Προς το περιεχόμενο

Καθαριστικά πετρελαιοκινητήρων Power Service -20%


arxontas2323

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 20% γιατί δεν το βλέπω εγώ; Από 19ευρώ σε 18 γράφει.

Είχε βγάλει και πέρυσι τέτοια εποχή αλλά είχε πολύ καλύτερες τιμές. Είχα πάρει και νομίζω ήταν της τάξης του 30%.

Επεξ/σία από ep1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Παιδιά πως ακριβώς το βάζετε? Πχ αν πάρω μια μεγάλη συσκευασία δεν γίνεται να την κουβαλάω συνέχεια μέσα στο αυτοκίνητο.

Πχ με σύριγγα η κάποιο δοσομετρητή?

Έχετε να προτείνετε κάποιον τρόπο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultimamage είπε

Παιδιά πως ακριβώς το βάζετε? Πχ αν πάρω μια μεγάλη συσκευασία δεν γίνεται να την κουβαλάω συνέχεια μέσα στο αυτοκίνητο.

Πχ με σύριγγα η κάποιο δοσομετρητή?

Έχετε να προτείνετε κάποιον τρόπο ?

 

Υπολογισε με το ματι ποσα ml θα βαλεις αναλογα με το ντεπόζιτο σου και ποσο γεματο θα ειναι τουλάχιστον εγω ετσι θα κανω αλλα οταν παω να φουλαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Υπολογισε με το ματι ποσα ml θα βαλεις αναλογα με το ντεπόζιτο σου και ποσο γεματο θα ειναι τουλάχιστον εγω ετσι θα κανω αλλα οταν παω να φουλαρω

Ναι φίλε μου και εγώ στο φουλαρισμα θα βάζω αλλά αν πάρεις τη συσκευασία των 3+λίτρων που το μεταφέρεις για να το ρίξεις μέσα στο ντεπόζιτο. Πχ στα 50 λίτρα καυσίμου θες 20κατι ml από το συμπυκνωμένο.

Ρωτάω αν έχει βρει κανένας κάποια πατέντα για να ρίχνουμε μέσα τη δόση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Οποίος βάζει premium πετρέλαια όπως πχ avio κλπ τα χρειάζεται αυτά ;

απο τα ελαχιστα που εχω διαβασει  μαλλον οχι,.

Αλλα αν καποιος ξερει κατι θα ηθελα να μαθω και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αγοράσει ένα χωνί για να βάζεις βενζίνη σε ρεζερβουάρ, μία σύριγγα μεγάλη και τραβάει μέσω μιας σωλήνας που δίνουν για την εξαγωγή του νερού από το σωληνάκι  του αφυγραντήρα. Δοσολογία τώρα βάζεις 0,90ml ανα λίτρο κάθε φορά που βάζεις πετρέλαιο.

48 λεπτά πριν, sirdiman είπε

απο τα ελαχιστα που εχω διαβασει  μαλλον οχι,.

Αλλα αν καποιος ξερει κατι θα ηθελα να μαθω και εγω

shell v power βάζω και πάντα προσθέτω καθαριστικό, χρόνια τώρα τίποτα δεν έχω πάθει ίσα-ίσα όλα είναι πεντακάθαρα.

Επεξ/σία από tazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, buuren είπε

δεν αποθηκευω για μεγαλο διαστημα απλα μηπως να βαζω καθε τοσο και το clear μαζι με το kleen για να καθαριζω το συστημα τροφοδοσιας του κινητηρα και το ρεζερβουαρ.

Το σωστό αυτό είναι κ ετσι το χρησιμοποιώ, ένα τηλέφωνο στην εταιρεία σίγουρα θα σας βοηθήσει παραπάνω μιας και είναι εξυπηρετικοί οι άνθρωποι..

1 ώρα πριν, tazio είπε

Δηλαδή από 37 ευρώ το πήγαν 33;  αναφέρομαι στην συσκευασία των 2,36L

Το αγοράζω 33 από skroutz κάθε φορά που το χρειάζομαι. Δεν νομίζω ότι είναι και καμμιά προσφορά, κατά τα άλλα τέλειο προϊόν το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και σε κάθε αλλαγή φίλτρου πετρελαίου δεν υπάρχει ίχνος μαυρίλας.

Το diesel kleen δεν εχει μεγάλη έκπτωση εχεις δίκιο,τα άλλα όμως και ειδικά το clear ειναι σίγουρα 20% κάτω οι τιμές μιας και έλεγξα προηγούμενο τιμολόγιο στην συσκευασία των 3,78L!!

51 λεπτά πριν, ea6gka είπε

Οποίος βάζει premium πετρέλαια όπως πχ avio κλπ τα χρειάζεται αυτά ;

Δυστυχώς τα χρειάζεται μιας και τα premium πετρέλαια από αυτά που έχω μάθει είναι απλα διαλύτες σε μικρή ποσότητα και τίποτα παραπάνω

9 λεπτά πριν, ultimamage είπε

Ναι φίλε μου και εγώ στο φουλαρισμα θα βάζω αλλά αν πάρεις τη συσκευασία των 3+λίτρων που το μεταφέρεις για να το ρίξεις μέσα στο ντεπόζιτο. Πχ στα 50 λίτρα καυσίμου θες 20κατι ml από το συμπυκνωμένο.

Ρωτάω αν έχει βρει κανένας κάποια πατέντα για να ρίχνουμε μέσα τη δόση.

Με μεγάλη σύριγγα βάζω, έχω βάλει και παραπάνω και δεν ειχα πρόβλημα (το έχω ρωτήσει και αυτο στην εταιρεία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

μεγάλη σύριγγα βάζω, έχω βάλει και παραπάνω και δεν ειχα πρόβλημα (το έχω ρωτήσει και αυτο στην εταιρεία)

Ευχαριστώ φίλε μου.

Να επισημάνω ότι τα 2.5ml ανά λίτρο που έγραψε ο φίλος πιο πάνω είναι για καθαρισμό και όχι για συνεχόμενη χρήση σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο site της εταιρείας. 

Για συνεχόμενη χρήση είναι περίπου 0.9ml ανά λίτρο καυσίμου στην κανονική φόρμουλα και 0.47ml για την συμπυκνωμένη ( συσκευασίες 3.79L και πάνω) 

Μιλάω για το Diesel kleen.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ultimamage είπε

Ευχαριστώ φίλε μου.

Να επισημάνω ότι τα 2.5ml ανά λίτρο που έγραψε ο φίλος πιο πάνω είναι για καθαρισμό και όχι για συνεχόμενη χρήση σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο site της εταιρείας. 

Για συνεχόμενη χρήση είναι περίπου 0.9ml ανά λίτρο καυσίμου στην κανονική φόρμουλα και 0.47ml για την συμπυκνωμένη ( συσκευασίες 3.79L και πάνω) 

Μιλάω για το Diesel kleen.

Ναι έχεις δίκιο 0.90 για καθημερινή πρόληψη έκανα λάθος εκ παραδρομής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Δυστυχώς τα χρειάζεται μιας και τα premium πετρέλαια από αυτά που έχω μάθει είναι απλα διαλύτες σε μικρή ποσότητα και τίποτα παραπάνω

Εγω αυτο που εχω διαβασει ειναι πως τα φθηνα diesel ειναι για φορτιγα χωρις direct fuel injection σε αντιθεση με τα ακριβα που εχουν καθαριστικα και δεν ειναι biodiesel ( κινδυνος βακτηριδιακης μολυνσης =>  γλυτσας)

Επεξ/σία από sirdiman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sirdiman είπε

Εγω αυτο που εχω διαβασει ειναι πως τα φθηνα diesel ειναι για φορτιγα χωρις direct fuel injection σε αντιθεση με τα ακριβα που εχουν καθαριστικα και δεν ειναι biodiesel ( κινδυνος βακτηριδιακης μολυνσης =>  γλυτσας)

 

1 ώρα πριν, ea6gka είπε

τα premium εχουν και αυτα βιοντιζελ αλλα σε μικροτερη αναλογια.

Ας ξεκινήσουμε οτι στην Ελλάδα υπάρχει μονο ενα είδος πετρελαίου εν αντιθέσει με την βενζίνη που έχουμε 2 είδη (95αρα και 100αρα).Αυτο το ενα είδος πετρελαίου που έχουμε βγαίνει απο τα διυλιστήρια με βιοντίζελ και δίνετε στους οδηγούς της καθε εταιρείας και η εταιρεία τους δίνει ενα μεταλλικό σκευος με διαλύτη του 1 λίτρου(το έχω δει απο κοντά) να το ρίξουν μεσα στους 5-10 τόνους που κουβαλάνε  και να το πάνε στα πρατήρια (είτε εταιρικά είτε ιδιόκτητα).Αν ο οδηγός δεν το ρίξει απλα πληρώνετε το ίδιο πετρέλαιο πιο ακριβό...γι αυτο πήρα την απόφαση να βάζω απλό πετρέλαιο και με την αγορά του 3.78L diesel kleen που ξέρω οτι το βάζω και τι δουλειά κάνει και το αισθάνομαι να επιβαρύνομαι περίπου 2 λεπτα του ευρώ ανα λίτρο εν αντιθέσει τα 5 και 10 λεπτά που ζητάει έξτρα η κάθε εταιρεία.. τουλάχιστον ξέρω οτι εχει μπει απο τα χέρια μου και δεν πληρώνω εναν απλό διαλύτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@arxontas2323 ....για να αναφέρεις τα παραπάνω, σίγουρα έχεις μπει μέσα σε διυλιστήριο κ έχεις δει/ παρακολουθήσει την διαδικασία.

Συγκεκριμένα, οι οδηγοί της κάθε εταιρείας, έχω δει ότι προσθέτουν τον τενεκέ με τα πρόσθετα, πριν το βυτιοφόρο ανέβει στην πλάστιγγα(φορτωμένο κ έτοιμο πλέον να βγει στον δρόμο) κ πριν μπουν οι πλαστικές ασφάλειες στις στρόφυγγες κ στις βαλβίδες πλήρωσης.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...