Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για έτοιμο σύστημα


hasomeris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα 

θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω έτοιμο σύστημα και αν αξίζει η αγορά του στα 970 ευρώ.

Χρήση που προορίζεται : autocad, ms office, internet, netflix, και περιστασιακά παιχνίδια τύπου football manage-WOW- dota.

https://www.amazon.de/gp/product/B0937HCNFY/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφόσον γνωρίζεις τα όποια θέματα έχουν τα branded μηχανήματα, γενικά αυτό που κοιτάς έχει πολύ καλή τιμή και είναι μια καλή επιλογή.

Μόνο μια 3060 στην αγορά αυτή την στιγμή φτάνει και ξεπερνάει τα 700 ευρώ.

Ο 5600g κοστίζει >250ευρώ.

Φυσικά δεν υπάρχει σύγκριση σε custom διαλεγμένο build αντι branded αλλά θα είναι κοντά στις επιδόσεις.Κάνε λοιπόν την σούμα.

Για την χρήση που θες πάντως το λες overkill. Σε καμία περίπτωηση δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατό μηχάνημα σε χαρακτηριστικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα ναι αξιζει.

Μια 3060 στο σκρουτζ ξεκιναει στα 800 περιπου ευρω και ο 5600g στα 265 ευρω.

Eπεξεργαστης και καρτα γραφικων εχουν ηδη υπερβει το συνολικο κοστος αποκτησης.

Aπο την αλλη τα branded pc εχουν παντα περιορισμους ως προς την αναβαθμιση,αναλογα τα κουτια τους εχουν κακο airflow.

Εαν θεωρεις οτι καλυπτεσαι με μια καρτα ας πουμε μια 1650 των 300 ευρω (τα παιχνιδια που αναφερεις δεν θελουν και τρελλη καρτα) σιγουρα με αλλα 700 θα βγει κατι καλυτερο συνολικα.

Βλεπω οτι και το autocad χρειαζεται cpu αξιολογη στο single core αρα εκει ισως πρεπει να δωσεις βαση και σε καλες μνημες 16+gb.

H αποφαση ειναι δικη σου η διαλεγεις καλυτερη καρτα στην ουσια με το hp,η διαλεγεις custom build με συνολικα καλυτερα επιμερους parts αλλα χειροτερη καρτα γραφικων.

Σημαντικο εαν μαλιστα μπορεις να στησεις εσυ το μηχανημα,ενω εαν δεν εχεις εμπειρια τα πραγματα δυσκολευουν στο να βρεις απο ενα καταστημα οτι hardware θελεις,διαθεσιμο και στην καλυτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το καταλαβαινω ότι ειναι overkill απλά θέλω κατι να αντεξει καμια 5-7ετία γιατι καθε τόσο περίπου αλλάζω υπολογιστη

Και εγώ υπέρ του custom είμαι αλλά με αυτές τις τιμες και τη διαθεσιμότητα των μαγαζιών είναι δύσκολο αυτή την περίοδο 

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Θεωρητικα ναι αξιζει.

Μια 3060 στο σκρουτζ ξεκιναει στα 800 περιπου ευρω και ο 5600g στα 265 ευρω.

Eπεξεργαστης και καρτα γραφικων εχουν ηδη υπερβει το συνολικο κοστος αποκτησης.

Aπο την αλλη τα branded pc εχουν παντα περιορισμους ως προς την αναβαθμιση,αναλογα τα κουτια τους εχουν κακο airflow.

Εαν θεωρεις οτι καλυπτεσαι με μια καρτα ας πουμε μια 1650 των 300 ευρω (τα παιχνιδια που αναφερεις δεν θελουν και τρελλη καρτα) σιγουρα με αλλα 700 θα βγει κατι καλυτερο συνολικα.

Βλεπω οτι και το autocad χρειαζεται cpu αξιολογη στο single core αρα εκει ισως πρεπει να δωσεις βαση και σε καλες μνημες 16+gb.

H αποφαση ειναι δικη σου η διαλεγεις καλυτερη καρτα στην ουσια με το hp,η διαλεγεις custom build με συνολικα καλυτερα επιμερους parts αλλα χειροτερη καρτα γραφικων.

Σημαντικο εαν μαλιστα μπορεις να στησεις εσυ το μηχανημα,ενω εαν δεν εχεις εμπειρια τα πραγματα δυσκολευουν στο να βρεις απο ενα καταστημα οτι hardware θελεις,διαθεσιμο και στην καλυτερη τιμη.

αν δε σου κάνει κόπο..πρότεινε μου μια σύνθεση στα 800-900 ευρω (χωρίς φπα)..από ένα κατάστημα αν είναι δυνατόν που να συναρμολογεί κιόλας

Επεξ/σία από hasomeris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hasomeris είπε

αν δε σου κάνει κόπο..πρότεινε μου μια σύνθεση στα 800-900 ευρω (χωρίς φπα)

Aρα μιλας λιανικη μεχρι 1100 ευρω;

Μπορεις να το στησεις εσυ η παμε αναγκαστικα απο ενα καταστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλύτερα να το στήσουν αυτοι..αν είναι και απο Θεσσαλονίκη..ακομα καλύτερα

σωστα,..1100 ευρώ +-

Επεξ/σία από hasomeris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, hasomeris είπε

 

Καλησπέρα 

θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω έτοιμο σύστημα και αν αξίζει η αγορά του στα 970 ευρώ.

Χρήση που προορίζεται : autocad, ms office, internet, netflix, και περιστασιακά παιχνίδια τύπου football manage-WOW- dota.

https://www.amazon.de/gp/product/B0937HCNFY/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για τα παιχνίδια που θες να παίξεις , μόνο του ο 5600G μαζί με καλές μνήμες, σε σύστημα των 500€ , μπορεί να κάνει παπάδες. !

Για την ακρίβεια.

AMD 5600G

MSI B450M PRO VDH MAX

G. SKILL 16GB DDR4 3600Mhz

KINGSTON KC2500 500GB M2 NVME

BeQuiet 400Watt τροφοδοτικό

CoolerMaster 500L κουτί

5600G.png.ad9d7981bfa6a53ff36af899f8c26abf.png

 

K2500.png.39e61b090dde8ef632a6dbae8f55391a.png

 

 

 

Μην πληρώνεις υπερκοστολογημένες κάρτες γραφικών αυτή την περίοδο χωρίς λόγο.

Εξάλλου εσύ δεν τις χρειάζεσαι !~

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, hasomeris είπε

το καταλαβαινω ότι ειναι overkill απλά θέλω κατι να αντεξει καμια 5-7ετία γιατι καθε τόσο περίπου αλλάζω υπολογιστη

Και εγώ υπέρ του custom είμαι αλλά με αυτές τις τιμες και τη διαθεσιμότητα των μαγαζιών είναι δύσκολο αυτή την περίοδο 

αν δε σου κάνει κόπο..πρότεινε μου μια σύνθεση στα 800-900 ευρω (χωρίς φπα)..από ένα κατάστημα αν είναι δυνατόν που να συναρμολογεί κιόλας

Παρτο και πουλα την καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου θυμίζει αυτό το κουτί:

Πάρτε μια ιδέα όσοι δεν το έχετε δει περί του τι βάζει η HP μέσα στα κουτιά αυτά και πόσο καλά δουλεύουνε. Με Ιντελ 10400 και 2060 super το συγκεκριμμένο αλλά και σε AMD θα είναι τα ίδια και χειρότερα (φτηνότερο motherboard ίσως, cooler intel με γαντζάκια κ.ο.κ.).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adtakhs είπε

 

Για τα παιχνίδια που θες να παίξεις , μόνο του ο 5600G μαζί με καλές μνήμες, σε σύστημα των 500€ , μπορεί να κάνει παπάδες. !

Για την ακρίβεια.

AMD 5600G

MSI B450M PRO VDH MAX

G. SKILL 16GB DDR4 3600Mhz

KINGSTON KC2500 500GB M2 NVME

BeQuiet 400Watt τροφοδοτικό

CoolerMaster 500L κουτί

Ειμαι σε φάση κι εγώ να αγοράσω στα κοντά. Σε αυτό το σύστημα βάζω τον 5700g;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Κάτι μου θυμίζει αυτό το κουτί:

Πάρτε μια ιδέα όσοι δεν το έχετε δει περί του τι βάζει η HP μέσα στα κουτιά αυτά και πόσο καλά δουλεύουνε. Με Ιντελ 10400 και 2060 super το συγκεκριμμένο αλλά και σε AMD θα είναι τα ίδια και χειρότερα (φτηνότερο motherboard ίσως, cooler intel με γαντζάκια κ.ο.κ.).

Ο Μπιτζιόπουλος άλλα λέει:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω ότι όλοι λίγο πολύ συμφωνείτε ότι μάλλον το συγκεκριμένο σύστημα δεν είναι η κατάλληλη αγορά για μένα οπότε με βλέπω να πηγαίνω σε custom build χωρίς gpu μέχρι να λογικευτούν οι τιμές.

για να μην ανοίγω νέο θέμα...ορίστε λοιπόν και η δική μου φόρμα

 

Φόρμα Αγοράς υπολογιστή

 

Ποσό που διαθέτουμε : 800-900 ευρώ

Χρήση υπολογιστή : browsing, Ταινίες, παιχνίδια τύπου Football Manager, WoW, Dota, κτλ κτλ

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Autocad, Office

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Δεν χρειάζομαι. Υπάρχει για FHD 32αρα Samsung τηλεόραση, 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Από ένα καλύτερα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? από το κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Θα αγοραστεί από τα "γνωστά" μαγαζιά Windows 10

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι :

- λογικά σε αυτά τα λεφτά πάμε σε σύστημα χωρίς gpu. Αν κάποιος νομίζει οτί με μια μικρή υπέρβαση μπορεί να χωρέσει μια..τότε ας το κάνει

- Θα ήθελα ένα συμαζεμένο και όσο το δυνατόν αθόρυβο σύστημα. RGB  και ανάλογα "μπλιμπλικια" δε με ενδιαφέρουν

- Σε καμία περίπτωση δε πρόκειται να ασχοληθώ με oc

 

 

όποιος θέλει ας βοηθήσει 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη συνθεση απο visionstudio μιας και εισαι Θεσσαλονικη.

Απλα να ξερεις οτι εχει τσιμπημενες τιμες και ψιλο-χαλια διαθεσιμοτητες.

Δεν γνωριζω τι χρεωνουν μεταφορικα και συναρμολογηση.

432899998_Screenshot2021-12-10at12-27-28VISIONSTUDIOCOMPUTERS-.png.4c2eedd225e95d42fd25948d9bddce92.png

Δευτερη απο e-shop εδω εχεις σιγουρα δωρεαν μεταφορικα,δωρεαν συναρμολογηση.

1542345950_Screenshot2021-12-10at12-27-09E-shopgr.png.e1881e31413540111d4655f583d4e2d7.png

Τριτη συνθεση απο cosmodata,μεταφορικα δεν γνωριζω,συναρμολογηση εαν δεν κανω λαθος 20 ευρω.

1303664901_Screenshot2021-12-10at12-44-59COSMODATA.png.8d85d71f29e24fe06838115b590eb5ea.png

Οι δυο πρωτες συνθεσεις εχουν επεξεργαστη χωρις ενσωματωμενα γραφικα.

Τα κουτακια ειναι θεμα προσωπικου γουστου,στο δικο μου μυαλο η επιλογη εγινε με το κριτηριο να εχουν σιτα εμπρος για καλυτερο αερισμο.

Επειδη γραφεις οτι θελεις συμμαζεμενο μπορουμε να παμε και σε mini,cube,micro κουτακια με την προυποθεση να μπαινουν μητρικες micro atx.

Τα τροφοδοτικα ειναι ολα 650-750w gold+ με την προοπτικη οποια καρτα γραφικων και να βαλεις στο μελλον να εισαι καλυμμενος.(το οποια καρτα σε λογικα πλαισια) πχ μια 3060 ti θελει 600w μια 3070 650w και παει λεγοντας.

Μητρικες εβαλα καλα μοντελα με καλες ψυξεις και vrm,μπορεις να πας και πιο χαμηλα σε χρηματα,chipset B560 η καλυτερη κατηγορια μαζι με την Η570 (η οποια δεν εχει μεγαλη ποικιλια) δουλευει κατευθειαν με xmp απο bios τις μνημες 3200-3600.

Δισκους 500αρηδες εαν εχεις πολλες εφαρμογες για εγκατασταση και games προτεινεται 1ΤΒ.(+40-50 ευρω ακομα)

Μνημες 3200 και 3600 στα 16gb οπου υπηρχαν διαθεσιμες με καλα latency.Για παιχνιδια δεν θα χρειαστεις κατι παραπανω,εαν για το autocad πιστευεις οτι θελεις 32gb υπολογιζε αλλα τοσα χρηματα για αλλο ενα σετακι η για 2x16gb.

Τελος επεξεργαστη τον 11400f 6 πυρηνες 12 νηματα,χωρις ενσωματωμενα γραφικα, vfm με πολυ καλη αποδοση ως προς τα χρηματα που δινεις.

Κι εδω παμε και πιο ψηλα αν θελεις πχ σε i5 11500-11600 ακομα και σε 8/16 πυρηνες στον i7 11700 (ο 11600-11700 βγαινει και σε Κ εαν θελεις) που εχει και ενσωματωμενα εαν τα θελεις για καβατζα οχι ομως για gaming.

Τριτη συνθεση παμε σε ενσωματωμενα που μπορεις να παιζεις τα παιχνιδια σου με τον 5600g.

Ουσιαστικα τα υπολοιπα parts εκτος μητρικη - επεξεργαστη παραμενουν τα ιδια.

Παμε και σε μια τεταρτη συνθεση με 5600x που ειναι ο πιο δυνατος και απο 11400 και απο 5600g.

 

1765933992_Screenshot2021-12-10at13-16-48E-shopgr.png.9bb8ce00674f1e2933eb58701e3c8bad.png

Θα ηθελα να ξερω λιγο πιο συγκεκριμενα τις απαιτησεις σου για να μπορεσω να βοηθησω καλυτερα.

Οπως βλεπεις σε ολα χωραει καρτα γραφικων στο μπατζετ που εχεις θεσει.

Καπου εδω πρεπει να ζυγισεις που θα ριξεις το βαρος,πχ θελεις πολυ καλο επεξεργαστη η πολυ καλη καρτα;

Αλλος ζηταει να παιζει τα παιχνιδια του στην καλυτερη φαση οποτε κοβεις μπατζετ απο τα υπολοιπα parts (πιο φθηνη μητρικη,μικροτερο τροφοδοτικο,φθηνοτερο κουτακι,μικροτερο επεξεργαστη)

Εγω δεν ειμαι αυτης της λογικης ισως γιατι δεν ειμαι gamer,θελω τα parts να ειναι ολα καλης ποιοτητας κι εχω καποιες απαιτησεις.

Γενικα ολα ειναι υπο συζητηση,το καλυτερο για μενα μπορει να ειναι το χειροτερο για σενα κοκ.

Οτι θελεις το συζηταμε και οτι θελεις το αλλαζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναγκαστικά θα πάμε σε επεξεργαστή με γραφικά αφού κάρτα δε θα αγοραστεί αυτή τη στιγμή (με αυτές τις τιμές) οπότε λογικά πάμε σε 5600g.

γενικά το autocad και τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι πολύ απαιτητικά σε γραφικά. Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι δε θα κάνω έκπτωση σε ένα part για να πάρω καλύτερο ένα άλλο. Θα ήθελα , όσο είναι δυνατόν πάντα σε αυτά τα λεφτά, ένα all around futire proof σύστημα που αν χρειαστεί στο μέλλον θα τοποθετηθεί και μια low/mid-range κάρτα γραφικών

 

έκατσα και έκανα την παρακάτω σύνθεση από καβάτζας (έχει καλά σχόλια στο σκρουτζ και ας μην είναι ο πιο φθηνός) και θα ήθελα τη γνωμη σου 

κουτί τελικά θα πάρω με RGB και μπλιμπλικια...χαχα.... αφού είδα από κοντά το Be quiet 500DX και μου άρεσε και μου είπαν ότι είναι και δοκιμασμένα αθόρυβο

motherboard πηρα μια που έχει και wi-fi ενσωματωμενο κάτι που το βρήκα αρκετά βολικό

μνήμες βασίστηκα στη προταση σου και διάλεξα crucial στα 3200 αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος αν είναι ίδιες με αυτές που μου πρότεινες.

 έβαλα και ένα δεύτερο σκληρό παλαιου τύπου για αποθήκη (φωτος κτλ κτλ)

 

 

image.png.1890a6f980f5a4c73bb5dacb9a6053b8.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hasomeris είπε

 κουτί τελικά θα πάρω με RGB και μπλιμπλικια...χαχα.... αφού είδα από κοντά το Be quiet 500DX και μου άρεσε και μου είπαν ότι είναι και δοκιμασμένα αθόρυβο

Μια χαρα εισαι δεν θα στολισεις και δεντρο , το πι σι θα αναβεις και θα εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...