Προς το περιεχόμενο

Covid Free Gr Wallet: ευκολότερη η αποθήκευση των πιστοποιητικών και βεβαιώσεων COVID σε κινητά και tablet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, bitmk2 είπε

το checkin είναι δική σου επιλογή. Ενήλικες είμαστε και πιστεύω αντιλαμβανόμαστε τις διαφορές σε μια υποχρεωτικότητα.

επιδεικτικά αγνοησες ολο το απο πανω ομως.

18 λεπτά πριν, bitmk2 είπε

και ποιός σου είπε ότι είμαι σύμφωνος με τις καταγραφές των τηλεφωνικών συνομιλιών. Πριν 10 χρόνια είχαμε κινητά τηλέφωνα που αγοράζαμε χωρίς ταυτότητα από το περίπτερο. Δεν έπαθε κανείς τίποτα. Τώρα όμως το καθεστώς θέλει να μπαίνει και στην κλειδαρότρυπα μας

οϊμέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 minutes ago, crossmo said:

Δεν στέκομαι καθόλου φίλτατε, η τεχνολογία τρέχει και εγώ θέλω να είμαι up to date γιατί γουστάρω τα ψηφιακά και σιχαίνομαι τα έγγραφα και την γραφειοκρατεία

Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε και όποιος έχει πρόσβαση στη βάση με τα πιστοποιητικά να τα διοχετεύσει κατά το δοκούν και με το αζημείωτο... όσο για τον επίσημο φορέα, θα δεις ότι είναι αρκετοί εκεί έξω που ούτε αυτόν εμπιστεύονται.. οπότε προσωπκά με αφήνει αδιάφορο το που ανεβάζω το πιστοποιητικό μου καθώς το μόνο στοιχείο πο περιέχει είναι το ότι εμβολιάστηκα και αυτό είναι κάτι που δεν το θεωρώ προσωπικό δεδομένο σοβαρής αξίας για κάποιον, έτσι και αλλιώς η κυβέρνηση έχει ενημερωθεί μέσω Εργάνης για το ότι έχω εμβολιαστεί και κατ' επέκταση όλοι όσοι έχουν πρόσβαση σε αυτήν την πληροφορία και μπορούν αν θέλουν να την αξιοποιήσουν με τον όποιο τρόπο

 

Εχεις δυο επιλογες για να τοποθετησεις το πιστοποιητικο σου στο ψηφιακο πορτοφολι

  1. Κατεβασμα της επισημης εφαρμογης του κρατους, οπου τη συντηρει το GRnet χωρις να παραχωρησεις πουθενα το πιστοποιητικο σου (και μαζι του τα προσωπικα σου δεδομενα)
  2. Ανεβασμα του πιστοποιητικου στην ιστοσελιδα της softone, με την αποδοχη οτι παραχωρεις τα προσωπικα σου δεδομενα στην εταιρια για την περαιτερω επεξεργασια τους (σε περιπτωση που ξεχασες να διαβασεις την πολιτικη απορρητου της ιστοσελιδας, στην επισυναπτω).

Οποια λυση κι αν διαλεξεις, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο --> εχεις το πιστοποιητικο σου στο ψηφιακο σου πορτοφολι και εισαι updated τεχνολογικα. Με τη διαφορα οτι στην μεν πρωτη περιπτωση δεν χρειαζεται να παραχωρησεις τα δεδομενα σου, ενω στην δευτερη ομως τα παραχωρεις.

Κι εσυ κατακρινεις αυτους που διαλεγουν την πρωτη (κι ασφαλεστερη) επιλογη; 

Συγνωμη αλλα το να εισαι αφελης δεν συνεπαγεται παντα οτι εισαι και up to date τεχνολογικα.

Ή να στο πω διαφορετικα, το οτι εισαι updated τεχνολογικα, δεν συνεπαγεται οτι δεν εισαι αφελης.

image.png.965fcf59ef5a779d096632cdff4ef9b4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ktsak είπε

Σε μένα πάντως δουλεύει μια χαρά με Wifi, όχι μόνο στο σπίτι, αλλά και σε μαγαζιά που δοκίμασα.

Συσκευη Oneplus 8 (12/256GB) Android 11

αποκλειετε! αφου το εγραψε με κεφαλαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, niodadd είπε

Απλά δεν μπορείς νά φορτώσει τα pdf.Δεν δουλεύει καν ή εφαρμογή.Ολα τα σχόλια στο play store σχεδόν γι'αυτό τό θέμα είναι....

Και όμως δουλεύει και το pdf upload, μολις το εκανα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τελεια η εφαρμογη..εγω απο χθες την χρησιμοποιώ στον δημο που δουλευω και την εχω βαλει σε ολα τα κινητα εδω των συναδερφων επειδη απο δευτερα θα γινει χαμος με τα σκαναρισματα...!!

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, deukaleionas είπε

ειναι τελεια η εφαρμογη..εγω απο χθες την χρησιμοποιώ στον δημο που δουλευω και την εχω βαλει σε ολα τα κινητα εδω των συναδερφων επειδη απο δευτερα θα γινει χαμος με τα σκαναρισματα...!!

 

 

again, αν εχεις iOS που εχει το wallet, γιατι να βαλεις εφαρμογη ?

Τοσες online εφαρμογες υπαρχουν που σου βγαζουν πιστοποιητικο.

Καθως δεν εχω συσκευη android, το Android Pay δεν εχει την δυνατοτητα να αποθηκευσει πιστοποιητικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή κατεβάζεις την εφαρμογή, σκανάρεις το barcode και κάνεις import το πιστοποιητικό σε pdf στο κινητό ή το κρατάς αποθηκευμένο στην εφαρμογή;Ποιά είναι η ευκολία αν είναι αποθηκευμένο στην εφαρμογή;Εμφανίζει το barcode στην οθόνη σε full screen χωρίς να χρειάζεται να το κάνεις zoom;

Ομως για να σκανάρεις το barcode με την κάμερα του κινητού, θα πρέπει η να το έχεις εκτυπωμένο η να το στείλεις σε άλλο κινητό και να το σκανάρεις με το δικό σου κινητό. 

Εγώ το είχα κάνει download στο κινητό (Εσωτερική μνήμη) σε pdf απο το gov.gr με τους κωδικούς του taxis net, με search στα αρχεία το εμφανίζει χωρίς να ψάχνω ανάμεσα σε άλλα pdf.Μπορώ να το μεταφέρω η να το αντιγράφω στην micro sd η να το κάνω upload στο Google Drive.

Αλλά ακόμα και σε περίπτωση που σταματήσει να λειτουργεί το κινητό, λογικά υπάρχει η δυνατότητα να γίνει πάλι download απο το gov.gr.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bitmk2 είπε
6 ώρες πριν, crossmo είπε

.....

 

Βρε καλώς τον, και έλεγα που τα έχουμε ξανακούσει αυτά

https://el.wikipedia.org/wiki/Ναζιστική_ευγονική

 

 

Θέλω πραγματικά να πιστεύω  Ότι δεν καταλάβατε τι είπα εγώ και ο @Leonardo_10 και ότι στο πάνω μέρος του σώματος σας δεν υπάρχουν 2 μυαλά που θεωρούν ότι θα πρέπει να γεννιούνται αυτιστικά παιδιά. Είναι τέρμα άρρωστο !
Η ευγωνική είναι καθαρά ρατσιστική και δεν εξυπηρετεί σε τίποτα την υγεία του ανθρώπου όπως αυτό που περιγράψαμε.

Πραγματικά έχω αηδιάσει αυτή την στιγμή!

 

6 ώρες πριν, bitmk2 είπε

και ποιός σου είπε ότι είμαι σύμφωνος με τις καταγραφές των τηλεφωνικών συνομιλιών. Πριν 10 χρόνια είχαμε κινητά τηλέφωνα που αγοράζαμε χωρίς ταυτότητα από το περίπτερο. Δεν έπαθε κανείς τίποτα. Τώρα όμως το καθεστώς θέλει να μπαίνει και στην κλειδαρότρυπα μας. Βέβαια δεν έχω αμφιβολία ότι κάποιοι ψυχωτικοί επιδειξίες δεν έχουν πρόβλημα δημοσιοποίησης όχι του ιατρικού απόρρητου, αλλά ούτε για φωτογραφίες από τα απόκρυφα τους. Επομένως τους χαρακτηρισμούς σου τους επιστρέφω με συνοπτικές διαδικασίες.

Μετά την καταγραφή των κατόχων κάθε κάρτας sim σταμάτησαν οι φάρσες στο κινητό μου από τον κάθε τυχόντα.
Ωστόσο αν θυμάμαι καλά το γεγονός καταγραφής κατόχων sim, έγινε μετά από κάποια απαγωγή ( νομίζω Περικλή Παναγόπουλου) για να κάνει δύσκολο το έργο των δραστών σε μελλοντική απαγωγή, και νομίζω ότι στην απαγωγή Λεμπιδάκη βοήθησε αρκετά στον εντοπισμό δραστών, έστω και αν τα τηλέφωνα είχαν μπει σε διαφορετικά ονόματα απ' τους πραγματικούς δράστες.

Που θέλω να καταλήξω. Στον 21ο πρώτο αιώνα δεχόμαστε ως άνθρωποι να παρέχουμε προσωπικά μας δεδομένα σε δημόσιες αρχές με απώτερο σκοπό την ασφάλεια μας.
Γι αυτό δεχόμαστε να μας καταγράφουν κάμερες σε δημόσιους χώρους και γι αυτό δίνουμε στον μαγαζάτορα το χαρτί εμβολιασμού και ταυτότητα.

Τώρα αν θα έπρεπε τέτοιου είδους ελέγχους να τις κάνει ο μαγαζάτορας είναι άλλη συζήτηση.

3 ώρες πριν, Doped είπε

again, αν εχεις iOS που εχει το wallet, γιατι να βαλεις εφαρμογη ?

Τοσες online εφαρμογες υπαρχουν που σου βγαζουν πιστοποιητικο.

Καθως δεν εχω συσκευη android, το Android Pay δεν εχει την δυνατοτητα να αποθηκευσει πιστοποιητικα;

Τι είναι Android Pay ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Θέλω πραγματικά να πιστεύω  Ότι δεν καταλάβατε τι είπα εγώ και ο @Leonardo_10 και ότι στο πάνω μέρος του σώματος σας δεν υπάρχουν 2 μυαλά που θεωρούν ότι θα πρέπει να γεννιούνται αυτιστικά παιδιά. Είναι τέρμα άρρωστο !
Η ευγωνική είναι καθαρά ρατσιστική και δεν εξυπηρετεί σε τίποτα την υγεία του ανθρώπου όπως αυτό που περιγράψαμε.

Πραγματικά έχω αηδιάσει αυτή την στιγμή!

 

Μετά την καταγραφή των κατόχων κάθε κάρτας sim σταμάτησαν οι φάρσες στο κινητό μου από τον κάθε τυχόντα.
Ωστόσο αν θυμάμαι καλά το γεγονός καταγραφής κατόχων sim, έγινε μετά από κάποια απαγωγή ( νομίζω Περικλή Παναγόπουλου) για να κάνει δύσκολο το έργο των δραστών σε μελλοντική απαγωγή, και νομίζω ότι στην απαγωγή Λεμπιδάκη βοήθησε αρκετά στον εντοπισμό δραστών, έστω και αν τα τηλέφωνα είχαν μπει σε διαφορετικά ονόματα απ' τους πραγματικούς δράστες.

Που θέλω να καταλήξω. Στον 21ο πρώτο αιώνα δεχόμαστε ως άνθρωποι να παρέχουμε προσωπικά μας δεδομένα σε δημόσιες αρχές με απώτερο σκοπό την ασφάλεια μας.
Γι αυτό δεχόμαστε να μας καταγράφουν κάμερες σε δημόσιους χώρους και γι αυτό δίνουμε στον μαγαζάτορα το χαρτί εμβολιασμού και ταυτότητα.

Τώρα αν θα έπρεπε τέτοιου είδους ελέγχους να τις κάνει ο μαγαζάτορας είναι άλλη συζήτηση.

Τι είναι Android Pay ;


Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.
Benjamin Franklin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, bitmk2 said:


Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.
Benjamin Franklin

To οποίο το είπε για ασφάλεια συνόρων κι όχι για την υγεία του. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bitmk2 είπε


Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.
Benjamin Franklin

Στοιχειώδη ελευθερία να δείχνεις ένα χαρτί ότι έχεις εμβολιαστεί ή ελεγχθεί για covid ή την ταυτότητα σου για να πιστοποιείς ότι είσαι αυτός που γράφει το χαρτί ;  Σου φαίνεται επίσης το αποτέλεσμα ως λίγη ασφάλεια; 

Στοιχειώδη ελευθερία είναι το να σε καταγράψει μία κάμερα την ώρα που περπατάς ΟΧΙ μέσα στο σπίτι σου ΑΛΛΑ στον δρόμο; Αυτή η κάμερα μπορεί να καταγράψει έναν _________ που περνάει με 80 μέσα σε κατοικημένη, παραβιάζει φανάρια ή πάτησε το παιδί σου και το εγκατέλειψε.

Επειδή δυστυχώς δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο κάπως πρέπει να αποτρέψουμε τον _________να τρέξει και τον 2x_________  να τον παρακινήσουμε να εμβολιαστεί ή τουλάχιστον να κάνει τα ελάχιστο δυνατό για υγεία των γύρω του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αυτή η κάμερα μπορεί να καταγράψει έναν _________ που περνάει με 80 μέσα σε κατοικημένη, παραβιάζει φανάρια ή πάτησε το παιδί σου και το εγκατέλειψε.

οχι δεν εχει δικαιωμα, θα πρεπει να παει ο πατερας και να πει οχι αφηστε τον ελευθερο δεν ειχε αδεια να καταγραψει η καμερα δημοσιο χώρο.

Βλεπεις το video με τον τροχαιο (ενα απο τα πολλα που γιναν τις τελευταιες μερες) με θύματα και διαβάζεις σχόλια "για κοψτε του και ενα προστιμο γιατι βιντεοσκοπει δημοσιο δρομο", και λες δεν μπορει. Σε αλλο thread ειχα γραψει οκ αλλα αυτη η καμερα μπορει να γραψει τον βιαστη του παιδιου σου. Η απαντηση ηταν επικαλεισε το συναισθημα και ειναι ανύθικο αυτο που κανεις και μου την πέσαν.
Νομίζω μας αξιζει εδω που είμαστε,

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...