Προς το περιεχόμενο

Nova - Huawei DG8245v Bridge mode


ujmo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να σκεφτώ όταν είναι σε bridge και δεν κάνει την κλήση αυτό πως θα επικοινωνήσει για να κατεβάσει.

Θέλει ρεσετ μετά αναβάθμιση και ξανά πίσω σε bridge?

Θέλει στατικό ρουταρισμα για να πάρει από το ρούτερ που κάνει την κλήση νετ;

 

Και νομίζω πως έχω κάνει λάθος που έχω σεταρει το huawei να έχει το vlan και το edgerouter na μην έχει.

Πρέπει να δοκιμάσω να βγάλω το vlan από το huawei και να το βάλω στο edgerouter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τις τελευταιες μερες το router(HUAWEI WiFi AX3) μου χανει την συνδεση και δεν εχω internet.ενω τοσο καιρο δούλευε μια χαρα σε PPPoE.Συμβαινει και σε εσας??Μπαινω στο modem και βλεπω οτι εχω συνδεση dsl.Ειναι σαν να μην μπορει να κανει κληση το huawei router.το γυρισα σε ΑΡ αναγκαστικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τώρα τελευταία το συγκεκριμένο μόντεμ ενώ στα στατιστικά μου φέρνει 109mbps  όταν τρέχω ένα speed test ookla , fastcom κτλ. Η ταχύτητα είναι 50-60-70 δηλαδή πεσμένη, αφού κάνω restart στην συσκευή τρέχει για κάποιες ώρες σωστά μετα πάλι τα ίδια. Το καταλαβαινω ότι πέφτει η γραμμή και στα παιχνίδια αλλά και στο σερφαρισμα. Έχω βάλει ένα zte h288  που έχω καβατζα και δουλεύει άψογα εδώ και μια εβδομάδα , το θέμα είναι ότι συγχρονίζει χαμηλότερα.

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pkout είπε

Τώρα τελευταία το συγκεκριμένο μόντεμ ενώ στα στατιστικά μου φέρνει 109mbps  όταν τρέχω ένα speed test ookla , fastcom κτλ. Η ταχύτητα είναι 50-60-70 δηλαδή πεσμένη, αφού κάνω restart στην συσκευή τρέχει για κάποιες ώρες σωστά μετα πάλι τα ίδια. Το καταλαβαινω ότι πέφτει η γραμμή και στα παιχνίδια αλλά και στο σερφαρισμα. Έχω βάλει ένα zte h288  που έχω καβατζα και δουλεύει άψογα εδώ και μια εβδομάδα , το θέμα είναι ότι συγχρονίζει χαμηλότερα.

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

 

Εχω το ιδιο ρουτερ σε 100αρα γραμμη.

Τυχαια κατεβαζα τορεντ με 10-11 mb/sec τσιτα κατεβαζε. Διαπιστωσα οτι η αποκριση στις σελιδες που εβλεπα εως να κατεβει αυτο που ηθελα, βελτιωθηκε σε μεγαλο βαθμο οσο κατεβαζα. Περιμενα το αντιθετο, δηλαδη να πεσει η αποκριση στο σερφαρισμα. Ειμαι μεσω lan το pc με τον ρουτερ.

 

Εχεις παρατηρησει κατι αναλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pkout είπε

Τώρα τελευταία το συγκεκριμένο μόντεμ ενώ στα στατιστικά μου φέρνει 109mbps  όταν τρέχω ένα speed test ookla , fastcom κτλ. Η ταχύτητα είναι 50-60-70 δηλαδή πεσμένη, αφού κάνω restart στην συσκευή τρέχει για κάποιες ώρες σωστά μετα πάλι τα ίδια. Το καταλαβαινω ότι πέφτει η γραμμή και στα παιχνίδια αλλά και στο σερφαρισμα. Έχω βάλει ένα zte h288  που έχω καβατζα και δουλεύει άψογα εδώ και μια εβδομάδα , το θέμα είναι ότι συγχρονίζει χαμηλότερα.

Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Ειχα το ιδιο προβλημα,με τερμα συγχρονισμό και χωρις λαθη στην γραμμη μετα απο κάποιες μερες  επεφτε η ταχυτητα στο κατεβασμα.Απλα το εβαλα στο κουτι του παλι και δουλευω το zte 288.Συνδεομαι σε καμπινα οτε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, xchristosx είπε

Εχω το ιδιο ρουτερ σε 100αρα γραμμη.

Τυχαια κατεβαζα τορεντ με 10-11 mb/sec τσιτα κατεβαζε. Διαπιστωσα οτι η αποκριση στις σελιδες που εβλεπα εως να κατεβει αυτο που ηθελα, βελτιωθηκε σε μεγαλο βαθμο οσο κατεβαζα. Περιμενα το αντιθετο, δηλαδη να πεσει η αποκριση στο σερφαρισμα. Ειμαι μεσω lan το pc με τον ρουτερ.

 

Εχεις παρατηρησει κατι αναλογο;

Πόσο καιρό το χρησιμοποιείς περίπου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xchristosx είπε

Θα ναι 1,5 χρονος περιπου, ισως και παραπανω.

Εγώ πάντως το έχω σχεδόν 1χρονο και μου κάνει αυτά τα περίεργα. Θα δοκιμάσω εργοστασιακές ρυθμίσεις μπας και αλλάξει κάτι. 

Νόβα έχεις; Το update το έχεις κάνει;

22 ώρες πριν, kioo είπε

 

Τι διαφορές έχεις σε σχέση με το zte h288??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pkout είπε

Εγώ πάντως το έχω σχεδόν 1χρονο και μου κάνει αυτά τα περίεργα. Θα δοκιμάσω εργοστασιακές ρυθμίσεις μπας και αλλάξει κάτι. 

Νόβα έχεις; Το update το έχεις κάνει;

Τι διαφορές έχεις σε σχέση με το zte h288??

Πως κανει το update; Ναι νοβα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, xchristosx είπε

Πως κανει το update; Ναι νοβα εχω.

Το κάνει αυτόματα η Νόβα. Όταν μπαίνεις στο μόντεμ έχει το λογότυπο της Νόβα; Αν ναι τότε έχει κάνει το update  το μόντεμ σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pkout είπε

Το κάνει αυτόματα η Νόβα. Όταν μπαίνεις στο μόντεμ έχει το λογότυπο της Νόβα; Αν ναι τότε έχει κάνει το update  το μόντεμ σου.

 

Πανω αριστερα εχει το νοβα και το μοντελο του ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Τον τελευταίο καιρό τρώει πολλά κολλήματα, ενώ ανάβουν όλα τα λαμπάκια δείχνοντας ότι έχει ίντερνετ δεν είχε καμμία συσκευή ίντερνετ. Το παράξενο είναι ότι με restart δεν διορθώνεται το πρόβλημα αλλά πρέπει να το σβήσω από το κουμπί on-off για να επανέλθει. 

Τελικά έχω βάλει το zte h 288 που είχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2022 στις 8:28 ΜΜ, kioo είπε

Τις τελευταιες μερες το router(HUAWEI WiFi AX3) μου χανει την συνδεση και δεν εχω internet.ενω τοσο καιρο δούλευε μια χαρα σε PPPoE.Συμβαινει και σε εσας??Μπαινω στο modem και βλεπω οτι εχω συνδεση dsl.Ειναι σαν να μην μπορει να κανει κληση το huawei router.το γυρισα σε ΑΡ αναγκαστικά.  

Ειχα το ιδιο προβλημα με Ηuawei το πεταξα και εβαλα το zte,γλυτωσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...