Προς το περιεχόμενο

Η Adobe φέρνει τις web εκδόσεις των Photoshop και Illustrator


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μα νομίζω πως και με αυτό το σύστημα κάποια συνδρομή θα πληρώνεις πάλι. 

Μάλλον αγόρασε τα προιόντα της Affinity

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, MetroStar είπε

Είναι γραμμένες σε JavaScript (λογικά χρησιμοποιώντας και κάποια library οπως GPU.js και στο μέλλον WebGPU) ή είναι C++ που τρέχει μέσω WebAssembly;

Photoshop's journey to the web

https://web.dev/ps-on-the-web/

Λέει στο άρθρο κάποια πράγματα, αλλά τα περισσότερα μάλλον θα τα μάθουμε στις αρχές Νοεμβρίου στο Chrome Dev Summit 2021.

Over the last three years, Chrome has been working to empower web applications that want to push the boundaries of what's possible in the browser. One such web application has been Photoshop. The idea of running software as complex as Photoshop directly in the browser would have been hard to imagine just a few years ago. However, by using various new standardized web technologies, Adobe has now brought a public beta of Photoshop to the web.

In this post, we'd like to share for the first time the details of how our collaboration is extending Photoshop to the web. You can use all the APIs Adobe used and more in your own apps as well. Be sure to check out our web capabilities related blog posts for inspiration and watch our API tracker for the latest and greatest we're working on.

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

Άρα σιγά σιγά δεν θα παίζει ρόλο τι OS έχεις στο PC σου.
Απλά θα διαλέγεις ότι θέλεις και όλα τα προγράμματα θα είναι cloud.

Linux days are coming.

Θα ειναι εντελώς δωρεάν αν πρόκειται για χρηστη Linux .  Θα λέει δεν πληρώνει που δεν πληρώνει τίποτα ας του δώσουμε τσάμπα πρόσβαση σε όλη την σουίτα.  Κάπου εκεί το πάνε 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, busellatos είπε

Θα ειναι εντελώς δωρεάν αν πρόκειται για χρηστη Linux .  Θα λέει δεν πληρώνει που δεν πληρώνει τίποτα ας του δώσουμε τσάμπα πρόσβαση σε όλη την σουίτα.  Κάπου εκεί το πάνε 😅

Φίλε τα περισσότερα web apps σήμερα έχουν και free έκδοση... με διαφημίσεις.

Από web office μέχρι google docs κλπ.

Και το photopea που αναφέρθηκε πριν, το οποίο για όσους δεν το γνωρίζουν είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ το ίδιο κάνει.

Ένα δωρεάν free web photoshop express ή elements είναι σιγουράκι, δεν νομίζω να περιμένουν κι αυτοί κάποιος που δεν είναι επαγγελματίας να δίνει τόσα λεφτά. Πόσο μάλλον που σπασμένο web photoshop δεν θα παίζει, αλλά ξέχασα όλοι οι μη επαγγελματίες έχουν κανονικό νόμιμο photoshop, δεν το έχουν σπασμένο...

Όσο αφορά τα subscriptions που αναφέρθηκαν και τα συναφή, δεν καταλαβαίνω που κολλάνε στη συζήτηση.

Η Adobe το έχει γυρίσει στο subscription προ πολλού. Δεν περίμενε το web για να το γυρίσει, το έχει κάνει ήδη στις κανονικές εφαρμογές της. Τώρα αν το cloud only θα χαλάσει τη φάση με τα σπασμένα photoshop... αυτό είναι άλλο θέμα. 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aypnia είπε

 

Και το photopea που αναφέρθηκε πριν, το οποίο για όσους δεν το γνωρίζουν είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ το ίδιο κάνει.

 

Εκτός απο το ότι πατάς το κλικ για μια επιλογή και την δέχεται μετά από μισό δευτερόλεπτο (κάντε το  στο blending options πχ)

Είπαμε cloud, αλλά δεν είναι για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Λύπαμαι, αν πάμε εκεί νομιζω ότι θα επιλέγουν οι χρήστες κάποια ταμπλέτα με pen support ή chrome OS. Οι Gamers και πολλοι επαγγελματίες θα παραμείνουν σε windows ενώ οι artists θα παραμείνουν σε Mac.

Η πραγματική χρήση που αξίζει το Linux για μένα είναι σε web servers. Σε Personal device είναι κυρίως για geeks. Ο μέσος χρήστης θέλει κάτι που δουλεύει out of the box και είναι συνηθισμένος, ειδικά τώρα που τα windows είναι ουσιαστικά τσάμπα δεν έχει λόγο.

Υπάρχουν linux distro για τον τέρμα αρχάριο, υπάρχουν και για τον geek που θέλει να επιλέξει ένα ένα τα daemons που θα τρέχουν, το έχουμε ξεπεράσει αυτό κάπου το 2005.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε καταλαβα ακριβως αλλα λογικα ειναι μονο για οσους εχουν συνδρομη, σωζουν στο cloud και μπορουν απλα να το δειξουν μεσω browser. Αν ειναι ετσι, πιπες μπλε. Και ετσι φαινεται να ειναι σιγα μην αποφασισαν να αφησουν ακομα κ μια minimal ps version free οι τσιπιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μα νομίζω πως και με αυτό το σύστημα κάποια συνδρομή θα πληρώνεις πάλι. 

Σαφώς. Αυτό είναι το μοντέλο που ακολουθεί η Adobe εδώ και χρόνια.

11 ώρες πριν, ktf είπε

Μάλλον αγόρασε τα προιόντα της Affinity

Όντως;  Έχω αγοράσει το Affinity Photo κι εύχομαι να μη το πειράξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, manolis940 είπε

Υπάρχουν linux distro για τον τέρμα αρχάριο, υπάρχουν και για τον geek που θέλει να επιλέξει ένα ένα τα daemons που θα τρέχουν, το έχουμε ξεπεράσει αυτό κάπου το 2005.

Το ξέρω όπως το mint. Όπως φαίνεται όμως δεν έχουν την ανταπόκριση που περιμένουν όλοι.

Δεν έχω κάτι με το Linux αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Ο Linus μάλιστα είχε τις αγνότερες προθέσεις και αν έγινε εκατομμυριούχος έγινε γιατί ήθελαν οι εταιρίες να αναγνωριστεί δίνοντας του μετοχές και υψηλόβαθμες θέσεις και αυτό πολύ μετά.

Εγω εκεί που στεναχωρέθηκα πραγματικά ήταν όταν έχασε το τρένο του mobile. Τώρα δεν θα είχα τον ρουφιάνο της Google.

Ακόμα και τώρα αν βρει τρόπο να παίζει android apps αν βγάλει Linux mobile OS και το λανσάρει σωστά αλάτι κάτι  μπορεί να γίνει. MS, DELL, HP νομιζω θα έμπαιναν σε ένα τέτοιο alliance αν το πίστευαν.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η απομακρυσμένη χρήση προγραμμάτων που χρειάζονται άμεση ανταπόκριση και playback video, απέχει πολύ απο το επιθυμητό. Το κάνω αναγκαστικά και έχω, κατά καιρούς, πολλά προβλήματα. Θα γίνει μια αναβάθμιση της γραμμής στο 1Gbps, αλλά κρατάω πολύ μικρό καλάθι,

15 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Μπράβο της.

Εγώ χθες απαλλάχθηκα μια και καλή από τις εφαρμογές της και γράφω "απαλλάχθηκα" επειδή πραγματικά δεν ήθελα άλλο το συνδρομητικό μοντέλο. Καλή, χρυσή αλλά όχι και κάθε μήνα να τα σκάω για ενοικίαση. Προτιμώ την ιδιοκτησία.

Δηλαδή είναι προτιμότερο να δίνεις ένα διχίλιαρο κάθε χρόνο, από το να δίνεις 62 ευρώ κάθε μήνα; Ιδίως αν δεν έχεις σταθερή ροή δουλειάς, η συνδρομή είναι σωτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Πάντως η απομακρυσμένη χρήση προγραμμάτων που χρειάζονται άμεση ανταπόκριση και playback video, απέχει πολύ απο το επιθυμητό. Το κάνω αναγκαστικά και έχω, κατά καιρούς, πολλά προβλήματα. Θα γίνει μια αναβάθμιση της γραμμής στο 1Gbps, αλλά κρατάω πολύ μικρό καλάθι,

Δηλαδή είναι προτιμότερο να δίνεις ένα διχίλιαρο κάθε χρόνο, από το να δίνεις 62 ευρώ κάθε μήνα; Ιδίως αν δεν έχεις σταθερή ροή δουλειάς, η συνδρομή είναι σωτήρια.

Που ακριβώς θα δίνω 2.000 ευρώ τον χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Που ακριβώς θα δίνω 2.000 ευρώ τον χρόνο;

Αν αγόραζες όλη του σουίτα της Adobe και κάνεις αναβάθμιση στη νέα έκδοση κάθε χρόνο.
Ή αν αγόραζες το C4D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Αν αγόραζες όλη του σουίτα της Adobe και κάνεις αναβάθμιση στη νέα έκδοση κάθε χρόνο.
Ή αν αγόραζες το C4D

Ευτυχώς που δεν υπάρχει μονάχα η Adobe 🙏🏻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Το ξέρω όπως το mint. Όπως φαίνεται όμως δεν έχουν την ανταπόκριση που περιμένουν όλοι.

Λογικό και γω που μέχρι κάποιο καιρό ήταν το βασικό μου λειτουργικό δεν τα κατάφερα να παραμείνω και τώρα απλά μπαίνω καμιά φορά για πλάκα. Ο κύριος λόγος που φεύγουν και ειδικά οι επαγγελματίες, είναι γιατί χρησιμοποιούν έστω και μία εφαρμογή που παίζει αποκλειστικά σε windows και δεν υπάρχει αξιόλογο alternative σε linux.

Ωστόσο με τις εταιρίες να στρέφονται στις εφαρμογές web πιστεύω ολοένα και περισσότεροι θα γυρνάμε πάλι πίσω. Προσωπικά πέραν απ΄τον παραπάνω λόγο δεν βρίσκω άλλο λόγο να μείνω στα αντιπαραγωγικά windows και όχι στο λατρεμένο gnome όπου το φέρνω με μερικά extensions στα μέτρα μου και γίνομαι φουλ παραγωγικός ακόμη και στο Core 2 Duo PC που έχω και τρέχει άψογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...