Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Αγόρασα και εγώ αφυγραντήρα (BF) τον Morris MDP20400IW Wi-Fi, γιατί έβλεπα την υγρασία να είναι καρφωμένη 75% - 80% στο δωμάτιο του παιδιού (βορινό με ελάχιστο ήλιο το απόγευμα). Δεν είχα εμπειρία στο παρελθόν από αφυγραντήρες αλλά φαίνεται ότι δουλεύει. Ο αφυγραντήρας ταξιδεύει από δωμάτιο σε δωμάτιο κάθε μέρα και πλέον η υγρασία σε όλο το σπίτι παίζει 55-65. Το δοχείο το αδειάζω κάθε δύο ημέρες περίπου. Δεν τον λειτουργώ το βράδυ γιατί μου φαίνεται αρκετά θορυβώδης συσκευή ακόμα και στο silent. Άλλωστε η απόδοσή του,  αν έχω καταλάβει καλά, μειώνεται όταν δεν παίζει στο full. Από καταναλώσεις γύρω στα 250w παίζει, αν θυμάμαι καλά 285w (high mode) που κοιτούσα το "έξυπνο" blitzwolf πριζάκι.

Ποιος είναι ο σωστός στόχος υγρασίας να τον βάζω; 55 που είναι το default στο smart mode; Αν τον βάλω 45% θα παλεύει να φτάσει τόσο για να σταματήσει; Αν έχω υγρασία 70% και βάλλω στόχο 45% θα κατέβει πιο γρήγορα στον επιθυμητό στόχο 55 ή θα είναι το ίδιο αν του βάλλω στόχο 55 από την αρχή;

Προσωπικά το έχω στο 60% και high.

Στο smart έχω δει ότι είναι όχι και τόσο smart τελικά μιας και μου βάζει την ταχύτητα ανεμιστήρα χαμηλά όσο φτάνει στον στόχο με αποτέλεσμα να μην το φτάνει ποτέ ή να καίει ρεύμα τσάμπα.

Οπότε 60%, στο 58-59 κλείνει και μετά από μισή ώρα ξαναπαίρνει για έλεγχο κοκ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Ποιος είναι ο σωστός στόχος υγρασίας να τον βάζω; 55 που είναι το default στο smart mode; Αν τον βάλω 45% θα παλεύει να φτάσει τόσο για να σταματήσει; Αν έχω υγρασία 70% και βάλλω στόχο 45% θα κατέβει πιο γρήγορα στον επιθυμητό στόχο 55 ή θα είναι το ίδιο αν του βάλλω στόχο 55 από την αρχή;

το ίδιο ακριβώς! Για τα υπόλοιπα ότι είπε ο @liakjim

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μια ενημέρωση για τον δικό μου Morris 24400is. Μου το γύρισαν από το σέρβις λέγοντας ότι δουλεύει κανονικά και ό θόρυβος είναι ο συνηθισμένος. Τους είπα να το μετρήσουν και είναι στα 46-47 db. Αν δεν κάνω λάθος στο site λένε για 39  στη μικρή σκάλα, αλλά ο θόρυβος δεν διαφοροποιείται ούτε όταν μπαίνει στο low. Ακούγεται ο συμπιεστής σε κάθε περίπτωση. Τους είπα ότι το διαφημιζουν για αθόρυβο και από 39 στα 47 db δεν υπάρχει καμία σχέση και υποδηλώνει πρόβλημα για μένα γιατί πολύ απλά δεν θα τον κοίταζα καν και θα έπαιρνα inventor που μου το έχουν πει δοκιμασμένα για αθόρυβο γνωστοί μου. Όπως καταλαβαίνετε για αυτούς είναι όλα καλά και μου είπαν να πάω σε κατάστημα να ακούσω γενικά τους αφυγραντηρες σε λειτουργία για να συγκρίνω. Τον έχω ακόμα στο κουτί του, δεν έχω ασχοληθεί γιατί είχα ένα ατύχημα. Αλλά θα πάω από περιέργεια στοκ κωτσο να ακούσω. Απο κει και πέρα έχω τις εξής επιλογές, είτε τον κρατάω (από απόδοση δεν έχω κανένα παράπονο), είτε το βάζω εδώ αγγελία αν το θέλει κάποιος στην τιμή προσφοράς ή και λίγο παρακάτω, είτε τους κυνηγάω να μου το αλλάξουν αν όντως έχει θέμα, γιατί από ότι μου είπαν επειδή είναι ο 24αρης δικαιολογείται ο θόρυβος (για μένα μπούρδες). Αυτά τα ολίγα.

Στον κοτσο που πηγα εγω δεν τους βαζουν σε λειτουργία πάντως.Εκτος αυτου απο morris μονο τον 24200 ειχαν διαθεσιμο (πριν 4 ημερες που πηγα τουλαχιστον).Δεν ξερω αν εχει να κάνει αναλογα με το καταστημα.Ακουσα οτι media μπορεις να τους ακουσεις παντως.

Επεξ/σία από Clair_gat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotisdra είπε

Πες θερμοκρασία στο χώρο σου και ποσοστό υγρασίας;για την αλλεργία σου έχεις κάποιο άλλο μηχάνημα που καθαρίζει τον αέρα στο σπίτι;έχε υπόψη σου ότι ο ιονιστης δεν κάνει καλό στα παιδιά καθώς παράγεται όζον

αστεία ποσότητα όζοντος βγάζει ένας ιονιστής αφυγραντήρα ή κλιματιστικού φίλε μου!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

αστεία ποσότητα όζοντος βγάζει ένας ιονιστής αφυγραντήρα ή κλιματιστικού φίλε μου!

Κάπου χάθηκε η απάντηση μου ... Ευχαριστώ για την πληροφορία ,δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα να τον ενεργοποιώ με το παιδί στο σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fotisdra είπε

Σίγουρα ισχύει αυτό που λες αλλά δεν τον είδα να ανεβαίνει πάνω από 142w στην μεγάλη σκαλα την μια ώρα που τον μέτρησα.άλλος συμφορουμιτης μίλησε για 132w ίσως έχει πιο χαμηλή υγρασία από εμένα και υψηλότερη θερμοκρασία καθώς εμένα δουλεύει στους 18-19 βαθμούς . Θα επανέλθω με ολοήμερες μετρήσεις τις επόμενες μέρες. Το ονομαστική ισχύς της toyotomi μάλλον είναι στην τύχη.πως πιστεύεις πως σχετίζονται η κατανάλωση με υγρασία και θερμοκρασία από την εμπειρία σου στο νήμα και από άλλους αφυγραντήρες;το προφανές ότι πέφτοντας η θερμοκρασια+ανεβαίνοντας υγρασία=αυξημένη κατανάλωση;

Δες μια συσχέτιση εδώ :
https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-20l-platinum/

Αυτό είναι το μοτίβο κατανάλωσης ενός αφυγραντήρα  με συμπιεστή . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δες μια συσχέτιση εδώ :
https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-20l-platinum/

Αυτό είναι το μοτίβο κατανάλωσης ενός αφυγραντήρα  με συμπιεστή . 

Τέλειος πίνακας και τι μεγάλες διαφορές!Τώρα εξηγούνται όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, KOSTASKOYRK είπε

   Καλημέρα στην παρέα του θέματος και χρόνια πολλά. Προφανώς το θέμα αφυγραντήρας είναι τεράστιο όπως βλέπω και από την άποψη ποιος είναι καλύτερος σχετικό και υποκείμενο για τον καθένα. 

     Στο θέμα μας!

Έχω σπίτι περίπου 100τμ με όχι τόσο καλή διαμόρφωση χώρου, με παιδί 4 ετών και εγώ με αλλεργίες σε σκόνη γύρη κτλπ.. ποιοι αφυγραντηρες είναι καλή επιλογή? Σε θέμα επάρκειας του χώρου, αφυγρανσης, ιονιστη και ποιότητας??? Νομίζω η ένταση θόρυβο είναι το μόνο που δεν μας νοιάζει. Κοιμόμαστε εύκολα! Είδα έχει κάποιους με φίλτρα hepa κτλπ? Κοιτούσα καλά σχόλια στο Σκρουτζ για inventor eva ii, juro pro perla. Σε χρήματα 200-300 τα δίνω.... Ακούω γνώμες για όλες τις εταιρίες και μοντέλα φυσικά...

Ζητω γνώμη από άτομα που έχουν γενικη άποψη επί του θέματος και είναι λίγο "ψαγμενοι" 

Ποιον θα επιλέγετε με αυτά τα κριτήρια????? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Για τόσο μεγάλο χώρο 25L αφυγραντήρα και πάνω .  Δύσκολο να καλύψεις σωστά όλο το σπίτι με έναν και μόνο . Υπάρχει πιθανότητα να χρειάζεται μέσα στην ημέρα να του αλλάζεις θέση για καλύτερα αποτελέσματα . 

Για αλλεργίες σε σκόνη η πιο αποτελεσματική μέθοδος φιλτραρίσματος είναι με φίλτρο HEPA . Οπότε να κοιτάξεις αφυγραντήρες με HEPA . 
Βέβαια δε συγκρίνονται οι αφυγραντήρες με τις δυνατότητες που έχει ένας καθαριστής αέρα . Πάντα καλύτερη επιλογή είναι ο καθαριστής αέρα για αλλεργίες. Πιο αποτελεσματικός . 
Αν τα λεφτά είναι θέμα και δεν μπορείς να αγοράσεις δύο συσκευές τότε να κοιτάξεις αφυγραντήρα με HEPA όπως είπα . 

Aπό juro pro στα 25 L  HEPA έχει ο :
https://www.skroutz.gr/s/20390773/Juro-Pro-Eco-25L.html
Εγγύηση:  10 χρόνια στο συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη . Να γνωρίζεις όμως ότι η εγγύηση για να ισχύει έχει ως όρο την υποχρεωτική ετήσια συντήρηση που θα σου κοστίζει 20-25 ευρώ το έτος . 

Άλλη επιλογή με HEPA. Εχει και αισθητήρα μέτρησης ποιότητας αέρα (μέτρηση συγκέντρωσης σωματιδίων σκόνης στον αέρα) :
https://www.skroutz.gr/s/20320805/Inventor-ATM-25L.html?keyphrase=inventor+atmosphere
Εγγύηση 5 χρόνια σε όλο το μηχάνημα χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

 

5 ώρες πριν, makevius είπε

Έβγαλα σήμερα τη σίτα να τη καθαρίσω από την σκόνη και είδα πολύ σκόνη στα μεταλλικά φιλαράκια από πίσω. 

Πως καθαρίζονται;; με πεπιεσμένο αέρα ή θα σπρώξει όλη τη σκόνη ακόμα πιο μέσα; 

Κανονικά θέλει άνοιγμα όλα τα πλαστικά για καθάρισμα . Πεπιεσμένο αέρα , πινέλο  και ψεκασμό με χημικό . 
Λογικά δεν έπλενες τα φίλτρα σου συχνά και έγινε αυτό . Είναι σημαντικό κάθε 15-20 μέρες να καθαρίζουμε τα φίλτρα γιατί όταν αρχίζουν και μπουκώνουν, μέρος της σκόνης περνάει από όποια εσοχή βρεθεί περιμετρικά του φίλτρου και καταλήγει πάνω στο στοιχείο  (τα μεταλλικά φιλαράκια που λες) . 

5 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Αγόρασα και εγώ αφυγραντήρα (BF) τον Morris MDP20400IW Wi-Fi, γιατί έβλεπα την υγρασία να είναι καρφωμένη 75% - 80% στο δωμάτιο του παιδιού (βορινό με ελάχιστο ήλιο το απόγευμα). Δεν είχα εμπειρία στο παρελθόν από αφυγραντήρες αλλά φαίνεται ότι δουλεύει. Ο αφυγραντήρας ταξιδεύει από δωμάτιο σε δωμάτιο κάθε μέρα και πλέον η υγρασία σε όλο το σπίτι παίζει 55-65. Το δοχείο το αδειάζω κάθε δύο ημέρες περίπου. Δεν τον λειτουργώ το βράδυ γιατί μου φαίνεται αρκετά θορυβώδης συσκευή ακόμα και στο silent. Άλλωστε η απόδοσή του,  αν έχω καταλάβει καλά, μειώνεται όταν δεν παίζει στο full. Από καταναλώσεις γύρω στα 250w παίζει, αν θυμάμαι καλά 285w (high mode) που κοιτούσα το "έξυπνο" blitzwolf πριζάκι.

Ποιος είναι ο σωστός στόχος υγρασίας να τον βάζω; 55 που είναι το default στο smart mode; Αν τον βάλω 45% θα παλεύει να φτάσει τόσο για να σταματήσει; Αν έχω υγρασία 70% και βάλλω στόχο 45% θα κατέβει πιο γρήγορα στον επιθυμητό στόχο 55 ή θα είναι το ίδιο αν του βάλλω στόχο 55 από την αρχή;

Ο κανόνας λέει 45-55 % βαριά 60 % υγρασία να έχει ο χώρος μας . 55 % είναι καλά να τον έχεις . Θα καίει λιγότερο και θα σου κρατά ένα αποδεκτό ποσοστό υγρασίας στο χώρο.

21 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Τέλειος πίνακας και τι μεγάλες διαφορές!Τώρα εξηγούνται όλα

Μην δίνεις σημασία στις τιμές . Το μοτίβο κοίτα . Το τρόπο που επηρεάζεται η κατανάλωση . Τη συσχέτιση . Οι τιμές καταναλώσεων για αυτές τις συνθήκες που βλέπεις αφορούν το συγκεκριμένο και μόνο μοντέλο . Δεν έχουν απαραίτητα τον ίδιο βαθμό απόδοσης όλοι οι αφυγραντήρες του εμπορίου . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ευχαριστω για τα 2 σχολια σας ηταν κατατοπιστικότατα!!!

 

Μολις τον ελαβα σημερα τον αφυγραντηρα (μπραβο στο καταστημα που μεσα σε 2 εργασιμες το ειχε στειλει απο βορεια ελλαδα στα Χανια! Τωρα περιμενω το δυωρο που λενε οι οδηγιες να ειναι ορθιος πριν τον λειτουργησω) και στον πρωτο ελεγχο που εκανα παρατηρησα τα μεταλλικα ελασματα που ειναι πισω απο το φιλτρο να ειναι στραβωμενα στην περισσοτερη δεξια μερια και  στις ακρες πανω δεξια και στις γωνιες κατω (κατω αριστερα και κατω δεξια), ενω στο κεντρο ειναι και πανω αριστερα ειναι ολοισια... για ινφο δειτε τις φωτο που εβγαλα.Θα πρεπει να ανησυχω; Μηπως να επικοινωνησω για αντικατασταση η ειναι συνηθες φαινομενο που δεν επηρρεαζει τη λειτουργια;; Τον εχω ανοιξει για να δω οτι δουλευουν τα ηλεκτρονικα του και ειναι λογικα κομπλε...

Spoiler


1 ολικο.jpg

2 πανω δεξια.jpg

3 πανω δεξια κοντα.jpg

4 κατω αριστερα κοντα.jpg

5 κατω κεντρο.jpg

6 πανω κεντρο οκ.jpg

7 πανω δεξια υπερζουμ.jpg

8 κατω δεξια υπερζουμ.jpg

9 κατω κεντρο.jpg

 

 

Επεξ/σία από nikosstv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί να μη σε πουν ότι τώρα που τον άνοιξες έχασες την εγγύηση. Ευτυχώς είναι στις άκρες. Να στείλεις τις φωτογραφίες να δούμε τι θα απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nikosstv είπε

Παιδια ευχαριστω για τα 2 σχολια σας ηταν κατατοπιστικότατα!!!

Μολις τον ελαβα σημερα τον αφυγραντηρα (μπραβο στο καταστημα που μεσα σε 2 εργασιμες το ειχε στειλει απο βορεια ελλαδα στα Χανια! Τωρα περιμενω το δυωρο που λενε οι οδηγιες να ειναι ορθιος πριν τον λειτουργησω) και στον πρωτο ελεγχο που εκανα παρατηρησα τα μεταλλικα ελασματα που ειναι πισω απο το φιλτρο να ειναι στραβωμενα στην περισσοτερη δεξια μερια και  στις ακρες πανω δεξια και στις γωνιες κατω (κατω αριστερα και κατω δεξια), ενω στο κεντρο ειναι και πανω αριστερα ειναι ολοισια... για ινφο δειτε τις φωτο που εβγαλα.Θα πρεπει να ανησυχω; Μηπως να επικοινωνησω για αντικατασταση η ειναι συνηθες φαινομενο που δεν επηρρεαζει τη λειτουργια;; Τον εχω ανοιξει για να δω οτι δουλευουν τα ηλεκτρονικα του και ειναι λογικα κομπλε...

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

1 ολικο.jpg

2 πανω δεξια.jpg

3 πανω δεξια κοντα.jpg

4 κατω αριστερα κοντα.jpg

5 κατω κεντρο.jpg

6 πανω κεντρο οκ.jpg

7 πανω δεξια υπερζουμ.jpg

8 κατω δεξια υπερζουμ.jpg

9 κατω κεντρο.jpg

μην ασχολείσαι καν! αν το βγάλεις το στοιχείο, το φτύνεις και στραβώνουν... αν δεν κόψεις κανένα δάχτυλο πρώτα, τόσο λεπτές φέτες αλουμινίου που είναι. Από τη ντάνα τα παίρνουν κινέζια με τα χέρια τους και τα μοντάρουν. Λίγο να ακουμπήσει στον πάγκο το στοιχέιο έτσι θα γίνει. Εφόσον δεν ειναι όλο κόλαση, τότε δεν έχεις κανένα θέμα ;) 

2 ώρες πριν, fotisdra είπε

Κάπου χάθηκε η απάντηση μου ... Ευχαριστώ για την πληροφορία ,δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα να τον ενεργοποιώ με το παιδί στο σπίτι;

1W φίλε μου... μόνο 1W

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά.

Σε μεζονέτα 180τμ (570m^3) με υγρασία 65%-68% τι ακριβώς πρέπει να πάρω; Στόχος μου είναι υγρασία 45% με 55%
Μπορώ να το βάλω κοντά στη σκάλα και νομίζω υπάρχει οκ επικοινωνία μεταξύ των δύο ορόφων. Βέβαια αν ενδείκνυται να πάρω 2 συσκευές αντί για 1, πείτε μου και εκεί τι θα άξιζε. Στόχος είναι και το χαμηλό κόστος (είτε σε αρχική τιμή είτε σε κατανάλωση 5χρόνια trade-off - η εγγύηση ουσιαστικά).

Επεξ/σία από KGeorgeG7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fotisdra είπε

Πες θερμοκρασία στο χώρο σου και ποσοστό υγρασίας;για την αλλεργία σου έχεις κάποιο άλλο μηχάνημα που καθαρίζει τον αέρα στο σπίτι;έχε υπόψη σου ότι ο ιονιστης δεν κάνει καλό στα παιδιά καθώς παράγεται όζον

Θερμοκρασία έχω πάντα 22-23 βαθμούς μόνιμα το καλοριφέρ. Υγρασία δεν ξέρω αλλά πολύ, πλέον τα παράθυρα στάζουν!! Όχι δεν έχω άλλο μηχάνημα και για αυτό κοιτούσα να συνδυάσω τώρα κάτι με τον αφυγραντήρα. Αυτό για τον ιονιστη με το όζον δεν το έχω ακούσει ώρες τώρα. Δηλαδή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KOSTASKOYRK είπε

Θερμοκρασία έχω πάντα 22-23 βαθμούς μόνιμα το καλοριφέρ. Υγρασία δεν ξέρω αλλά πολύ, πλέον τα παράθυρα στάζουν!! Όχι δεν έχω άλλο μηχάνημα και για αυτό κοιτούσα να συνδυάσω τώρα κάτι με τον αφυγραντήρα. Αυτό για τον ιονιστη με το όζον δεν το έχω ακούσει ώρες τώρα. Δηλαδή???

Γράψε λάθος αυτό για το όζον είπαν το παιδιά ότι δεν ισχύει γιατί είναι τοσο μικρή η ποσότητα που παράγεται που δεν επιδρά άσχημα στα παιδιά. Ο @dare-devil προτείνει πιο πάνω δύο αφυγραντήρες με φίλτρο hepa . Κοιτάς αυτούς και γρήγορα γιατί έχεις μεγάλο πρόβλημα και πιστεύω οτι θα βελτιώσει τόσο την ατμόσφαιρα στο σπίτι σου που δεν θα χρειάζεται να έχεις και τόσο ψηλά το καλοριφέρ άρα και οικονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Γράψε λάθος αυτό για το όζον είπαν το παιδιά ότι δεν ισχύει γιατί είναι τοσο μικρή η ποσότητα που παράγεται που δεν επιδρά άσχημα στα παιδιά. Ο @dare-devil προτείνει πιο πάνω δύο αφυγραντήρες με φίλτρο hepa . Κοιτάς αυτούς και γρήγορα γιατί έχεις μεγάλο πρόβλημα και πιστεύω οτι θα βελτιώσει τόσο την ατμόσφαιρα στο σπίτι σου που δεν θα χρειάζεται να έχεις και τόσο ψηλά το καλοριφέρ άρα και οικονομία

Σας ευχαριστώ και τους 2! Αυτό με τον juro pro και την εγγύηση με χαλάει αρκετά σαν πολιτική της εταιρείας και δεν νομίζω θα τους αποκλείσω για αυτό τον λόγο! Η καλύτερα επιλογή είναι οι inventor μετά? Αυτός που είπε ο φίλος @Dare-Devil βλέπω δεν έχει ιονιστη όμως και γενικά καινούργιο μηχάνημα με όχι τόσο καλές κριτικές ακόμη? Ίσως να πάρω ένα πιο απλό και δοκιμασμένο μοντέλο όπως ο eva ii ο 20λιτρος? Άλλες εταιρίες και μοντέλα προτεινόμενα αξιόπιστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...