Προς το περιεχόμενο

Διαρροή του Pixel 6a υποδηλώνει πως η Google θα αφαιρέσει τη θύρα ακουστικών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε ας πετάξω το 99% των συσκευων αναπαραγωγης ηχου που εχω σπίτι γιατί δεν έχει bluetooth ή ας αγοράσω 10 αντάπτορες για να ακούω μουσικη στο καθε ενα. χμ Πολύ σωστο επιχείρημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημεία των Καιρών !δεν είναι να απορείς αφού εδω ακούσαμε πρόσφατα,πως στα αυτοκίνητα θέλουν να μας αφαιρέσουνε πετάλια και τιμόνι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ήδη νομίζω πως το jack κλείνει 30+ χρόνια...

Και τι κρίμα που δεν έχουμε ακόμα δισκέτες, άντε και CD... Πόσο μου λείπουν και αυτά και τα ακουστικά με καλώδιο να μπλέκονται στην τσέπη μου και να θέλω 5 λεπτά να τα ξετυλίξω με κίνδυνο να κοπούν... Ωραίες εποχές...

το jack κλείνει 70 χρόνια και κάποιοι το χρειάζονται γιατί δεν θέλουν άλλη μια συσκευή για να φορτίζουν και ίσως να έχουν σοβαρά ακουστικά που θέλουν να χρησιμοποιούν.

Με την λογική σου δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ενσύρματες συνδέσεις, τι χρειάζονται τα ποντίκια, πληκτρολόγια και δίκτυα να είναι ενσύρματα αφού υπάρχουν πια ασύρματα.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελειωσανε τα τσιπ, θα αγοραζουμε ο,τι να ναι , ακομη κ χωρις οθονη, με κουμπια.

παλια στα χωρια δεν υπηρχε ουτε ηλεκτρικο ρευμα. ε, τι αλλο θες..

αμα θες μουσικη στο κινητο βαλε να ακουσεις Νικο καρβελα ρουβα κ πάολα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η google λογικά θέλει να κάνει την αλλαγή και θέλει να πει προς από εδώ και πέρα σιγά σιγά τα κινητά δεν θα έχουν jack για ακουστικά και φυσικά η apple  δεν θα πάει πίσω και θα ακολουθήσει.Αφου και οι τιμές των wireless ακουστικών έχει πέσει είναι koble!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Θυμάμαι τα ίδια λέγαμε και όταν έκοψαν και τις δισκέτες, και αργότερα και τα CD...

Φίλε κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Αν είσαι ατσούμπαλος και σου πέφτουν είναι δικό σου πρόβλημα, όχι της εταιρίας που τα φτιάχνει. Εγώ από όταν βγήκαν τα airpods τα χρησιμοποιώ και πραγματικά δεν είχα ποτε πρόβλημα. Ούτε καλώδια να κόβονται, ούτε να μπλέκονται.

Τώρα αν επίσης εσένα το να έχεις ακουστικά στα αυτία σου φαίνεται γελοίο, εμένα μου φαίνεται ακόμα πιο γελοίο να έχω ακουστικά στα αυτιά και να κρέμεται ένα καλώδιο να πηγαίνει στην τσέπη.

Η χρηση της υποδοχης αυτης δεν ειναι μονο για ακουστικα στα αυτια. Για εμενα ειναι μεγαλη ευκολια να συνδεω το κινητο στο aux στο αμαξι. Τωρα με το note 10 που πηγα και πηρα ανάγκαστηκα να παρω και ενα bluetooth ανταπτορα που μπαινει στο aux του αυτοκινητου και μου τρωει και μια θεση για να φορτιζει.

Και καθε φορα(αφου κλεινει μαζι με το αμαξι) πρεπει να το ενεργοποιω και αυτο και το BT στο κινητο για να γινουν pair.

Ενω πριν τσακ εβαζες το καλωδιο και τελος.

Δεν ειναι ιδια περιπτωση με τις δισκετες που γραφει ο φιλος παραπανω. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Ασε που το BT μου ρουφαει και τη μπαταρια.

Αν πεις οτι θα παρω καλωδιο απο usb-c σε 3.5mm jack μετα δεν εχω και τροπο να το φορτιζω οσο θα παιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα βγουν κοινοί ΑΣΥΡΜΑΤΟΙ φορτιστές για όλες τις συσκευές, το συζητάμε. Μέχρι τότε καλώδιο σε ότι είναι πρακτικό να έχει καλώδιο, ποιος έχει όρεξη να έχει στο νου του να φορτίζει 100 συσκευές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταντάει κουραστικό το με το ζόρι VS… σε κανένα κινητό που κατήργησε το minijack δεν απαγορεύεται να βάλεις ενσύρματα ακουστικά, έναν adaptor αγοράζεις με 2€ και λύθηκε το οποιοδήποτε πρόβλημα…

Ημαρτον με τον κάθε πονεμένο εδώ μέσα που πρέπει να μάθουνε την άποψη του για την Apple!!!!!!!

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταντάει κουραστικό το με το ζόρι VS… σε κανένα κινητό που κατήργησε το minijack δεν απαγορεύεται να βάλεις ενσύρματα ακουστικά, έναν adaptor αγοράζεις με 2€ και λύθηκε το οποιοδήποτε πρόβλημα…

Ημαρτον με τον κάθε πονεμένο εδώ μέσα που πρέπει να μάθουνε την άποψη του για την Apple!!!!!!!

lol αν διαβαζες τα προηγουμενα μηνυματα απαντηθηκε το ερωτημά σου.

 

Αλλά εσύ εκεί τον χαβά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

lol αν διαβαζες τα προηγουμενα μηνυματα απαντηθηκε το ερωτημά σου.

 

Αλλά εσύ εκεί τον χαβά σου.

Τι το πρόβλημα με την ταυτόχρονη φόρτιση και χρήση ακουστικών?

Αν εννοείς αυτό, τότε μου κάνει εντύπωση που δεν μπορείτε να μείνετε χωρίς μουσική για 10-20 λεπτά, που τόσα χρειάζεται ένα κινητό για να πάει η μπαταρία του από τα 20% στο 60-70%…

αν εννοείς κάτι άλλο, πες το μας… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Η χρηση της υποδοχης αυτης δεν ειναι μονο για ακουστικα στα αυτια. Για εμενα ειναι μεγαλη ευκολια να συνδεω το κινητο στο aux στο αμαξι. Τωρα με το note 10 που πηγα και πηρα ανάγκαστηκα να παρω και ενα bluetooth ανταπτορα που μπαινει στο aux του αυτοκινητου και μου τρωει και μια θεση για να φορτιζει.

Και καθε φορα(αφου κλεινει μαζι με το αμαξι) πρεπει να το ενεργοποιω και αυτο και το BT στο κινητο για να γινουν pair.

Ενω πριν τσακ εβαζες το καλωδιο και τελος.

Δεν ειναι ιδια περιπτωση με τις δισκετες που γραφει ο φιλος παραπανω. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Ασε που το BT μου ρουφαει και τη μπαταρια.

Αν πεις οτι θα παρω καλωδιο απο usb-c σε 3.5mm jack μετα δεν εχω και τροπο να το φορτιζω οσο θα παιζει.

Το ότι κλείνεις το bluetooth με ξεπερνά. Μήπως κλείνεις και τα δεδομένα και το Wi-Fi εναλλάξ ανάλογα ποιο χρησιμοποιείς; Σου έχω ευχάριστα νέα! Δεν χρειάζεται να κλείνεις τίποτα γιατί η επίπτωση στην μπαταρία είναι πραγματικά μηδαμινή. Επίσης έχε υπόψιν ότι και το aux καλώδιο έτρωγε μπαταρία του κινητού εκτός αν νομίζεις ότι τα ενσύρματα ακουστικά δεν χρειάζονταν ρεύμα για να δουλέψουν...

1 ώρα πριν, georgeps21 είπε

Οπότε ας πετάξω το 99% των συσκευων αναπαραγωγης ηχου που εχω σπίτι γιατί δεν έχει bluetooth ή ας αγοράσω 10 αντάπτορες για να ακούω μουσικη στο καθε ενα. χμ Πολύ σωστο επιχείρημα.

Συγνώμη που η τεχνολογία προχωράει. Δεν ήξερε η κάθε εταιρία που βγάζει κάτι να σου δίνει εγγύηση ότι θα μπορείς να το χρησιμοποιείες για πάντα... Ας μείνουμε πίσω γιατί μερικοί δεν μπορούν να προσαρμοστούν.
 

Πραγματικά, αν θες να χρησιμοποιείς παλιό εξοπλισμό, πάρε αντάπτορες ή ακόμα καλύτερα, κυκλοφορούν κάποια απίστευτα καλά wifi μηχανήματα που τα συνδέεις σε ηχοσυστήματα και μπορείς να παίζεις από spotify, μέχρι και airplay και ότι άλλο θες. Και έχεις πρόσβαση από παντού και από κάθε συσκευή στο σπίτι μέσω δικτύου. Απίστευτο ε; Ξέρεις γιατί βγήκε αυτή η φοβερή (όντως είναι) συσκευή; Επειδή δεν βάζουμε πλέον jack σε κινητά.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Έχουμε βαφτίσει πρόοδο ότι βλακεία μας επιβάλουν, και ας είναι και οπισθοδρόμηση.

Τι το κακό είχε η θύρα ακουστικών και τα ενσύρματα ακουστικά είπαμε;

Οι καταναλωτές ψηφίζουν με τα πορτοφόλια τους. Αυτό και τίποτα άλλο.

Αν οι καταναλωτές θέλανε ενσύρματα ακουστικά τότε είτε οι παλιές θύρες θα παραμένανε ή θα γέμιζε η αγορά με usb-c ακουστικά (spoiler alert: δε γεμισε γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ζητηση για ενσυρματα ακουστικα).

Από κει και πέρα οποίος θέλει κινητό με ενσύρματη ακουστικά μπορεί να βρει ακόμα μερικά στην αγορά. Όσο ακόμα υπάρχει ζήτηση θα συνεχίσουν να βγαίνουν.

Κανείς δε σου επιβάλλει τίποτα. Ψήφισε με το πορτοφόλι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Το ότι κλείνεις το bluetooth με ξεπερνά. Μήπως κλείνεις και τα δεδομένα και το Wi-Fi εναλλάξ ανάλογα ποιο χρησιμοποιείς; Σου έχω ευχάριστα νέα! Δεν χρειάζεται να κλείνεις τίποτα γιατί η επίπτωση στην μπαταρία είναι πραγματικά μηδαμινή. Επίσης έχε υπόψιν ότι και το aux καλώδιο έτρωγε μπαταρία του κινητού εκτός αν νομίζεις ότι τα ενσύρματα ακουστικά δεν χρειάζονταν ρεύμα για να δουλέψουν...

Λοιπον κοσταςκρι ακου να δεις τι γινεται.

Τις εξυπναδες σου, τις τελιτσες στο τελος και καλα, τα "απιστευτο ε;" αλλα και τις ειρωνιες σου δεν τις χρειαζεται κανεις εδω μεσα. Ξερω και εγω να ειρωνευομαι και πολυ καλυτερα απο εσενα.

Ναι τα ανοιγοκλεινω και τα 2 εναλλαξ γτ πολλες φορες εχει τυχει να μην παρατηρησω οτι ειμαι εκτος wifi για διαφορους λογους και να καταναλωνω δεδομενα.

Αν θελω κλεινω και τα τζαμια για να μη φευγει στους γειτονες το σημα του wifi.

Αλλα μετα εχω προβλημα δεν πιανει η βονταφον και τα ανοιγω παλι.

Αν κατι θα επρεπε να σε ξεπερναει ειναι η χωρις νοημα συγκριση καταναλωσης του 3,5mm jack με τη συνδεση ΒΤ

Επεξ/σία από nikos121
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...