Προς το περιεχόμενο

Spotify Wrapped 2021 – Τα τραγούδια που άκουσαν περισσότερο οι χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Zigaboo είπε

"δεν ακούνε αυτά που ακούω άρα ακούνε σαβούρες"

το ξες ότι κάποιος με διαφορετικό γούστο από σένα μπορεί να βρει χίλια στραβά στη λίστα σου ε;

Στην προκειμένη περίπτωση όμως η λίστα απαρτίζεται από συγκροτήματα που έχουν βγάλει τραγούδια διαχρονικά. Τραγούδια που τα γνωρίζουν οι γονείς μας, εμείς και τα παιδιά μας. Οπότε όχι χίλια, αλλά ούτε ένα στραβό δεν έχει η λίστα του. 

Σε αντίθεση με το spotify και αυτόν τον Μπάνι πως τον λένε πρώτη φορά τον ακούω.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, aleka13 είπε

Πληρώνοντας συνδρομή στο Spotify, κάνεις και λήψη των κομματιών, podcast, κλπ.

Ασχολούμαι με μουσική από εποχή κασέτας έχω πολλούς τρόπους να βρω τραγούδια χωρίς να πληρώσω.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Αχ τι ωραία, ενημέρωσα και εγώ όλους τους φίλους μου στο instagram για τα αγαπημένα μου κομμάτια Spotify!

καλά το έκανες, ήταν όλοι έτοιμοι να αρχίσουν τις περίεργες ερωτήσεις, τι ακούς και πόσες ώρες ακούς!!! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω με ποιον τροπο ειναι ταξινομημενη η λιστα για το 2021, παντως τα 3 πρωτα τραγουδια μου ειναι:

Buffalo Springfield - For what it's worth

Mink DeVille - Demasiado Corazon

Santana - I Love you much too much

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η Olivia Rodrigo έχει πολύ ωραία φωνή αλλά ο άλλος, ο bad bunny τι να πω.... Σαν αυτόν πόσοι υπάρχουν, χίλιοι; 

Δεν θα πω ότι τέτοια τραγούδια βγαίνουν με το κιλό (γιατί βγαίνουν, αυτό είναι σίγουρο), ούτε ότι μου ακούγονται πάνω κάτω ίδια, γιατί έτσι μου έλεγαν οι μεγαλύτεροι μου όταν ήμουν 20-25 και άκουγα Guns, skid row, death, kreator, Sabbath, ozzy, dio κλπ. 

Για όσους τα ακούνε τώρα όλα αυτά τα trap προφανώς έχουν σημασία και είναι διαφορετικά τραγούδια, άσχετα αν τους τα διαφημίζουν με το ζόρι οι πολυεθνικές κι αυτοί τα καταπινουν αμασητα.

Απλά όταν μεγαλώσει κάποιος έρχεται μόνη της και η ώρα του διαχωρισμού και της κριτικής, την οποία δεν ήταν δυνατόν να κάνεις πριν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα. 

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries 

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

Μου θυμίζει λίγο το νήμα το άλλο, με το η λάμψη είναι κακή ταινία. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vlad27 είπε

εμείς και τα παιδιά μας

Αχαχαχαχχα

Εσείς μπορεί. Ρώτα ένα τυχαίο παιδί στο δρόμο μέχρι 20 χρόνων αν ξέρει έστω και το όνομα αυτών των συγκροτηματων. Για σας ήταν διαχρονικά επειδή έτσι νιώθατε. Πέρασε η μπογιά τους όμως δεν ενδιαφέρεται κανένας νέος για αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ο μόνος που έχει βαρεθεί να ακούει άτομα να γκρινιάζουν για την δημοφιλία κάποιων τραγουδιών και να το μπερδεύουν με το αν είναι καλά ή όχι? 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα λεπτό ρε παιδιά. Ναι, η τραπ μου φαίνεται κι εμένα σκουπίδι, δε θα κάτσω να ακούσω ούτε 10 δευτερόλεπτα (ο Sin Boy ήταν καλός και μαρεσαν 3-4 τραγούδια του).

Αλλά την ίδια κριτική που κάνετε τώρα στην τραπ, την έκαναν οι γονείς σας σε αυτά που ακούγατε εσείς μικροί.

Και όπως μπορεί ο insomnia user να κράξει τον Bad bunny για τους ρηχούς του στίχους και για την επαναλαμβανόμενη μουσική του, προτείνοντας τους AC/DC σαν καλή μουσική, με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα (τρία ακορντα εδω και 20 δίσκους, ανούσιοι στίχοι για τα ίδια και τα ίδια) μπορεί να κράξει κάποιος τους AC/DC.

Ακόμα και να πω ότι ακούω Charles Mingus και Coltrane, κάποιος εκεί έξω που ακούει Μπαχ και Μότσαρτ θα με κράξει. Τον οποίο με τη σειρά του θα κράξει κάποιος που ακούει Στραβίνσκι και Προκόβιεφ ή οτιδήποτε. Δεν έχει τελειωμό.

Η μουσική ΕΙΝΑΙ θέμα γούστου

Επεξ/σία από Zigaboo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vlad27 είπε

Στην προκειμένη περίπτωση όμως η λίστα απαρτίζεται από συγκροτήματα που έχουν βγάλει τραγούδια διαχρονικά. Τραγούδια που τα γνωρίζουν οι γονείς μας, εμείς και τα παιδιά μας. Οπότε όχι χίλια, αλλά ούτε ένα στραβό δεν έχει η λίστα του. 

Σε αντίθεση με το spotify και αυτόν τον Μπάνι πως τον λένε πρώτη φορά τον ακούω.

Διαχρονικό δεν σημαίνει καλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Zigaboo είπε

"δεν ακούνε αυτά που ακούω άρα ακούνε σαβούρες"

το ξες ότι κάποιος με διαφορετικό γούστο από σένα μπορεί να βρει χίλια στραβά στη λίστα σου ε;

Καλά, πολλοι μπορεί να ακούνε σαβούρες και να αντιλαμβάνονται οτι ακουνε σαβούρα αλλα τους αρέσει. Αλλά, οι παράμετροι στίχοι, φωνή, μουσική υπήρχαν και υπάρχουν. Δεν νομιζω να μην μπορείς να αντιληφθείς γιατί αυτά τα τραπ είναι σκουπίδια. Μηδεν μουσική, μηδέν φωνή, μηδέν στίχοι(εντάξει φαντάζομαι σε μερικά θα υπάρχει λίγο επίπεδο).

Επίσης σε σύγκριση π.χ. με Queens η Scorpions, μπορείς να αντιληφθεις οτι υπαρχει αντικειμενικα ενα ΧΑΟΣ στη ποιοτητα. Και ας μην σου αρεσουν, αντιλαμβάνεσαι τη ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Ασχολούμαι με μουσική από εποχή κασέτας έχω πολλούς τρόπους να βρω τραγούδια χωρίς να πληρώσω.

Συγχαρητήρια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Καλά, πολλοι μπορεί να ακούνε σαβούρες και να αντιλαμβάνονται οτι ακουνε σαβούρα αλλα τους αρέσει. Αλλά, οι παράμετροι στίχοι, φωνή, μουσική υπήρχαν και υπάρχουν. Δεν νομιζω να μην μπορείς να αντιληφθείς γιατί αυτά τα τραπ είναι σκουπίδια. Μηδεν μουσική, μηδέν φωνή, μηδέν στίχοι(εντάξει φαντάζομαι σε μερικά θα υπάρχει λίγο επίπεδο).

Επίσης σε σύγκριση π.χ. με Queens η Scorpions, μπορείς να αντιληφθεις οτι υπαρχει αντικειμενικα ενα ΧΑΟΣ στη ποιοτητα. Και ας μην σου αρεσουν, αντιλαμβάνεσαι τη ποιότητα.

Μπορεί και να μη την αντιλαμβάνομαι. Καθαρά προσωπικά μιλώντας, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί οι σαχλαμαριτσες των Scorpions όπως το "Still loving you" και το "send me an angel" είναι τόσο ανώτερες ποιοτικά απ' την οποιαδήποτε τραπ παπατζα. Αν μιλάς για εποχές Scorpions επί Uli Jon Roth, πάσο.

Ομοίως, δεν απαιτώ κανείς να αντιληφθεί την ποιότητα του κάτωθι, που εκθειάζει (και συμφωνώ κατά λέξη σε όσα λέει) ο κάτωθι κριτικός μουσικής: 

 

Γιατί αν το βάλεις τώρα να το ακούσεις και δεν είσαι εξοικειωμένος με το είδος, θα παραπονεθείς για το πόσο βαβούρα είναι. Επειδή θέλει χρόνο για να εντρυφήσεις και να το κατανοήσεις.

Είναι αρκετά προβληματικό να κράζετε τα δημοφιλη_στα_πιτσιρικια τραπ κομμάτια και να φέρνετε σαν αντίλογο τις μπάντες που παίζει ο Red και ο Rock FM ρε παιδιά.

Η μουσική δεν είναι βασικό χόμπι για όλους τους ανθρώπους. Κάποιοι θέλουν κάτι εύπεπτο και ρηχό, ένα χαζοτραγουδο απλά για να περάσουν την ώρα τους. Και προφανώς αναφερομαι στους AC/DC, χα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tolstoy είπε

Αυτή η Olivia Rodrigo έχει πολύ ωραία φωνή αλλά ο άλλος, ο bad bunny τι να πω.... Σαν αυτόν πόσοι υπάρχουν, χίλιοι; 

Δεν θα πω ότι τέτοια τραγούδια βγαίνουν με το κιλό (γιατί βγαίνουν, αυτό είναι σίγουρο), ούτε ότι μου ακούγονται πάνω κάτω ίδια, γιατί έτσι μου έλεγαν οι μεγαλύτεροι μου όταν ήμουν 20-25 και άκουγα Guns, skid row, death, kreator, Sabbath, ozzy, dio κλπ. 

Για όσους τα ακούνε τώρα όλα αυτά τα trap προφανώς έχουν σημασία και είναι διαφορετικά τραγούδια, άσχετα αν τους τα διαφημίζουν με το ζόρι οι πολυεθνικές κι αυτοί τα καταπινουν αμασητα.

Απλά όταν μεγαλώσει κάποιος έρχεται μόνη της και η ώρα του διαχωρισμού και της κριτικής, την οποία δεν ήταν δυνατόν να κάνεις πριν. 

Συμφωνώ για την Olivia Rodrigo, δοκίμασε και την Gracie Abrams ( ναι, η κόρη του σκηνοθέτη είναι) 🎵🎶

Επεξ/σία από aleka13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...