Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα τον atmosphere τελικά και εγώ, άκουσα την συμβουλή σου φίλε μου @Dare-Devil. Εύχομαι να μείνω και εγώ ευχαριστημενος. Τον πήρα στα 289 με έναν μετεωρολογικο σταθμό δώρο. Σε 2 μέρες οι εντυπώσεις! Καλό σας βράδυ και ευχαριστώ για την βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, tonis21 είπε

Καλημέρα. Να σε ρωτήσω κάτι... Το φίλτρο HEPA είναι αναλώσιμο;; Κ αν ναι πόσο περίπου κρατάει;; Κ αν έχει κ τα δύο μαζί (ιονιστη + HEPA) όπως έχουν μερικοί αφυγραντήρες, λογικά είναι καλύτερο;;

Είναι αναλώσιμο . Γενικά το πόσο κρατάει εξαρτάται και απο την χρήση που του κάνεις . Ώρες λειτουργίας , η ποιότητα του αέρα στο χώρο κτλ .  Στο δικό μου αναφέρουν 2160 ώρες συνολικής λειτουργίας .  Στον juro-pro ECO 25L αναφέρουν 1500 ώρες συνολικής λειτουργίας .  

HEPA και ιονιστής μάζι είναι καλύτερα  αλλά αν έπρεπε να επιλέξω μόνο μεταξύ των δύο αυτών τότε HEPA για την σκόνη ασυζητητί . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ηθελα μια γνωμη για αγορα αφυγραντηρα για σπιτι 75 τ.μ.

Βρηκα αυτον, https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billyssss είπε

Καλησπέρα,

Θα ηθελα μια γνωμη για αγορα αφυγραντηρα για σπιτι 75 τ.μ.

Βρηκα αυτον, https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα;

όχι. είναι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Billyssss είπε

Καλησπέρα,

Θα ηθελα μια γνωμη για αγορα αφυγραντηρα για σπιτι 75 τ.μ.

Βρηκα αυτον, https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα;

Καλύτερα 20 λιτρο αφυγραντήρα για τόσο μεγάλο χώρο . Πόση υγρασία έχεις συνήθως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον Morris MDM-3018 εχει κάποιος γνώμη; 

Μου αρέσει που δουλεύει και ως AC, γιατί έχω κάποια δωμάτια που λόγω ιδιοτροπίας του χώρου και ενοικίου, δεν μπαίνει κανονικό. Καταλαβαίνω ότι το καλύτερο φορητό AC είναι χειρότερο από το χειρότερο κανονικό, οπότε δεν περιμένω θαύματα.

Το βασικό αρνητικό που ξεχωρίζω είναι η σχετικά αυξημένη κατανάλωση και το βουητό που αναφέρουν στα reviews.

Αν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο, κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Είχα δει μόνο ένα toyotomi αλλά φαίνεται εξαντλημένο παντού.

Επεξ/σία από iddqdiddqd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 6:08 ΜΜ, Dare-Devil είπε

16 λιτρο αφυγραντήρα για αυτά τα τεραγωνικά . 

Ζεόλιθο αξίζει για θερμοκρασίες χώρου κάτω απο 15 βαθμούς . Απο 15 βαθμούς και πάνω συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή . 

Τί θερμοκρασία έχεις στο χώρο σου συνήθως ;

Κάθε άποψη περί θορύβου σεβαστή . Ο θόρυβος είναι υποκειμενικός :)

Καλημερα. Η θερμκρασια ειναι περιπου στους 20 βαθμους κελσιου.Η υγρασια εαν δεν ανοιξω καποιο σωμα φτανει σιγουρα τους 90,οταν ομως ανοιγω το σωμα πεφτει στους 70.

Μου ειπαν για τον inventor EVA II PRO WIFI EP3 -ION20L Ποια ειναι η γνωμη σου?? Εχεις να προτεινεις καποιον καλυτερο?

Μενω σε μερος που εχει παρα πολυ ζεστη περιπου 8 μηνες τον χρονο..

Θα πρεπει ο αφυγραντηρας να εχει και φιλτρο HEPA ?

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ το προτερων για την βοηθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, G-X είπε

Καλημερα. Η θερμκρασια ειναι περιπου στους 20 βαθμους κελσιου.Η υγρασια εαν δεν ανοιξω καποιο σωμα φτανει σιγουρα τους 90,οταν ομως ανοιγω το σωμα πεφτει στους 70.

Μου ειπαν για τον inventor EVA II PRO WIFI EP3 -ION20L Ποια ειναι η γνωμη σου?? Εχεις να προτεινεις καποιον καλυτερο?

Μενω σε μερος που εχει παρα πολυ ζεστη περιπου 8 μηνες τον χρονο..

Θα πρεπει ο αφυγραντηρας να εχει και φιλτρο HEPA ?

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ το προτερων για την βοηθεια.


Το φίλτρο HEPA δεν είναι απαραίτητο για τον αφυγραντήρα  αλλά για την υγεία μας . Αν δηλαδή σε ενδιαφέρει να φιλτράρει ο αφυγραντήρας τα μικροσωματίδια σκόνης τότε θες αφυγραντήρα με HEPA . 

Για τόσο μεγάλο χώρο  και τόσο μεγάλο πρόβλημα υγρασίας καλύτερα να κοιτάξεις 25 L αφυγραντήρα . 
Θες να έχει HEPA φίλτρο ή όχι ;

12 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

Για τον Morris MDM-3018 εχει κάποιος γνώμη; 

Μου αρέσει που δουλεύει και ως AC, γιατί έχω κάποια δωμάτια που λόγω ιδιοτροπίας του χώρου και ενοικίου, δεν μπαίνει κανονικό. Καταλαβαίνω ότι το καλύτερο φορητό AC είναι χειρότερο από το χειρότερο κανονικό, οπότε δεν περιμένω θαύματα.

Το βασικό αρνητικό που ξεχωρίζω είναι η σχετικά αυξημένη κατανάλωση και το βουητό που αναφέρουν στα reviews.

Αν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο, κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Είχα δει μόνο ένα toyotomi αλλά φαίνεται εξαντλημένο παντού.

Yπόψιν αποδίδει 4000 btu/h στην ψύξη και για να δουλέψει ψύξη πρέπει να συνδεθεί αγωγός σπιράλ (συνήθως 15 εκ διαμέτρου) ο οποίος να καταλήγει σε εξωτερικό χώρο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παιδιά,έχω τον meaco ddl8 με τον ζεόλιθο,όσοι τον έχετε από κατανάλωση πως πάει κ από απόδοση;Την πρώτη χρονιά που τον είχα παρει,μου είχανε πέσει τα μαλλιά με τον λογαριασμό της ΔΕΗ και απο τότε τον λειτουργώ συντηρητικά ...Το σπίτι που έχω είναι 75 τετραγωνικά,χθες ας πούμε τον έβαλα στις 3 το μεσημέρι με 72% υγρασία και μέχρι τις 12 το βράδυ είχε φτάσει η υγρασία στο 58%,γεμίζοντας 2 φορές ο κάδος.Μετα από το άγχος μου για τη ΔΕΗ τον έκλεισα και ξανά έφτασε το πρωί που σηκώθηκα στο 65%.Ποιος ο σωστότερος τρόπος να τον δουλεύω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 26ska είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά,έχω τον meaco ddl8 με τον ζεόλιθο,όσοι τον έχετε από κατανάλωση πως πάει κ από απόδοση;Την πρώτη χρονιά που τον είχα παρει,μου είχανε πέσει τα μαλλιά με τον λογαριασμό της ΔΕΗ και απο τότε τον λειτουργώ συντηρητικά ...Το σπίτι που έχω είναι 75 τετραγωνικά,χθες ας πούμε τον έβαλα στις 3 το μεσημέρι με 72% υγρασία και μέχρι τις 12 το βράδυ είχε φτάσει η υγρασία στο 58%,γεμίζοντας 2 φορές ο κάδος.Μετα από το άγχος μου για τη ΔΕΗ τον έκλεισα και ξανά έφτασε το πρωί που σηκώθηκα στο 65%.Ποιος ο σωστότερος τρόπος να τον δουλεύω;

Αυτον ειχα περσυ και φετος πηρα τον zambezi. Ο σωστοσ τροποσ να τον δουλεψεις ειναι να τον ρυθμισεις η στο 50% η στο 60%. Το οικονομικοτερο ειναι  το 60% αλλα το σωστοτερο ειναι το 50%. Αν ο χωρος που τον δουλευεις ειναι μικρος για μενα στοχευσε 50% και αστον στην δευτερη σκαλα ανεμιστηρα. Ναι ειναι πολυ ενεργοβορος και στη δεη φαινεται. Αλλιως βαλτον μονιμα στο 60% (μια σταγονα) και ετσι θα ειναι πιο οικονομικος. Και επισης το σωστο ειναι να μην κλεινει ποτε για να διατηρει την υγρασια στο επιπεδο που τον εχεις βαλει 

Επεξ/σία από cater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cater είπε

Αυτον ειχα περσυ και φετος πηρα τον zambezi. Ο σωστοσ τροποσ να τον δουλεψεις ειναι να τον ρυθμισεις η στο 50% η στο 60%. Το οικονομικοτερο ειναι  το 60% αλλα το σωστοτερο ειναι το 50%. Αν ο χωρος που τον δουλευεις ειναι μικρος για μενα στοχευσε 50% και αστον στην δευτερη σκαλα ανεμιστηρα. Ναι ειναι πολυ ενεργοβορος και στη δεη φαινεται. Αλλιως βαλτον μονιμα στο 60% (μια σταγονα) και ετσι θα ειναι πιο οικονομικος. Και επισης το σωστο ειναι να μην κλεινει ποτε για να διατηρει την υγρασια στο επιπεδο που τον εχεις βαλει 

Να μην κλείνει ποτέ, αλλά η ΔΕΗ θα με βάλει φυλακή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω για εντυπώσεις από τον inventor atmosphere. @Dare-Devil λοιπόν έχει κλείσει το πρώτο 24 που πρέπει να δουλέψει συνεχόμενα. Έκανα έλεγχο στην υγρασία του σπιτιού πριν το βάλω και ήμουν στα 64 κοντά... Δεν είχα πολύ φαντάζομαι, αλλά δεν είχαμε και ρούχα να στεγνώνουν στο σπίτι μέσα χθες. Μέσα σε 2 ώρες είχε πάει σε όλο το σπίτι η υγρασία κάτω του 55, πολλές φορές έφτανε και κάτω του 50( Το είχα ρυθμίσει στα 50 υγρασία). Και γέμισε 2 φορές τον κάδο του σχεδόν. Η αφυγρανση του είναι πολύ δυνατή όπως φαινεται μέχρι τώρα, ο θόρυβος του αμελητέος για εμένα δεν με ενοχλεί ούτε στο μέγιστο. Αλλα έχω μόνο μια απορία και παράπονο ταυτόχρονα για την μυρωδιά του. Αφηνει στο χώρο μια μυρωδιά περίεργη... Από το φίλτρο? Από τα πλαστικά? Από την αφυγρανση?

Πριν 3 ώρες τον βάλαμε με την γυναίκα μου σε ένα δωμάτιο κλεισμένο με μια γεμάτη απλώστρα ρούχα στην λειτουργία στέγνωμα ρούχων. Τα στέγνωσε σχεδόν μέσα σε αυτές τις 3 ώρες και η υγρασία του χώρου παρέμεινε στο 50!!!! Αλλά η μυρωδιά αυτή ήταν πολύ έντονη μέσα στο δωμάτιο. @Dare-Devil πια η άποψη σου πάνω σε αυτό μιας και είσαι επίσης κάτοχος του? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, KOSTASKOYRK είπε

Επιστρέφω για εντυπώσεις από τον inventor atmosphere. @Dare-Devil λοιπόν έχει κλείσει το πρώτο 24 που πρέπει να δουλέψει συνεχόμενα. Έκανα έλεγχο στην υγρασία του σπιτιού πριν το βάλω και ήμουν στα 64 κοντά... Δεν είχα πολύ φαντάζομαι, αλλά δεν είχαμε και ρούχα να στεγνώνουν στο σπίτι μέσα χθες. Μέσα σε 2 ώρες είχε πάει σε όλο το σπίτι η υγρασία κάτω του 55, πολλές φορές έφτανε και κάτω του 50( Το είχα ρυθμίσει στα 50 υγρασία). Και γέμισε 2 φορές τον κάδο του σχεδόν. Η αφυγρανση του είναι πολύ δυνατή όπως φαινεται μέχρι τώρα, ο θόρυβος του αμελητέος για εμένα δεν με ενοχλεί ούτε στο μέγιστο. Αλλα έχω μόνο μια απορία και παράπονο ταυτόχρονα για την μυρωδιά του. Αφηνει στο χώρο μια μυρωδιά περίεργη... Από το φίλτρο? Από τα πλαστικά? Από την αφυγρανση?

Πριν 3 ώρες τον βάλαμε με την γυναίκα μου σε ένα δωμάτιο κλεισμένο με μια γεμάτη απλώστρα ρούχα στην λειτουργία στέγνωμα ρούχων. Τα στέγνωσε σχεδόν μέσα σε αυτές τις 3 ώρες και η υγρασία του χώρου παρέμεινε στο 50!!!! Αλλά η μυρωδιά αυτή ήταν πολύ έντονη μέσα στο δωμάτιο. @Dare-Devil πια η άποψη σου πάνω σε αυτό μιας και είσαι επίσης κάτοχος του? 

Μήπως πήρες ζεόλιθου μοντέλο κατά λάθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως πήρες ζεόλιθου μοντέλο κατά λάθος ;

Όχι με συμπιεστή είναι. Inventor atmosphere 25lt με ΗΕΡΑ.

https://www.shopon.gr/klimatismos-thermansh/afygranthres/inventor-atm-25l-atmosphere-afygranthras-dwro-life-wes-12-metewrologikos-stathmos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KOSTASKOYRK είπε

Επιστρέφω για εντυπώσεις από τον inventor atmosphere. @Dare-Devil λοιπόν έχει κλείσει το πρώτο 24 που πρέπει να δουλέψει συνεχόμενα. Έκανα έλεγχο στην υγρασία του σπιτιού πριν το βάλω και ήμουν στα 64 κοντά... Δεν είχα πολύ φαντάζομαι, αλλά δεν είχαμε και ρούχα να στεγνώνουν στο σπίτι μέσα χθες. Μέσα σε 2 ώρες είχε πάει σε όλο το σπίτι η υγρασία κάτω του 55, πολλές φορές έφτανε και κάτω του 50( Το είχα ρυθμίσει στα 50 υγρασία). Και γέμισε 2 φορές τον κάδο του σχεδόν. Η αφυγρανση του είναι πολύ δυνατή όπως φαινεται μέχρι τώρα, ο θόρυβος του αμελητέος για εμένα δεν με ενοχλεί ούτε στο μέγιστο. Αλλα έχω μόνο μια απορία και παράπονο ταυτόχρονα για την μυρωδιά του. Αφηνει στο χώρο μια μυρωδιά περίεργη... Από το φίλτρο? Από τα πλαστικά? Από την αφυγρανση?

Πριν 3 ώρες τον βάλαμε με την γυναίκα μου σε ένα δωμάτιο κλεισμένο με μια γεμάτη απλώστρα ρούχα στην λειτουργία στέγνωμα ρούχων. Τα στέγνωσε σχεδόν μέσα σε αυτές τις 3 ώρες και η υγρασία του χώρου παρέμεινε στο 50!!!! Αλλά η μυρωδιά αυτή ήταν πολύ έντονη μέσα στο δωμάτιο. @Dare-Devil πια η άποψη σου πάνω σε αυτό μιας και είσαι επίσης κάτοχος του? 

Mήπως προέρχεται απο αλλού η μυρωδιά ; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο  . Τον έχω βάλει και σε 2 τ.μ χώρο για στέγνωμα ρούχων και πάλι δεν παρατήρησα κάτι .Βέβαια αυτό το έκανα μετά απο αρκετά 24ωρα λειτουργίας . Μήπως επειδή ακόμα δεν έχει δουλέψει καλά καλά να βγάζει μια ελαφριά μυρωδιά που γίνεται αντιληπτή σε κλειστό χώρο ; 

Θα σου έλεγα να τον αφήσεις να δουλέψει μερικά 24ωρα ακόμα και να δούμε . Τηλεόραση αγόρασα πρόσφατα και μύριζε όταν πήγαινα πολύ κοντά τα πρώτα 24ωρα λειτουργίας . Μετά σταμάτησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...