Προς το περιεχόμενο

MacOS Monterey


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθελα να κανω νεα εγκατασταση του ''Monterey'' σε ενα Mac Mini M1 και εκανα πρωτα (μεσα απ το USB Installer) ''Erase Mac'' και μετα μπηκα στο Disk Utility να κανω format τον δισκο ''Mackintosh HD'', τον εκανα δηλαδη APFS και συνεχισα την εγκατασταση.

Πιο κατω στο ''Disk Images'' ειδα κατι παρτισιον, δεν τα πειραξα. Εκανα καλα, τι ακριβως ειναι αυτα;

Γενικα ηταν σωστο να κανω Erase Mac; Το Mac Mini M1 ειναι καινουργιο 15 ημερων.

fth.jpg.bbf35e8ec4f2e6035d74573b1a10eda1.jpg

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, fearless είπε

Ηθελα να κανω νεα εγκατασταση του ''Monterey'' σε ενα Mac Mini M1 και εκανα πρωτα (μεσα απ το USB Installer) ''Erase Mac'' και μετα μπηκα στο Disk Utility να κανω format τον δισκο ''Mackintosh HD'', τον εκανα δηλαδη APFS και συνεχισα την εγκατασταση.

Πιο κατω στο ''Disk Images'' ειδα κατι παρτισιον, δεν τα πειραξα. Εκανα καλα, τι ακριβως ειναι αυτα;

Γενικα ηταν σωστο να κανω Erase Mac; Το Mac Mini M1 ειναι καινουργιο 15 ημερων.

 

Κατηγορηματικά ΟΧΙ !. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fearless είπε

Μου εξηγεις τον λογο που δεν επρεπε να κανω erase; Μηπως εκανα καμια ζημια στον δισκο;

Στον δίσκο δεν έκανες κάποια ζημιά, πάντως νομίζω ότι είσαι τυχερός που το μηχάνημα δουλεύει.

Nα έχεις υπ' όψη σου ότι το macOS εδρεύει σε ένα κρυπτογραφημένο και ασφαλισμένο volume ενώ το μηχάνημα ξεκινά από ένα επίσης κρυπτογραφημένο και ασφαλισμένο snapshot.

Και στα δύο προφανώς δεν μπορεί να έχει πρόσβαση κανείς ή κάτι.

Αν τυχόν το macOS παρουσιάσει θέμα, τότε πρόκειται για bug που επιλύεται μόνο με update.

Κατά συνέπεια το clean install είναι απλά χάσιμο χρόνου.

Αυτό ξεκίνησε επί Big Sur, ενώ στο Monterey τα πράγματα πήγαν ένα βήμα παρακάτω. Στις προτιμήσεις συστήματος > σβήσιμο δεδομένων και ρυθμίσεων μπορεί πλέον κανείς να διαγράψει τα πάντα -πλην του core macOS- που μπορεί να προκαλούν θέμα.

Έτσι προκύπτει ένα σύστημα (setup as new) ακριβώς αυτό όπως ήρθε το μηχάνημα.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πλήροφοριες. ηθελα να κανω νεα εγκατασταση και καπου ειχα διαβασει για το erase mac, σαφως δεν ξανακανω το λαθος. 

50 λεπτά πριν, epinki είπε

Στις προτιμήσεις συστήματος > σβήσιμο δεδομένων και ρυθμίσεων μπορεί πλέον κανείς να διαγράψει τα πάντα -πλην του core macOS- που μπορεί να προκαλούν θέμα.

Έτσι προκύπτει ένα σύστημα (setup as new) ακριβώς αυτό όπως ήρθε το μηχάνημα.

Δεν βλεπω την ρυθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

480273879_.png.1a55c7609523a547e681b9beca6fa4ee.png

Την βλέπει κανείς μετά το upgrade σε Monterey και προφανώς μετά από ένα Monterey update.  Σε εσένα δεν εμφανίζεται μάλλον λόγω του clean install.

Εικάζω ότι θα εμφανισθεί μετά το πρώτο update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ας ελπισουμε οτι θα εμφανιστει μετα το update.

Δηλαδη κανουμε ''σβησιμο δεδομενων και ρυθμισεων'' και μετα προχωραμε σε clean install αν θελησουμε;

Εγω εκανα προχθες clean install για τον λογο οτι εχω μια qhd 2κ οθονη και εμπλεξα με το BetterDummy και εκανα καταλαθος μια ρυθμιση (ενω το ειχα να ξεκιναει αυτοματα) με την αναλυση και παγωσαν ολα, δεν ειχα ουτε ποντικι να σταματισω το dummy ακομη και μετα απο restart. για αυτο αναγκαστηκα να βαλω το Monterey απο την αρχη. απο τοτε απλα σκεφτομαι για αγορα νεας οθονης μπας και δω καμια καλυτερη γραμματοσειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να εμφανισθεί αφού πρόκειται για feature του Monterey. Οπότε ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη.

Πρόκειται για μια ασφαλή διαδικασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, epinki είπε

Θα πρέπει να εμφανισθεί αφού πρόκειται για feature του Monterey. Οπότε ακολουθείς τις οδηγίες στην οθόνη.

Πρόκειται για μια ασφαλή διαδικασία. 

Aκυρο φιλε, εμφανιζεται οταν εχω ανοιχτο το System Preferences, εγω νομιζα στο μηλο πιο αριστερα το βλεπεις. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια! Έχω ενα M1 και μετά απο περίπου 7 ώρες που έκανε να κατέβει το λογισμικό, έφαγα σφάλμα installasistant.pkg cannot meet the gatekeepers policy! Το κατεβάζω δεύτερη φορά (10 ώρες πάλι) τα ίδια. Καμια ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, DrunkKiddo είπε

Καλησπέρα παιδια! Έχω ενα M1 και μετά απο περίπου 7 ώρες που έκανε να κατέβει το λογισμικό, έφαγα σφάλμα installasistant.pkg cannot meet the gatekeepers policy! Το κατεβάζω δεύτερη φορά (10 ώρες πάλι) τα ίδια. Καμια ιδέα? 

Είναι μια περίεργη κατάσταση, για την οποία δεν είναι γνωστό το αίτιο ή δεν έχει βρεθεί ακόμη η λύση, αν προτιμάς. Για κατέβασε τον Monterey Installer από το App Store. Πιθανόν τότε η εγκατάσταση να εξελιχθεί ομαλά.

Αν το σφάλμα προκύψει και πάλι, στο δίκτυο προτείνεται η απενεργοποίηση του Gatekeeper, όμως δεν γνωρίζω αν τότε θα τρέξει η διαδικασία, ή σε κάθε περίπτωση αν είναι φρόνιμο να επιχειρήσει κανείς την παρέμβαση.

Όσο αφορά το 10ωρο, είναι προφανώς απαράδεκτο. Τρέχει σωστά η Internet σύνδεση σου ;.

Και κάτι ακόμη· έχεις κάνει και το τελευταίο Big Sur update ;. Ενώ θεωρώ βέβαιο ότι δεν τρέχεις antivirus, ή κάποιο utility που παρεμβαίνει στο σύστημα.

Επεξ/σία από epinki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Ναι η σύνδεση τρέχει κανονικά (3mbs δεν πάει παραπάνω). Ο υπολογιστής είναι καθαρός. Πέρα από office teams και steam δεν έχω καποια άλλη εφαρμογή εγκατεστημένη. Στις ενημερώσεις συστήματος, έκανα αρχικά όλες τις τελευταίες ενημερώσεις για το Big Sur και αφού τελείωσαν, έκανα επανεκκινηση και ξεκίνησα να κατεβάζω το Monterey. Το είδα και εγώ αυτό με την απενεργοποίηση του Gatekeeper αλλα επειδή είμαι νέος στο Mac φοβάμαι να αρχίσω να το πειράζω.

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες και θα σας ενημερώσω το βράδυ που ελπίζω να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία! 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια μου... δουλεύοντας λιγο πάνω από 15 χρόνια σε macbook δεν έχω καταλάβει γιατί να θέλει να κάνει κάπoιος clean install. Είναι τέτοια η χαρά στο macOS που με ένα απλό κλικ στα κάνει όλα μόνο του και είναι ένας από τους βασικούς λόγους για να πάρεις Μac OS... γιατί να ταλαιπωρούμαστε με clean install? Λέω γω τώρα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...