Προς το περιεχόμενο

Spotify Wrapped 2021 – Τα τραγούδια που άκουσαν περισσότερο οι χρήστες


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος λίγο πριν το τέλος του 2021, το Spotify φέρνει στους χρήστες όλα τα τραγούδια και καλλιτέχνες που άκουσαν περισσότερο.

Στις αρχές Δεκεμβρίου, το Spotify κυκλοφορεί το ετήσιο review της καμπάνιας Wrapped, ώστε οι χρήστες να μπορούν να ξαναζήσουν τους καλλιτέχνες, τα τραγούδια και τα podcast που άκουσαν περισσότερο τους τελευταίους μήνες. Η υπηρεσία κατέφθασε και μαζί της έφερε και ορισμένα νέα χαρακτηριστικά, τα οποία είναι εξατομικευμένα στις προτιμήσεις κάθε χρήστη. Όπως και πριν, οι χρήστες θα λάβουν τις πληροφορίες για τους κορυφαίους καλλιτέχνες, τα είδη μουσικής, τα τραγούδια, τα podcast και τα συνολικά λεπτά ακρόασης με τη δυνατότητα να μοιραστούν αυτές τις λεπτομέρειες στα social media και για πρώτη φορά στο TikTok.

Στο Wrapped 2021, το Spotify συνεχίζει να χρησιμοποιεί το στυλ ιστοριών που αποκάλυψε πέρυσι ενώ αυτή η εξατομικευμένη αναδρομή θα είναι και πάλι αποκλειστικά διαθέσιμη στις Android και iOS εφαρμογές. Οι χρήστες θα λάβουν όλα τα στατιστικά μαζί με μια σειρά από λίστες αναπαραγωγής που θα δημιουργήσει η υπηρεσία με βάση τους μήνες ακρόασης. Αυτές οι λίστες περιλαμβάνουν τα κορυφαία τραγούδια κάθε χρήστη για το 2021 αλλά και άλλες όπως Your Artists Revealed, Top Tracks και Top Artists. Το Spotify έχει επίσης συγκεντρώσει λίστες αναπαραγωγής για τα podcast, συμπεριλαμβανομένων των Best Episodes αλλά και των Best New Podcasts, για να βοηθήσει τους χρήστες να ανακαλύψουν τι ήταν δημοφιλές.

spotify-wrapped-2021-b.JPG.508381597f29e1e3310654e47ee97161.JPG

Όσον αφορά τις νέες δυνατότητες, το Spotify πρόσθεσε την ενότητα «2021 – The Movie». Αυτή η ενότητα αντλεί τραγούδια από τη δραστηριότητα του χρήστη και δημιουργεί μία ταινία για τις μουσικές συνήθειες του ακροατή για το 2021. Το Spotify πρόσθεσε επίσης το «Your Audio Aura» που εμφανίζει διάφορα χρώματα με βάση τις μουσικές διαθέσεις του χρήστη. Θα υπάρχει επίσης και ένα παιχνίδι που ονομάζεται Two Truths, στο οποίο παρουσιάζονται τρία πιθανά γεγονότα σχετικά με αυτό που άκουσε περισσότερο ο χρήστης με στόχο να μπορεί κάποιος να προσπαθήσει να ξεχωρίσει το ψεύτικο. Τέλος, η εταιρεία αξιοποιεί τη λειτουργία Blend, η οποία συγκρίνει τη μουσική του χρήστη με τη δραστηριότητα ακρόασης ενός φίλου. Για το Wrapped, η λειτουργία Blend θα αναλύσει όλο το έτος με κάποιον που ο χρήστης γνωρίζει ότι έχει κοινά σημεία.

Εκτός από το Wrapped, το Spotify ανακοίνωσε επίσης τους πιο δημοφιλείς καλλιτέχνες στην πλατφόρμα για το 2021. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ο Bad Bunny κατέλαβε την πρώτη θέση παγκοσμίως, συγκεντρώνοντας πάνω από 9,1 δισεκατομμύρια ακροάσεις φέτος. Το τραγούδι Driver’s Licence και το άλμπουμ SOUR της Olivia Rodrigo ήταν τα κορυφαία για φέτος. Το podcast Joe Rogan Experience, το οποίο είναι αποκλειστικά διαθέσιμο στο Spotify, ήταν το κορυφαίο του είδους του τόσο παγκοσμίως όσο και στις ΗΠΑ.

Το Wrapped 2021 είναι ήδη διαθέσιμο σε όλους τους χρήστες στις εφαρμογές του Spotify για Android και iOS.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω στο Spotify και εχει μονο τραγουδια που εχει το Spotify. Δεν μου προτεινει τραγουδια απο αλλες πλατφορμες. 
Δεν ειναι εκμεταλευση της κυριαρχης θέσης της στην αγορα;
Τι κανει η Ευρωπαικη Ενωση για αυτο;;;

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα. 

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries 

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

  • Like 11
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα.

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

Cringe God 

  • Like 13
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα. 

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries 

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

"δεν ακούνε αυτά που ακούω άρα ακούνε σαβούρες"

το ξες ότι κάποιος με διαφορετικό γούστο από σένα μπορεί να βρει χίλια στραβά στη λίστα σου ε;

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα. 

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries 

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

δεν τον ηξερα τον bad bunny. ακουσα 6 δευτερολεπτα ενα τυχαιο κομματι. χιλιες φορες θετικος σε ραντζο.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Μπαινω στο Spotify και εχει μονο τραγουδια που εχει το Spotify. Δεν μου προτεινει τραγουδια απο αλλες πλατφορμες. 
Δεν ειναι εκμεταλευση της κυριαρχης θέσης της στην αγορα;
Τι κανει η Ευρωπαικη Ενωση για αυτο;;;

Γωγώ Τσαμπά πάντως έχουν όλες οι πλατφόρμες. 

Δε θα σου λείψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα. 

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries 

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

Οι guns n' roses δεν ήταν καθόλου καλό αντεπιχείρημα ομολογώ. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ακούω τραγούδια μέσω ίντερνετ ενώ μπορώ να τα έχω στο κινητό μου η στο αμάξι μου;

Ακούω πχ στο Μετρό που εκεί τις περισσότερες φορές δεν πιάνει ίντερνετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα. 

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries 

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

Ασχολιαστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βad Bunny ?  Η κακογουστιά του ακροαματικού κοινού σε όλο της το μεγαλείο... Και τελικά, όχι - το καλό τραγούδι (και μουσική) - σε όλες τις κατηγορίες και τα είδη - δεν είναι υποκειμενικό... Δεν μπορούμε να τα δικαιολογούμε όλα με το "είναι θέμα γούστου"... Και ο χορός είναι θέμα γούστου, αλλά το ξέκωλο είναι ξέκωλο - και φαίνεται... Ετσι και στο τραγούδι, η σαβούρα είναι σαβούρα κι επίσης φαίνεται...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Ωρε φιλε τι σαβουρες ακουει ο κοσμος. Δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο τη νεα γενια των αθλιων trap τραγουδιων ο θεος να τα κανει.

Ποτε δεν θα μαθουν σε αληθινη μουσικη οπως τραγουδια των. Σαβουρογενια γενικα. 

Iron Maiden

Scorpions

Cranberries 

SOAD

Guns N' Roses

AC/DC

Pink Floyd

Led Zeppelin

Κ εγω που μεγαλωσα με τετοια ακουσματα θα συμφωνησω!!
Οσο για τις σαβουρες πραγματικα μετα το trap το χαος αλλα και παλι το καθε ειδος εχει το κοινο του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ακούω τραγούδια μέσω ίντερνετ ενώ μπορώ να τα έχω στο κινητό μου η στο αμάξι μου;

Ακούω πχ στο Μετρό που εκεί τις περισσότερες φορές δεν πιάνει ίντερνετ.

Πληρώνοντας συνδρομή στο Spotify, κάνεις και λήψη των κομματιών, podcast, κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...