Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, precaliber είπε

Στην κατοχη μου εχω ενα τροφοδοτικο  και μια  καρτα ηχου 

Ενα   τροδοφοδοτικο    cooler-master-masterwatt-maker-1500

https://www.alzashop.com/cooler-master-masterwatt-maker-1500-plus-d5799795.htm

To ειχα αγορασει πριν 3 χρονια στα  500 ευρω. εχω και την εγκυηση

 

ποσο  μπορω να το  πουλησω σαν μεταχειρησμενο;

 

Περα απο αυτο εχω  και την  soundblaster ΑΕ-5  , ποσο μπορω να την  πουλησω σαν μεταχειρησμενη;

image.png.34e0e98857eb95e507e12cda4f15d549.png

 

image.png.6594af56b8c302daa16c8ba134c3ab10.png

ψάχνεις ΣΗΜΕΡΙΝΗ τιμή στο σκρουτζ και μετά υπολογίζεις

αν είναι εντός εγγύησης (ποιος σε καλύπτει αλήθεια?) ξεκινάς από -30% και αν δεν βρεις αγοραστή χαμηλώνεις

αν είναι εκτός εγγύησης ξεκινάς από -50% και αν δεν βρεις αγοραστή χαμηλώνεις

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Την Noctua NH-U12S https://www.skroutz.gr/s/12676579/Noctua-NH-U12S-SE-AM4.html μαζί με ένα ακόμη ίδιο fan, πόσο μπορώ να τα δώσω;

-20% από σκρουτζ εντός εγγυησης , -40% εκτός γιατί τα ανεμιστηράκια της συγκεκριμένης μάρκας κρατάνε πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

ψάχνεις ΣΗΜΕΡΙΝΗ τιμή στο σκρουτζ και μετά υπολογίζεις

αν είναι εντός εγγύησης (ποιος σε καλύπτει αλήθεια?) ξεκινάς από -30% και αν δεν βρεις αγοραστή χαμηλώνεις

αν είναι εκτός εγγύησης ξεκινάς από -50% και αν δεν βρεις αγοραστή χαμηλώνεις

δεν  μπορω να  βρω  σημερινες τιμες  για τα 2 αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, precaliber είπε

δεν  μπορω να  βρω  σημερινες τιμες  για τα 2 αυτα 

βρες αντίστοιχα προιόντα της ίδιας μάρκας και βάλε -50% τότε

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

βρες αντίστοιχα προιόντα της ίδιας μάρκας και βάλε -50% τότε

πραγματικα δεν  μπορω να βρω  φιλε μου

τα  συγκεκριμενα  δεν  τα  πουλανε , ειναι  out of stock

Επεξ/σία από precaliber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, highlander420 είπε

Υπάρχει κάποιο άλλο thread για κοστολόγηση πραγμάτων πέρα από ηλεκτρονικά; π.χ έχω κάποια γραφεία που θέλω να πουλήσω και δεν ξέρω πόσο

Ανέβασε δύο φωτογραφίες να σου πούμε καμιά γνώμη για τιμή με βάση τι βρίσκεις σε διαστάσεις καινούργιο και σε τι τιμή 

Δεν δαγκώνουμε 😋

Επεξ/σία από Nik1239
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις εξειδικευμένες ερωτήσεις πόσο να πουλήσω ένα Χ προϊόν, το πιο σωστό είναι να δούμε το θέμα σφαιρικά. Ποιά είναι η λογική τιμή για μια μτχ. ηλεκτρονική συσκευή. Εδώ μπαίνουν παράμετροι

  • Ηλικία
  • Kατάσταση εμφανισιακή αλλά και πραγματική (π.χ. πόση διάρκεια μπαταρίας απομένει σε laptop και ποιό το health σε ένα SSD)
  • Αν παραμένει στην παραγωγή ή έχει καταργηθεί
  • Υποστήριξη σε service (άλλο της Dell και άλλο το ...urbo X)
  • Αν έχει υψηλή ζήτηση (π.χ. iPhone, iPad )
  • Aν έχει απαρχαιωθεί τεχνολογικά (π.χ. παλιό iPad που δεν παίρνει το τελευταίο ή έστω προτελευταίο iOS)
  • Αν έχει κάποιο πρόβλημα (π..χ. κάποιoi εκτυπωτές που δεν υποστηρίχθηκαν ποτέ από Windows 10)
  • Αν είναι στην εγγύηση
  • Αν έχει εκτεταμένη εγγύηση όπως κάποια πολύ καλά laptop

Kλπ. κλπ.

Αν όλα βαίνουν καλώς οποιαδήποτε μτχ. συσκευή δεν μπορεί να πουλιέται πάνω από το 70% της καινουργιας όσο άψογη και σχεδόν καινούργια να είναι. 

Όταν λοιπόν βλέπω πχ.. κάποιον να πουλάει μτχ. SSD 500GB που έχει δουλέψει διετία και δεν αναφέρει καν το health και ζητάει 50 ευρώ όταν οι καινούργιος κάνει 65 απλά γελάω. Γιατί θα πρέπει να δαπανήσω άλλα 5 ευρώ βενζίνη να πάω να τον πάρω και κατά μέσο όρο να υποθέσω ότι έχει πεσμένο health στα σίγουρα ενώ στα 75% θα πάει για αλλαγή. 

Περίσκεψη λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kalmik είπε

Πέρα από τις εξειδικευμένες ερωτήσεις πόσο να πουλήσω ένα Χ προϊόν, το πιο σωστό είναι να δούμε το θέμα σφαιρικά. Ποιά είναι η λογική τιμή για μια μτχ. ηλεκτρονική συσκευή. Εδώ μπαίνουν παράμετροι

  • Ηλικία
  • Kατάσταση εμφανισιακή αλλά και πραγματική (π.χ. πόση διάρκεια μπαταρίας απομένει σε laptop και ποιό το health σε ένα SSD)
  • Αν παραμένει στην παραγωγή ή έχει καταργηθεί
  • Υποστήριξη σε service (άλλο της Dell και άλλο το ...urbo X)
  • Αν έχει υψηλή ζήτηση (π.χ. iPhone, iPad )
  • Aν έχει απαρχαιωθεί τεχνολογικά (π.χ. παλιό iPad που δεν παίρνει το τελευταίο ή έστω προτελευταίο iOS)
  • Αν έχει κάποιο πρόβλημα (π..χ. κάποιoi εκτυπωτές που δεν υποστηρίχθηκαν ποτέ από Windows 10)
  • Αν είναι στην εγγύηση
  • Αν έχει εκτεταμένη εγγύηση όπως κάποια πολύ καλά laptop

Kλπ. κλπ.

Αν όλα βαίνουν καλώς οποιαδήποτε μτχ. συσκευή δεν μπορεί να πουλιέται πάνω από το 70% της καινουργιας όσο άψογη και σχεδόν καινούργια να είναι. 

Όταν λοιπόν βλέπω πχ.. κάποιον να πουλάει μτχ. SSD 500GB που έχει δουλέψει διετία και δεν αναφέρει καν το health και ζητάει 50 ευρώ όταν οι καινούργιος κάνει 65 απλά γελάω. Γιατί θα πρέπει να δαπανήσω άλλα 5 ευρώ βενζίνη να πάω να τον πάρω και κατά μέσο όρο να υποθέσω ότι έχει πεσμένο health στα σίγουρα ενώ στα 75% θα πάει για αλλαγή. 

Περίσκεψη λοιπόν.

Φίλε αυτό γίνεται σχεδόν πάντα συνήθως όσοι προτείνουν τιμές τα έχουν σκεφτεί τα πρώτα που λες 

Τώρα το παράδειγμα με τον ssd που λες συμβαίνει από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν και πολλά και απλώς θέλουν να πουλήσουν χωρίς να γνωρίζουν τι πραγματικά πουλάνε ή από κάποιους που γνωρίζουν τι πραγματικά πουλάνε και ψάχνουν να πουλήσουν σε αυτούς που δεν γνωρίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kalmik είπε

 

 Γιατί θα πρέπει να δαπανήσω άλλα 5 ευρώ βενζίνη να πάω να τον πάρω

 

Γενικά καλά τα λές αλλά εδώ μας τα χάλασες λίγο.

Δηλαδή αν πας στο μαγαζί να πάρεις τον καινούριο δεν θα κάψεις βενζίνη?

Και αν εσύ θές να κάνεις τη διαδρομή Αθήνα Θεσσαλονίκη για να πάρεις αυτόν τον δίσκο, εκτός από το δίσκο τσάμπα, θα πρέπει να σε πληρώσουμε κιόλας για τη βενζίνη που έκαψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Φίλε αυτό γίνεται σχεδόν πάντα συνήθως όσοι προτείνουν τιμές τα έχουν σκεφτεί τα πρώτα που λες 

Τώρα το παράδειγμα με τον ssd που λες συμβαίνει από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν και πολλά και απλώς θέλουν να πουλήσουν χωρίς να γνωρίζουν τι πραγματικά πουλάνε ή από κάποιους που γνωρίζουν τι πραγματικά πουλάνε και ψάχνουν να πουλήσουν σε αυτούς που δεν γνωρίζουν

oi περισσοτεροι στα κομπιουτερ τουλαχιστον που εψαχνα ....ψαχνουν κοροιδα στην κυριολεξια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πόσο μπορεί να πιάσει το pc της υπογραφής μου ; Μόνο το κουτί χωρίς οθόνη κτλπ 

Σχεδόν όλα είναι τέλη του 2019 αγορασμενα οπότε έχουν και εγγύηση πλην της κάρτας ,του επεξεργαστή (και του hdd προφανώς) + στο κουτί έχω βάλει κάνα δυο ανεμιστηρακια έξτρα (απλά fans) 

(παίζει να με συμφέρει κομμάτι κομμάτι αλλά θέλω να ακούσω πρώτα όλα μαζί)

Και μετά ίσως κάνω μια σουμα με όλα τα περιφερειακά μαζί οθόνη και ποντίκιο-πληκτρολόγιο κτλπ (που δεν φαίνονται στην υπογραφή) για να δω πόσο μπορεί να φτάσει ταβάνι σαν πακέτο

Και αναρωτιέμαι αν θα είχε περισσότερο ζήτηση σε κάνα δυο τρεις μήνες παρά τώρα που είναι καλοκαίρι ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2021 στις 1:13 ΠΜ, LilGeorge είπε

Ο intel pentium 4 τι socket έχει? Οι μητρικές που τον υποστήριζαν τι τύπο ram παίρνουν? Υπάρχει καμία περίπτωση να βρω σε τέτοιες μητρικες pci express θύρα? 👍👍👍👍 εκ των προτέρων

P4 = socket 478

ram = ddr και προς τα τέλη τους ddr2

pci-e ναι, σε κάποιες είχε, αλλά νομίζω χ4 και χ8

 

αλλά ό,τι και να το κάνεις το πισάκι, θα ναι αργό το κατακαημένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Panagiotis321 είπε

Καλησπέρα πόσο μπορεί να πιάσει το pc της υπογραφής μου ; Μόνο το κουτί χωρίς οθόνη κτλπ 

Σχεδόν όλα είναι τέλη του 2019 αγορασμενα οπότε έχουν και εγγύηση πλην της κάρτας ,του επεξεργαστή (και του hdd προφανώς) + στο κουτί έχω βάλει κάνα δυο ανεμιστηρακια έξτρα (απλά fans) 

(παίζει να με συμφέρει κομμάτι κομμάτι αλλά θέλω να ακούσω πρώτα όλα μαζί)

Και μετά ίσως κάνω μια σουμα με όλα τα περιφερειακά μαζί οθόνη και ποντίκιο-πληκτρολόγιο κτλπ (που δεν φαίνονται στην υπογραφή) για να δω πόσο μπορεί να φτάσει ταβάνι σαν πακέτο

Και αναρωτιέμαι αν θα είχε περισσότερο ζήτηση σε κάνα δυο τρεις μήνες παρά τώρα που είναι καλοκαίρι ακόμα 

Σε καμία περίπτωση όλα μαζί... η κάρτα θα πάει ξεχωριστά για μέγιστο κέρδος, εφόσον και ο 2400g θα ικανοποιήσει αρκετούς με τα ενσωματωμένα του.

Τώρα για την τιμή δεν είμαι ο καλύτερος να πω θα δώσω όμως μια εκτίμηση δική μου, χωρίς απαραίτητα να δώσεις βάση.

Η 570 βγαίνει στις αγγελίες περίπου 170-200. Χωρίς να γνωρίζω αν είναι κάποια ιδιαίτερη υλοποίηση η δική σου, ανάλογα κατάστασης κάπου εκεί θα παίξεις.

Για το pc, προσωπικά θα έλεγα οτι δε θα το αγόραζα για πάνω από 300,  η κατάσταση όμως με τις τιμές του hardware και των gpu ίσως σε βοηθήσει. Δες καμιά αγγελία με παρόμοια συστήματα και κρίνε την σωστή τιμή, βασει του τι παίζει αλλά και τι έχεις πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , Παρομοιως με τον φιλο πιο πανω , ηθελα να ρωτησω ποσο θα επιανε το συστημα της υπογραφης.

Ο ssd&hdd ειναι 100% health χωρις εγγυηση. Ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα εχουν εγγυηση τουλαχιστον 10 μηνες ( ορισμενα πολυ παραπανω) , εκτος απο την μητρικη που εχει ληξει. Αναφερομαι μονο για το συστημα , χωρις το μονιτορ. 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...