Προς το περιεχόμενο

Poco f3 καθόλου σήμα !!!


ASERTON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsigpan είπε

Δεν επιχείρησα downgrade. Του πέρασα την τελευταία global το κλείδωσα και αναμένω από banggood να δω τι θα μου πουν.

εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα κάποια από τις πολλές aosp custom rom (arrowos, lineage os, crdroid) που υπάρχουν για αυτό το κινητό για να γλιτώσεις και από το άθλιο miui. Πίστεψε με θα δεις ένα τηλέφωνο που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήξερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, GATE123 είπε

Προτού κάνεις οτιδήποτε εάν έχεις Cosmote άλλαξε την κάρτα με κάποιον που έχει Vodafone ή Wind.

Επίσης κλείσε Volte και Wifi Calling.

Δικαρτο το ειχα με cosmote και Q.   Απενεργοποιησα Volte και Wifi Calling πηρα και τηλεφωνο στην sosmote.  με καμια απο τις 2 καρτες δεν κανει κλησεις.  Σιγουρα ειναι θεμα hardware γιατι αν ηταν software η  fastboot που φλασαρα θα ελυνε το προβλημα. 

1 ώρα πριν, chios είπε

εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα κάποια από τις πολλές aosp custom rom (arrowos, lineage os, crdroid) που υπάρχουν για αυτό το κινητό για να γλιτώσεις και από το άθλιο miui. Πίστεψε με θα δεις ένα τηλέφωνο που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήξερες.

Σε ολα μου τα κινητα μετα απο 3-4 μηνες aosp βάζω. Αλλά στο poco f3 λόγω ελλειψης twrp δεν το επιχειρησα. Μου φαινεται λιγο πολύπλοκη η διαδικασία. Δεν ειναι πχ οπως η Ελληνική xtrv που αποσυμπιεζεις την ρομ τρεχεις το ενσωματωμενο script και εισαι ετοιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://forum.xda-developers.com/t/rom-12-1-0-alioth-aliothin-arrowos-12-1-official.4348617/

Η διαδικασία για την arrow  που βλέπω δεν είναι δύσκολη εδώ που έφτασες μπορείς να κάνεις μία δοκιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αναμένω απάντηση απ' τον Κινέζο να δω τι προτείνει. Του έχω κλειδώσει και bootloader. Αυτό που δεν καταλαβαίνω στη διαδικασία flashing  είναι εκεί που πρέπει να γίνει sideload.  Πώς γίνεται με drag and drop; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από γραμμή εντολών γίνεται, έχεις συνδεμένο το κινητό στον υπολογιστή, στο arrow recovery επιλέγεις apply update από adb.

Στον φάκελο που έχεις το  platform tools  βάζεις την ρομ που έχεις κατεβάσει και για ευκολία την μετονομάζεις σε rom.zip δίνεις την εντολή 

adb sideload rom.zip και γίνεται η εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε. Όπως είπα τώρα το κλείδωσα και περιμένω απάντηση. Αν και σήμερα δεν μου έδωσε κάποια απάντηση ακόμη. Γενικά δύσκολη και αργή η επικοινωνία με το support του banggood.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, Blued είπε

Εχω το ίδιο πρόβλημα με το σημα στο δικό μου poco F3. Βρήκαμε καμμία λυση;

Φίλε εγώ το έστειλα πίσω στο Banggood και πήρα τα χρήματα μου πίσω. Πιστεύω ήταν θέμα hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2023 στις 8:44 ΜΜ, tsigpan είπε

Φίλε εγώ το έστειλα πίσω στο Banggood και πήρα τα χρήματα μου πίσω. Πιστεύω ήταν θέμα hardware.

Και εγώ αυτό υποψιάζομαι. Το σκρουτζομαγαζο που το αγόρασα ομως έχει κλείσει (μετά απο άπειρα παράπονα των πελατών του). Φοβάμαι για "παραεισαγωγή". Σήμερα έστειλα email στην infoquest μήπως μπορώ ακόμα να χρησιμοποιήσω την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 4/12/2021 στις 10:19 ΜΜ, Velocity91 είπε

Έχω το poco f3 παραγγελία σε early bird, δεν μου έκανε ποτέ θέμα..... Μάλλον κάτι έχει η συσκευή σου..

 

Στις 4/12/2021 στις 8:10 ΜΜ, ASERTON είπε

Καλησπέρα σε όλους

Τον Αύγουστο που μας πέρασε αγόρασα από μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων το κινητό Poco f3 6/128 . Η σύνδεση μου είναι Cosmote What's up και μένω στην Θεσσαλονίκη. Στην αρχή δεν το διαπίστωσα μέχρι που με είπε ένας φίλος πως με καλούσε και το είχα κλειστό το κινητό. Υπέθεσα ότι έφταιγε η περιοχή . Μετά νόμιζα ότι έφταιγε η Cosmote . Τέλος μια μέρα εκεί που ήμουν στο κέντρο της πόλης είδα ότι ενώ ξαφνικά είχα 5g σήμα πλήρες χάθηκε ξαφνικά στο πουθενά. Τί βάλε βγάλε τη κάρτα SIM τί επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων τί αλλαγή σε 4g ,3g προτιμώμενο σήμα καμία αλλαγή . Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και βρήκα πως το πρόβλημα αυτό είναι συχνό στο εν λόγο κινητό. Η μόνη λύση που διάβασα και λειτουργεί είναι να βάζεις σε λειτουργία πτήσης το κινητό για τουλάχιστον 30 δευτερόλεπτα και μετά να το επαναφέρεις. Αλλά και πάλι μετά από λίγο ξανά χάνει το σήμα. Επικοινώνησα με email το support της Poco δεν έλαβα απάντηση. Στην infoquest μου είπαν δεν υπάρχει κάποια οδηγία από την εταιρεία. Θα πρέπει να στείλω το κινητό μου στην εταιρεία για έλεγχο... Θα ήθελα τις απόψεις σας στο θέμα αυτό . Ευχαριστώ

και εμενα το ιδιο ακριβως κανεις μετα απο 2 χρονια προσεκτικης χρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...