Προς το περιεχόμενο

Spotify Wrapped 2021 – Τα τραγούδια που άκουσαν περισσότερο οι χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Zigaboo είπε

Δεν έχει τελειωμό.

Η μουσική ΕΙΝΑΙ θέμα γούστου

 

5 ώρες πριν, Zigaboo είπε

...Είναι αρκετά προβληματικό να κράζετε τα δημοφιλη_στα_πιτσιρικια τραπ κομμάτια και να φέρνετε σαν αντίλογο τις μπάντες που παίζει ο Red και ο Rock FM ρε παιδιά.

Η μουσική δεν είναι βασικό χόμπι για όλους τους ανθρώπους. Κάποιοι θέλουν κάτι εύπεπτο και ρηχό, ένα χαζοτραγουδο απλά για να περάσουν την ώρα τους. Και προφανώς αναφερομαι στους AC/DC, χα!

E, οκ τότε... Κάποιοι την βρίσκουν με κωμωδίες του Στάθη Ψάλτη ή του Μάρκου Λεζέ, ενώ άλλοι με Monty Pythons,  Robbin Williams ή Steve Martin... Δεν είναι θέμα ποιότητας κι αισθητικής, αλλά θέμα γούστου... Σωστά ? 

Εγώ λέω είναι και θέμα αίσθησης του χιούμορ και κατανόησής του... Το ανάλογο ισχύει και στην μουσική - σε ακροατές,  καλλιτέχνες  και "καλλιτέχνες"...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

 

E, οκ τότε... Κάποιοι την βρίσκουν με κωμωδίες του Στάθη Ψάλτη ή του Μάρκου Λεζέ, ενώ άλλοι με Monty Pythons,  Robbin Williams ή Steve Martin... Δεν είναι θέμα ποιότητας κι αισθητικής, αλλά θέμα γούστου... Σωστά ? 

Εγώ λέω είναι και θέμα αίσθησης του χιούμορ και κατανόησής του... Το ανάλογο ισχύει και στην μουσική - σε ακροατές,  καλλιτέχνες  και "καλλιτέχνες"...

Η αλήθεια είναι ότι η ποιότητα σε στοίχους, όπως οι παρακάτω, ξεχυλιζει:

Rode down the highway
Broke the limit, we hit the town
Went through the Texas, yeah Texas, and we had some fun
We met some girls
Some dancers who gave a good time

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aleka13 είπε

Συμφωνώ για την Olivia Rodrigo, δοκίμασε και την Gracie Abrams ( ναι, η κόρη του σκηνοθέτη είναι) 🎵🎶

Ναι, κι αυτή πολύ ωραία φωνή. Και πολύ όμορφη κοπέλα. Σαν να μου θυμίζει κάπως Alanis. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

 

E, οκ τότε... Κάποιοι την βρίσκουν με κωμωδίες του Στάθη Ψάλτη ή του Μάρκου Λεζέ, ενώ άλλοι με Monty Pythons,  Robbin Williams ή Steve Martin... Δεν είναι θέμα ποιότητας κι αισθητικής, αλλά θέμα γούστου... Σωστά ? 

Εγώ λέω είναι και θέμα αίσθησης του χιούμορ και κατανόησής του... Το ανάλογο ισχύει και στην μουσική - σε ακροατές,  καλλιτέχνες  και "καλλιτέχνες"...

άρα αν καταλαβαίνω καλά απ'τα συμφραζόμενα, ο Ψάλτης είναι "καλλιτέχνης" και ο Στιβ Μάρτιν καλλιτέχνης;

Ποιός θα το κρίνει αυτό;

Εγώ πχ έχω για θεό του χιούμορ τον Louis CK και θεωρώ τον Ρόμπιν Γουίλιαμς φανταστικό ηθοποιό αλλά καθόλου αστείο. Προτιμώ το επιθετικό χιούμορ από τα "gags" και τις γκάφες.

Και? 

Για να μείνουμε στα της μουσικής, δέχομαι να είναι κάποιος ελιτιστής αν δεν είναι πάνω από 18 χρονών. Μετά ανοίγει λίγο το μυαλό. Η τέχνη είναι τέχνη. Τα πάντα έχουν κάτι να προσφέρουν, και αν δε προσφέρουν σε εσάς, προσπεράστε τα.

Επιπροσθέτως, μιλάμε για μια πλατφόρμα σαν το σπότιφαη που είναι ο ορισμός της εκμετάλλευσης των μουσικών και προμοτάρει την φαστ-φουντ φιλοσοφία στη μουσική, οπότε δε ξέρω από ποιο σύννεφο πέσατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zigaboo είπε

Για να μείνουμε στα της μουσικής, δέχομαι να είναι κάποιος ελιτιστής αν δεν είναι πάνω από 18 χρονών. Μετά ανοίγει λίγο το μυαλό. Η τέχνη είναι τέχνη. Τα πάντα έχουν κάτι να προσφέρουν, και αν δε προσφέρουν σε εσάς, προσπεράστε τα.

Επιπροσθέτως, μιλάμε για μια πλατφόρμα σαν το σπότιφαη που είναι ο ορισμός της εκμετάλλευσης των μουσικών και προμοτάρει την φαστ-φουντ φιλοσοφία στη μουσική, οπότε δε ξέρω από ποιο σύννεφο πέσατε...

Θα συμφωνήσω οτι η τέχνη είναι τέχνη. Και θα επαυξήσω λέγοντας οτι και η σαβούρα είναι τέχνη - δεν υπάρχει κάτι που να αποκλείει την σαβούρα... Αλλωστε για το συγκεκριμένο είδος τραγουδιών που ξεκίνησε την συζήτηση, δεν χρειάζεται και κανένα ταλέντο - όπως είχε πει κι ο τον-ξεχνάω, "ένας χοντρός που μπορεί να μιλάει πολύ γρήγορα κι ένα πουτανάκι χρειάζονται" και είσαι έτοιμος... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 3/12/2021 στις 12:59 ΜΜ, Zigaboo είπε

Μπορεί και να μη την αντιλαμβάνομαι. Καθαρά προσωπικά μιλώντας, δεν αντιλαμβάνομαι γιατί οι σαχλαμαριτσες των Scorpions όπως το "Still loving you" και το "send me an angel" είναι τόσο ανώτερες ποιοτικά απ' την οποιαδήποτε τραπ παπατζα. Αν μιλάς για εποχές Scorpions επί Uli Jon Roth, πάσο.

Ομοίως, δεν απαιτώ κανείς να αντιληφθεί την ποιότητα του κάτωθι, που εκθειάζει (και συμφωνώ κατά λέξη σε όσα λέει) ο κάτωθι κριτικός μουσικής: 

 

Γιατί αν το βάλεις τώρα να το ακούσεις και δεν είσαι εξοικειωμένος με το είδος, θα παραπονεθείς για το πόσο βαβούρα είναι. Επειδή θέλει χρόνο για να εντρυφήσεις και να το κατανοήσεις.

Είναι αρκετά προβληματικό να κράζετε τα δημοφιλη_στα_πιτσιρικια τραπ κομμάτια και να φέρνετε σαν αντίλογο τις μπάντες που παίζει ο Red και ο Rock FM ρε παιδιά.

Η μουσική δεν είναι βασικό χόμπι για όλους τους ανθρώπους. Κάποιοι θέλουν κάτι εύπεπτο και ρηχό, ένα χαζοτραγουδο απλά για να περάσουν την ώρα τους. Και προφανώς αναφερομαι στους AC/DC, χα!

Αυτό δεν ισχύει, ο κάθε ένας έχει τα γούστα του η κάθε γενιά έχει τις επιρροές της, εγώ και ροκ ακούω και ραπ, ενώ κλασική μουσική δεν μπορώ να ακούσω με τίποτα, είναι τα ακούσματα του καθενός, η μουσική είναι ένας τρόπος έκφρασης και ο καθένας εκφράζεται με τον τρόπο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...