Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, stred είπε

Παίδες έχει κανείς εμπειρία από αγορά εκθεσιακού; Βρήκα κάτι που με ενδιαφέρει σε επαρχία και το έχουν μέσα στην έκθεση από τον Μάρτιο... Λέτε να υπάρχει θέμα; Επίσης δεν είναι επίσημη αντιπροσωπεία αλλά έμπορος αυτοκινήτων.

Εκθεσιακο ή Test drive? Ειναι πινακιδωμενο ή οχι; τα χλμ ειναι <10;

Γενικα τα εκθεσιακά ανηκουν στην εισαγωγική, ανα πασα ώρα και στιγμή τα πουλάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Εκθεσιακο ή Test drive? Ειναι πινακιδωμενο ή οχι; τα χλμ ειναι <10;

Γενικα τα εκθεσιακά ανηκουν στην εισαγωγική, ανα πασα ώρα και στιγμή τα πουλάει.

 

Εκθεσιακό, χωρίς χιλιόμετρα..αλλά χάνω σχεδόν ένα χρόνο εγγύηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stred είπε

Εκθεσιακό, χωρίς χιλιόμετρα..αλλά χάνω σχεδόν ένα χρόνο εγγύηση..

Για τι αμαξι μιλάμε;

γιατι να χασεις 1 χρονο εγγυηση εαν δεν εχει παρει πινακιδες, ξεκιναει να μετράει απο τη μερα που θα παρει πινακιδες...

αυτο ειναι το σημαντικό, μπορει να εχει 0 χλμ αλλα να εχει παρει πινακιδες οποτε μετράει ο χρονος του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα,να ξερεις πως παιζει το ενδεχομενο και του  "εκθεσιακου" που το αγορασε καποιος ,δε του αρεσε και το πουλησε στον εμπορο που τα μηδενισε ολα και το πασαρει για καινουργιο.Οποτε ψαξε το καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Καλα,να ξερεις πως παιζει το ενδεχομενο και του  "εκθεσιακου" που το αγορασε καποιος ,δε του αρεσε και το πουλησε στον εμπορο που τα μηδενισε ολα και το πασαρει για καινουργιο.Οποτε ψαξε το καλα...

Ε στην άδεια κυκλοφορίας όμως δεν θα το δει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2021 στις 12:21 ΜΜ, tsofras είπε

Όλες οι αντιπροσωπείες βλέπουν το κεντρικό stock οπότε και σε Αθήνα δεν θα ακούσεις κάτι διαφορετικό , μόνο αν πετύχεις κάποιο πινακιδομένο που έχει αγοράσει κάποια αντιπροσωπεία για να πετύχει στόχους και δεν το έχει δώσει .

Οπότε πάρε σβάρνα τα τηλέφωνα μήπως βρεις κάτι

Να σας ζήσει το 3ο μέλος

Φίλε μου βρήκα test drive αντιπροσωπειας με 12.000χλμ kuga πετρέλαιο μοντέλο ιανουάριος 21 st line αλλα μου το δινει απο αρχες φλεβαρη αξιζει το test drive η οχι? Εννοώ μην του έχουν αλλάξει τα φώτα είναι απο αντιπροσωπεία εδώ στη Λαμία. Ποιά η γνώμη σου? για τιμή μου είπε γύρω στο 5.000 κάτω...

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john9 είπε

Φίλε μου βρήκα test drive αντιπροσωπειας με 12.000χλμ kuga πετρέλαιο μοντέλο ιανουάριος 21 st line αλλα μου το δινει απο αρχες φλεβαρη αξιζει το test drive η οχι? Εννοώ μην του έχουν αλλάξει τα φώτα είναι απο αντιπροσωπεία εδώ στη Λαμία. Ποιά η γνώμη σου? για τιμή μου είπε γύρω στο 5.000 κάτω...

Πολλά τα χιλιόμετρα και ειδικά για test drive.

Για να έχει κάνει τόσα σημαίνει ότι τα έπαιρναν και οι πωλητές για τα Σ/Κ τους και επειδή έχω δει πως τους συμπεριφέρονται προσωπικά δεν θα το αγόραζα.

Απο την άλλη είναι Ford οπότε σου δίνουν 8 χρόνια εγγύηση ? Εκεί αλλάζει κάπως το πράγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Πολλά τα χιλιόμετρα και ειδικά για test drive.

Για να έχει κάνει τόσα σημαίνει ότι τα έπαιρναν και οι πωλητές για τα Σ/Κ τους και επειδή έχω δει πως τους συμπεριφέρονται προσωπικά δεν θα το αγόραζα.

Δεν υπάρχει τρόπος σε κανενα μεταχειρισμένο να ξέρεις τι χρήση έκανε ο προηγούμενος κάτοχος. με αυτή τη λογική δεν θα αγόραζε κανεις μτχ. 

Το αν το πήρε κάποιος και το πήγαινε με τέρμα το γκάζι τι πρόβλημα σου δημιουργεί άλλωστε ; Σημασία έχει να μην έχει φάει κανενα στούκο και να μην έχει φθορές που δικαιολογούνται από τα χιλιόμετρά του όπως πχ φαγωμένο δίσκο/πατινάρισμα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zanskou είπε

Δεν υπάρχει τρόπος σε κανενα μεταχειρισμένο να ξέρεις τι χρήση έκανε ο προηγούμενος κάτοχος. με αυτή τη λογική δεν θα αγόραζε κανεις μτχ. 

Το αν το πήρε κάποιος και το πήγαινε με τέρμα το γκάζι τι πρόβλημα σου δημιουργεί άλλωστε ; Σημασία έχει να μην έχει φάει κανενα στούκο και να μην έχει φθορές που δικαιολογούνται από τα χιλιόμετρά του όπως πχ φαγωμένο δίσκο/πατινάρισμα. 

 

Δεν είναι πρόβλημα το τέρμα γκάζι, αλλά υπάρχει και μία διαδικασία στρωσίματος για φρένα , αναρτήσεις (άσε τον κινητήρα)

Τώρα δεν ξέρω απο πετρέλαιο και αν έχει κάποια διαδικασία ζεστάματος - κρυώματος αν έχει φάει ζόρι, αν πήγαινε ο άλλος με 100 επάνω στη λακούβα και έχει στραβώσει τη ζάντα κ.ο.κ

Για τέτοια θέματα μιλάω εγώ , σε test drive που είχα πάει για το C5 επειδή κάναμε μεγάλη βόλτα , μπήκα ως συνοδηγός σε C3 aircross με τον πωλητή ο οποίος μου έδειχνε πως μπαίνουν καρφωτά οι ταχύτητες χωρίς συμπλέκτη. Και φαντάσου μου πρότεινε να το αγοράσω πριν μπω συνοδηγός και του είχα πεί ότι μόνο το C5 με ενδιέφερε .

Μετά απο αυτό θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για test drive αυτοκίνητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη χρηση θα κανει καποιος που το δανειζεται για 2 μερες και δεν εχει συνεπειες οτι και να του κανει και αλλη χρηση καποιος που πληρωνει τα σερβις και τις ζημιες απο τη τσεπη του και ισως το πουλησει καποια στιγμη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Δεν είναι πρόβλημα το τέρμα γκάζι, αλλά υπάρχει και μία διαδικασία στρωσίματος για φρένα , αναρτήσεις (άσε τον κινητήρα)

Τώρα δεν ξέρω απο πετρέλαιο και αν έχει κάποια διαδικασία ζεστάματος - κρυώματος αν έχει φάει ζόρι, αν πήγαινε ο άλλος με 100 επάνω στη λακούβα και έχει στραβώσει τη ζάντα κ.ο.κ

Για τέτοια θέματα μιλάω εγώ , σε test drive που είχα πάει για το C5 επειδή κάναμε μεγάλη βόλτα , μπήκα ως συνοδηγός σε C3 aircross με τον πωλητή ο οποίος μου έδειχνε πως μπαίνουν καρφωτά οι ταχύτητες χωρίς συμπλέκτη. Και φαντάσου μου πρότεινε να το αγοράσω πριν μπω συνοδηγός και του είχα πεί ότι μόνο το C5 με ενδιέφερε .

Μετά απο αυτό θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για test drive αυτοκίνητο

Όλα αυτά σωστά και συμφωνώ. Αυτό που εξηγώ είναι ότι μπορεί να συμβούν με οποιοδηποε αυτοκίνητο είτε ιδιωτη είτε leasing είτε οτιδήποτε. 

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Αλλη χρηση θα κανει καποιος που το δανειζεται για 2 μερες και δεν εχει συνεπειες οτι και να του κανει και αλλη χρηση καποιος που πληρωνει τα σερβις και τις ζημιες απο τη τσεπη του και ισως το πουλησει καποια στιγμη.

Δεν είναι ρεαλιστικό να πιστεύεις ότι κάποιος υπάλληλος θα προκαλέσει ζημιά (άρα κόστος σε διάφορα επίπεδα) σε αυτοκίνητο της εταιρείας του και δεν θα έχει καμια συνέπεια. 

Επισης επειδή έχω κι εγώ προσωπική εμπειρία, μπορώ να σας πω ότι εκτός των εξαιρεσεων που πάντα υπάρχουν οι περισσότεροι υπάλληλοι αυτά τα αυτοκίνητα τα προσέχουν σαν δικά τους πρώτον γιατι σχεδόν πάντα ειναι οι top line εκδόσεις (άρα μια πιθανη ζημια κοστίζει πολύ) και δεύτερον γιατι αυτά τα αυτοκινητα ειναι εργαλεία δουλειάς. ζημια στο αυτοκινητο σημαινει ειτε οτι ο πελάτης θα οδηγήσει ενα αυτοκινητο κατωτερο των προσδοκιων ειτε οτι δεν θα ειναι διαθεσιμο για καποιο καιρο μεχρι να φτιαχτει 

Οποτε γενικα με τα βλέπετε με τη συνηθη καχυποψια τα πράγματα απλά επειδη ετυχε και πέσατε σε εναν κάγκουρα :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παρά πολύ με καλύψατε απόλυτα!

Θα παζάρεψω αν πάρω πιο μεγάλη έκπτωση θα το σκεφτώ αν όχι παραγγελία πάντως από χώρους ειδικά πίσω επιβάτες και πορτ παγκαζ δεν παίζεται και πολύ αθόρυβος ο κινητήρας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, john9 είπε

Σας ευχαριστώ παρά πολύ με καλύψατε απόλυτα!

Θα παζάρεψω αν πάρω πιο μεγάλη έκπτωση θα το σκεφτώ αν όχι παραγγελία πάντως από χώρους ειδικά πίσω επιβάτες και πορτ παγκαζ δεν παίζεται και πολύ αθόρυβος ο κινητήρας 

Ωραίο αυτοκίνητο φίλε μου.

Από την άλλη, 12.000 km μέσα σε 10 μήνες δείχνει κανονική χρήση Ι.χ., οπότε θα πρέπει να το παζαρεψεις ως τέτοιο.

Λογικά ήταν test drive και το αυτοκίνητο του 3ημερου για κάποιους από μέσα, όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Εγώ θα πρόσεχα κυρίως για μικροφθορές και εκδορές εσωτερικά, όσο και στο χρώμα εξωτερικά.

Κατά τα άλλα δες και σε τι τιμή υπάρχουν αντίστοιχα Kuga στο car.gr.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...