και τις συνηθειες που εχει κανεις αλλα μερικες φορες υπαρχουν value καρτες τις οποιες εξαργυρωνεις στην ουσια τους ποντους/μιλια/οτιδηποτε και στην ουσια εχεις μια επιστροφη.Οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν χρησιμη .Ευχαριστω εκ των προτερων !

Υ.Γ. Ειδα η HSBC εχει πολυ μικρα επιτοκια 7% περιπου ..οταν ολες εχουν σχεδον πανω απο 15% .Γιατι τετοια διαφορα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Δες επίσης και το ετήσιο πάγιο...

Ναι εχω δει γενικα τι παιζει απο το ετησιο..συνηθως ειναι απο 30 ευρω και πανω ..αλλα μια ερωτηση πανω σε αυτο ..αν εχω απο μια τραπεζα 12% επιτοκιο με 80 ευρω παγιο ετησιο πχ...ενω στην αλλη εχω 19% και 30 ευρω ετησιο..Διαφορα 50 ευρω δηλαδη ..δεν καλυπτεται αυτο το 50ευρω με την διαφορα επιτοκιου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις πιστωτική και πληρώνεις πάντα στην ώρα σου τότε δε σε νοιάζει τι επιτόκιο έχει η καθεμία. Βρες κάποια που να σου κάνεις καλές επιστροφές, πόντους κλπ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Αν θέλεις πιστωτική και πληρώνεις πάντα στην ώρα σου τότε δε σε νοιάζει τι επιτόκιο έχει η καθεμία. Βρες κάποια που να σου κάνεις καλές επιστροφές, πόντους κλπ

Ναι αυτο ρωταω ...αν γνωριζει καποιος μια τετοια καρτα ..ειναι αμετρητες σε καθε τραπεζα ..οποτε αν καποιος εχει/ξερει για καρτα που ειναι value να μου πει να την κοιταξω περαιτερω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ψαχνεις για πιστωτικη και κοιτας τα επιτόκια,  καλύτερα να μην βγάλεις.

Εχεις τις προϋποθέσεις για πιστωτική;

 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Manthos91 είπε

Τι να κοιταξω στην πιστωτικη ? το χρωμα ?

τα επιτόκια στις πιστωτικές είναι υψηλά. Το θέμα είναι να κάνεις χρήση της πιστωτικής εξοφλώντας το λογαριασμό και όχι μόνο το ελάχιστο. Υπο αυτές τις συνθήκες δε σε ενδιαφέρει τι επιτόκιο έχει. Ας έχει και 200%. Τόκους πληρώνεις αν δεν εξοφλείς στην ώρα σου.

Όποιος έχει σκοπό να αφήνει υπόλοιπο είναι μεγάλο κορόιδο, γι αυτό σου είπε ο Νίκος ότι δε κοιτάμε τα επιτόκια. Αν κοιτάς τα επιτόκια, με τη λογική ότι θα τα τρως στο κεφάλι κάθε μήνα, άστο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω κανενας δεν παει με την λογικη οτι θα τα αφησει ολα για να πληρωνει επιτοκια ρε παιδια.Απλα τυχαινει.Οπως και να εχει εγω ψαχνω για την βελτιστη δυνατη.Αν μπορω να βρω 2 ιδιες καρτες οπου η μια μου δινει 1% μικροτερο απο την αλλη ..αυτην θα παρω.Δεν θα πω ''ελα μωρε σιγα, αφου θα την πληρωνω στην ωρα της ας παρω την αλλη'' .Αμα ηταν ολες οι καρτες ιδιες δεν θα εβγαιναν με διαφορετικα επιτοκια η καθε μια αλλωστε.Καπου δινεις καπου παιρνεις . Εφοσον δεν απαντατε για συγκεκριμενη καρτα παντως οπου το ερωτημα μου ειναι αυτο καλυτερα να μην απαντατε παιδια. Το ερωτημα ειναι απλο ..ευχαριστω ωστοσο που μπηκατε στον κοπο να ασχοληθειτε !

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δες από που ψωνίζεις συνήθως. Αν πχ επιλέγεις συγκεκριμένη αλυσίδα super market, θα δεις και ποια πιστωτική συνεργάζεται πιο πολύ με πόντους.

Έπειτα μπορεί να σε ενδιαφέρει η μετατροπή σε μίλια, αν ταξιδεύεις συχνά.

Εμένα με βόλεψε πιστωτική της Eurobank διότι έχεις επιστροφή € απευθείας στην κάρτα, να τα κανείς ο,τι θέλεις. 

Ποτε δεν κοίταξα το επιτόκιο γιατί ποτε δεν αφήνω υπόλοιπο. Simple as that.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Θεωρω κανενας δεν παει με την λογικη οτι θα τα αφησει ολα για να πληρωνει επιτοκια ρε παιδια.Απλα τυχαινει.Οπως και να εχει εγω ψαχνω για την βελτιστη δυνατη.Αν μπορω να βρω 2 ιδιες καρτες οπου η μια μου δινει 1% μικροτερο απο την αλλη ..αυτην θα παρω.Δεν θα πω ''ελα μωρε σιγα, αφου θα την πληρωνω στην ωρα της ας παρω την αλλη'' .Αμα ηταν ολες οι καρτες ιδιες δεν θα εβγαιναν με διαφορετικα επιτοκια η καθε μια αλλωστε.Καπου δινεις καπου παιρνεις . Εφοσον δεν απαντατε για συγκεκριμενη καρτα παντως οπου το ερωτημα μου ειναι αυτο καλυτερα να μην απαντατε παιδια. Το ερωτημα ειναι απλο ..ευχαριστω ωστοσο που μπηκατε στον κοπο να ασχοληθειτε !

 

Μια χαρά σου απαντάνε να σε προστατεύσουν προσπαθούν λέγοντας τη γνώμη τους η οποία αν δεν σου αρέσει μην τη λαμβάνεις υπόψιν. Μάθε να συζητάς και να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων άσχετα αν δεν συμφωνείς μαζί τους.

Εάν θέλεις να κυνηγάς προσφορές στην αγορά μην την πάρεις δεν θα σε ωφελήσει γιατί τα μπόνους που θα σου δώσει κάπου δεν υπερκαλύπτουν τη διαφορά τιμής από κάπου αλλού που έχει προσφορά ή φθηνότερη τιμή στο ίδιο προιόν. Εάν λόγω χρόνου δουλειάς γούστου καλής οικονομικής κατάστασης ψωνίζεις από συγκεκριμένα καταστήματα τότε ναι κοίτα ποια κάρτα δίνει μπόνους σε αυτά.

Να σου φέρω ένα παράδειγμα. Αν βάζεις βενζίνη από shell γιατί εκεί γουστάρεις , έχεις εμπιστοσύνη νομίζω έχει η eurobank πόντους. Αν όμως βάζεις βενζίνη από το eteka ή το silk δεν θα σου δώσουν κανένα κέρδος τα μπόνους ή η επιστροφή , αντίθετα μέσα θα μπεις γιατί η διαφορά τιμής είναι πολύ μεγαλύτερη από τα μπόνους. Γενικά φίλε η πιστωτική δεν είναι κάρτα οικονομίας να σκέφτεσαι το επιτόκιο. Είναι κάρτα εξυπηρέτησης και δεν κάνει για όλους ειδικά για ανθρώπους με μικρά εισοδήματα μου δεν μπορούν να ελέγξουν τις αγορές τους γιατί θα την υπερχρεώσουν και θα μπουν μέσα. Με το σκεπτικό που σκέφτεσαι θα έλεγα να μην πάρεις πιστωτική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ πλέον την energy της alpha 

δίνει 1% επιστροφή σε όλες τις συναλλαγές σε βενζίνη (shell) και 3% όταν βάζεις βενζίνη (στην shell προφανώς)

γενικα είναι λίγες οι πιστωτικές που έχουν επιστροφή στο σύνολο του τζίρου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Εγώ χρησιμοποιώ πλέον την energy της alpha 

δίνει 1% επιστροφή σε όλες τις συναλλαγές σε βενζίνη (shell) και 3% όταν βάζεις βενζίνη (στην shell προφανώς)

γενικα είναι λίγες οι πιστωτικές που έχουν επιστροφή στο σύνολο του τζίρου 

1% δεν είναι σε "βενζίνη (shell)", είναι σε κάθε συναλλαγή εκτός καυσίμων shell.

Αλήθεια, πόσο είναι η ετήσια συνδρομή που πληρώνεις? Επίσης καταναλώνεις αρκετό καύσιμο από shell ώστε η επιστροφή του 3% να υπερκαλύπτει το κόστος της ετήσιας συνδρομής?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

1% δεν είναι σε "βενζίνη (shell)", είναι σε κάθε συναλλαγή εκτός καυσίμων shell.

Αλήθεια, πόσο είναι η ετήσια συνδρομή που πληρώνεις? Επίσης καταναλώνεις αρκετό καύσιμο από shell ώστε η επιστροφή του 3% να υπερκαλύπτει το κόστος της ετήσιας συνδρομής?

Δίνει 1% όλων των συναλλαγών σε Energy Euros, τα οποία εξαργυρώνονται στην Shell, και όταν βάζεις βενζίνη σε Shell, δίνει 3%

Για να σε προλάβω, δε ξέρω αν στις συναλλαγές περιλαμβάνεται και ΕΝΦΙΑ, φόρος εισοδήματος, ΦΠΑ κλπ. (λογικά όχι)

Συνδρομή έχει 30€ στον 2ο χρόνο, για την οποία μου είπαν ότι μπορείς να κάνεις αίτημα αντιλογισμού (και αν κάνεις μεγάλους τζίρους κατά πάσα πιθανότητα γίνεται δεκτό)

Ακόμα και να μη γίνει δεκτό το αίτημα, με 5ψηφιο ετήσιο τζίρο, καταλαβαίνεις ότι χωρίς καν να μετρήσω την βενζίνη που βάζω, κερδίζω πάνω από 100€ τα οποία μπορώ να εξαργυρώσω σε καύσιμα 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Καλησπερα ,θα ηθελα να βγαλω μια πιστωτικη καρτα .Υπαρχει καποια που μου προτεινετε ? Γνωριζω πως ειναι και αναλογα τον τροπο ζωης και τις συνηθειες που εχει κανεις αλλα μερικες φορες υπαρχουν value καρτες τις οποιες εξαργυρωνεις στην ουσια τους ποντους/μιλια/οτιδηποτε και στην ουσια εχεις μια επιστροφη.Οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν χρησιμη .Ευχαριστω εκ των προτερων !

Υ.Γ. Ειδα η HSBC εχει πολυ μικρα επιτοκια 7% περιπου ..οταν ολες εχουν σχεδον πανω απο 15% .Γιατι τετοια διαφορα ?

Αν θες πιστωτική και να μην πληρώνεις στην ώρα σου, οπότε να πληρώνεις επιτόκια, η επιλογή ειναι μόνο 1.

Μην πάρεις κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...