Προς το περιεχόμενο

Το Shazam έλαβε ενημέρωση για καλύτερο εντοπισμό μουσικών κομματιών


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα έκδοση επεκτείνει την ανάλυση και βελτιώνει τα αποτελέσματα που προσφέρει στον χρήστη

Το Shazam, η πιο γνωστή εφαρμογή εύρεσης μουσικών κομματιών που εξαγοράστηκε το 2018 από την Apple, έλαβε μια νέα ενημέρωση για iPhone και iPad, επεκτείνοντας το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να καταγράψει τη μουσική, προκειμένου να υπάρχει καλύτερο τελικό αποτέλεσμα.

Οι χρήστες της εφαμοργής μπορούν να εκμεταλλευτούν τις βελτιωμένες λειτουργίες, κάνοντας ενημέρωση στην έκδοση 15.0 της εφαρμογής, η οποία είναι ήδη διαθέσιμη μέσω του App Store. Το Shazam είναι επίσης ενσωματωμένο με το Κέντρο Ελέγχου (Control Center) και τη Siri σε συσκευές που τρέχουν iOS 14.2 και iPadOS 14.2 ή νεότερες εκδόσεις. Πέρα από την αλλαγή αυτή, στις πληροφορίες της νέας έκδοσης δεν γίνεται αναφορά σε άλλες νέες λειτουργίες.

Διαθέσιμο στο App Store από το 2008, το Shazam επιτρέπει στους χρήστες να βρούνε πληροφορίες για μουσικά κομμάτια των οποίων δεν γνωρίζουν τον τίτλο. Τον Ιούνιο, η Apple ανακοίνωσε πως το Shazam ξεπέρασε τις 1 δισεκατομμύριο αναγνωρίσεις μουσικών κομματιών ανά μήνα, καθιστώντας το μία από τις πιο δημοφιλής μουσικές εφαρμογές στον κόσμο.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποτε ήταν καλό αλλά τελευταία (χρόνια) που το χρησιμοποιώ είναι απελπιστικά "άστοχο" δλδ ΔΕΝ βρίσκει πάρα πολλά τραγούδια Ελληνικά ή ξένα. 

Δεν ξέρω που οφείλεται αλλά από τότε που το πήρε η apple το πήρε και η "κάτω βόλτα".. 

Να δούμε με την αναβάθμιση.

 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

30 λεπτά πριν, Asevastos είπε

Έχει κανείς κατά νου κάποια καλύτερη εναλλακτική; Ή είναι top το Shazam;

Το SoundHound αρκετές φορές μου βρίσκει αυτά που δε βρίσκει το Shazam αλλά περισσότερες νομίζω γίνεται το ανάποδο. Πολλές φορές συμβαίνει αυτό όμως...

 

amonamarth.jpg

Επεξ/σία από mordred
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, mordred said:

Το SoundHound αρκετές φορές μου βρίσκει αυτά που δε βρίσκει το Shazam αλλά περισσότερες νομίζω γίνεται το ανάποδο. Πολλές φορές συμβαίνει αυτό όμως...

amonamarth.jpg

king diamond ταμπακης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Runner25 είπε

king diamond ταμπακης :P

χαχααχα θα μπορούσε. Και να τραγουδάει Melissiaaaa (Αττικής)

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2021 στις 9:00 ΜΜ, Asevastos είπε

Έχει κανείς κατά νου κάποια καλύτερη εναλλακτική; Ή είναι top το Shazam;

Google app. Πατώντας το μικρόφωνο βγάζει επιλογή search for a song και κάνει αυτό που κάνει και το Shazam. Πολύ εύστοχο στα αγγλικά τραγούδια. Μπορείς και να σφυρίξεις/τραγουδήσεις μελωδία.

ή Google Assistant "What's the name of this song" 

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nefos78 είπε

Συγνώμη πότε το αγόρασε η Apple? Χαμπάρι δεν πήρα....αλλά εγώ γιατί το έχω σε android?

Σοβαρά ρωτάω.

Γιατί υπάρχει στο playstore. Δεν το έχει κλειδώσει στο οικοσύστημά της. Το ίδιο δεν γίνεται και με το Youtube που το έχει αγοράσει η Google; Είναι και στο Apple store.

Αυτό το «επεκτείνοντας το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να καταγράψει τη μουσική» δεν μου αρέσει. Το βρίσκω γρήγορο και αρκετά αξιόπιστο έτσι κι αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δυνατότητα να προσθέτει αυτόματα ότι βρίσκει σε λίστα στα Spotify τι κάνει ασυναγώνιστο για μένα. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τις αναζητήσεις τραγουδιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...