Προς το περιεχόμενο

MacOS Monterey


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, atheatos είπε

Δεν έχω Mac με δυνατότητα Touch ID. Αλλά και το support να επικοινωνήσεις ίσως σου προτείνουν την δημιουργία νέου χρήστη πριν σου που να κανείς κάποια επαναφορά ή καθαρή εγκατάσταση.

Φτιαξε έναν νέο χρήστη με δικαιώματα διαχειριστή και δες αν σου εμφανιζει την επιλογή εκεί.

https://getsupport.apple.com/solutions

Σκέφτομαι μήπως δεν γίνεται γενικά! Δεν έχω βρει κάποιον να μου το επιβεβαιώση. Απλά να ξέρω μην ψάχνω στα κουτουρου! 

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρα ενα Air 2017 μοντελο να θυμηθω ξανα το OS X γιατι το αφησα το μακρινο 2011 εχει Mojave 10.14.6 μου εχει βγαλει αναβαθμιση σε Monterey αλλα απετυχε μου λεει δεν συγκρατησα τον κωδικο σφαλματος και τωρα το κατεβαζει ξανα και ειναι 12GB

https://discussions.apple.com/thread/253454329

Ιδιο προβλημα και εδω.

Καπου διαβασα οτι πρεπει να παω πρωτα σε Catalina το δοκιμαζω και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αφου εβαλα Catalina και μπηκε μια χαρα μου εβγαλε αναβαθμιση στο Catalina και αφου την εκανα μου εβγαλε για το Monterey που ενω την κατεβασε εκανε ολη την διεργασια εκανε restart μετα μου εβγαλε προβλημα και εβγαλε αντι για το μηλο εναν κεραυνο.

Ξεκινησα με cmd+R εσβησα τον δισκο δεν εχω και τιποτα μεσα και τωρα βαζω να κανει εγκατασταση το Monterey

Αυτο που προσεξα ειναι οτι ειχε προσθεσει στο ονομα του δισκου Macintosh HD δυο ιδιες λεξεις ακομα δεν θυμαμαι ποιες και το εκανα ξανα Macintosh HD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2022 στις 4:53 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Πηρα ενα Air 2017 μοντελο να θυμηθω ξανα το OS X γιατι το αφησα το μακρινο 2011 εχει Mojave 10.14.6 μου εχει βγαλει αναβαθμιση σε Monterey αλλα απετυχε μου λεει δεν συγκρατησα τον κωδικο σφαλματος και τωρα το κατεβαζει ξανα και ειναι 12GB

https://discussions.apple.com/thread/253454329

Ιδιο προβλημα και εδω.

Καπου διαβασα οτι πρεπει να παω πρωτα σε Catalina το δοκιμαζω και αυτο.

 

Στις 20/9/2022 στις 10:43 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Λοιπον αφου εβαλα Catalina και μπηκε μια χαρα μου εβγαλε αναβαθμιση στο Catalina και αφου την εκανα μου εβγαλε για το Monterey που ενω την κατεβασε εκανε ολη την διεργασια εκανε restart μετα μου εβγαλε προβλημα και εβγαλε αντι για το μηλο εναν κεραυνο.

Ξεκινησα με cmd+R εσβησα τον δισκο δεν εχω και τιποτα μεσα και τωρα βαζω να κανει εγκατασταση το Monterey

Αυτο που προσεξα ειναι οτι ειχε προσθεσει στο ονομα του δισκου Macintosh HD δυο ιδιες λεξεις ακομα δεν θυμαμαι ποιες και το εκανα ξανα Macintosh HD

 

Τι σχέση έχουν αυτά που αναφέρεις με την παραπάνω συζήτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

 

Τι σχέση έχουν αυτά που αναφέρεις με την παραπάνω συζήτηση; 

Για το Monterey δεν ειναι η συζητηση; που αλλου θα επρεπε να γραψω οτι δεν μπορουσα να τα κανω εγκατασταση;

Αναφορά σε κείμενο

Πηρα ενα Air 2017 μοντελο να θυμηθω ξανα το OS X γιατι το αφησα το μακρινο 2011 εχει Mojave 10.14.6 μου εχει βγαλει αναβαθμιση σε Monterey αλλα απετυχε μου λεει δεν συγκρατησα τον κωδικο σφαλματος και τωρα το κατεβαζει ξανα και ειναι 12GB

Ειχα γραψει αυτο στην αρχη μηπως γνωριζει καποιος απο δω μεσα καποια λυση και μετα εγραψα τα υπολοιπα, απλα αν δεν απαντησει καποιος τα συγχωνευει τα μηνυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Για το Monterey δεν ειναι η συζητηση; που αλλου θα επρεπε να γραψω οτι δεν μπορουσα να τα κανω εγκατασταση;

Ειχα γραψει αυτο στην αρχη μηπως γνωριζει καποιος απο δω μεσα καποια λυση και μετα εγραψα τα υπολοιπα, απλα αν δεν απαντησει καποιος τα συγχωνευει τα μηνυματα.

Αγνόησε το, λάθος δικό μου. Είχα μείνει στη συζήτηση από το παλικάρι με το Apple Pay και είχα ξεχάσει τελείως το thread 🙂

Τελικά ποιο είναι το status με το Monterey; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M A T R I X είπε

Αγνόησε το, λάθος δικό μου. Είχα μείνει στη συζήτηση από το παλικάρι με το Apple Pay και είχα ξεχάσει τελείως το thread 🙂

Τελικά ποιο είναι το status με το Monterey; 

Δεν πειραζει και εγω εχω να ασχοληθω απο το 2011 και ισως να κανω πολλα λαθη.

Τελικα τα περασα αφου πρωτα εβαλα Catalina τα οποια δεν τα βρηκα στο store αλλα απο την σελιδα της Apple

Αυτος ο κεραυνος που μου εβγαλε αντι για το μηλο κατα την εγκατασταση και δεν εκανε απολυτως τιποτα το εσβησα με πατημενο το power τι ειναι εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι;

Κατι αλλο ακομα το μακρινο 2011 το 15αρι pro με i5 που ειχα ειχε πολυ ποιο γρηγορη εκκινηση εβγαζε το μηλο και μετα επιφανεια εργασιας τωρα βγαζει το μηλο μια μπαρα που φορτωνει και μετα την επιφανεια εργασιας, εχει καποιο προβλημα;

Προσεξα στην ανακτηση που μπαινεις με CMD+R στα βοηθηματα δισκων μου βγαζει Macintosh HD και Macintosh HD - Δεδομενα ειναι σωστο αυτο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτο ειπα αλλα και μπαταρια ειχε και στο ρευμα ηταν γιατι μου ζητησε για την εγκατασταση να το εχω στο ρευμα ασχετα αν ηταν στο 95% η μπαταρια.

Μπηκα παλι επαναφορα εσβησα τον δισκο δηλαδη και τα δυο partition που ειχε φτιαξει εφτιαξε ενα τωρα και του κανω εγκατασταση το OS ειμαι περιεργος να δω αν θα φτιαξει παλι δευτερο partition

Μου αρεσει παντως που στα mac οταν κανεις αναβαθμιση στην τελευταια εκδοση του λειτουργικου στο partition ανακτησης σου βαζει μεσα την τελευταια εκδοση σε αντιθεση με τα Windows που μενει με οτι το αγορασες.

Μικρος ειμαι μολις 50 θα θυμηθω και μαθω που θα παει. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/09/2022 at 08:40, -orestis- said:

Σκέφτομαι μήπως δεν γίνεται γενικά! Δεν έχω βρει κάποιον να μου το επιβεβαιώση. Απλά να ξέρω μην ψάχνω στα κουτουρου! 

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια!!!

Έβγαλες άκρη; Μήπως αυτό σου λέει κάτι;

https://www.macworld.com/article/550362/apple-pay-not-working-touch-id-mac.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2022 στις 4:02 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Έβγαλες άκρη; Μήπως αυτό σου λέει κάτι;

https://www.macworld.com/article/550362/apple-pay-not-working-touch-id-mac.html

Για μια στιγμή πίστεψα ότι το θέμα θα λυθεί. Τελικά τίποτα. Έκανα ότι λέει το άρθρο αλλα δυστυχώς δεν έφτιαξε.
Επόμενο βήμα τώρα είναι να μιλήσω με το support. Αλλά βαριέμαι αφάνταστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σε όλους 😃

 

τις γνώσεις σας παρακαλώ 😅 , εχω mac 15 retina  mid2015 , και βρίσκομαι   High Sierra, αξίζει να πάω  Monterey ?

ή να μέινω όπως είμαι ? ως έχει, δεν έχω κάποιο θέμα , απλά είμαι τελείως out of date.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lighto είπε

καλησπέρα σε όλους 😃

 

τις γνώσεις σας παρακαλώ 😅 , εχω mac 15 retina  mid2015 , και βρίσκομαι   High Sierra, αξίζει να πάω  Monterey ?

ή να μέινω όπως είμαι ? ως έχει, δεν έχω κάποιο θέμα , απλά είμαι τελείως out of date.

Θεωρητικά το monterey σε πιάνει, δες και εδω https://support.apple.com/en-us/HT212551 ,αλλά το μόνο που θα με προβλημάτιζε ειναι τα security updates που εισαι πολύ πίσω λογικά. 

 

Κάνε ένα αντίγραφο και κάνε μετάβαση αν δεις οτι δεν τραβάει πας ξανα πίσω ή σε big sur

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2022 στις 4:17 ΜΜ, HolyShock είπε

Θεωρητικά το monterey σε πιάνει, δες και εδω https://support.apple.com/en-us/HT212551 ,αλλά το μόνο που θα με προβλημάτιζε ειναι τα security updates που εισαι πολύ πίσω λογικά. 

 

Κάνε ένα αντίγραφο και κάνε μετάβαση αν δεις οτι δεν τραβάει πας ξανα πίσω ή σε big sur

με πιάνει μεσα, καλα security updates σίγουρα πίσω.

άρα λες να προχωρήσω σε αλλαγή.

clean install ή update ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clean install ή update είχα και εγω αυτο το δίλλημα απο big sur σε monterey. Έκανα απλα update και δεν ειχα κανένα προβλημα.

To monterey είχε κάτι θεματάκια στην αρχή, αλλά απο τότε έχουν προχωρήσει οι εκδόσεις και δεν έχω κάποιο θέμα. 

Η μόνη σκέψη που έχω στο θέμα σου αλλά ίσως ειμαι και λάθος. Είναι οτι είσαι σε σύστημα με intel η apple οκ λεει οτι το monterey τρέχει αλλά δεν ξέρω αν έχεις ακριβως την ίδια εμπειρία με το να είχες έναν imac με M1. 

Το monterey ήταν το πρωτο λειτουργικό που ήρθε μετά του m1. Λογικά δε θα έχεις θέματα.

Αλλά κράτα και ένα planb να εχεις το back up σου και εκτός time machine, και αμα δεις το monterey να κάνει νερά βάλε sierra. Τα sierra όσο τα δούλεψα ήταν πολύ καλά και σε εμπειρία με το monterey δεν ειχε και τίποτα τρελό. 

 

Αυτα που φοβάμε τώρα ειναι με όσα βγαίνουν για το ventura αλλά αυτό ειναι μάλλον άλλο θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...