Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yositosi είπε

όχι σίγουρα δεν μέτρησες καλά,... αυτό δεν βγαίνει ούτε με "υβριδική τεχνολογία σε συνδυασμό με ήλιο" :D:D 

Έχω ενα βατομετρο στον πινακα όπου φαίνεται ολη η καταναλωση του σπιτιού , οποτε είδα το πριν και το μετά μόλις τον ανοιξα. Ποσο λες να είναι?

Τελικά πρέπει να σβήνει ή όχι μόλις πιάσει την ρ'υθμιση?

Θα προσπαθήσω να ξαναμετρήσω πιο προσεκτικά...

Επεξ/σία από johnt
προσθηκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, johnt είπε

Έχω ενα βατομετρο στον πινακα όπου φαίνεται ολη η καταναλωση του σπιτιού , οποτε είδα το πριν και το μετά μόλις τον ανοιξα. Ποσο λες να είναι?

Τελικά πρέπει να σβήνει ή όχι μόλις πιάσει την ρ'υθμιση?

Θα προσπαθήσω να ξαναμετρήσω πιο προσεκτικά...

όχι καθόλου ασφαλής η μέτρηση πάνω στην κεντρική γραμμή... Σίγουρα αρκετά πάνω από τα 120W που μέτρησες.

Για το πως είναι ο προγραμματισμός λειτουργίας δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω δυστυχώς :( 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι.

Αναμεσα στους inventor eva 2 και στον kullhaus qualis 20lt ποιον θα επιλεγατε?

Απο θεμα θορυβου ο inventor διαβαζω ειναι πιο θορυβωδης.. αλλα εχει και πιο πολλες κριτικες στο σκρουτζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolaskakis είπε

Καλησπερα και παλι.

Αναμεσα στους inventor eva 2 και στον kullhaus qualis 20lt ποιον θα επιλεγατε?

Απο θεμα θορυβου ο inventor διαβαζω ειναι πιο θορυβωδης.. αλλα εχει και πιο πολλες κριτικες στο σκρουτζ

Αυτόν εννοείς ;
https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html

Εξαρτάται τι ψάχνεις . 
Οι δύο αφυγραντήρες έχουν ίδια εγγύηση , ιονιστή, τρείς σκάλες ανεμιστήρα, ίδια δηλωμένη κατανάλωση . 

Η διαφορά είναι ότι ο Inventor έχει wifi για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα μέσω app . 
Στο κομμάτι του θορύβου στη χαμηλή σκάλα δηλώνουν: kullhaus 40 db , Ιnventor 37 db. 
Στη μέγιστη ταχύτητα του ανεμιστήρα όπου έχεις και την μέγιστη αφυγραντική απόδοση δεν μπορώ να συγκρίνω διότι δεν αναφέρονται τα db στο site της Inventor . 
Πάντως όλοι οι αφυγραντήρες κάνουν θόρυβο και δεν υπάρχει πραγματικά αθόρυβος . Οι διαφορές συνήθως παίζονται στην λεπτομέρεια . 

Inventor καλύτερη τιμή εδώ :  https://www.bestprice.gr/item/2155129139/inventor-eva-ii-pro-ep3-wifi20l.html

Kullhaus καλύτερη τιμή εδώ: https://www.skroutz.gr/s/16121799/Kullhaus-Qualis-20L-Ion.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, manolaskakis είπε

Καλησπερα και παλι.

Αναμεσα στους inventor eva 2 και στον kullhaus qualis 20lt ποιον θα επιλεγατε?

Απο θεμα θορυβου ο inventor διαβαζω ειναι πιο θορυβωδης.. αλλα εχει και πιο πολλες κριτικες στο σκρουτζ

 Βασικες διαφορες ειναι στον  τροπο λειτουργίας οπου ο inventor χρησιμοποιει την συνεχή λειτουργια, βασικα ο ανεμιστήρας δε σταματαει, ενω ο kulhaus (πιο νεο μοντελο) κανει παύση 17 λεπτών (οπως λεει και στο link που εβαλα). Νομιζω ειναι η πιο βασική διαφορα, σε σχεση με  τα μη ουσιοδη wifi κτλ, επίσης εχει 4λιτρα καδο και δε θα εισαι καθε τοσο στο αδειασμα. Βασικα με 4 λιτρα βγαζει περιπου μια μερα (αναλογα και το σπίτι) οπότε μπορεις να τον αφήνεις σε λειτουργία χωρις το αγχος οτι θα γεμμίσει.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

ηθελα να μοιρασω της εντυπωσεις μου, εχοντας μια καλυτερη εικονα μετα απο μερικες μερες χρησης του morris 24400iw, TCL elite d-25, και παλιοτερα inventor eva pro 2.

Γενικα και οι τρεις αφυγραντηρες κανουν δουλεια και σιγουρα μπορουν να βρουν στεγη, εξαρταται απο της προτιμησεις και αναγκες του αγοραστη .

Ο morris θα ηταν η πρωτη μου επιλογη,πολλα θετικα στοιχεια και ελαχιστα αρνητικα. Εχει χαμηλη καταναλωση( 20C με υγρασια 60-65 230-240w,  20C με υγρασια 50-55 220-230w, παντα σε λειτουργια στεγνωματος ρουχων, με την χαμηλα ταχυτητα ανεμιστηρα ειναι αλλα 10w κατω). Σχετικα ανεκτος θορυβος, σιγουρα λιγοτερο ενοχλητικος απο τους αλλους 2. Εχει και τα extra του, ιονιστη , UV, φιλτρο ανθρακα το wifi λειτουργησε ευκολα και απροβληματιστα. Πλαστικα καλα δεν τριζει τιποτα. Επισης ενα πολυ βασικο που τον καθιστα "πολιτισμενο" αφυγραντηρα ειναι να κοβει εντελως την λειτουργια οταν πετυχει την επιθυμητη υγρασια( κατι που εκλειπει απο τους αλλους 2,  μονο ο συμπιεστης σταματα), και ανα μισαωρο να ελεγχει αν αλλαξαν οι συνθηκες.

Το μεγαλυτερο αρνητικο ηταν η τιμη του κοντα 400 και λιγο πριν black friday επαιζε και 309-330(δεν τα λες παλι λιγα). Βεβαια στα 229 ηταν πολυ αξιολογη επιλογη. Επισης στα μειον το δοχειο που απο 4 που δηλωνετε ειναι γυρω στα 2.8 λιτρα.

Ο TCL τωρα εχει πολλα κοινα με τον eva και ως προς την λειτουργια. Στα θετικα η σχεδων ιδια καταναλωση με morris, μαλιστα τολμω να πω οτι ειναι και ελαχιστα πιο οικονομικος σιγουρα οχι πιο πανω. Τα πλαστικα ειναι οκ, δεν εντοπισα τριγμους ισως να ειχε ελαχιστα διοτι δεν του εβαλα τα ροδακια και καθοταν λιγο στραβα στο χαλακι. Εχει θορυβο ακομα και στην χαμηλη ταχυτητα, ενδεικτικο ειναι πιο θορυβωδες απο τον μορρις σε λειτουργια στεγνωματος, Επισης εχει και τον θορυβο του ψυγειου. Στην ψηλη ταχυτητα ειναι τουρμπινα, σπρωχνει σιγουρα πανω απο 200 κυβικα αερα την ωρα. Δεν ειναι να τον εχεις κοντα σου. Εχει ενα βασικο φιλτρο τα ροδακια, και λαβες για μεταφορα. Το μονο που πραγματικα με πειραξε ηταν οτι δεν σταματουσε οταν επιανε στοχο, ελπιζα οτι θα το εκανε μια και κυκλοφορησε προσφατα. Τελος στα συν του η τιμη που ειναι κατω απο 200 για εναν αφυγραντηρα 24λτρ, με χαμηλη καταναλωση και 10 χρονια εγγυηση( o morris εχει 10 στον συμπιεστη και 5 στα υπολοιπα μερη).

Παμε στον eva,  ειναι μια μικρογραφια του TCL, αλλα με αποδοση 20λτρ, μεγαλυτερη καταναλωση 260-270w, ιδιο θορυβος πανω κατω, με μεγαλυτερη τιμη και μονο 5 χρονια εγγυηση.Μην ξεχασω ειχε και ιονιστη και τρεις ταχυτητες στον ανεμιστηρα.  Αν ηταν να παω Inventor θα κοιτουσα τον inventor ATM-25L, βασικα ηταν στις επιλογες μου αλλα ηταν πιο ακριβως στο black friday με 280ε σε σχεση με morris.

 

 

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτομαι τον παρακάτω αφυγραντηρα

https://www.skroutz.gr/s/16022824/Toyotomi-Zen2-TDE-20TND18.html

Τον έχει κανείς, να μας πει εντυπώσεις? 

Με προβληματιζουν οι κριτικές σχετικά με τον θόρυβο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως τον  kullhaus qualis απο ότι εχω ακούσει τον είχε πάρει και ο χαρι ποτερ οποτε καλο ειναι να μας πει τις εντυπωσεις του σχετικα με τον θορυβο. Χαρι ακους?

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, yositosi είπε

όχι καθόλου ασφαλής η μέτρηση πάνω στην κεντρική γραμμή... Σίγουρα αρκετά πάνω από τα 120W που μέτρησες.

Για το πως είναι ο προγραμματισμός λειτουργίας δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω δυστυχώς :( 

Καλησπέρα, επειδή τυχαίνει να έχω τον αφυγραντήρα toyotomi tde-16dti και έναν μετρητή κατανάλωσης, έχω πάρει τις εξής μετρήσεις.

Stand-by: 0.5watt (ναι κλείνει τελείως όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία, απλά συνεχίζει ο ανεμιστήρας μεχρι να στεγνώσει το στοιχείο, μετά κλεινει και αυτος)

Σκέτος ανεμιστήρας στο Low 23watt/ 24.5watt High

Όταν δουλεύει και ο συμπιεστής 138-150watt (δεν έxω δεί ποτέ πάνω απο 150 watt)

(Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά η μέτρηση έγινε σήμερα με ρύθμιση υγρασίας στο 60%, υγρασία χώρου λογικά γύρω στο 65-70% γιατί έχουν μια αποκλιση 2 υγρασιόμετρα που έχω και θερμοκρασία χώρου 19.5*C)

Και για τού λόγου του αληθές

 

20191202_235230.jpg

Επεξ/σία από summit1_1
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Γιατι δεν βγαζεις μια κανονικη φωτογραφια; Αυτο το μαυρο τι το βαλες;

Μπορουμε να φανταστουμε διαφορα περιεργα που μπορει να γινονται πισω απο ενα βατομετρο... Φιλε κρατα το μαυρο, εμενα μου αρεσει.😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ότι είναι ακριβότερος αλλά νομίζω ότι είναι καλή επιλογή. Τι άποψη έχετε;

 

Meaco 20L Platinum Low Energy

 

Από την άλλη βλέπω και αυτόν

 

Puredry PD 2419 Sofia

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι σειρά μου να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου για τον Morris mdp24400iw
Τον αγόρασα 26/11 στα 229 ευρώ σαν πρώτη εντύπωση μου φάνηκαν ψεύτικα τα πλαστικά πλαστικά αλλά τελικά και το μπράτσο του είναι μία χαρά χαρά και έχει και τα ροδάκια του βοηθάνε πάρα πολύ στη μεταφορά του, το design του είναι πάρα πολύ όμορφο τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, στο Δια Ταύτα Το σπίτι μου είναι 115 τετραγωνικά και την πρώτη μέρα λειτουργίας είχαμε γύρω στους 20 βαθμούς Κελσίου με το που τον ενεργοποίησα  η ένδειξη της υγρασίας ήταν στο 73% και έβαλα στόχο το 50% σε high λειτουργία τις τρεις πρώτες μέρες τρόμαξα ότι δεν θα σταματήσει ποτέ να δουλεύει την Τέταρτη ημέρα το έβαλα στο στο 55% Αλλά και πάλι μόλις έφτανε το στόχο το στόχο μέσα σε μισή ώρα ανέβαινε γύρω στο 70% Νόμιζα λοιπόν ότι θα είναι απλά μία μηχανή που καίει ρεύμα από εκεί και πέρα όμως από την 5η μέρα και μετά έστρωσε πιάνει πολύ γρήγορα το στόχο με σύνολο λειτουργίας το εικοσιτετράωρο 3 με 4 ώρες κι ενώ τις πρώτες μέρες άδειαζαν κάθε 6 ώρες περίπου τον κάδο του νερού τώρα για να γεμίσει ο κάδος θέλει μιάμιση με δύο μέρες. Το wifi του είναι πάρα πολύ καλό άμεση ανταπόκριση και μπορείς να  διαχειριστείς όλες τους τις λειτουργίες επίσης μέσω της εφαρμογής Μπορείς να δεις και τη θερμοκρασία του χώρου. Όσον αφορά το τηλεκοντρόλ Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το μόνο θετικό είναι ότι μπορείς να μου το μεταφέρεις από δωμάτιο σε δωμάτιο και να βλέπεις την υγρασία και τη θερμοκρασία του χώρου,  μετά από μία εβδομάδα λειτουργίας είμαι ικανοποιημένος και πιστεύω ότι είναι μία πάρα πολύ καλή αγορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Dimitrischr629 είπε

Με τι σειρά μου να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου για τον Morris mdp24400iw
Τον αγόρασα 26/11 στα 229 ευρώ σαν πρώτη εντύπωση μου φάνηκαν ψεύτικα τα πλαστικά πλαστικά αλλά τελικά και το μπράτσο του είναι μία χαρά χαρά και έχει και τα ροδάκια του βοηθάνε πάρα πολύ στη μεταφορά του, το design του είναι πάρα πολύ όμορφο τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, στο Δια Ταύτα Το σπίτι μου είναι 115 τετραγωνικά και την πρώτη μέρα λειτουργίας είχαμε γύρω στους 20 βαθμούς Κελσίου με το που τον ενεργοποίησα  η ένδειξη της υγρασίας ήταν στο 73% και έβαλα στόχο το 50% σε high λειτουργία τις τρεις πρώτες μέρες τρόμαξα ότι δεν θα σταματήσει ποτέ να δουλεύει την Τέταρτη ημέρα το έβαλα στο στο 55% Αλλά και πάλι μόλις έφτανε το στόχο το στόχο μέσα σε μισή ώρα ανέβαινε γύρω στο 70% Νόμιζα λοιπόν ότι θα είναι απλά μία μηχανή που καίει ρεύμα από εκεί και πέρα όμως από την 5η μέρα και μετά έστρωσε πιάνει πολύ γρήγορα το στόχο με σύνολο λειτουργίας το εικοσιτετράωρο 3 με 4 ώρες κι ενώ τις πρώτες μέρες άδειαζαν κάθε 6 ώρες περίπου τον κάδο του νερού τώρα για να γεμίσει ο κάδος θέλει μιάμιση με δύο μέρες. Το wifi του είναι πάρα πολύ καλό άμεση ανταπόκριση και μπορείς να  διαχειριστείς όλες τους τις λειτουργίες επίσης μέσω της εφαρμογής Μπορείς να δεις και τη θερμοκρασία του χώρου. Όσον αφορά το τηλεκοντρόλ Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο το μόνο θετικό είναι ότι μπορείς να μου το μεταφέρεις από δωμάτιο σε δωμάτιο και να βλέπεις την υγρασία και τη θερμοκρασία του χώρου,  μετά από μία εβδομάδα λειτουργίας είμαι ικανοποιημένος και πιστεύω ότι είναι μία πάρα πολύ καλή αγορά. 

Ναι , σχετικα παρομοια εμπειρια ειχα και εγω στο χωρο μου. Επρεπε να '"στραγγιξει "' ας πουμε ο χωρος τις πρωτες μερες, μετα σταθεροποιείται η κατασταση.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tempes είπε

Βλέπω ότι είναι ακριβότερος αλλά νομίζω ότι είναι καλή επιλογή. Τι άποψη έχετε;

Meaco 20L Platinum Low Energy

Από την άλλη βλέπω και αυτόν

Puredry PD 2419 Sofia

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...