Προς το περιεχόμενο

Η απάντηση του Sony PlayStation στο Xbox Game Pass έρχεται την άνοιξη


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, SaulGoodman said:

Το XBOX είναι το Νετφλιξ του gaming, λίγα καλά και πολλά μέτρια και σαβούρα. Προσπαθεί να το σώσει σπασμωδικά με εξαγορές τύπου Zenimax-Bethesda.

ΤΟ PS είναι ο κινηματογράφος του gaming, δεν θα αραδιάσω όλες τις παραγωγές της Sony, θα πω μόνο το εξής: το απλά καλό για τα PS δεδομένα Days Gone (που ενώ πούλησε καλά η Sony έριξε άκυρο για sequel γιατί δεν έφτασε στα στάνταρ της),  στη Microsoft θα θεωρούταν system-seller...

Τι άλλο θα διαβάσουμε άραγε!? :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 minutes ago, SaulGoodman said:

Από τη μια χαίρομαι για την οικονομία χρημάτων που μπορώ να κάνω ως καταναλωτής.

Από την άλλη φοβάμαι γιατί αυτό το Netflix Style μοντέλο βγάζει πολλές generic μετριότητες και λίγα καλά προϊόντα... Στο σινεμά τα στούντιο είναι αυτά που γύρισαν τις ΑΑΑ παραγωγές τύπου Spectre, Dune, κλπ. αλλά και τις σινεφίλ ταινίες όπως π.χ. το Titane.

Το νετφλιξ έχει λίγο καλό πρωτογενές περιεχόμενο (π.χ. Ρόμα, Μανκ, Ιρλανδός, Ιστορία γάμου, κλπ.) και πολλήηηηηηη σαβούρα που κάνεις ατελείωτο scrolling...

Το XBOX είναι το Νετφλιξ του gaming, λίγα καλά και πολλά μέτρια και σαβούρα. Προσπαθεί να το σώσει σπασμωδικά με εξαγορές τύπου Zenimax-Bethesda.

ΤΟ PS είναι ο κινηματογράφος του gaming, δεν θα αραδιάσω όλες τις παραγωγές της Sony, θα πω μόνο το εξής: το απλά καλό για τα PS δεδομένα Days Gone (που ενώ πούλησε καλά η Sony έριξε άκυρο για sequel γιατί δεν έφτασε στα στάνταρ της),  στη Microsoft θα θεωρούταν system-seller...

Και επειδή το ξέρει και η Σόνυ ότι οι παραγωγές της είναι τα must-play αριστουργήματα και την MS δεν την βλέπει καν, σε κοπανάει και με 80 ευρώ day one γιατί; Γιατί μπορεί και θέλει επιπλέον κέρδος!

Προτιμώ όμως λίγα και καλά παιχνίδια που θα μου μείνουν σαν εμπειρίες παρά πολλά και μέτρια για να σκοτώνω τον χρόνο μου.

Έλα όμως που στην εποχή μας κυριαρχεί σταδιακά το συνδρομητικό μοντέλο.

Ε, φοβάμαι μήπως η Sony γίνει... Microsoft ή Netflix σε ποιότητα.

Ίδωμεν

κινηματογραφος που παιζει το ιδιο στυλ ταινιας (3rd person action adventure) με αλλους πρωταγωνιστες θες να πεις. 😂

Αντιθετα στον απεναντι κινηματογραφο παιζουν και αλλα ειδη εξισου καλα. Οποτε αν βγεις λιγο απο τον κοσμο της σονυ θα δεις οτι υπαρχει ζωη και εξω απο αυτον. ισως ανακαλυψεις οτι σου αρεσει και καποιο αλλο ειδος παιχνιδιων😄

μερικα φετινα ετσι να μην ξεχνιομαστε + Xbox is the games publisher of 2021

https://www.gamesindustry.biz/articles/2021-12-07-xbox-is-the-games-publisher-of-2021-opinion

FF6ViRaXMAQC6Hl.jpg%3Alarge?width=1061&height=597

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2021 στις 2:32 ΠΜ, LouCi4er είπε

Ειπε η Microsoft οτι θα δωσει το  infinite δωρεαν?Εχω  ultimate και το series s και ενω εχω κατεβασει τα 29gb που ηταν διαθεσιμα απο προχθες,μου βγαζει προπαραγγελια το παιχνιδι στα 69 €.

Ναι φίλε, με 1 ευρώ αυτή τη στιγμή παίζω Infinite , Forza και ότι άλλο έχει το game pass στο PC μου για 3 μήνες. 
Εσεις χαίρεστε για αυτό, εγώ λυπάμαι για τις κατάντιες.
Και ξανά λέω, δεν είναι ότι δε μπορεί! Δε σας κατηγοραμε με την MS! Είναι θέμα επιλογής! Τη  επιλογή της κατηγορώ! Μεγαθήριο σαν εταιρία και οικονομικά τρομερά ισχυρή. Αλλά δεν επένδυσε στο Xbox one μετά την επιτυχία του 360 και τώρα τρέχει να το σώσει γιατί κινδύνευε! Εσυ θα το αγοράσεις 69€ η θα βάλεις Pass με 1€;

Μας παρακαλάει η MS να τα παίξουμε τα games της. Το επόμενο βήμα είναι να τα εγκαθιστά μέσω Win 11 τζάμπα. 

Δε το βλέπετε πως προσπαθεί με νέα στούντιο που αγοράζει να κάνει ότι και η Sony?

Άργησε όμως καμία 20ετια…

Φως φανάρι είναι όλα αυτά. Γεγονότα.

Τώρα αν θελετε να γελιέστε με το Pass οκ καλά κάνετε. Μια χαρά είναι για 2η κονσόλα το Xbox. 
Εκτός και αν αυτό αλλάξει μέσα σε 2-3 χρόνια… 

 

1 ώρα πριν, privateer είπε

κινηματογραφος που παιζει το ιδιο στυλ ταινιας (3rd person action adventure) με αλλους πρωταγωνιστες θες να πεις. 😂

Αντιθετα στον απεναντι κινηματογραφο παιζουν και αλλα ειδη εξισου καλα. Οποτε αν βγεις λιγο απο τον κοσμο της σονυ θα δεις οτι υπαρχει ζωη και εξω απο αυτον. ισως ανακαλυψεις οτι σου αρεσει και καποιο αλλο ειδος παιχνιδιων😄

μερικα φετινα ετσι να μην ξεχνιομαστε + Xbox is the games publisher of 2021

https://www.gamesindustry.biz/articles/2021-12-07-xbox-is-the-games-publisher-of-2021-opinion

FF6ViRaXMAQC6Hl.jpg%3Alarge?width=1061&height=597

 

Φίλε μου, οι παραγωγές της Sony μεχρι στιγμής δε χωράνε αμφισβήτηση, αυτο το δειχνουν οι πωλησεις, οι κριτικές και η αποδοχή όλου του κόσμου. Αλλά είδες; Μιλάμε για παραγωγές παιχνιδιών. Κάτι άγνωστο για την MS από το 2012 και μετά. 
Την κονσόλα την κάνουν τα παιχνίδια. Αυτο το ξέρουν καλα εκεί στη Sony απο το 1994. Η MS απέτυχε στο κομματι αυτο και προσπαθεί αλλιώς (Pass) αλλά πλέον αντιγράφει τη Sony αποκτώντας σιγα σιγά "ΔΙΚΑ' της στούντιο. (κλασική Αμερικανιά. Studios;;; Ωραία αγοράστε ό,τι αγοράζετε...)
Θα αντιγράψει και το dualsense τώρα. 

Εδώ για πες μου βλέπεις εσύ κάποιο game του Xbox;
https://www.gamesradar.com/golden-joystick-awards-2021-winners/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, BALABANIS said:

Ναι φίλε, με 1 ευρώ αυτή τη στιγμή παίζω Infinite , Forza και ότι άλλο έχει το game pass στο PC μου για 3 μήνες. 
Εσεις χαίρεστε για αυτό, εγώ λυπάμαι για τις κατάντιες.
Και ξανά λέω, δεν είναι ότι δε μπορεί! Δε σας κατηγοραμε με την MS! Είναι θέμα επιλογής! Τη  επιλογή της κατηγορώ! Μεγαθήριο σαν εταιρία και οικονομικά τρομερά ισχυρή. Αλλά δεν επένδυσε στο Xbox one μετά την επιτυχία του 360 και τώρα τρέχει να το σώσει γιατί κινδύνευε! Εσυ θα το αγοράσεις 69€ η θα βάλεις Pass με 1€;

Μας παρακαλάει η MS να τα παίξουμε τα games της. Το επόμενο βήμα είναι να τα εγκαθιστά μέσω Win 11 τζάμπα. 

Δε το βλέπετε πως προσπαθεί με νέα στούντιο που αγοράζει να κάνει ότι και η Sony?

Άργησε όμως καμία 20ετια…

Φως φανάρι είναι όλα αυτά. Γεγονότα.

Τώρα αν θελετε να γελιέστε με το Pass οκ καλά κάνετε. Μια χαρά είναι για 2η κονσόλα το Xbox. 
Εκτός και αν αυτό αλλάξει μέσα σε 2-3 χρόνια… 

 

Φίλε μου, οι παραγωγές της Sony μεχρι στιγμής δε χωράνε αμφισβήτηση, αυτο το δειχνουν οι πωλησεις, οι κριτικές και η αποδοχή όλου του κόσμου. Αλλά είδες; Μιλάμε για παραγωγές παιχνιδιών. Κάτι άγνωστο για την MS από το 2012 και μετά. 
Την κονσόλα την κάνουν τα παιχνίδια. Αυτο το ξέρουν καλα εκεί στη Sony απο το 1994. Η MS απέτυχε στο κομματι αυτο και προσπαθεί αλλιώς (Pass) αλλά πλέον αντιγράφει τη Sony αποκτώντας σιγα σιγά "ΔΙΚΑ' της στούντιο. (κλασική Αμερικανιά. Studios;;; Ωραία αγοράστε ό,τι αγοράζετε...)
Θα αντιγράψει και το dualsense τώρα. 

Εδώ για πες μου βλέπεις εσύ κάποιο game του Xbox;
https://www.gamesradar.com/golden-joystick-awards-2021-winners/

Ακριβως απο πανω σου εβαλα 5 παραγωγες για το 2021. Η καθε μια κορυφαια στην κατηγορια της. Οποτε μηπως να ψαχτεις καλυτερα γιατι μαλλον εκτος παιχνιδιων της σονυ δεν γνωριζεις κατι αλλο. οσο για τις αντιγραφες εκει με αποτελειωσες. Αν καποιος αντιγραφει αλλους ειναι η σονυ. Παλιοτερα ειχε την νιντεντο τωρα την MS. τελευταιο παραδειγμα εδω στο τοπικ που μιλαμε. Με την ανυπαρξια της ΜΣ την προηγουμενη γενια η Σονυ δεν χρειαστηκε να κανει τπτ αλλλο εκτος του να βγαλει μερικα καλα παιχνιδια. Καμια αναγκη για innovation, καμια αναγκη για BC, καμια αναγκη για σοβαρες υπηρεσιες,  καμια αναγκη για features στυλ FPS Boost/autoHDR, καμια αναγκη για Smart delivery κτλ. Τωρα απλα ξεζουμιζει το good will της κοινοτητας της, το οποιο ειχε χτισει την προηγουμενη γενια, ζητωντας 80αρια για παιχνιδια και 10 ευρα για απλα fps unlock (ο ανταγωνισμος τα δινει τσαμπα). Οι εποχες αλλαζουν ομως και υπαρχει πια ανταγωνισμος οπως ειπα, οποτε οφειλει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα αλλιως θα μεινει πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, privateer είπε

Ακριβως απο πανω σου εβαλα 5 παραγωγες για το 2021. Η καθε μια κορυφαια στην κατηγορια της. Οποτε μηπως να ψαχτεις καλυτερα γιατι μαλλον εκτος παιχνιδιων της σονυ δεν γνωριζεις κατι αλλο. οσο για τις αντιγραφες εκει με αποτελειωσες. Αν καποιος αντιγραφει αλλους ειναι η σονυ. Παλιοτερα ειχε την νιντεντο τωρα την MS. τελευταιο παραδειγμα εδω στο τοπικ που μιλαμε. Με την ανυπαρξια της ΜΣ την προηγουμενη γενια η Σονυ δεν χρειαστηκε να κανει τπτ αλλλο εκτος του να βγαλει μερικα καλα παιχνιδια. Καμια αναγκη για innovation, καμια αναγκη για BC, καμια αναγκη για σοβαρες υπηρεσιες,  καμια αναγκη για features στυλ FPS Boost/autoHDR, καμια αναγκη για Smart delivery κτλ. Τωρα απλα ξεζουμιζει το good will της κοινοτητας της, το οποιο ειχε χτισει την προηγουμενη γενια, ζητωντας 80αρια για παιχνιδια και 10 ευρα για απλα fps unlock (ο ανταγωνισμος τα δινει τσαμπα). Οι εποχες αλλαζουν ομως και υπαρχει πια ανταγωνισμος οπως ειπα, οποτε οφειλει να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα αλλιως θα μεινει πισω.

Θες να αρχίσω να βάζω παραγωγές απο Sony απο το 2012 εως τώρα;; 
Εγώ να ψαχτώ. Αναγνωρίζω δε πως όλα τα παραπάνω παιχνίδια ειναι αξιόλογα!
Αλλά και εσύ μήπως αναγνώριζες στη Sony ό,τι κάνει κάνει καλά; 
Μονος σου του είπες. Ανυπαρξία της MS. 
Δες πωλήσεις, παιχνίδια, βραβεία, μη τα λέω ένα ένα τώρα. Θα μας τρελάνετε στο ισωμα. 
Καμία ανάγκη για τίποτα, γιατί έβγαλε καραπαιχνιδάρες και δε χρειάστηκε τπτ αλλο ωστε το PS4 για να φτάσει 116.5 εκατομμύρια κονσόλες. Αν βάλει και κάνα backwards για PS3 και πίσω (που θα το κάνει κάποια στιγμή) τότε να δεις πάρτι. Η γενιά μη σου πω έχει κριθεί ήδη. Δες τη ψαλιδα στις πωλησεις πως άνοιξε. Με τοσα προβλήματα... φαντασου ολα να ρολαρανε καλά!
Σκέψου, ποια στούντιο θα βγάλουν games για τη Sony. Πως αποκτήθηκαν αυτά και ποια η ιστορία από πίσω. Κάνε ένα search στο google. Μετά ψάξε για τη MS. Tι στουντιο είχε, τι εχει και πως τα απόκτησε. Xbox TV μας έλεγαν οι κύριοι το 2012. Τώρα αλλαξε το τροπάρι... H Sony αυτή ειναι απο το 1994. Με την ιδια φιλοσοφία. 
Ποιά ειναι τα δεδομένα που πρεπει να προσαρμοστεί; Στο Pass; 
Ηδη στο αρθρο που σχολιάζουμε εχει σχεδιάσει τις κινήσεις της. Και δε θα μέινει πίσω γιατί δεν ειναι χαζοί, όπως κάποιοι άλλοι. Ειναι το πιό κερδοφόρο τμημα της το Gaming και δε θα το αφήσει στη μοίρα του... οπως κάποιοι άλλοι. 
Μακάρι να υπαρξει ανταγωνισμος, μονο καλό μπορει να κάνει. Προς το παρον φίλε, δεν υπάρχει...

Επεξ/σία από BALABANIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν έγραψα εδώ για να δώσω διαπιστευτήρια σαν fanboy, ήθελα απλώς να πω την άποψή μου για την άλλη όψη του νομίσματος (τις τυχόν παρενέργειες) εάν η Sony γίνει Netflix ή MS.

Δεν εξυμνώ τη Sony, ίσα ίσα λέω ότι είναι άπληστη.

Όμως τι να κάνουμε, η Sony είναι η κορυφαία εταιρεία και την MS δεν την βλέπει καν, απόρροια δουλειάς δεκαετιών και υγιούς ανάπτυξης ταλαντούχων studio.

Φτάσαμε στο σημείο ο φίλος privateer να μου κάνει κουοτ ΕΝΑ άρθρο από ΚΑΠΟΙΑ ιστοσελίδα που υποστηρίζει ότι η MS (πρέπει να) είναι η game publisher of 2021, λες και πήρε κάποιο σχετικό βραβείο η MS επειδή έτσι λέει ΕΝΑΣ opinion maker!   Συγνώμη κιόλας αλλά μη χειρότερα...

Για ασφαλή συμπεράσματα και σύγκριση, αντί για ΕΝΑΝ κάποιο αρθρογράφο, κοίτα σε παρακαλώ τους νικητές αλλά και τα υποψήφια Game Awards κάθε χρόνου και θα καταλάβεις γιατί επιλέγω PS και όχι το φθηνό Gamepass αλλά και γιατί η (άπληστη ξαναλέω) Sony μπορεί να μας αρμέγει με 80 ευρώ και η MS μας τα δίνει όλα day one ακόμα και με 1 ευρώ τον μήνα.

Η Sony είναι κάθε χρόνο εκεί υποψήφια ή νικήτρια, η MS είναι έστω υποψήφια; Καλή η υποκειμενικότητα αλλά ακόμα και στην τέχνη αν μπορούν τα παιχνίδια να θεωρηθούν ως τέτοια υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια.

Μου ποστάρεις το Psychonauts 2 (διαθέσιμο και στο PS5 οκ καλό αλλά μέχρι εκεί από Tim Schafer), το Deathloop (διαθέσιμο και στο PS5 κ τελείως αδιάφορο για εμένα), ένα strategy (επίσης αδιάφορο), ένα flight simulator (ομοίως), το Φορτσα (οκ καλό αλλά έρχεται GT7) και το Halo (η ναυαρχίδα του XBOX μην έχοντας ουσιαστικά κανένα άλλο ΑΑΑ παιχνίδι αυτή τη στιγμή). Εγώ στο PS5 παίζω ή έπαιξα από 1st party Miles Morales, Sackboy, Demon's Souls, Ratchet, Tsushima, Death Stranding και το κορυφαίο όλων (για εμένα) Returnal.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης έτσι;

Τεσπα, άσε με εμένα λοιπόν να παίζω τις κορυφαίες single player εμπειρίες κατά τους κριτικούς και ας τις βαφτίζεις εσύ ότι όλες είναι στο ίδιο genre και παίζε εσύ Flight Simulator και Age of Empires, ό,τι αρέσει στον καθένα.

Και για να το κλείσω: Ελπίζω η Σόνυ να παραμείνει ο (έστω και ακριβός) Κινηματογράφος του Gaming, αυτό είχα να πω, ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από SaulGoodman
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά εγώ βλέπω πως σιγά σιγά ο όρος Gaming console θα πάει περίπατο ούτε Δισκάκι δεν θα υπάρχει μετά από 2 χρόνια έτσι όπως πάνε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, BALABANIS said:

Σκέψου, ποια στούντιο θα βγάλουν games για τη Sony

Θα βγάλει η Insomniac που αγοράστηκε από τη Sony, η Naughty Dog που αγοράστηκε από τη Sony, η Housemarque που αγοράστηκε από τη Sony, η Sucker Punch που αγοράστηκε από τη Sony (fun fact, οι ιδρυτές της πριν δούλευαν στη Microsoft), θα κάνει κάποια καλή μεταφορά η Bluepoint που αγοράστηκε από τη Sony. 

Κάπου εκεί έχει αγοράσει και τη Nixxes και τη Firesprite. 

6 hours ago, SaulGoodman said:

Νομίζω ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης έτσι;

Εννοείται! 

Ευτυχώς που Psychonauts 2 και Forza είναι απλά ΟΚ αλλά το Sackboy και το ακυκλοφόρητο GT7 είναι ότι καλύτερο. 

Εννοείται επίσης πως αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα strategy και τα flight simulators ισχύει το ίδιο για όλους. 

Αντικειμενικά πάντα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, BALABANIS said:

Θες να αρχίσω να βάζω παραγωγές απο Sony απο το 2012 εως τώρα;; 
Εγώ να ψαχτώ. Αναγνωρίζω δε πως όλα τα παραπάνω παιχνίδια ειναι αξιόλογα!
Αλλά και εσύ μήπως αναγνώριζες στη Sony ό,τι κάνει κάνει καλά; 
Μονος σου του είπες. Ανυπαρξία της MS. 
Δες πωλήσεις, παιχνίδια, βραβεία, μη τα λέω ένα ένα τώρα. Θα μας τρελάνετε στο ισωμα. 
Καμία ανάγκη για τίποτα, γιατί έβγαλε καραπαιχνιδάρες και δε χρειάστηκε τπτ αλλο ωστε το PS4 για να φτάσει 116.5 εκατομμύρια κονσόλες. Αν βάλει και κάνα backwards για PS3 και πίσω (που θα το κάνει κάποια στιγμή) τότε να δεις πάρτι. Η γενιά μη σου πω έχει κριθεί ήδη. Δες τη ψαλιδα στις πωλησεις πως άνοιξε. Με τοσα προβλήματα... φαντασου ολα να ρολαρανε καλά!
Σκέψου, ποια στούντιο θα βγάλουν games για τη Sony. Πως αποκτήθηκαν αυτά και ποια η ιστορία από πίσω. Κάνε ένα search στο google. Μετά ψάξε για τη MS. Tι στουντιο είχε, τι εχει και πως τα απόκτησε. Xbox TV μας έλεγαν οι κύριοι το 2012. Τώρα αλλαξε το τροπάρι... H Sony αυτή ειναι απο το 1994. Με την ιδια φιλοσοφία. 
Ποιά ειναι τα δεδομένα που πρεπει να προσαρμοστεί; Στο Pass; 
Ηδη στο αρθρο που σχολιάζουμε εχει σχεδιάσει τις κινήσεις της. Και δε θα μέινει πίσω γιατί δεν ειναι χαζοί, όπως κάποιοι άλλοι. Ειναι το πιό κερδοφόρο τμημα της το Gaming και δε θα το αφήσει στη μοίρα του... οπως κάποιοι άλλοι. 
Μακάρι να υπαρξει ανταγωνισμος, μονο καλό μπορει να κάνει. Προς το παρον φίλε, δεν υπάρχει...

Κανενας δεν ακυρωσε τα παιχνιδια της σονυ σε αντιθεση με αυτα που βλεπω απο αλλους για την απεναντι πλευρα. μιλας οτι και καλα θελεις ανταγωνισμο αλλα απο την αλλη λες πως δεν υπαρχει. Αυτο εμενα μου λεει οτι απλα ζεις στον μικρο κοσμο της σονυ και δεν βλεπεις λιγο παρα περα τι γινεται. Μιλας επισης για αγορες στουντιο λες και ειναι κατι κακο οταν το ιδιο εχει κανει η σονυ εδω και χρονια. ηδη φετος αγορασε 3 😄

9 hours ago, SaulGoodman said:

Εγώ δεν έγραψα εδώ για να δώσω διαπιστευτήρια σαν fanboy, ήθελα απλώς να πω την άποψή μου για την άλλη όψη του νομίσματος (τις τυχόν παρενέργειες) εάν η Sony γίνει Netflix ή MS.

Δεν εξυμνώ τη Sony, ίσα ίσα λέω ότι είναι άπληστη.

Όμως τι να κάνουμε, η Sony είναι η κορυφαία εταιρεία και την MS δεν την βλέπει καν, απόρροια δουλειάς δεκαετιών και υγιούς ανάπτυξης ταλαντούχων studio.

Φτάσαμε στο σημείο ο φίλος privateer να μου κάνει κουοτ ΕΝΑ άρθρο από ΚΑΠΟΙΑ ιστοσελίδα που υποστηρίζει ότι η MS (πρέπει να) είναι η game publisher of 2021, λες και πήρε κάποιο σχετικό βραβείο η MS επειδή έτσι λέει ΕΝΑΣ opinion maker!   Συγνώμη κιόλας αλλά μη χειρότερα...

Για ασφαλή συμπεράσματα και σύγκριση, αντί για ΕΝΑΝ κάποιο αρθρογράφο, κοίτα σε παρακαλώ τους νικητές αλλά και τα υποψήφια Game Awards κάθε χρόνου και θα καταλάβεις γιατί επιλέγω PS και όχι το φθηνό Gamepass αλλά και γιατί η (άπληστη ξαναλέω) Sony μπορεί να μας αρμέγει με 80 ευρώ και η MS μας τα δίνει όλα day one ακόμα και με 1 ευρώ τον μήνα.

Η Sony είναι κάθε χρόνο εκεί υποψήφια ή νικήτρια, η MS είναι έστω υποψήφια; Καλή η υποκειμενικότητα αλλά ακόμα και στην τέχνη αν μπορούν τα παιχνίδια να θεωρηθούν ως τέτοια υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια.

Μου ποστάρεις το Psychonauts 2 (διαθέσιμο και στο PS5 οκ καλό αλλά μέχρι εκεί από Tim Schafer), το Deathloop (διαθέσιμο και στο PS5 κ τελείως αδιάφορο για εμένα), ένα strategy (επίσης αδιάφορο), ένα flight simulator (ομοίως), το Φορτσα (οκ καλό αλλά έρχεται GT7) και το Halo (η ναυαρχίδα του XBOX μην έχοντας ουσιαστικά κανένα άλλο ΑΑΑ παιχνίδι αυτή τη στιγμή). Εγώ στο PS5 παίζω ή έπαιξα από 1st party Miles Morales, Sackboy, Demon's Souls, Ratchet, Tsushima, Death Stranding και το κορυφαίο όλων (για εμένα) Returnal.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης έτσι;

Τεσπα, άσε με εμένα λοιπόν να παίζω τις κορυφαίες single player εμπειρίες κατά τους κριτικούς και ας τις βαφτίζεις εσύ ότι όλες είναι στο ίδιο genre και παίζε εσύ Flight Simulator και Age of Empires, ό,τι αρέσει στον καθένα.

Και για να το κλείσω: Ελπίζω η Σόνυ να παραμείνει ο (έστω και ακριβός) Κινηματογράφος του Gaming, αυτό είχα να πω, ευχαριστώ.

 

οπως ειπα και παραπανω κανενας δεν ακυρωσε τα παιχνιδια της σονυ. Αντιθετα εσυ το κανεις αυτο για της ΜΣ. Οπως ακυρωνεις λοιπον τετοια παιχνιδια εσυ ανετα θα μπορουσα και εγω να ελεγα τα ιδια για το dlc morales, το remake DS κτλ. Δεν το κανα ομως και η λιστα που εβαλα ειναι για να μην μιλαμε χωρις επιχειρηματα. παιχνιδια δυνατα εχουν και οι δυο. φετος η μσ εχει 4 παιχνιδια υποψηφια στα game awards (μιας και λες πως ασχολησε με αυτα) με την σονυ 2. αρα πως γινεται να μου λες οτι δεν υπαρχει συγκριση?

ηδη το halo στα αγαπημενα σου game awards πηρε το πρωτο βραβειο

irLNdBr.jpg

Επισης μην κολλας με την συγκεκριμενη αποψη για τον publisher of the year. Αν και αντικειμενικα οπως και να το δεις εχει δικιο απλα το εβαλα ως μια ακομη ενδειξη πως υπαρχει ανταγωνισμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, privateer είπε

Κανενας δεν ακυρωσε τα παιχνιδια της σονυ σε αντιθεση με αυτα που βλεπω απο αλλους για την απεναντι πλευρα. μιλας οτι και καλα θελεις ανταγωνισμο αλλα απο την αλλη λες πως δεν υπαρχει. Αυτο εμενα μου λεει οτι απλα ζεις στον μικρο κοσμο της σονυ και δεν βλεπεις λιγο παρα περα τι γινεται. Μιλας επισης για αγορες στουντιο λες και ειναι κατι κακο οταν το ιδιο εχει κανει η σονυ εδω και χρονια. ηδη φετος αγορασε 3 😄

οπως ειπα και παραπανω κανενας δεν ακυρωσε τα παιχνιδια της σονυ. Αντιθετα εσυ το κανεις αυτο για της ΜΣ. Οπως ακυρωνεις λοιπον τετοια παιχνιδια εσυ ανετα θα μπορουσα και εγω να ελεγα τα ιδια για το dlc morales, το remake DS κτλ. Δεν το κανα ομως και η λιστα που εβαλα ειναι για να μην μιλαμε χωρις επιχειρηματα. παιχνιδια δυνατα εχουν και οι δυο. φετος η μσ εχει 4 παιχνιδια υποψηφια στα game awards (μιας και λες πως ασχολησε με αυτα) με την σονυ 2. αρα πως γινεται να μου λες οτι δεν υπαρχει συγκριση?

ηδη το halo στα αγαπημενα σου game awards πηρε το πρωτο βραβειο

irLNdBr.jpg

Επισης μην κολλας με την συγκεκριμενη αποψη για τον publisher of the year. Αν και αντικειμενικα οπως και να το δεις εχει δικιο απλα το εβαλα ως μια ακομη ενδειξη πως υπαρχει ανταγωνισμος.

Ναι δεν υπάρχει και θέλω να υπάρξει οπως τη γενιά PS3/360. Η Sony δεν ειναι τελεια, οπως ειπε και ο φίλος πιο πανω ειναι αλαζονική και απληστη. Τα λαθη εκέινης της γενιάς ομως εκαναν τη Sony καλυτερη και δειχνει οτι αντιλαμβανεται πραγματα. Η MS απλά εξαφανίστηκε, δεν επενδυσε και θυμηθηκε ο Σπενσερ να αγοράσει 5-10 studio και τελος. Δε πάει ετσι φιλε. Δεν θα λέω τα ίδια. Δεν αγνοώ τπτ απλά επέλεξα να έχω πρωτη επιλογή στην εταιρία που με δίνει επιλογές, και ας κοστίζουν.  Για 2η επιλογη μια χαρα ειναι ενα Χbox! 
Εδώ θα είμαστε και θα τα δουμε ολα. 

 

4 ώρες πριν, NickTG είπε

Θα βγάλει η Insomniac που αγοράστηκε από τη Sony, η Naughty Dog που αγοράστηκε από τη Sony, η Housemarque που αγοράστηκε από τη Sony, η Sucker Punch που αγοράστηκε από τη Sony (fun fact, οι ιδρυτές της πριν δούλευαν στη Microsoft), θα κάνει κάποια καλή μεταφορά η Bluepoint που αγοράστηκε από τη Sony. 

Κάπου εκεί έχει αγοράσει και τη Nixxes και τη Firesprite. 

Τα στούντιο που αγόρασε η Sony, υπήρχε ήδη συνεργασία πολλών ετών. Δεν προσπάθησε να αγοράσει την Bethesda, ουτε τη Nintendo.
H Naughty Dog απο πότε βγαζει games για τη Sony; Η Santa Monica; η Polyphony; Η Sucker Punch για ποιούς έβγαζε παιχνίδια μεχρι να αγοραστεί; (Fun Fact ας προσεχε η MS, να μην διέλυε τα Studios της). H Guelrilla για ποιόν βγάζει παιχνίδια και απο πότε; Και η Insomniac για τη  Sony δούλευε πριν την εξαγορά. 
Άρα, δε πηγε χθές η Sony να αγοράσει οτι βρεί και να μας το παίζει και διαλακτική οπως η MS. Επί εποχής 360 ειχε ταλαντουχα studios και τα αφησε να σκορπίσουν.

Όταν η μια εταιρία ξεκινάει τον πόλεμο της αγοράς studio η άλλη δε μπορεί να κάτσει με σταυρωμένα χέρια. 
Αρα βλέπεις πως η Sony πιό πολύ δημιουργησε studio, παρά τα αγόρασε. 

Θα σταματήσω εδώ, διότι κάποιοι οσο και να λέμε δε βλέπετε το προφανές.
Ο κάθε ένας όπως τη βρίσκει ;) 

Επεξ/σία από BALABANIS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, BALABANIS said:

Ναι δεν υπάρχει και θέλω να υπάρξει οπως τη γενιά PS3/360. Η Sony δεν ειναι τελειά, οπως ειπε και ο φίλος πιο πανω ειναι αλαζονική και απληστη. Τα λαθη εκέινης της γενιάς ομως εκαναν τη Sony καλυτερη και δειχνει οτι αντιλαμβανεται πραγματα. Η MS απλά εξαφανίστηκε, δεν επενδυσε και θυμηθηκε ο Σπενσερ να αγοράσει 5-10 studio και τελος. Δε πάει ετσι φιλε. Δεν θα λέω τα ίδια. Δεν αγνοώ τπτ απλά επέλεξα να έχω πρωτη επιλογή στην εταιρία που με δίνει επιλογές, και ας κοστίζουν.  Για 2η επιλογη μια χαρα ειναι ενα Χbox! 
Εδώ θα είμαστε και θα τα δουμε ολα. 

 

παρουσιαζεις μια επιφανειακη γνωση των πραγματων ψιλο τυπικο βεβαια για μεγαλη πλειοψηφια PlayStation fans. Δεν αγορασε 5-10 στουντιο απλα. Εχει 23 στουντιο ηδη και εχουν γινει τεραστιες επενδυσεις τ τελευταια χρονια. Απο το gamepass το οποιο ειναι ενα τεραστιο Value for money για ολους του χρηστες του, την επενδυση στο cloud gaming, το BC που φτανει σε εποχες χβοχ 1, το smart delivery, βελτιωσεις σε παλια παιχνιδια (fps, boost. autohdr κτλ) τα οποια δινει δωρεαν οταν η σονυ ζηταει 10αρικο και ενα σωρο αλλα. Τωρα για το τι επιλογη ειναι το χβοχ η το πσ5 αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, privateer είπε

παρουσιαζεις μια επιφανειακη γνωση των πραγματων ψιλο τυπικο βεβαια για μεγαλη πλειοψηφια PlayStation fans. Δεν αγορασε 5-10 στουντιο απλα. Εχει 23 στουντιο ηδη και εχουν γινει τεραστιες επενδυσεις τ τελευταια χρονια. Απο το gamepass το οποιο ειναι ενα τεραστιο Value for money για ολους του χρηστες του, την επενδυση στο cloud gaming, το BC που φτανει σε εποχες χβοχ 1, το smart delivery, βελτιωσεις σε παλια παιχνιδια (fps, boost. autohdr κτλ) τα οποια δινει δωρεαν οταν η σονυ ζηταει 10αρικο και ενα σωρο αλλα. Τωρα για το τι επιλογη ειναι το χβοχ η το πσ5 αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικη αποψη.

Με περιμένεις στη γωνία ε; Ετοιμη την έχεις την απαντηση!! ;) Ναι, δε θυμάμαι η Sony να με άδειασε ποτέ που την επέλεξα. 
Άντε, να δούμε αποτέλεσμα επιτέλους και ανταγωνισμό. ¨Ετσι πως τα λες, γ@μει και δέρνει η MS...
Η απάντηση σε αυτά που έγραψες ειναι στα παραπανω σχόλια μου. Ολα τα "προνόμια και τις επενδύσεις για 23 στουντιο 😯" που έγραψες παραπάνω, φτάνει μια ανακοίνωση της Sony για ενα Last of us 3 η ενα Bloodborne 2 και δε τα βλέπω καν. Η μανία σας να αγνοείτε υπερπαραγωγες της Sony και να ασχολειστε με FPS Boost με ξεπερνά. Όταν φτάσουν τα στουντιο της MS στο επίπεδο να μας δίνουν τέτοιες εμπειρίες, πρωτος εδω μέσα θα βγω να το πω. Πιστεύω να έγινα κατανοητός. Τώρα θέλω να παιξω Infinite για να έχω άποψη, ισως το μόνο αξιόλογο ΑΑΑ δικό της παιχνίδι μέχρι τώρα απο το 2012!
Αυτά και καλή συνέχεια !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Χάλια το infinite...game pass...

Απλα έσωσε το genre φέτος..

Αναρωτιέμαι ειλικρινά με ορισμένους αν αγοράσαμε διαφορετική κονσολα και οχι το ιδιο ps5.ήθελα να ξερα τι παιζεται 1 χρόνο τώρα.βαζω στοίχημα ότι έχετε κρυφά ολοι χβοχ

1 ώρα πριν, BALABANIS είπε

 😯"  φτάνει μια ανακοίνωση της Sony για ενα Last of us 3 

Αυτο ειναι το κακο...ότι νομιζεται ότι η γη γυριζει γύρω από ένα last of us η ενα bloodborne πριν 10 χρόνια.

300 εκατομμύρια gamers και πουλάνε 2 3 μυρια κόπιες. Αλλά μόνο αυτά ειναι τα games..για σας. Το λάστ οφ ας 2..που στις 2,5 ώρες εφαγε πεταξια από το παράθυρο.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

  Χάλια το infinite...game pass...

Απλα έσωσε το genre φέτος..

Αναρωτιέμαι ειλικρινά με ορισμένους αν αγοράσαμε διαφορετική κονσολα και οχι το ιδιο ps5.ήθελα να ξερα τι παιζεται 1 χρόνο τώρα.βαζω στοίχημα ότι έχετε κρυφά ολοι χβοχ

Σύμφωνα με τα νούμερα οι κάτοχοι ps5 τον πρώτο χρόνο τους με την κονσόλα τον πέρασαν σε GaaS games και Sports. Αυτά που απεχθάνεται δηλαδή η Hard Core UserBase.

  • Fortnite
  • Call of Duty: Black Ops Cold War
  • FIFA 21
  • NBA 2K21
  • Assassin’s Creed Valhalla
  • Destiny 2
  • MLB The Show 21
  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  • Demon’s Souls
  • NBA 2K22

Και μετά τον φίλο από πάνω και πολλούς άλλους τους φταίει η MS και το Gamepass που πάει να αλλάξει το απαρχαιωμένο μοντέλο η Sony, δεν κοιτάνε που η ίδια η απαξίωση στα Μεγάλα και κοστοβόρα Exclusives γίνεται από την ίδια UserBase του Playstation με πενιχρές πωλήσεις σε σχέση με το μέγεθος της, νομίζουν ότι δέχονται ασύμμετρες απειλές από Σεραφειμ&Νεφελιμ.  

 

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...