Προς το περιεχόμενο

Η Samsung «τα βάζει» με το iPhone φέρνοντας νέο app κάμερας στο Galaxy S21 Ultra


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο Expert Raw app φαίνεται να έχει περισσότερες δυνατότητες.

Με τέσσερις ξεχωριστούς αισθητήρες στο σύστημα κάμεράς του, το Samsung Galaxy S21 Ultra πλησιάζει στο να μπορεί κάποιος να το αποκαλέσει ως μία DSLR τσέπης, τουλάχιστον όσον αφορά το υλικό. Δυστυχώς, πάντα υπάρχουν κάποιες ελλείψεις όταν μιλάμε για το λογισμικό. Οι φωτογραφίες που βγάζει το τηλέφωνο είναι εντυπωσιακές, αλλά η λειτουργία pro ήταν πάντα απογοητευτική. Τώρα φαίνεται ότι όλα πρόκειται να αλλάξουν, καθώς η Samsung κυκλοφορεί τη νέα εφαρμογή κάμερας Expert Raw.

Η λειτουργία pro της Samsung προσφέρει ήδη στους χρήστες πολλές ρυθμίσεις, αλλά περιορίζεται μόνο στον κύριο και τον υπερευρυγώνιο αισθητήρα, κάτι που είναι απογοητευτικό όταν κάποιος έχει στα χέρια του ένα τηλέφωνο που έχει τόσες δυνατότητες ζουμ. Για να το διορθώσει και να δοκιμάσει ορισμένες νέες δυνατότητες, η Samsung δημιούργησε τη νέα εφαρμογή Expert Raw.

samsung-s21-ultra-expert-raw-app-2.JPG.5c1800b0e3eaa96312824685ace91673.JPG

Το UI του Expert Raw μοιάζει αρκετά με τη λειτουργία pro, με μερικές βασικές διαφορές. Εκτός από τις νέες δυνατότητες όπως το ιστόγραμμα (τύπος γραφήματος) που υπάρχει στην επάνω δεξιά γωνία, ίσως η μεγαλύτερη αλλαγή είναι η προσθήκη υποστήριξης και για τους δύο τηλεφακούς του τηλεφώνου, κάτι που ζητούσαν αρκετοί χρήστες από το S20 Ultra πέρυσι. Πάντως για την ώρα το Expert Raw app είναι διαθέσιμο μόνο μέσω του Galaxy Store στη Νότια Κορέα.

Το Expert Raw app θα εξακολουθεί να χρησιμοποιεί το HDR του τηλεφώνου για να προσθέσει κάποιο post-processing στις φωτογραφίες και θα αποθηκεύει και ένα κανονικό αντίγραφο JPEG εκτός από ένα αρχείο RAW πολλαπλών καρέ. Αυτό θα μπορούσε ενδεχομένως να οδηγήσει σε μία ανταγωνιστική εφαρμογή για το ProRAW της Apple. Η Samsung μιλά επίσης για το συνδυασμό πληροφοριών από πολλούς φακούς για καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό. Η εταιρεία φαίνεται να δοκιμάζει νέα επεξεργασία λογισμικού για να βελτιώσει την απόδοση στους υπερευρυγώνιους φακούς και τους τηλεφακούς.

Αφού ο χρήστης τραβήξει τη φωτογραφία του, υπάρχει μια συντόμευση για να την ανοίξει στο Adobe Lightroom, όπου μπορεί να επεξεργαστεί την εικόνα σύμφωνα με τις προτιμήσεις του. Η Samsung έχει επίσης συμπεριλάβει ορισμένα προεπιλεγμένα προφίλ για εισαγωγή στο Lightroom.

Όλες αυτές οι δυνατότητες δοκιμάζονται στο Expert Raw, αλλά το σχέδιο είναι να έρθουν τελικά στη βασική εφαρμογή της κάμερας. Η Samsung αναφέρει ότι το Expert Raw app ότι είναι αποκλειστικά διαθέσιμο για το S21 Ultra που τρέχει το One UI 4, αλλά ορισμένοι χρήστες έχουν αναφέρει ότι λειτουργεί και στο S21+. Σε κάθε περίπτωση, το Expert Raw να είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή μόνο στη Νότια Κορέα,  οπότε οι χρήστες θα πρέπει να κατεβάσουν το APK της εφαρμογής από κάποια άλλη πηγή εκτός των γνωστών ηλεκτρονικών καταστημάτων Samsung και Google.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι κάποτε συζητήσεις επι συζητήσεων και μυθικές διαφωνίες σε forum για τον λόγο ύπαρξης των manual ρυθμίσεων στα κινητά nokia (με windows ή χωρίς). Τώρα ξαφνικά όλοι μάθανε να βγάζουνε με pro και το instant shoot είναι "τρε-μπαναλ". 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meanwhile εγώ με το "απλό" s21 απλά ανοίγω το φωτό app και βγάζω τη φωτογραφία, κάτι που φαντάζομαι κάνουν το 90% των smartphone users (είτε Samsung είναι apple είτε οποιαδήποτε άλλη μάρκα).

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, filip123go είπε

Meanwhile εγώ με το "απλό" s21 απλά ανοίγω το φωτό app και βγάζω τη φωτογραφία, κάτι που φαντάζομαι κάνουν το 90% των smartphone users (είτε Samsung είναι apple είτε οποιαδήποτε άλλη μάρκα).

Το χειροκίνητο είναι για τις δύσκολες περιπτώσεις που θέλεις να το φέρεις στα μέτρα σου, πχ πορτρέτο με ηλιοβασίλεμα είναι ζόρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Το χειροκίνητο είναι για τις δύσκολες περιπτώσεις που θέλεις να το φέρεις στα μέτρα σου, πχ πορτρέτο με ηλιοβασίλεμα είναι ζόρι.

1 click shot! :P 

2021.08.15 - 20.05.19.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Meanwhile εγώ με το "απλό" s21 απλά ανοίγω το φωτό app και βγάζω τη φωτογραφία, κάτι που φαντάζομαι κάνουν το 90% των smartphone users (είτε Samsung είναι apple είτε οποιαδήποτε άλλη μάρκα).

Ασχετο, αλλα εισαι ευχαριστημένος με το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pao13 είπε

δηλαδή μέχρι τώρα η sami δεν είχε εφαρμογή να βγάζει φωτογραφίες !

πωπω κατάντια 

Έχω δεν έχει εφαρμογή να κάνουμε κλείσεις, ψάχνουμε συνέχεια για καρτοτηλέφωνα. Άσε μεγάλη κατάντια το να μην μπορείς να κατανοείς τα βασικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που αυτή η εταιρεία ότι και να κάνει το κάνει γιατί θέλει να συγκριθεί και να γίνει καλύτερη από την Apple δηλαδή με ξεπερνάει ρε φίλε κάνε κάτι και την πάρτη σου κάνε κάτι για τους Πελάτες σου δηλαδή πρέπει να Συναγωνίζεσαι συνέχεια μία άλλη εταιρεία;

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Το χειροκίνητο είναι για τις δύσκολες περιπτώσεις που θέλεις να το φέρεις στα μέτρα σου, πχ πορτρέτο με ηλιοβασίλεμα είναι ζόρι.

 

Το χειροκίνητο για εμενα .

Η μαλλον το raw καλυτερα για εμενα ειναι για πάντα , εκτός αν βγάλω φωτογραφία για χάρη μιας δουλειάς , πχ ανταλλακτικό - να δειξω κατι μεσο viber κ.α .

Ο λογος ειναι οτι το έχω μάθει μου ειναι εύκολο . 

Παρακάμπτοντας την jpeg ρυθμίζω εγω την οξύτητα την μείωση θορύβου κ.α .

Δηλαδή υπάρχει κοσμος που το δουλεύει . 

Αλλα δεν την εχω την συσκευή . Γενικά μιλάω .

 

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arch11 είπε
Spoiler

Ασχετο, αλλα εισαι ευχαριστημένος με το κινητό;

 

Spoiler

Ναι, απόλυτα ευχαριστημένος. μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Βέβαια, δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός user.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Το χειροκίνητο για εμενα .

Η μαλλον το raw καλυτερα για εμενα ειναι για πάντα , εκτός αν βγάλω φωτογραφία για χάρη μιας δουλειάς , πχ ανταλλακτικό - να δειξω κατι μεσο viber κ.α .

Ο λογος ειναι οτι το έχω μάθει μου ειναι εύκολο . 

Παρακάμπτοντας την jpeg ρυθμίζω εγω την οξύτητα την μείωση θορύβου κ.α .

Δηλαδή υπάρχει κοσμος που το δουλεύει . 

Αλλα δεν την εχω την συσκευή . Γενικά μιλάω .

Πρεπει εκτός απο εμπειρία, να έχεις και καλά ματιά.. Αν δεν βλέπεις άριστα κοντά  χειροκίνητα θα βγάλεις χειρότερα.. 

:)

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο καλογραμμένη είναι η εφαρμογή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Εδώ βλέπουμε κινητά με μονή κάμερα στα 12mpixel όπως έχει για παράδειγμα το pixel 4a και βγάζει φώτο που ρίχνει σαγόνια! Καιρός είναι να ασχοληθούν σοβαρά με το θέμα αυτό….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...