Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Μια ενημέρωση για τον δικό μου Morris 24400is. Μου το γύρισαν από το σέρβις λέγοντας ότι δουλεύει κανονικά και ό θόρυβος είναι ο συνηθισμένος. Τους είπα να το μετρήσουν και είναι στα 46-47 db. Αν δεν κάνω λάθος στο site λένε για 39  στη μικρή σκάλα, αλλά ο θόρυβος δεν διαφοροποιείται ούτε όταν μπαίνει στο low. Ακούγεται ο συμπιεστής σε κάθε περίπτωση. Τους είπα ότι το διαφημιζουν για αθόρυβο και από 39 στα 47 db δεν υπάρχει καμία σχέση και υποδηλώνει πρόβλημα για μένα γιατί πολύ απλά δεν θα τον κοίταζα καν και θα έπαιρνα inventor που μου το έχουν πει δοκιμασμένα για αθόρυβο γνωστοί μου. Όπως καταλαβαίνετε για αυτούς είναι όλα καλά και μου είπαν να πάω σε κατάστημα να ακούσω γενικά τους αφυγραντηρες σε λειτουργία για να συγκρίνω. Τον έχω ακόμα στο κουτί του, δεν έχω ασχοληθεί γιατί είχα ένα ατύχημα. Αλλά θα πάω από περιέργεια στοκ κωτσο να ακούσω. Απο κει και πέρα έχω τις εξής επιλογές, είτε τον κρατάω (από απόδοση δεν έχω κανένα παράπονο), είτε το βάζω εδώ αγγελία αν το θέλει κάποιος στην τιμή προσφοράς ή και λίγο παρακάτω, είτε τους κυνηγάω να μου το αλλάξουν αν όντως έχει θέμα, γιατί από ότι μου είπαν επειδή είναι ο 24αρης δικαιολογείται ο θόρυβος (για μένα μπούρδες). Αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, rufous είπε

Καλημέρα.

Έχω ένα σπίτι 66 τ.μ. με έναν 3ετίας αφυγραντήρα Inventor 20L τον οποίο θα χαρίσω στους γονείς μου και ψάχνομαι για να αγοράσω καινούργιο.

Με ενδιαφέρει πολύ να είναι λευκός, τουλάχιστον 20L, αθόρυβος και με χαμηλή κατανάλωση. Το οικονομικό δεν με απασχολεί στην επιλογή.

Είμαι ανάμεσα στους ακόλουθους:

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-morris-mde-20200i-20lt-270w

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-inventor-eva-ii-pro-wifi-evp-wf20l

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-puredry-pd-20l-design-low-energy-face

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/afygrantires-ygrantires/afygrantires/afygrantiras-puredry-pd2419-sofia-design-low-energ

Παρακαλώ, υποδείξτε μου την καλύτερη επιλογή ανάμεσα στους παραπάνω και μόνο. Καλούδια τύπου wifi δεν με απασχολούν ως σημαντικό κριτήριο.

Μία παρατήρηση. Με εντυπωσίασε ο τελευταίος λόγω χαμηλής κατανάλωσης και μεγάλης εισροής αέρα (διπλάσια), οπότε φαντάζομαι θα είναι πιο γρήγορος κι αποτελεσματικός.

Ευχαριστώ πολύ.


Κατανάλωση:
MORRIS MDE-20200i : 270 w  σε 26,7C @ 60%RH
Inventor EVP-WF20L :  260 w σε 26,7C @ 60%RH

Puredry PD 20L Design Face Lift: 230 w σε 20 C @ 60%RH
Puredry Sofia PD2419 Design: 235 w σε 20 C @ 60%RH

Ο διαχωρισμός σε ζευγάρια δεν έγινε επίτηδες . Αν παρατήρησες η puredry μετράει την κατανάλωση σε διαφορετικές συνθήκες σε σύγκριση με την Morris και Inventor . 
Εμπειρικά σου λέω το εξής . Με σταθερή υγρασία (στη περίπτωσή μας 60 % )  όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία του χώρου αυξάνεται και η κατανάλωση . 
Στο περίπου και εμπειρικά θα έλεγα οι Morris και Inventor καίνε πάνω κάτω τα ίδια στίς συνθήκες όπου μετρήθηκαν οι Puredry . Eνδεχομένως οι Morris και Inventor να είναι ελαφρώς πιο οικονομικοί σε λειτουργία. 5 watts πιο κάτω το πολύ πιστεύω  αλλά αυτό τώρα είναι δικές μου υποθέσεις . Δεν έχουμε πραγματικές μετρήσεις και για τους τέσσερις στίς ίδιες συνθήκες . 

Για την παροχή του Puredry Sofia PD2419 έχω αμφιβολίες παρα είναι μεγάλη . Πολύ μεγάλη σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό. 
Για τον θόρυβο που δηλώνουν επίσης δεν μου στέκει .  Επίπεδο θορύβου μικρότερο απο 38 db ;! Όταν όλος ο ανταγωνισμός  έχει ελάχιστη τιμή θορύβου τα 36-38 db .  Το ανάποδο λογικά θα εννοούν. Τυπογραφικό λάθος . 

Αφού δεν σε ενδιαφέρουν λειτουργίες πήγαινε και δες τους απο κοντά, άκουσε τους σε λειτουργία και πάρε όποιον σου γεμίζει το μάτι . Λίγο πολύ την ίδια κατανάλωση έχουν . Άποψή μου ή τον Morris ή τον Inventor . 

Επίσης αφού είχες 20 L και σου έκανε δουλειά στο χώρο (θεωρώ) δε βρίσκω λόγο να κοιτάξεις για μεγαλύτερο 24 L της puredry με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής . Επένδυσε τα κάπου αλλού αυτά τα λεφτά . 
 

9 ώρες πριν, maarinos είπε

Μπορεί να μπει φίλτρο ενεργού άνθρακα στον Kullhaus Qualis 20L??

99 % όχι διότι δεν προβλέπεται για αυτό το μοντέλο . Πάρε τηλ και ρώτα την αντιπροσωπεία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω μάλλον σε κωτσο να ακούσω γενικά. Αν άλλα μοντέλα κάνουν τον ίδιο θόρυβο με το morris τότε μάλλον είμαι πολύ ευαίσθητος στον θόρυβο (που δεν το νομίζω)  αν όμως υπάρχει όντως διαφορά, μπορώ λέτε να τον γυρίσω στον κωτσο σε κατάστημα και να πάρω άλλο μοντέλο ; Η παραγγελία είναι ηλεκτρονικά αν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fotisdra είπε

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικές μετρήσεις κατανάλωσης για τον Toyotomi tde-12dtji μιας και πήρα μετρητή.λοιπον το μηχάνημα με τις πρώτες μετρήσεις φαίνεται να καθεται στα 134w στην μικρή σκάλα και στα 142w στην μεγάλη. Not bad !!! Η αφυγραντικη του ικανότητα είναι περίπου 3 λίτρα το 24ωρο στην μεγάλη σκάλα και η υγρασία στο σπίτι μου το μεσημέρι που τον ανάβω είναι 65-68 και το επόμενο πρωί που τον κλείνω έχει πέσει στο 52-55.με τον ιονιστη ενεργοποιημένο έχουμε αύξηση κατανάλωσης περίπου 1w . Και ρωτάω γιατί δυσφημίζουν το μηχάνημα τους δίνοντας μεγαλύτερες καταναλώσεις;

 

5 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Πραγματικά απορίας άξιο γιατί αναφέρει διπλάσια κατανάλωση ακόμα και στο site της η toyotomi. Εκτός εάν θέλει να το παρουσιάσει έως ισχύ... Δεν βγάζω νόημα

Η ισχύς λειτουργίας  ενός αφυγραντήρα με συμπιεστή επηρεάζεται απο την θερμοκρασία του χώρου και την υγρασία του χώρου . 
Η Toyotomi στο site της δηλώνει Ονομαστική Ισχύς Υψηλή/Χαμηλή  ---> 312/208 watts. Χωρίς να δηλώνει σε ποιες συνθήκες υγρασίας θερμοκρασίας έγινε αυτή η μέτρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Η ισχύς λειτουργίας  ενός αφυγραντήρα με συμπιεστή επηρεάζεται απο την θερμοκρασία του χώρου και την υγρασία του χώρου . 
Η Toyotomi στο site της δηλώνει Ονομαστική Ισχύς Υψηλή/Χαμηλή  ---> 312/208 watts. Χωρίς να δηλώνει σε ποιες συνθήκες υγρασίας θερμοκρασίας έγινε αυτή η μέτρηση.

Σίγουρα ισχύει αυτό που λες αλλά δεν τον είδα να ανεβαίνει πάνω από 142w στην μεγάλη σκαλα την μια ώρα που τον μέτρησα.άλλος συμφορουμιτης μίλησε για 132w ίσως έχει πιο χαμηλή υγρασία από εμένα και υψηλότερη θερμοκρασία καθώς εμένα δουλεύει στους 18-19 βαθμούς . Θα επανέλθω με ολοήμερες μετρήσεις τις επόμενες μέρες. Το ονομαστική ισχύς της toyotomi μάλλον είναι στην τύχη.πως πιστεύεις πως σχετίζονται η κατανάλωση με υγρασία και θερμοκρασία από την εμπειρία σου στο νήμα και από άλλους αφυγραντήρες;το προφανές ότι πέφτοντας η θερμοκρασια+ανεβαίνοντας υγρασία=αυξημένη κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Σίγουρα ισχύει αυτό που λες αλλά δεν τον είδα να ανεβαίνει πάνω από 142w στην μεγάλη σκαλα την μια ώρα που τον μέτρησα.άλλος συμφορουμιτης μίλησε για 132w ίσως έχει πιο χαμηλή υγρασία από εμένα και υψηλότερη θερμοκρασία καθώς εμένα δουλεύει στους 18-19 βαθμούς . Θα επανέλθω με ολοήμερες μετρήσεις τις επόμενες μέρες. Το ονομαστική ισχύς της toyotomi μάλλον είναι στην τύχη.πως πιστεύεις πως σχετίζονται η κατανάλωση με υγρασία και θερμοκρασία από την εμπειρία σου στο νήμα και από άλλους αφυγραντήρες;το προφανές ότι πέφτοντας η θερμοκρασια+ανεβαίνοντας υγρασία=αυξημένη κατανάλωση;

Βασικά η κατανάλωση ενός συμπιεστή είναι ίδια σε όλες τις συνθήκες. Η απόδοση αλλάζει. (εάν δεν κάνω λάθος) 

Για το συγκεκριμένο αφυγραντηρα πολλά σχόλια στο skroutz το λένε ότι καίει 130-140 Watt και μου είχε φανεί παράξενο.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Βασικά η κατανάλωση ενός συμπιεστή είναι ίδια σε όλες τις συνθήκες. Η απόδοση αλλάζει. (εάν δεν κάνω λάθος) 

Οχι δεν είναι. Αλλάζει ανάλογα με τα φορτία (βλέπε θερμοκρασίες). Στο μέγιοτο φτάνεις στη μέγιστη κατανάλωση του συμπιεστή μέσες άκρες, αλλά στο υπόλοιπο εύρος λειτουργεί με χαμηλότερα φορτία. Ο Ιδιος συμπιεστής σε διαφορετικής υλοποίησης/προσέγγισης μηχανήματα θα σε οδηγήσει σε ενδεχομένως ΠΟΛΥ διαφορετικές καταναλώσεις ;)

Γενικά όσο υψηλότερη υγρασία και θερμοκρασία, τότε υψηλότερη κατανάλωση αλλά και υψηλότερη αποδοτικότητα (EER, δηλαδή ml νερού που κρατιέται ανά watt που καταναλώνεται).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωριτικα περισσότερο μήπως αν οι 10-12 αριδες έχουν τέτοιες περίπου καταναλώσεις ειναι πιο συμφέρουσα η αγορά 2 τέτοιων από ένα 20-24 αρι για μεγάλους χώρους από την άποψη ότι θα λειτουργούν δύο ανεμιστήρες και θα έχουμε εισαγωγή αερα σε δύο διαφορετικούς χώρους άρα μεγαλύτερη αφυγρανση;αν μπορούσε κάποιος να αντέξει και την τόση φασαρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Θεωριτικα περισσότερο μήπως αν οι 10-12 αριδες έχουν τέτοιες περίπου καταναλώσεις ειναι πιο συμφέρουσα η αγορά 2 τέτοιων από ένα 20-24 αρι για μεγάλους χώρους από την άποψη ότι θα λειτουργούν δύο ανεμιστήρες και θα έχουμε εισαγωγή αερα σε δύο διαφορετικούς χώρους άρα μεγαλύτερη αφυγρανση;αν μπορούσε κάποιος να αντέξει και την τόση φασαρία

Ναι σιγουρα ισχυει αυτο που λες.  και πιο γρηγορα γινεται η αφυγρανση και μπορει να γινει διατηρηση με τον εναν μονο σε λειτουργια για καποια ωρα. Επισης υπαρχει και εφεδρεια σε περιπτωση που χαλασει καποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yositosi είπε

Τον θόρυβο τον έχει. Βασικά επειδή τον έχω δοκιμάσει μαζί με άλλα μηχανήματα πολύ εκτεταμένα το μόνο σίγουρο είναι ότι λόγω του πολύ χαμηλόστροφου ανεμιστήρα στη χαμηλή ταχύτητα ακούγεται μόνο το "ψυγείο" που αναφέρεις. Τώρα το πόσο ενοχλεί τον καθένα ή όχι είναι άλλο θέμα μιας και μιλάμε για αφτιά. Πάντως επειδή έκανες σύγκριση να σου αναφέρω ότι συμπιεστή Danfu φοράει ο Morris, συμπιεστή Danfu φοράει και ο EVA II! Στο sleep πχ και ο Eva II έχει έντονο το εφέ που αναφέρεις. Απλά στα μοντέλα που έχουν έντονο αεροδυναμικό θόρυβο, χάνεται η χροιά. Εσύ το λες white noise, άλλος το λέει σκέτο Noise, και εδώ υποκειμενικό, και εδώ φυσικά φαίνεται και το ότι ένα ντεσιμπελόμετρο μετράει ένα νούμερο το οποίο όμως ανάλογα με τη χροιά του ακούγεται εντελώς διαφορετικά στο κάθε αφτί. Τώρα για το θόρυβο, ένα μικρό ποσοστό οφείλεται στο συμπιεστή αυτό καθ'αυτό (πολύ μικρό ποσοστό όμως) κυρίως όμως οφείλεται στον τριχοειδή (σημείο στο οποίο αλλάζουν οι πιέσεις και από φαρδύ χαλκοσωλήνα πάμε σε πολύ ψιλό). Ακόμα και σε μοντέλα με περιστροφικό συμπιεστή πχ αυτός ο ενοχλητικός θόρυβος ψυγείο υπάρχει έντονα. Για ακριβολογώ, προκειμένου να μου λυθεί η απορία έβαλα και μηχανάκια ανοιγμένα να δουλέψουν συμπιεστή με τον ανεμιστήρα "εκτός σκηνικού" ώστε να δω μηχανικούς (κυκλώματος) θορύβους και είδα ότι παντού παίζουν.

Γενικά, μηχάνημα ΑΘΟΡΥΒΟ κυριολεκτικά ακόμα δεν έχω συναντήσει :( 

Βέβαια θα επιμείνω ότι δεν βλέπω το λόγο για τον οποιο κάποιος θα πρέπει να λειτουργεί έναν αφυγραντήρα το βράδυ, εκτός και αν πρόκειται για λειτουργία στεγνώματος ρούχων! Σε όλες τις λοιπές των περιπτώσεων, η ενδεδειγμένη λειτουργία είναι σε full speed mode ωστε να έχουμε ΑΠΟΔΟΤΙΚΗ αφύγρανση (με το ίδιο ρεύμα κατανάλωση να έχουμε τη μέγιστη αφύγρανση) και σβήσιμο μετά μιας και το σπίτι δεν "μουσκεύει" μέσα σε μερικές ώρες!!! (αυτό φυσικά αφότου κάνουμε την αρχική εντατική αφύγρανση ώστε να στεγνώσουμε γενικότερα το χώρο μας!!!)

Δεν διαφωνώ, αυτό έγραψα και εγώ, ότι το θέμα του θορύβου είναι υποκειμενικό. Αυτό που άλλοι θεωρούν noise εγώ και η σύζυγος το θεωρούμε white noise και αυτό που δεν ενοχλεί άλλους πχ ένα ψυγείο, εμάς μας ενοχλεί. Δεν το βάζουμε στο sleep οπότε δεν ξέρω καν πως κάνει ο inventor εκεί, σίγουρα στο high και στο smart δεν ακούω τον συμπιεστή πάντως και νομίζω ούτε και στο low. Αυτό που ίσως  ακούω όταν είναι πιο χαμηλά είναι η ροή του φρέον στον συγκεκριμένο και αυτό όχι τόσο ενοχλητικά :) Ο rohnson (9220) σίγουρα ούτε στο low ούτε στο sleep κάνει κάποιο θόρυβο απ τον συμπιεστή, δεν ακούγεται το οτιδήποτε άλλο παρά αέρας. Πάντως επειδή λες για περιστροφικό ρότορα, πέρασε όπως είπα και ο juro pro perla 25l απ τα χέρια μου για λίγο με διπλό περιστροφικό ρότορα όπως λέει και σε καμία περίπτωση δεν άκουσα κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό, πόσο μάλλον αυτό το πράγμα που έκανε ο morris.

Τώρα γιατί μπαίνει το βράδυ... το σπίτι έχει περίεργη διαρρύθμιση είναι σχετικά μεγάλο (92τμ) ψηλοτάβανο, εντελώς μακρόστενο με μακρύ διάδρομο και συνεχόμενα δωμάτια και ακόμα και ένας 24ρης θα δυσκολευόταν να το φέρει στα ίσια του.. επίσης δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση και η θέρμανση γίνεται ανα δωμάτιο με κλιματιστικά οπότε τα δωμάτια κλείνουν ανάλογα, έτσι η λειτουργία ενός αφυγραντήρα όλη μέρα γίνεται ακόμα πιο δύσκολη. Μέσα λειτουργεί και στεγνωτήριο ρούχων που ανεβάζει την υγρασία του χώρου και η υγρασία μαζεύεται στα πιο ψυχρά μέρη που είναι το γραφείο μου και στην κρεβατοκάμαρα. Εκεί σε αυτά τα 2 δωμάτια είναι που υπάρχουν απο ένας αφυγραντήρες και δουλεύουν κυρίως τα βράδια και κατά τον ύπνο. Σωστό, λάθος δυστυχώς αυτό είναι οπότε αφού αυτό είναι, πρέπει να υπάρχει κάτι που δεν ενοχλεί (όχι αθόρυβο, ίσα ίσα ο rohnson και ο inventor είναι πιο θορυβώδεις απο έναν morris αλλά για εμένα έχουν "θόρυβο" που δεν ενοχλεί.. το να έχω ένα ψυγείο δίπλα στα αυτιά μου... δεν...)

Εγώ απ ότι κατάλαβα και μετά απο αρκετές συζητήσεις με κατόχους, τα μηχανήματα στην morris είναι μισά μισά... μισά σαν αυτό που έδειξε ο jaguar13 που κάνει σαν ψυγείο ότι και να κάνεις όποια ρύθμιση και αν βάλεις και μισά σαν αυτό που έδειξε ο laikjim που στο high (που θα το δούλευα και εγώ) καλύπτεται ο ήχος του συμπιεστή). Αν η πρώτη περίπτωση ήταν ένα μικρό ποσοστό, ίσως το ρίσκαρα και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έπεφτα πάλι σε ίδιο κομμάτι. Το θέμα όμως είναι πως αφού η morris απ ότι κατάλαβα δεν θεωρεί την πρώτη περίπτωση πρόβλημα και εφόσον εδώ μιλάμε για 50/50, αποφάσισα πως αν και φοβερή προσφορά, δεν αξίζει να το ρισκάρω ούτε να περιμένω άλλο (άλλωστε ούτε σήμερα το έστειλαν όπως είχαν πει και δεν είχα άλλα περιθώρια να περιμένω έτσι κι αλλιώς). Πήρα σήμερα στα κεντρικά στον Κωτσόβολο και μετά απο 45 (....) λεπτά αναμονής, έκανα ακύρωση της παραγγελίας και θα περιμένω την πίστωση.

Να είστε καλά παιδιά για την βοήθεια!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Καλημέρα στην παρέα του θέματος και χρόνια πολλά. Προφανώς το θέμα αφυγραντήρας είναι τεράστιο όπως βλέπω και από την άποψη ποιος είναι καλύτερος σχετικό και υποκείμενο για τον καθένα. 

     Στο θέμα μας!

Έχω σπίτι περίπου 100τμ με όχι τόσο καλή διαμόρφωση χώρου, με παιδί 4 ετών και εγώ με αλλεργίες σε σκόνη γύρη κτλπ.. ποιοι αφυγραντηρες είναι καλή επιλογή? Σε θέμα επάρκειας του χώρου, αφυγρανσης, ιονιστη και ποιότητας??? Νομίζω η ένταση θόρυβο είναι το μόνο που δεν μας νοιάζει. Κοιμόμαστε εύκολα! Είδα έχει κάποιους με φίλτρα hepa κτλπ? Κοιτούσα καλά σχόλια στο Σκρουτζ για inventor eva ii, juro pro perla. Σε χρήματα 200-300 τα δίνω.... Ακούω γνώμες για όλες τις εταιρίες και μοντέλα φυσικά...

Ζητω γνώμη από άτομα που έχουν γενικη άποψη επί του θέματος και είναι λίγο "ψαγμενοι" 

 

Ποιον θα επιλέγετε με αυτά τα κριτήρια????? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, KOSTASKOYRK είπε

   Καλημέρα στην παρέα του θέματος και χρόνια πολλά. Προφανώς το θέμα αφυγραντήρας είναι τεράστιο όπως βλέπω και από την άποψη ποιος είναι καλύτερος σχετικό και υποκείμενο για τον καθένα. 

     Στο θέμα μας!

Έχω σπίτι περίπου 100τμ με όχι τόσο καλή διαμόρφωση χώρου, με παιδί 4 ετών και εγώ με αλλεργίες σε σκόνη γύρη κτλπ.. ποιοι αφυγραντηρες είναι καλή επιλογή? Σε θέμα επάρκειας του χώρου, αφυγρανσης, ιονιστη και ποιότητας??? Νομίζω η ένταση θόρυβο είναι το μόνο που δεν μας νοιάζει. Κοιμόμαστε εύκολα! Είδα έχει κάποιους με φίλτρα hepa κτλπ? Κοιτούσα καλά σχόλια στο Σκρουτζ για inventor eva ii, juro pro perla. Σε χρήματα 200-300 τα δίνω.... Ακούω γνώμες για όλες τις εταιρίες και μοντέλα φυσικά...

Ζητω γνώμη από άτομα που έχουν γενικη άποψη επί του θέματος και είναι λίγο "ψαγμενοι" 

Ποιον θα επιλέγετε με αυτά τα κριτήρια????? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Πες θερμοκρασία στο χώρο σου και ποσοστό υγρασίας;για την αλλεργία σου έχεις κάποιο άλλο μηχάνημα που καθαρίζει τον αέρα στο σπίτι;έχε υπόψη σου ότι ο ιονιστης δεν κάνει καλό στα παιδιά καθώς παράγεται όζον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα σήμερα τη σίτα να τη καθαρίσω από την σκόνη και είδα πολύ σκόνη στα μεταλλικά φιλαράκια από πίσω. 

Πως καθαρίζονται;; με πεπιεσμένο αέρα ή θα σπρώξει όλη τη σκόνη ακόμα πιο μέσα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα και εγώ αφυγραντήρα (BF) τον Morris MDP20400IW Wi-Fi, γιατί έβλεπα την υγρασία να είναι καρφωμένη 75% - 80% στο δωμάτιο του παιδιού (βορινό με ελάχιστο ήλιο το απόγευμα). Δεν είχα εμπειρία στο παρελθόν από αφυγραντήρες αλλά φαίνεται ότι δουλεύει. Ο αφυγραντήρας ταξιδεύει από δωμάτιο σε δωμάτιο κάθε μέρα και πλέον η υγρασία σε όλο το σπίτι παίζει 55-65. Το δοχείο το αδειάζω κάθε δύο ημέρες περίπου. Δεν τον λειτουργώ το βράδυ γιατί μου φαίνεται αρκετά θορυβώδης συσκευή ακόμα και στο silent. Άλλωστε η απόδοσή του,  αν έχω καταλάβει καλά, μειώνεται όταν δεν παίζει στο full. Από καταναλώσεις γύρω στα 150w παίζει, αν θυμάμαι καλά 185w (high mode) που κοιτούσα το "έξυπνο" blitzwolf πριζάκι.

Ποιος είναι ο σωστός στόχος υγρασίας να τον βάζω; 55 που είναι το default στο smart mode; Αν τον βάλω 45% θα παλεύει να φτάσει τόσο για να σταματήσει; Αν έχω υγρασία 70% και βάλλω στόχο 45% θα κατέβει πιο γρήγορα στον επιθυμητό στόχο 55 ή θα είναι το ίδιο αν του βάλλω στόχο 55 από την αρχή;

 

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...