Προς το περιεχόμενο

Leasing μικρού και ενοικίαση μεγαλύτερου


bill_surf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Μένω Αθήνα. Η ερώτησή μου αφορά ελευθεροεπαγγελματίες. 
Κατά τη γνώμη/εμπειρία σας, συμφέρει να έχεις αυτοκίνητο με leasing ένα μικρό (ευνόητοι οι λόγοι για την πρωτεύουσα) και κατά ανάγκη/περίπτωση να ενοικιάζεις ένα μεγαλύτερο (εκδρομές, ταξίδια κτλ); Το leasing περνάει στα έξοδα. Η ενοικίαση;

 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφέρει αν είναι σταθερή η απόσταση να γίνεται με μετρό ... Αν είναι να γυρνάς μεγάλες αποστάσεις , συμφαίρει πετρέλαιο. Αν δεν υπάρχει μικρό budget συμφαίρει ηλεκτρικό. Είναι πολλές οι παράμετροι. Αττική είναι , έχει τεράστιες αποστάσεις , πχ Σούνιο με Χαλκίδα και καπάκι Λουτράκι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Συμφέρει αν είναι σταθερή η απόσταση να γίνεται με μετρό ... Αν είναι να γυρνάς μεγάλες αποστάσεις , συμφαίρει πετρέλαιο. Αν δεν υπάρχει μικρό budget συμφαίρει ηλεκτρικό. Είναι πολλές οι παράμετροι. Αττική είναι , έχει τεράστιες αποστάσεις , πχ Σούνιο με Χαλκίδα και καπάκι Λουτράκι.  

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά νομίζω δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτό που ρώτησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jos3ph είπε

Συμφέρει αν είναι σταθερή η απόσταση να γίνεται με μετρό ... Αν είναι να γυρνάς μεγάλες αποστάσεις , συμφαίρει πετρέλαιο. Αν δεν υπάρχει μικρό budget συμφαίρει ηλεκτρικό. Είναι πολλές οι παράμετροι. Αττική είναι , έχει τεράστιες αποστάσεις , πχ Σούνιο με Χαλκίδα και καπάκι Λουτράκι.  

Τι σχέση έχει η Αττική με το Λουτράκι και τη Χαλκίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bill_surf είπε

Καλημέρα,

Μένω Αθήνα. Η ερώτησή μου αφορά ελευθεροεπαγγελματίες. 
Κατά τη γνώμη/εμπειρία σας, συμφέρει να έχεις αυτοκίνητο με leasing ένα μικρό (ευνόητοι οι λόγοι για την πρωτεύουσα) και κατά ανάγκη/περίπτωση να ενοικιάζεις ένα μεγαλύτερο (εκδρομές, ταξίδια κτλ); Το leasing περνάει στα έξοδα. Η ενοικίαση;

 

ευχαριστώ 

Το fpa του μηνιαιου μισθωματος leasing, αν ειναι ΙΧ , δεν εκπιπτει, και ας ειναι εταιρειας. Μονο στα επαγγελματικα τυπου ΦΙΧ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bill_surf είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά νομίζω δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτό που ρώτησα

έχει , απλά δεν έπιασες το χιουμορ. Έχει σημασία η απόσταση και πόσοι είστε μέσα στο αμάξι. Αν θες ακραίο οικονομικό παράδειγμα , είναι ότι από το 2000 εως το 2013 όπου βγήκε μία συγκεκριμένη κυρία στη σύνταξη , έβγαινε πιο οικονομικά να πηγαίνει με ταξί στη δουλειά από ότι όταν της αγόρασε ο άντρας της ένα ματιζ για να πηγαινοέρχεται Ωραιόκαστρο - Χαριλάου ( Θεσσαλονίκη ) Ο κύριος έχει μερσεντες και δύσκολα να πέσει έξω στα μαθηματικά. Όπως βλέπεις στο συγκεκριμένο παράδειγμα , ένα ακριβό μέσο ( ταξί ) με σχεδόν καθημερινή χρήση , βγήκε πιο φτηνό. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες , ειδικά στην Αττική που μόνο η Αττική Οδός έχει 48 χλμ. 

Ένα μικρό δεν καίει κατ'ανάγκη λιγότερο από ένα super mini ή ένα μικρομεσαίο εκτός αν είναι το Yaris hybrid ή το Honda Jazz hybrid.

Ένα supermini κάνει ταξίδι 

Ένα μικρομεσαίο έχει δυσκολία στο παρκάρισμα αν είναι δύσκολη η γειτονιά.

Βλέπεις τις ανάγκες σου και αποφασίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί κανείς να δικαιολογήσει έξοδα leasing σε όλους τους ΚΑΔ. Πρέπει να μιλήσετε με τον λογιστή σας για να σας πει αν γίνεται για τη δική σας δραστηριότητα. Από εκεί και πέρα, αν καλύπτεστε, εγώ πιστεύω ότι αξίζει, καθώς το περνάτε στα έξοδά σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...