Προς το περιεχόμενο

CHAOS αοριστολογιών με το «ελληνικό υπεραυτοκίνητο των 3.000 ίππων»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ονομαζοταν Ελον, θα ελεγε οτι θα φτιαξει και μια ραμπα να μπορεις με φορα να εκτοξευθεις μεχρι τον Αρη και θα ειχε μαζεψει ηδη 10 δις απο επενδυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Giorgos85thess είπε

Αν ονομαζοταν Ελον, θα ελεγε οτι θα φτιαξει και μια ραμπα να μπορεις με φορα να εκτοξευθεις μεχρι τον Αρη και θα ειχε μαζεψει ηδη 10 δις απο επενδυτες...

Με τη διαφορά όμως, πως ο Elon έχει από πίσω του ολόκληρη ομάδα σχετικών/επιστημόνων και κάτι φτιάχνει. Δεν πούλησε πατριωτισμό (είμαστε 10 Αμερικανοί που κάνουμε για 100 ξένους) εμφανίζοντας μόνο 3D εικόνες. 😝

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν ξερεις τον Τσάκα;Που είχε φέρει τον πρίγκιπα της Ζαμούντα να αγοράσει τον Πάο;;;;

 

Σκέψου τώρα κάτι σαν το δείπνο ηλιθίων, αλλά πιο προχώ: Το δείπνο απατεώνων. Να τηλεμεταφερθείς σε μία διάσταση πριν καθένας από αυτούς τους τέσσερις διαπρέψει στον τομέα του, να τους μαζέψεις σε ένα δωμάτιο και να παρακολουθείς από την κλειδαρότρυπα για το ποιος θα πουλήσει περισσότερο παπά στον άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δεν ανοίγω λινκ να δώσω κλίκς. Δώσε σκρινσοτ😁

Εγω πάντως μόλις το έκλεισα μέτρησα τα δάχτυλα μου μήπως μου λείπει κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε το ΕΣΠΑ και πήρε φωτιά ο 3D printer στην Αργεντινή, νομίζω εκεί φημολογείται ότι τα στέλνει, έχει βάλει και κάτι γραμματάρες ΝΑΑΑ με το συμπάθειο. Μισό κιλό είναι μόνο τα γράμματα. Τοσα χρήματα έδωσε, να πιάσουν τόπο..

Απ' τη φωτό είναι τόσο πορώδες τα εξαρτήματα, όπως είναι σε όλους τους metal 3D printers, επιβεβαιώνοντας οοοοολους τους υπόλοιπους κατασκευαστές που χρησιμοποιούν χυτά ή billet. 

Ακόμα και μετά το sintering, αν χρειάζεται ανάλογα με τη τεχνολογία που χρησιμοποιείται, τα εξαρτήματα παραμένουν πορώδες. Είναι σαν να έχεις δισεκατομμύρια κόκκους κολλημένους με ψυχρή κόλληση. 

Ακόμα και αν το εξάρτημα βγει λειτουργικό, σε βάθος χρόνου θα αποτύχει πολύ πιο γρήγορα λόγω των πόρων που δημιουργούν μεγαλύτερη επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με το οξυγόνο. Άρα περισσότερη οξείδωση πιο γρήγορα. 

Από τα ποστ του φαίνεται ότι ετοιμάζει τον Φρανκενστάιν. Στόκος, σίδερα με κολλημένο carbon fiber, alcantara και τώρα μη λειτουργικά, πολύ ακριβά, 3D printed μεταλλικά εξαρτήματα. 

Από τότε που ξεκίνησε όλη αυτή η απάτη είχε και έδειχνε συνέχεια 4-5 αντικείμενα από πραγματικό 3D printer. Τώρα που έπεσε το μαρούλι, δεν θέλω να πιστέψω ότι είναι κρατικό η ΕΣΠΑ αλλά μάλλον θα απογοητευτώ, ποιος τον πιάνει. Άμα τα σκάσει και στη Czingen μπορεί να του στείλουν και όλα τα εργαλεία να το κάνει. Αυτό απαιτεί ταλέντο, γνώσεις και κάτι παραπάνω από 10 Έλινες σε ένα γκαράζ στο Μενίδι......

Screenshot_20220415-072706~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν ειναι single μαλλον εννοει.

Arkin θα βρω τηλ της και θα σε ενημερωσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itanium είπε

Ανεβαίνει ο ανταγωνισμός

 

 

Με αυτά που είδα, υπολογίζω πως τρεις Βιετναμέζοι ισούνται με 100 Έλληνες μηχανικούς, άρα με 1000 των υπολοίπων εθνοτήτων!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...