Προς το περιεχόμενο

Το Spotify πήρε την πρωτιά της Apple σε ακροατές podcast


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίως χάρη στην επιθετική στρατηγική και τα αποκλειστικά συμβόλαια με δημιουργούς περιεχομένου

Κατά την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων τριμήνου, το Spotify ανέφερε σταθερά κέρδη από τις αυξανόμενες συνδρομές επί πληρωμή και τις πωλήσεις διαφημίσεων. Ένα μεγάλο μερίδιο από τις διαφημίσεις αυτές προωθήθηκε στα podcast, τα οποία πλέον παρακολουθούν περισσότεροι χρήστες από οποιαδήποτε άλλη περίοδο.

Η εταιρεία επικαλέστηκε την έρευνα Podcast Consumer Tracker της Edison Research για το δεύτερο τρίμηνο και άλλα εσωτερικά αποτελέσματα, ανακοινώνοντας ότι ξεπέρασε την Apple Music και έγινε η κορυφαία πλατφόρμα podcast των ΗΠΑ. Συγκεκριμένα, όταν ρωτήθηκαν ποια πλατφόρμα χρησιμοποιούν πιο συχνά για να ακούσουν podcast, το 24% των 8.000 υποψηφίων της Edison Research δήλωσαν πως το Spotify είναι η επιλογή τους, με το 21% να προτιμάει το Apple Podcasts και το 18% το YouTube.

Το TechCrunch αναφέρει πως αναλυτής του eMarketer προέβλεψε ότι το Spotify θα ξεπερνούσε το Apple Music, όσον αφορά το κοινό που ακούει podcast, μέχρι το τέλος του τρέχον έτους κατά 200.000 χρήστες, φτάνοντας συνολικά τους 28,2 εκατομμύρια χρήστες. Μέχρι το 2025, ο αριθμός αυτός προβλέπεται να φτάσει τα 43,6 εκατομμύρια. Το TechCrunch αναφέρει επίσης την κακή υποδοχή στον πρόσφατο επανασχεδιασμό του Apple Podcasts ως πιθανή αιτία προτίμησης του Spotify.

Δεδομένου ότι οι ΗΠΑ είναι η κορυφαία αγορά διαφημίσεων για podcast, σίγουρα βοηθάει στο να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της συγκεκριμένης αγοράς. Η επιθετική στρατηγική του Spotify συνεχίζει να προσελκύει δημιουργούς και να προσθέτει νέες εκπομπές στον κατάλογό του με συνολικά 3,2 εκατομμύρια podcast, όπως και μοναδικό περιεχόμενο μέσω ενός πολυετές συμβολαίου με τη WWE. Συνεπώς, αν χρησιμοποιείτε το Spotify για μουσική, μην περιμένετε τη καμπάνια των podcast να σταματήσει.

Τους τελευταίους 3 μήνες, το Spotify κατέγραψε κέρδη 75 εκατομμυρίων ευρώ, τζίρο 2,5 δισεκατομμυρίων ευρώ με αύξηση περίπου 20% στον αριθμό μηνιαίων ενεργών χρηστών, premium συνδρομητών και εσόδων συνδρομητών.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούω αρκετη μουσική μέσα στην μέρα και ορισμένα podcasts, αποφάσισα να βάλω το Premium πριν λίγες γιατί μου την έσπασε το YouTube με τις διαφημίσεις το τελευταίο διάστημα, κάθε βίντεο και διαφήμιση.

Και καταλαβαίνω τώρα γιατί είναι πρώτο το Spotify, δεν το έχω μετανιώσει.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, προσπαθώ να μην πληρώνω άχρηστες συνδρομητικές υπηρεσιες γενικά online, αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με κάτι άλλο. Όμως το Spotify, λόγω του γεγονότος ότι ακούω πολύ μουσική, είναι μακράν η πιο VFM αγορά που έχω κάνει σε όλες αυτές.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει και τα δυο για εμένα δεν υπάρχει ξεκάθαρος νικητής . Ο κάθε ένας έχει τα δικά του καλά . Ειδικά από spatial audio του Apple Music δεν υπάρχει !!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πόσο σπάσιμο που πλέον πρέπει να δηλώσεις USA σαν location στα Echo products για να μην έχει regional lock στο διασύνδεση του το Spotify. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω συνδρομής Apple One για ένα διάστημα είχα και τις δυο υπηρεσίες - μουσική και podcasts που ακούω, διαθέσιμα επίσης και στις δυο.

Κατέληξα με Apple Music αφού είναι μέσα στο πακέτο και στο τέλος της μέρας καμία διαφορά δε μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πόσο σπάσιμο που πλέον πρέπει να δηλώσεις USA σαν location στα Echo products για να μην έχει regional lock στο διασύνδεση του το Spotify. :(

Για πες λίγο εδώ αν θες: μπορείς να αλλάξεις τη χώρα μόνο για την Echo συσκευή και όχι το Amazon account σου; Αν ναι, πως;

Έχω ακριβώς αυτό το θέμα και δεν αλλάζω τη χώρα στο Amazon account γιατί έχω αγορασμένο περιεχόμενο που μετά μπορεί να μην παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, imvrios said:

Για πες λίγο εδώ αν θες: μπορείς να αλλάξεις τη χώρα μόνο για την Echo συσκευή και όχι το Amazon account σου; Αν ναι, πως;

Έχω ακριβώς αυτό το θέμα και δεν αλλάζω τη χώρα στο Amazon account γιατί έχω αγορασμένο περιεχόμενο που μετά μπορεί να μην παίζει.

Στο Amazon account δυστυχώς. :(

My bad, το έγραψα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να υπάρχει και πακέτο χρέωσης αναλόγως της χρήσης για εμάς που ακούμε περιστασιακά μουσική 2-3 ευρώ μηνιαίος θα τα έδινα όχι ότι δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει αλλά αν μες την βδομάδα το χρησιμοποιώ 1-2 φορές κι άμα οχι δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vortex365 είπε

Θα έπρεπε να υπάρχει και πακέτο χρέωσης αναλόγως της χρήσης για εμάς που ακούμε περιστασιακά μουσική 2-3 ευρώ μηνιαίος θα τα έδινα όχι ότι δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει αλλά αν μες την βδομάδα το χρησιμοποιώ 1-2 φορές κι άμα οχι δεν αξίζει.

Μπες σε οικογενειακό πακέτο. 20 ευρώ τον χρόνο θα σου βγαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...