Προς το περιεχόμενο

5 Linux distros αποδεικνύονται σημαντικά ταχύτερες από τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχααχ αναμενόμενο να το χ3σ3τε το θέμα. :D

Πλέον το Photoshop βγαίνει σε web, όσοι λένε για εφαρμογές video editing σοβαρές εδώ μέσα παίζει να μην έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ καμία. Γενικα μην κατηγορουμε το λειτουργικό σύστημα γιατί κάποιοι δεν βγάζουν τις εφαρμογές τους εκεί. Το ίδιο και για τα games.

Το Linux πλέον είναι στα ίδια επίπεδα user experience με τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα. Προσωπικά Στη δουλειά αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ Mac εδώ και κάνα 2 χρόνια και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι ο ντόρος. Ένα σύστημα με vanilla KDE είναι καλύτερο σε όλα, εδώ και χρόνια.

TL;DR όλα τα λειτουργικά έχουν τις χρήσεις τους. Κάποιοι έχουν συνηθίσει κάπου και σωστά μένουν εκεί. Σαν ένας χρήστης που δεν έχει επαγγελματικές ανάγκες από το λειτουργικό του σύστημα, δεν υπάρχει πλέον κάτι που να μην μπορώ να κάνω σε μια τυπική διανομή linux

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πιγκουίνος βγάζει στην φόρα όλα τα στραβά της MS και των καπιταλιστικων προϊόντων της με τα οποία αποκτάει κέρδη εις βάρος του λαού. Η εργατια αποδεικνύει πως μπορεί να παράγει ταχύτερα προϊόντα και να χτυπήσει τα αφεντικά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS βούτηξε ότι δημοφιλές χαρακτηριστικό είχαν άλλα λειτουργικά, το έβαλε στα 10 και το ονόμασε windows11.

Από την άλλη ένα laptop που έχω και είναι 10ετίας+ τρέχει linux mint και πάει σφαίρα.

win11.png.9ac594c3be846a3a53ef71f22ea58c17.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ασυναρτησίες που θα βλέπουμε πάλι καθημερινά.

Αυτό το ονομάζουν κάποιοι benchmark; Γιατί δεν το λένε τεστ ΠΑΠ; Την ίδια αξία έχει για τον τομέα που απευθύνεται.

Και συγκριτικά με τα xp, υπήρχαν γρηγορότερα distro, και με τα 7 και με τα 10 κλπ κλπ. Διαφορετικό utilization.

Αλλά πάλι Windows βάζατε όλοι, διότι οι ψωροπερηφανοι nerds ανά την υφήλιο βγάζουν ο ένας το μάτι του άλλου. 

Δεν θα δούνε ποτέ χαρά στα σκέλια τους με αυτό το τροπάριο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gebrukal είπε

Ενδιαφέρον άρθρο, εάν εξαιρέσεις πως είναι παντελώς άχρηστο για κάθε είδους music/image/video creators, gamers και για κάθε non IT άτομο που θέλει να κάνει οτιδήποτε πέρα από το να ανοίξει έναν browser

Τόσα ξέρεις τόσα γράφεις. Ψάξε το λίγο καλύτερα. Σιγά σιγά θα μας πεις ότι έχεις αγοράσει την σουίτα της Adobe για Windows.  Ένα γραφείο το υποστηρίζει τέλεια, έναν μαθητή επίσης, έναν που ασχολείται με φωτογραφία, video, animation  με προγράμματα blender davinci resolve και πόσα άλλα. Και οι gamers μπορούν, όπως και οι μουσικοί. Όπως βλέπεις όμως οι εταιρείες σκόπιμα δεν υποστηρίζουν την πλατφόρμα. Παρακολούθησε λίγο ότι πλέον τα Windows 11 θα υποστηρίζουν Linux και Android applications. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unpopular opinion: To Linux είναι εύκολο και πιο φιλικό για τον χρήστη από ότι τα Windows (μόνο το Gnome, όχι τα υπόλοιπα). Αλλά δεν πρόκειται ποτέ να γίνει δημοφιλές, γιατί ο τρόπος που είναι στημένο το καθιστά αδύνατο να γίνει εμπορικό (είναι σχεδόν αδύνατον να κάτσεις να συντηρείς κλειστά πακέτα binary, κι ακόμα χειρότερα κλειστούς drivers).

Disclaimer: Όταν λέω Linux εννοώ Gnu/Linux distros. Ο πυρήνας μια χαρά χρήσιμος είναι, και είναι ο νο1 χρησιμοποιούμενος πυρήνας και με διαφορά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gebrukal είπε

9Ενδιαφέρον άρθρο, εάν εξαιρέσεις πως είναι παντελώς άχρηστο για κάθε είδους music/image/video creators, gamers και για κάθε non IT άτομο που θέλει να κάνει οτιδήποτε πέρα από το να ανοίξει έναν browser

Για την ακρίβεια αν δεν εισαι domain administrator σαν ΙΤ δεν εχεις κανενα λόγο να εχεις windows στο μηχανημα σου. Βασικά ακομα και τοτε δεν χρειαζεται να εχεις windows στο μηχάνημα σου. Προσωπικά για μένα, (με εμπειρία administrator 15+ χρόνια) το μοναδικο προϊόν της MS που αξίζει να χρησιμοποιήσεις σε εταιρικό επίπεδο είναι τα win server αποκλειστικά σαν domain Controller για τους χρήστες. Από κει και πέρα δεν υπάρχει κάποιος ρόλος για τον οποίο θα χρησιμοποιούσα προϊόντα της MS στο δίκτυο μου.

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην είχαν τα Windows το σπρώξιμο, και πολλές φορές παράνομο, από την MS, κι ας είχε αναπτυχθεί το OpenGL τόσο καλά όσο το directX και θα σου έλεγα εγώ που θα ήταν τα παράθυρα...

6 ώρες πριν, doom666 είπε

50 Linux distros αποδεικνύονται χειροτερα και ανίκανα σε daylily tasks + games..!!!

Ευχαριστώ

Πάρε τότε ένα Xbox ή ένα PS. Τι τον θέλεις τον υπολογιστή;

Btw, τα daylily tasks τι είναι;  Αυτό από το τραγούδι "Στην αγορά του Ντεϊλίλι...";
(να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε δω μέσα... Όχι τίποτ' άλλο να βλέπουμε και ποιο άχρηστοι χρήστες βγάζουν το Linux άχρηστο!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, chncynic said:

Χαχααχ αναμενόμενο να το χ3σ3τε το θέμα. :D

Πλέον το Photoshop βγαίνει σε web, όσοι λένε για εφαρμογές video editing σοβαρές εδώ μέσα παίζει να μην έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ καμία. Γενικα μην κατηγορουμε το λειτουργικό σύστημα γιατί κάποιοι δεν βγάζουν τις εφαρμογές τους εκεί. Το ίδιο και για τα games.

Το Linux πλέον είναι στα ίδια επίπεδα user experience με τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα. Προσωπικά Στη δουλειά αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ Mac εδώ και κάνα 2 χρόνια και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι ο ντόρος. Ένα σύστημα με vanilla KDE είναι καλύτερο σε όλα, εδώ και χρόνια.

TL;DR όλα τα λειτουργικά έχουν τις χρήσεις τους. Κάποιοι έχουν συνηθίσει κάπου και σωστά μένουν εκεί. Σαν ένας χρήστης που δεν έχει επαγγελματικές ανάγκες από το λειτουργικό του σύστημα, δεν υπάρχει πλέον κάτι που να μην μπορώ να κάνω σε μια τυπική διανομή linux

Σταμάτησα να διαβάζω όταν έφτασα στο “user experience”… :) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι "Επαγγελματίες" χρήστες των windows -ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ- !!!! Αγοράσαν μια τσάντα εργαλείων πχ 1000 ευρω (το pc-ακι τους) χωρίς εργαλεία , και μετά ολα τα άλλα ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ.... (δηλ Κλεμένα>>>))) 

ΤΙΜΟΥΛΕΣ ΞΕΡΕΤΕ Ή ΝΑ Τ ΠΩ ΧΟΝΤΡΙΚΑ;;;;

OFFICE PRO -- 600E

ANTIVIRUS -- 30 / XRONO

ADOBE SUITE --- 3500E

AUTOCAD --- 4500E

cubase, steinberg, yamaha, virtualdj, hese mesa polyxroni!!!!

eleos!!!!!

 

Επεξ/σία από 4trimatz
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MikeKata είπε

Το SteamDeck το έχουν κάνει μεν optimized για το συγκεκριμένο hardware, αλλά στην ουσία δεν παύει να είναι τίποτα άλλο από ένα Ryzen PC με ενσωματωμένα γραφικά RDNA 2, LPDDR5 RAM και SSD. Δεν είναι π.χ σαν κονσόλα που έχει άλλη αρχιτεκτονική (ενσωματωμένη RAM κλπ). Επίσης που τρέχει μία αλλαγμένη optimized μορφή του Arch. Στην ουσία δηλαδή ό,τι anti cheat γραφτεί για το SteamDeck, γράφεται γενικότερα για Linux και θα είναι διαθέσιμο για όλα (τουλάχιστον σίγουρα για Arch που ενδιαφέρει εμένα). Το Proton δεν παίζει ρόλο σε τι distro το έχεις. Και προσωπικά, ασυμβατότητες σε hardware δεν έχω. Επομένως, όλα καλά στο θέμα της συμβατότητας.

Όχι. Στην ουσία τρέχει ένα VM (με KVM μπορείς να το τρέχεις, δεν είναι ανάγκη για τίποτα "βαρύ") μέσα στο Arch και μέσω RDP τρέχει τα προγράμματα των Windows σαν native στο Linux. Στην ουσία τι κάνει;  Έχει ένα αρχείο που ελέγχει (όποτε θες, δεν το κάνει συνέχεια) τι είναι εγκατεστημένο στα Windows, και το "τραβάει" τρέχοντάς το στο GUI του Linux σου. Σου εμφανίζεται στο launcher, το κάνεις pin και γενικότερα το δουλεύεις κανονικά σαν native εγκατεστημένο πρόγραμμα. Κάτι σαν αυτό που κάνει το WSL για τα Windows που μπορείς να τρέχεις πλέον Linux εφαρμογές με GUI μέσα στα Windows, απλά το WSL είναι πιο low level, με λιγότερο overhead και, σε κλασσικό στυλ Windows, σου έρχεται σεταρισμένο από μόνο του.

Το Win-Apps το είχα τρέξει μέχρι και σε 2 core/4 thread laptop CPU. Αν ενδιαφέρεσαι, εδώ και ένα βίντεο.

 

30-45 λεπτά διαδικασία που ο τυπος στο βιντεο ως γνωστης, ειχε αρκετά θεματα μεχρι να το τρεξει. Και ολα αυτα για "pretty good" experience. Συγγνώμη αλλά δεν εδωσα ενα σκασμο λεφτα για PC για να εχω "pretty good" experience στις εφαρμογές που θελω.

6 ώρες πριν, chncynic είπε

Χαχααχ αναμενόμενο να το χ3σ3τε το θέμα. :D

Πλέον το Photoshop βγαίνει σε web, όσοι λένε για εφαρμογές video editing σοβαρές εδώ μέσα παίζει να μην έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ καμία. Γενικα μην κατηγορουμε το λειτουργικό σύστημα γιατί κάποιοι δεν βγάζουν τις εφαρμογές τους εκεί. Το ίδιο και για τα games.

Το Linux πλέον είναι στα ίδια επίπεδα user experience με τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα. Προσωπικά Στη δουλειά αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ Mac εδώ και κάνα 2 χρόνια και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι ο ντόρος. Ένα σύστημα με vanilla KDE είναι καλύτερο σε όλα, εδώ και χρόνια.

TL;DR όλα τα λειτουργικά έχουν τις χρήσεις τους. Κάποιοι έχουν συνηθίσει κάπου και σωστά μένουν εκεί. Σαν ένας χρήστης που δεν έχει επαγγελματικές ανάγκες από το λειτουργικό του σύστημα, δεν υπάρχει πλέον κάτι που να μην μπορώ να κάνω σε μια τυπική διανομή linux

Το user experience για μενα ειναι υποκειμενικο. Εχω δοκιμασει Mint και Ubuntu. Κανενα δεν θεωρω καλυτερο σαν ευκολια χρησης απο τα Win 10. Απο εκει και περα, προσωπικα, εχω τα Windows για συγκεκριμενα πραγματα. Gaming, Photoshop/Premiere και Office. Και για να προλαβω. Οχι δεν θελω εναλακτικες επιλογες, οχι δεν θελω emulation και οχι δεν θελω VM κτλ.

1 ώρα πριν, kawavn800 είπε

Τόσα ξέρεις τόσα γράφεις. Ψάξε το λίγο καλύτερα. Σιγά σιγά θα μας πεις ότι έχεις αγοράσει την σουίτα της Adobe για Windows.  Ένα γραφείο το υποστηρίζει τέλεια, έναν μαθητή επίσης, έναν που ασχολείται με φωτογραφία, video, animation  με προγράμματα blender davinci resolve και πόσα άλλα. Και οι gamers μπορούν, όπως και οι μουσικοί. Όπως βλέπεις όμως οι εταιρείες σκόπιμα δεν υποστηρίζουν την πλατφόρμα. Παρακολούθησε λίγο ότι πλέον τα Windows 11 θα υποστηρίζουν Linux και Android applications. 

Ξανά λοιπον. Εγω που εχω συνδρομή στο Creative Cloud μπορώ να εχω native εφαρμογες στο Linux; Δεν θελω winapps και αλλα υποκαταστατα. Μπορω να εχω Photoshop, Premiere και Office 365 στο Linux; Επίσης, ως βασικο μου gaming μηχανημα, μπορώ να εχω Gamepass, Steam, Ubiconnect, Epic, Battlenet, Gog, να τρεχουν natively με ολα τα παιχνιδια που εχει το καθε store; Αν η απαντηση ειναι ναι δεν εχω κανενα προβλημα να παω σε Linux και προτεινε μου τις καλυτερες διανομες. Αν η απάντηση ειναι οχι ή ναι με τον χ τροπο, τοτε οτι και να λες εσυ, κανενας λογικός ανθρωπος δεν θα πηγαινε σε linux. Δεν θεοποιώ τα windows ουτε κραζω το linux. Δεν ειμαι fanboy η hater εργαλειων. Κοιτάω με ποιο εργαλειο κανω καλυτερα την δουλεια μου και την διασκεδασή μου. Και με το Linux δεν μπορω. Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε. 

11 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ας μην είχαν τα Windows το σπρώξιμο, και πολλές φορές παράνομο, από την MS, κι ας είχε αναπτυχθεί το OpenGL τόσο καλά όσο το directX και θα σου έλεγα εγώ που θα ήταν τα παράθυρα...

Πάρε τότε ένα Xbox ή ένα PS. Τι τον θέλεις τον υπολογιστή;

Btw, τα daylily tasks τι είναι;  Αυτό από το τραγούδι "Στην αγορά του Ντεϊλίλι...";
(να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε δω μέσα... Όχι τίποτ' άλλο να βλέπουμε και ποιο άχρηστοι χρήστες βγάζουν το Linux άχρηστο!)

Kαι αν ειχα ρόδες δεν θα ξοδευα καυσιμα να παω δουλεια. Θα ετρωγα μια τυροπιτα και θα πηγαινα. Με τα αν δεν κανουμε δουλεια. Και προσωπικά δεν με νοιαζει αν ειχε σπρώξιμο. Το θεμα ειναι πως το directx ΕΙΝΑΙ καλυτερο, τα windows εχουν καλυτερο support απο games και apps. Δεν με νοιαζει φιλε μου πως και γιατι. Απο την στιγμη που ετσι ειναι θα χρησιμοποιώ Windows. Δεν εχω θεμα αν αλλαξει να παω σε linux αλλα δεν με απασχολει κιολας γιατι κερδιζουν τα windows. δεν εχω μετοχες στην MS. ειναι απλα ενα εργαλειο

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπράβο τους. Δεν είναι τυχαίο που σε επίπεδο Server όλοι προτιμούν Linux. Απλά η κατάσταση παραμένει στο "σε επίπεδο server".

δεν είναι για τη μάζα. Αλλά για συγκεκριμένες λειτουργίες.

Μακάρι κάποια στιγμή να είχαμε office, google drive, onedrive, σωστούς drivers για wifi εκτυπωτές και σωστή λειτουργία σε πολλαπλές οθόνες, σωστό software για video rendering,  για editing σε σοβαρά γραφικά layers. Και πολλά άλλα που στα windows υπάρχουν από τα windows vista... Να το δοκίμαζε και ο περισσότερος κόσμος.

10 ώρες πριν, dieksodo είπε

μου θυμιζει ενα φιλο που τις προαλλες με κοροιδευε γιατι εδωσα 1100 ευρω για αιφονι και αυτος ηταν πολυ εξυπνος γιατι πηρε ενα λενοβο 200 ευρω (γιατι ειναι εξυπνος και δεν τον πιανει κωτσο η αππλ) με 3πλασια ραμ απο το δικο μου. τελικα μετα απο 5 χρονια πηρε και αυτος αιφονι ( 2020SE γιατι ειναι εξυπνος και δεν τον πιανει κωτσο η αππλ)

Αν έκανε τη δουλειά του με κινητό 200 ευρώ και το κράτησε και 5 χρόνια. Μαλλον έξυπνο τον λες και όντως δεν τον πιάνει κώτσο κανείς. :) 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 4trimatz είπε

οι "Επαγγελματίες" χρήστες των windows -ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ- !!!! Αγοράσαν μια τσάντα εργαλείων πχ 1000 ευρω (το pc-ακι τους) χωρίς εργαλεία , και μετά ολα τα άλλα ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ.... (δηλ Κλεμένα>>>))) 

ΤΙΜΟΥΛΕΣ ΞΕΡΕΤΕ Ή ΝΑ Τ ΠΩ ΧΟΝΤΡΙΚΑ;;;;

OFFICE PRO -- 600E

ANTIVIRUS -- 30 / XRONO

ADOBE SUITE --- 3500E

AUTOCAD --- 4500E

cubase, steinberg, yamaha, virtualdj, hese mesa polyxroni!!!!

eleos!!!!!

 

Office pro plus 2019 - 3€ εως 30€

antivirus - 5€ το χρόνο

adobe suite - 743,85€ το χρόνο

AUTOCAD - 4795 ΑΝΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ή 1775 τον χρόνο.

για επαγγελματίες δεν είναι τρελά τα ποσά. Δε δουλεύουν όλοι σπασμένα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω Pac-Man σε DOS και θα πιάνω 6000 fps.

Αλήθεια τώρα σύγκριναν windows με Linux; 

Γιατι δεν αφήνουν τους Linuxαδες στην ησυχία τους. Ποιος σας είπε ότι οι σοβαροί Linuxαδες θέλουν όλοι να βάλουν Linux και να πιάσουν μερίδιο αγοράς (εκτός αν πχ δουλεύουν στη fedora);

58 λεπτά πριν, 4trimatz είπε

οι "Επαγγελματίες" χρήστες των windows -ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ- !!!! Αγοράσαν μια τσάντα εργαλείων πχ 1000 ευρω (το pc-ακι τους) χωρίς εργαλεία , και μετά ολα τα άλλα ΠΕΙΡΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ.... (δηλ Κλεμένα>>>))) 

ΤΙΜΟΥΛΕΣ ΞΕΡΕΤΕ Ή ΝΑ Τ ΠΩ ΧΟΝΤΡΙΚΑ;;;;

OFFICE PRO -- 600E

ANTIVIRUS -- 30 / XRONO

ADOBE SUITE --- 3500E

AUTOCAD --- 4500E

cubase, steinberg, yamaha, virtualdj, hese mesa polyxroni!!!!

eleos!!!!!

 

Με εξαίρεση το antivirus που θα το χρειαζόσουν και στο Linux αν δεν ήταν στο 2%, τα περισσότερα freeware υπάρχουν και για windows.

Όμως αυτός που βγάζει το ψωμάκι του με το πρόγραμμα θα πάρει το αγοραστό.

Αυτός που βάζει photoshop ή autocad χωρίς να είναι επαγγελματίας πολύ απλά παίρνει τζιπάκι για να πηγαίνει 1 φορά την εβδομάδα στο supermarket που είναι 2 τετράγωνα πιο πέρα.

Η δικιά μου προτροπή είναι ότι δεν υπάρχει καλό και κακό λειτουργικό  με την έννοια που λέγετε αλλά αυτό που αρέσει στον καθένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...