Προς το περιεχόμενο

"Οικειοθελής αποχώρηση" και επαναπρόσληψη


Xincomics

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά.

Από τον Δεκέμβριο του 19 είμαι εκεί, αφαιρώντας το λοκνταουν έχω δουλέψει 14-16 μήνες, δικαιούμαι δηλαδή αποζημίωση οσο μικρή κι αν είναι αυτή. Με έχει ανάγκη προς το παρόν γιατί θα έχει κίνηση μέχρι μέσα Ιανουαρίου, για αυτό περίμενε τόσο. Μετά να πάω να...

Να προσθέσω ότι μου ζήτησαν και τους έδωσα πίσω το δώρο Πάσχα και το επίδομα αδείας, σύνολο 650€, γιατί πρέπει "να είμαστε λογικοί και ανθρώπινοι και να βάλουμε πλάτη στην επιχείρηση"... Συν το ότι σε 16 μήνες εργασίας έχω πάρει άδεια μια εβδομάδα όλο κι όλο. Είσαι χαζός θα μου πειτε, αλλά είχα ανάγκη, εμφανίστηκε κ ο κοβιντ, συν ότι αν έφευγα τότε δεν πληρούσα προϋποθέσεις για να μπω ταμείο ανεργίας. Οπότε το κατάπια αμασητο.

Τώρα έχουμε αυτό το καινούριο ωραίο. Σαν να μου λέει "έλα να κανουμε μια λοβιτουρα, εγώ θα κερδίσω πολύ και συ θα χάσεις πολύ" και να περιμένει να του πω με ενθουσιασμό "ΝΑΙ!!!".

Θα φάει άκυρο. Αρκετά.

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Xincomics είπε

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά.

Από τον Δεκέμβριο του 19 είμαι εκεί, αφαιρώντας το λοκνταουν έχω δουλέψει 14-16 μήνες, δικαιούμαι δηλαδή αποζημίωση οσο μικρή κι αν είναι αυτή. Με έχει ανάγκη προς το παρόν γιατί θα έχει κίνηση μέχρι μέσα Ιανουαρίου, για αυτό περίμενε τόσο. Μετά να πάω να...

Να προσθέσω ότι μου ζήτησαν και τους έδωσα πίσω το δώρο Πάσχα και το επίδομα αδείας, σύνολο 650€, γιατί πρέπει "να είμαστε λογικοί και ανθρώπινοι και να βάλουμε πλάτη στην επιχείρηση"... Συν το ότι σε 16 μήνες εργασίας έχω πάρει άδεια μια εβδομάδα όλο κι όλο. Είσαι χαζός θα μου πειτε, αλλά είχα ανάγκη, εμφανίστηκε κ ο κοβιντ, συν ότι αν έφευγα τότε δεν πληρούσα προϋποθέσεις για να μπω ταμείο ανεργίας. Οπότε το κατάπια αμασητο.

Τώρα έχουμε αυτό το καινούριο ωραίο. Σαν να μου λέει "έλα να κανουμε μια λοβιτουρα, εγώ θα κερδίσω πολύ και συ θα χάσεις πολύ" και να περιμένει να του πω με ενθουσιασμό "ΝΑΙ!!!".

Θα φάει άκυρο. Αρκετά.

 

Αφού είδαν ότι μπορουν να σε πατάνε κάτω τόσο ευκολα ,,,συνεχίζουν.Εσύ έδωσες δικαιώμα.Δεν στο λεω για να στο παίξω έξυπνος ,απο ανάγκη το έκανα και εγω,εγώ απλά δεν λάμβανα καθόλου τα δωρα.Τελικά παραιτήθηκα και περίμεναν να τους δωσω δώρο Πασχα και διακοπών πίσω.Πήραν οχι μονο το μακρύτερο αλλά και τα άλλα δύο.Ηθελαν να έρθουν μαζί μου στο ΑΤΜ.

Εγω στην περίπτωση σου δεν θα έδινα τίποτα πίσω πλέον.Αλλωστε για διώξιμο σε έχει.

 

Αυτό με το "βάλε πλάτη" το έχουν μάθει απο τίποτα σεμινάρια για την εκμεταλλευση του εργαζομένου;;;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Xincomics είπε

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά.

Από τον Δεκέμβριο του 19 είμαι εκεί, αφαιρώντας το λοκνταουν έχω δουλέψει 14-16 μήνες, δικαιούμαι δηλαδή αποζημίωση οσο μικρή κι αν είναι αυτή. Με έχει ανάγκη προς το παρόν γιατί θα έχει κίνηση μέχρι μέσα Ιανουαρίου, για αυτό περίμενε τόσο. Μετά να πάω να...

Να προσθέσω ότι μου ζήτησαν και τους έδωσα πίσω το δώρο Πάσχα και το επίδομα αδείας, σύνολο 650€, γιατί πρέπει "να είμαστε λογικοί και ανθρώπινοι και να βάλουμε πλάτη στην επιχείρηση"... Συν το ότι σε 16 μήνες εργασίας έχω πάρει άδεια μια εβδομάδα όλο κι όλο. Είσαι χαζός θα μου πειτε, αλλά είχα ανάγκη, εμφανίστηκε κ ο κοβιντ, συν ότι αν έφευγα τότε δεν πληρούσα προϋποθέσεις για να μπω ταμείο ανεργίας. Οπότε το κατάπια αμασητο.

Τώρα έχουμε αυτό το καινούριο ωραίο. Σαν να μου λέει "έλα να κανουμε μια λοβιτουρα, εγώ θα κερδίσω πολύ και συ θα χάσεις πολύ" και να περιμένει να του πω με ενθουσιασμό "ΝΑΙ!!!".

Θα φάει άκυρο. Αρκετά.

 

τι πρόγραμμα είναι αυτό; Ρωτάω επειδή υπάρχουν πολλά. Πληρώνεσαι κατευθείαν από τον ΟΑΕΔ; Σε πληρώνει ο εργοδότης και μετά παίρνει πίσω τα χρήματα; Πληρώνει τον μισθό σου και ο ΟΑΕΔ επιδοτεί τις εισφορές ή το αντίστροφο;

Αυτό με την επιστροφή δώρου είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, δε φτάνει που έχει τζάμπα υπάλληλο, πάει να βγάλει και εξτρά κέρδος κλέβοντας τον υπάλληλο.

Δηλαδή του δίνουμε τζάμπα υπάλληλο, τον πληρώνουμε και από πάνω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Ukforthemoment said:

 

Αυτό με το "βάλε πλάτη" το έχουν μάθει απο τίποτα σεμινάρια για την εκμεταλλευση του εργαζομένου;;;;;;;

Το βάλε πλάτη είναι για να πιστέψει ο εργαζόμενος πως αν πάει καλα η επιχειρηση θα τον κρατήσουν και αν δεν πάει θα τον διώξουν....Συν να βγάλει και ο εργοδότης ένα δωράκι έξτρα για αυτόν.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Xincomics είπε

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις παιδιά.

Από τον Δεκέμβριο του 19 είμαι εκεί, αφαιρώντας το λοκνταουν έχω δουλέψει 14-16 μήνες, δικαιούμαι δηλαδή αποζημίωση οσο μικρή κι αν είναι αυτή. Με έχει ανάγκη προς το παρόν γιατί θα έχει κίνηση μέχρι μέσα Ιανουαρίου, για αυτό περίμενε τόσο. Μετά να πάω να...

Να προσθέσω ότι μου ζήτησαν και τους έδωσα πίσω το δώρο Πάσχα και το επίδομα αδείας, σύνολο 650€, γιατί πρέπει "να είμαστε λογικοί και ανθρώπινοι και να βάλουμε πλάτη στην επιχείρηση"... Συν το ότι σε 16 μήνες εργασίας έχω πάρει άδεια μια εβδομάδα όλο κι όλο. Είσαι χαζός θα μου πειτε, αλλά είχα ανάγκη, εμφανίστηκε κ ο κοβιντ, συν ότι αν έφευγα τότε δεν πληρούσα προϋποθέσεις για να μπω ταμείο ανεργίας. Οπότε το κατάπια αμασητο.

Τώρα έχουμε αυτό το καινούριο ωραίο. Σαν να μου λέει "έλα να κανουμε μια λοβιτουρα, εγώ θα κερδίσω πολύ και συ θα χάσεις πολύ" και να περιμένει να του πω με ενθουσιασμό "ΝΑΙ!!!".

Θα φάει άκυρο. Αρκετά.

 

Αυτο που σου ζητησαν πισω το δωρο απλα τραγικο.Εχω ακουσει οτι γινεται αλλα οσο και να το σκεφτομαι ειναι τραγικο.Απορω πως δουλευουν ακομα τετοιες επιχειρησεις στην Ελλαδα.Εγω φαντασου ειμαι σε μια επιχειρηση την οποια την εχουν 2 πρωτα ξαδερφια,τεραστια επιχειρηση.Αυτοι εχουν 20 εργοστασια,μισα ειναι με την ταδε επωνυμια και μισα με μια αλλη.Πες πχ Αφοι  LouCi4er ΑΒΕΕ και LouCi4er ΑΒΕΕ,με διαφορετικα ΑΦΜ.Ημουν 1 χρονο και κατι σε ενα εργοστασιο που ανηκει στο πρωτο ΑΦΜ και επρεπε να παω σε αλλο εργοστασιο το οποιο ανηκε στο δευτερο ΑΦΜ.Αναγκαστικα για να ειναι νομιμοι με κανανε απολυση απο την πρωτη εταιρια και με κανανε προσληψη στην δευτερη και μου εδωσαν και αποζημιωση.Εγινε δλδ στην ουσια σαν εσωτερικη μεταθεση αλλα αφου επρεπε να μου δωσει αποζημιωση,μου την εδωσε κανονικα.Θα μου πεις αυτο ειναι το λογικο και το νομιμο και δεν θα επρεπε να μας κανει εντυπωση αλλα μολις διαβαζω οτι ζητανε δωρα πισω,τι να πεις?

Παντως,οση αναγκη και να εχεις μην κανεις πισω.Να διεκδικησεις οτι δικαιουσαι χωρις την παραμικρη υποχωρηση.Ακου εκει να βαλεις πλατη για την επιχειρηση,γιατι,μαζι την εχετε?Ρε που βρισκουν και τα κανουν απορω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Bitbit είπε

τι πρόγραμμα είναι αυτό; Ρωτάω επειδή υπάρχουν πολλά. Πληρώνεσαι κατευθείαν από τον ΟΑΕΔ; Σε πληρώνει ο εργοδότης και μετά παίρνει πίσω τα χρήματα; Πληρώνει τον μισθό σου και ο ΟΑΕΔ επιδοτεί τις εισφορές ή το αντίστροφο;

Αυτό με την επιστροφή δώρου είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο, δε φτάνει που έχει τζάμπα υπάλληλο, πάει να βγάλει και εξτρά κέρδος κλέβοντας τον υπάλληλο.

Δηλαδή του δίνουμε τζάμπα υπάλληλο, τον πληρώνουμε και από πάνω.

 

Από ότι μου είχαν πει πλήρωναν ολόκληρο το ποσό από την τσέπη τους και στο τέλος του κάθε εξαμήνου τους επεστρεφε ο ΟΑΕΔ τα 2/3 του συνολικού ποσού.

Ναι είχα σπαστεί άσχημα για το δώρο αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. "Είχε πεσμένη κίνηση και πρέπει και συ να βοηθήσεις αλλιώς δεν βγαίνει".

Γιατί να χάσω εγώ; Όταν είχες κίνηση δεν έδωσες μπόνους. Γιατι να συμμετέχω στην χασουρα σου όταν δεν συμμετέχω στα κέρδη σου;

 

12 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

 

Παντως,οση αναγκη και να εχεις μην κανεις πισω.Να διεκδικησεις οτι δικαιουσαι χωρις την παραμικρη υποχωρηση.Ακου εκει να βαλεις πλατη για την επιχειρηση,γιατι,μαζι την εχετε?Ρε που βρισκουν και τα κανουν απορω.

Ναι, δεν έχει άλλο. Ήταν συγκεκριμένη συγκυρία και το ανέχτηκα, τώρα δεν παίζει

 Δεν τους χρωστάω τίποτα

52 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού είδαν ότι μπορουν να σε πατάνε κάτω τόσο ευκολα ,,,συνεχίζουν.Εσύ έδωσες δικαιώμα.Δεν στο λεω για να στο παίξω έξυπνος ,απο ανάγκη το έκανα και εγω,εγώ απλά δεν λάμβανα καθόλου τα δωρα.Τελικά παραιτήθηκα και περίμεναν να τους δωσω δώρο Πασχα και διακοπών πίσω.Πήραν οχι μονο το μακρύτερο αλλά και τα άλλα δύο.Ηθελαν να έρθουν μαζί μου στο ΑΤΜ.

Εγω στην περίπτωση σου δεν θα έδινα τίποτα πίσω πλέον.Αλλωστε για διώξιμο σε έχει.

 

Αυτό με το "βάλε πλάτη" το έχουν μάθει απο τίποτα σεμινάρια για την εκμεταλλευση του εργαζομένου;;;;;;;

Ναι κάτι τέτοιο έγινε. Είδαν αδυναμία και λένε ωπ εδώ είμαστε. Αλλά δεν έχει άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Xincomics είπε

Γιατί να χάσω εγώ; Όταν είχες κίνηση δεν έδωσες μπόνους. Γιατι να συμμετέχω στην χασουρα σου όταν δεν συμμετέχω στα κέρδη σου;

 

ε αυτό είναι κλασσικό. Δε το ξέρεις; Στη ζημιά μαζί, στα κέρδη χώρια.

Είναι ο 1ος κανόνας κάθε επιχειρηματία που σέβεται τον εαυτό του

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

ε αυτό είναι κλασσικό. Δε το ξέρεις; Στη ζημιά μαζί, στα κέρδη χώρια.

Είναι ο 1ος κανόνας κάθε επιχειρηματία που σέβεται τον εαυτό του

Σαφώς. Επίσης έχει πλάκα πως μου κάνουν και τα φιλαράκια και πόσο ξηγημένοι εργοδότες είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xincomics είπε

Σαφώς. Επίσης έχει πλάκα πως μου κάνουν και τα φιλαράκια και πόσο ξηγημένοι εργοδότες είναι

 Τα γνωστά φούστικα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ανέχεστε τέτοιες καταστάσεις. Πραγματικά δε το χωράει ο νους μου. Κυρίως αναφέρομαι στην επιστροφή των δώρων. Και μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση σε επιδοτούμενη θέση. Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Να πληρώνετε για να καπαρώσετε τη θέση;

Δε θέλω να προχωρήσω σε χαρακτηρισμούς διότι θα είναι σκληροί. Απλά επιβεβαιώνεται αυτό που λέω, ότι είστε άξιοι της μοίρας σας οι περισσότεροι και δε σας φταίει κανείς άλλος για την κατάντια σας.

Και αυτά τα λέει κάποιος που είχε δικές του επιχειρήσεις κάποτε. Ποτέ δε κορόιδεψα υπάλληλο μου, όχι επειδή είμαι καλός και σέβομαι τον άλλον. Που πολλοί δε σέβονται τον εαυτό τους, θα τους σεβαστώ εγώ;

Αλλά επειδή ξέρω πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Ο δυσαρεστημένος υπάλληλος δεν υπάρχει περίπτωση να αποδώσει αυτό που μπορεί. Αν δώσω 500€ σε κάποιον και του ζητήσω τα δώρα πίσω ξέρω ότι δε θα δουλέψει ούτε για 2ώρες, μόλις γυρίσω την πλάτη θα την αράξει και θα παίζει στο κινητό. Η δουλειά που θα κάνει θα αξίζει για ούτε 100€ κι εγώ θα δίνω 500€.

Εγώ ξεκίνησα σαν υπάλληλος, παρόλο που ο πατέρας μου είχε δική του επιχείρηση. Δε δούλεψα ποτέ εκεί.

Θέλησαν κι εμένα να με κοροϊδέψουν τότε. Μάλιστα μου είχε φάει και λεφτά ένα λαμόγιο. Εγώ όμως δε το άφησα έτσι. Τα λεφτά που μου έφαγε τα πήρα πίσω κι ας μην ήταν ο πιο νόμιμος τρόπος. Όταν σε κλέβουν δε κάθεσαι να υπολογίσεις τι είναι νόμιμο και τι όχι. Απλά τα παίρνεις πίσω με κάθε τρόπο. Ό,τι και να σημαίνει αυτό....

Να σέβεστε τους εαυτούς σας για να σας σέβονται και οι άλλοι. Αν δέχεσαι να σε δουλεύουν, θα σε δουλεύουν.

Αν όλοι συμπεριφερόσασταν έτσι τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Αλλά οι περισσότεροι σκλάβοι γεννηθήκατε, σκλάβοι θα πεθάνετε.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ανέχεστε τέτοιες καταστάσεις. Πραγματικά δε το χωράει ο νους μου. Κυρίως αναφέρομαι στην επιστροφή των δώρων. Και μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση σε επιδοτούμενη θέση. Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Να πληρώνετε για να καπαρώσετε τη θέση;

Δε θέλω να προχωρήσω σε χαρακτηρισμούς διότι θα είναι σκληροί. Απλά επιβεβαιώνεται αυτό που λέω, ότι είστε άξιοι της μοίρας σας οι περισσότεροι και δε σας φταίει κανείς άλλος για την κατάντια σας.

Και αυτά τα λέει κάποιος που είχε δικές του επιχειρήσεις κάποτε. Ποτέ δε κορόιδεψα υπάλληλο μου, όχι επειδή είμαι καλός και σέβομαι τον άλλον. Που πολλοί δε σέβονται τον εαυτό τους, θα τους σεβαστώ εγώ;

Αλλά επειδή ξέρω πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Ο δυσαρεστημένος υπάλληλος δεν υπάρχει περίπτωση να αποδώσει αυτό που μπορεί. Αν δώσω 500€ σε κάποιον και του ζητήσω τα δώρα πίσω ξέρω ότι δε θα δουλέψει ούτε για 2ώρες, μόλις γυρίσω την πλάτη θα την αράξει και θα παίζει στο κινητό. Η δουλειά που θα κάνει θα αξίζει για ούτε 100€ κι εγώ θα δίνω 500€.

Εγώ ξεκίνησα σαν υπάλληλος, παρόλο που ο πατέρας μου είχε δική του επιχείρηση. Δε δούλεψα ποτέ εκεί.

Θέλησαν κι εμένα να με κοροϊδέψουν τότε. Μάλιστα μου είχε φάει και λεφτά ένα λαμόγιο. Εγώ όμως δε το άφησα έτσι. Τα λεφτά που μου έφαγε τα πήρα πίσω κι ας μην ήταν ο πιο νόμιμος τρόπος. Όταν σε κλέβουν δε κάθεσαι να υπολογίσεις τι είναι νόμιμο και τι όχι. Απλά τα παίρνεις πίσω με κάθε τρόπο. Ό,τι και να σημαίνει αυτό....

Να σέβεστε τους εαυτούς σας για να σας σέβονται και οι άλλοι. Αν δέχεσαι να σε δουλεύουν, θα σε δουλεύουν.

Αν όλοι συμπεριφερόσασταν έτσι τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Αλλά οι περισσότεροι σκλάβοι γεννηθήκατε, σκλάβοι θα πεθάνετε.

Κούλαρε λίγο,δεν ξέρεις πόση ανάγκη έχει ο καθένας.Σε ξένο κwλο χίλια παλούκια χωράνε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Κούλαρε λίγο,δεν ξέρεις πόση ανάγκη έχει ο καθένας.Σε ξένο κwλο χίλια παλούκια χωράνε.

Ναι αλλα μια ανωνυμη καταγγελια να φαει ενα μησιγα απο εδω μεχρι την ταναπου την μανα του δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ΜΗΝ παραιτηθείς.

Σκέψου το απλά. Σε βρήκε μέσω ΟΑΕΔ άρα τον πρώτο χρόνο ο μισθός σου επιδοτούνταν από το κράτος. Μετά τον δεύτερο χρόνο ο λόγος που σε κράτησε ήταν το λοκνταουν και πάλι γιατί τον μισθό σου ουσιαστικά τον πλήρωνε το κράτος. Και τώρα επειδή έχεις περάσει το 18μηνο και είσαι αορίστου θέλει να σε ξεφορτωθεί για να μην χρειάζεται να πληρώσει φουλ μισθό για πρώτη φορά.

Επιπλέον (αν και δεν είμαι σίγουρος γιαυτο), αν παραιτηθείς μπορεί μετά να ξαναμπεί στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και να βρει άλλο κορόιδο. Αν σε απολύσει δε μπορεί να ξαναμπεί (με επιφύλαξη το λέω αυτό, ΔΕΝ είμαι εργατολόγος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κούλαρε λίγο,δεν ξέρεις πόση ανάγκη έχει ο καθένας.Σε ξένο κwλο χίλια παλούκια χωράνε.

 Αν θέλετε δουλέψτε και τζάμπα επειδή... έχετε ανάγκη. Αλλά να θυμάστε ότι έτσι, πάντα θα έχετε ανάγκη

Αχ αυτή η φράση... δε ξέρεις τι ανάγκες έχω ή το άλλο κλασσικό.... έχω τόσα στόματα να θρέψω.

Ξέρετε πόσους έχει καταστρέψει αυτό;

Δεν είναι οι εργοδότες ο εχθρός, Αυτά τα ανθρωπάκια που δέχονται να δουλεύουν για 3 κι 60, να μη πληρώνονται για τις υπερωρίες, να μην παίρνουν άδειες, να επιστρέφουν τα δώρα.... αυτοί σας έχουν καταστρέψει.

Έχει παγιοθεί μια κατάσταση και σας παίρνει η μπάλα όλους. Μετά αναρωτιέστε γιατί δε πληρώνουν οι εργοδότες. Γιατί να πληρώσουν αφού κάποια κορόιδα είναι διατεθημένα να δουλέψουν για ένα κομμάτι ψωμί. Αλλά έχουν ανάγκη θα μου πείτε. Ωραία, αφού έχουν ανάγκη λοιπόν καθίστε κι εσείς να παίρνετε 3 κι 60 για χάρη όλων αυτών. Αφού τους υποστηρίζετε τόσο. Δίκαιο;

Και λέω ότι δεν είναι ο εργοδότης ο εχθρός διότι ο οποιοσδήποτε εκμεταλλεύεται μια κατάσταση προς όφελος του. Αν αφήσεις στο κέντρο της Αθήνας το αυτοκίνητο σου ξεκλείδωτο με το πορτοφόλι στο ταμπλό, είναι θέμα λεπτών να κάνει φτερά. Σου φταίνε οι κλέφτες; Ναι φταίνε αλλά πόσο βλάκας πρέπει να είναι κάποιος για να κάνει κάτι τέτοιο; Είναι αυτό που λέμε.... τα θέλει ο τέτοιος του.

  • Like 4
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xincomics είπε

Από ότι μου είχαν πει πλήρωναν ολόκληρο το ποσό από την τσέπη τους και στο τέλος του κάθε εξαμήνου τους επεστρεφε ο ΟΑΕΔ τα 2/3 του συνολικού ποσού.

Ναι είχα σπαστεί άσχημα για το δώρο αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. "Είχε πεσμένη κίνηση και πρέπει και συ να βοηθήσεις αλλιώς δεν βγαίνει".

Γιατί να χάσω εγώ; Όταν είχες κίνηση δεν έδωσες μπόνους. Γιατι να συμμετέχω στην χασουρα σου όταν δεν συμμετέχω στα κέρδη σου;

 

Ναι, δεν έχει άλλο. Ήταν συγκεκριμένη συγκυρία και το ανέχτηκα, τώρα δεν παίζει

 Δεν τους χρωστάω τίποτα

Ναι κάτι τέτοιο έγινε. Είδαν αδυναμία και λένε ωπ εδώ είμαστε. Αλλά δεν έχει άλλο

Από την στιγμή που είσαι σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, αν τους κατήγγειλες για το δώρο που σου φάγανε θα έπεφτε διπλό γαμιση. Πίπα-κωλο θα τον πηγαίνανε τον εργοδότη. Γιατί εκεί πάνε μέσα για απάτη. (ο ΟΑΕΔ έδωσε στον εργοδότη επιδότηση για μισθους και δώρα)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...