Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για έτοιμο σύστημα


hasomeris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://m.youtube.com/watch?v=KycNI1FxIPc

Με μνήμες 3200/c14, πάνω σε b550 aorus Pro και σε μερικά παιχνίδια η 1030 με τον 10100 βγαίνει μπροστά...

Δεν πιάνει έτσι εύκολα και απείραχτος επιδόσεις gt 1030.

Υπάρχουν ορισμένα παιχνίδια που  είναι εξαίρεση και όχι ο κανόνας, όπου η 1030 βγαίνει πιο μπροστά.

Το παραπάνω που έδωσα είναι default με 3200mhz Cl16. Απειραχτος! 

Το γενικό συμπέρασμα είναι πως αυτή την στιγμή σαν συνισταμένη ισχύος CPU+GPU προς κόστος , ενεργειακή συμπεριφορά κ.λ.π. δεν έχει αντίπαλο.  

Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Και εγώ όταν τις προηγούμενες ημέρες πρωτοείδα τις τιμές , για κάποιον I3, I5 κοίταζα. Μετά συνειδητοποίησα τι  γίνεται πλήρως στα πακέτα .

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Στο review υπάρχουν αναλυτικά και για κάθε game, μπορείς να κοιτάξεις αν θες.  

Αυτές λοιπόν τις επιδόσεις και τις ανάλογες στο επεξεργαστικό κομμάτι πήρε ο ΤS με 315€ (cpu-mobο) , ανώτερες καθώς φαίνεται από τον κάθε συνδυασμό με τον οποιοδήποτε intel+ gt1030 των 340-350€ που ευαγγελίζεσαι διαρκώς .

Α, και με πολύ χαμηλότερη κατανάλωση.

Kανω συγκεκριμενες ερωτησεις οπως και σε αλλο νημα και απλα δεν απαντας,απαντας οπως σε βολευει.Κανεις ενα σχολιο απλα και μονο για να δημιουργησεις εντυπωσεις.

3 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Απλά ο 5600G έχει σχεδόν διπλάσια FPS από τους άλλους δυο ... χααχαχαχα

Ετσι λες στο πιο πανω ποστ.

Και ρωταω που ειναι τα διπλα fps;;;;

Eσυ αλλο απαντας.........

Εγω δεν ευαγγελιζομαι τιποτα εσυ προφανως εχεις ταχθει με την Amd.

Ο "νοων νοητω"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Kανω συγκεκριμενες ερωτησεις οπως και σε αλλο νημα και απλα δεν απαντας,απαντας οπως σε βολευει.Κανεις ενα σχολιο απλα και μονο για να δημιουργησεις εντυπωσεις.

Ετσι λες στο πιο πανω ποστ.

Και ρωταω που ειναι τα διπλα fps;;;;

Eσυ αλλο απαντας.........

Εγω δεν ευαγγελιζομαι τιποτα εσυ προφανως εχεις ταχθει με την Amd.

Ο "νοων νοητω"

 

Σου απάντησα με τα διαγράμματα από ολόκληρο review. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Δες τα και θα καταλάβεις .

Σου απάντησα τεχνο-οικονομικα, τεχνολογικά, με επιδόσεις και αποδόσεις. 

Αυτός που δεν μπορεί να δει την πραγματικότητα είσαι μόνο εσύ. Σου ανέλυσα τα πάντα από κάθε πλευρά,  και συνεχίζεις να βλέπεις το "μπρίκι" που προτείνεις παντού σαν την τέλεια λύση. Και το ωραίο είναι πως όταν στερεψες από επιχειρήματα ... Πέταξες και ένα "δεν κοιτάζουν όλοι τις απόλυτες επιδόσεις" , βέβαια ξέχασες να μας πεις πως οι χειρότερες επιδόσεις του προτεινόμενου από εσένα συνόλου κοστίζουν παραπάνω ... 

Τι σημαίνει καλό και τι κακό σε μια σύνθεση; Είναι ο 5600g ο καλύτερος επεξεργαστής ή μήπως ο 11400? Μάλλον κανείς. Το καλό λοιπόν  και το κακό σύστημα ορίζεται μόνο από το VFM (συντελεστής επίδοσης, απόδοσης, τεχνολογικής πληρότητας προς το προσφερόμενο κόστος).

Το άλλο; Που το πας το άλλο ...  Είπες ... 350€  για 5600G δεν είναι VFM με μέτρια μητρική . (Δεν ήταν 350 αλλά 315€...) Και αντιπροτείνεις .... Χειρότερο επεξεργαστη, μητρική χωρίς ψύξη στο vrm, χωρίς rgb header, με λειψά σλοτ μνήμης ... με χειρότερη κάρτα γραφικών .... και ακριβότερο κόστος σαν την τέλεια λύση ...  Μα η μητρική που έδωσες ήταν πιο μπαζο από τα μπάζα ... και την έφερες σαν αντιπρόταση με επιχείρημα πως η B450M-Pro VDH με τον 5600g είναι μέτρια και δεν έχει vfm... 

 Δεν το συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα .

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Necrogenisis είπε

Λόλεν, δεν είναι συγκρίσημα τα δύο συστήματα.

Όχι ακριβώς, αλλά η μητρική είναι παραπλήσια:

Spoiler

Screenshot-437.png

Screenshot-439.png

Βέβαια το τροφοδοτικό του gaming δεν είναι κορυφαίας ποιότητας όπως του απλού (Lite-on vs Delta-AcBel )

Spoiler

Screenshot-459.png

Screenshot-462.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, adtakhs είπε

Σου απάντησα με τα διαγράμματα από ολόκληρο review. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Δες τα και θα καταλάβεις .

Σου απάντησα τεχνο-οικονομικα, τεχνολογικά, με επιδόσεις και αποδόσεις. 

Αυτός που δεν μπορεί να δει την πραγματικότητα είσαι μόνο εσύ. Σου ανέλυσα τα πάντα από κάθε πλευρά,  και συνεχίζεις να βλέπεις το "μπρίκι" που προτείνεις παντού σαν την τέλεια λύση. Και το ωραίο είναι πως όταν στερεψες από επιχειρήματα ... Πέταξες και ένα "δεν κοιτάζουν όλοι τις απόλυτες επιδόσεις" , βέβαια ξέχασες να μας πεις πως οι χειρότερες επιδόσεις του προτεινόμενου από εσένα συνόλου κοστίζουν παραπάνω ... 

Τι σημαίνει καλό και τι κακό σε μια σύνθεση; Είναι ο 5600g ο καλύτερος επεξεργαστής ή μήπως ο 11400? Μάλλον κανείς. Το καλό λοιπόν  και το κακό σύστημα ορίζεται μόνο από το VFM (συντελεστής επίδοσης, απόδοσης, τεχνολογικής πληρότητας προς το προσφερόμενο κόστος).

Το άλλο; Που το πας το άλλο ...  Είπες ... 350€  για 5600G δεν είναι VFM με μέτρια μητρική . (Δεν ήταν 350 αλλά 315€...) Και αντιπροτείνεις .... Χειρότερο επεξεργαστη, μητρική χωρίς ψύξη στο vrm, χωρίς rgb header, με λειψά σλοτ μνήμης ... με χειρότερη κάρτα γραφικών .... και ακριβότερο κόστος σαν την τέλεια λύση ...  Μα η μητρική που έδωσες ήταν πιο μπαζο από τα μπάζα ... και την έφερες σαν αντιπρόταση με επιχείρημα πως η B450M-Pro VDH με τον 5600g είναι μέτρια και δεν έχει vfm... 

 Δεν το συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα .

 

 

Καταρχην οταν μιλας σε ενα δημοσιο φορουμ ειναι μεγαλη ΑΓΕΝΕΙΑ να εισαι συνεχεια με χαρακτηρισμους του τυπου μπρικια,πιο μπαζο απο τα μπαζα και αλλα τετοια ωραια!

Σε ρωτησα που βλεπεις τα διπλα fps στο video στο youtube σε συγκριση αναμεσα στα ενσωματωμενα uhd 770 vs rega 7 ,κι εσυ μου απαντας μιλαμε για τον 12600k και τον 5600g.

Εσυ τωρα αναφερεσαι παλι στον 11400 (κολλησε η βελονα;).

Ποια μητρικη δεν εχει ουτε ψυξη στα vrm; Μου τη δειχνεις σε παρακαλω;

Eγω εφτιαξα για τον ts πεντε συνθεσεις και με 11400 και με 5600 και με 12600 για να του παρουσιασω τα υπερ και τα κατα και να αποφασισει με βαση τις αναγκες του,εσυ σε οποιοδηποτε νημα βλεπεις μονο τον 5600g τιποτε αλλο.

Mαλλον εχεις μπερδευτει ειπα 350 ευρω στο αλλο νημα,που ζηταει ο ts για παιδακι 12 ετων pc.

Εαν εδινες σημασια στο τι παρηγγειλε και ποσο εχει ο επεξεργαστης 278+μητρικη μαλλον κοντα στα 350 ειναι,ιδου και η φωτο 

Screenshot_20211211-233555_Skroutz.jpg.920f3a03c54c80597eea7d6c04f7440d.jpg

Λες......οτι ειπα.......

Και το ωραίο είναι πως όταν στερεψες από επιχειρήματα ... Πέταξες και ένα "δεν κοιτάζουν όλοι τις απόλυτες επιδόσεις" , βέβαια ξέχασες να μας πεις πως οι χειρότερες επιδόσεις του προτεινόμενου από εσένα συνόλου κοστίζουν παραπάνω ... 

Ειπα

Ο μισος πληθυσμος δεν ψαχνει το τελευταιο fps και απ'οτι φαινεται και ο ts.

Και αναφερομαι στον 12600k σε σχεση με τον 5600g.

Για να τελειωνουμε δεν εχω κανενα προβλημα με την amd και τον 5600g,μαλιστα εαν θελεις να ψαξεις σε αλλα παλαιοτερα νηματα εγω ο ιδιος τον εχω προτεινει,απλα οχι με αυτες τις τιμες που εχει φτασει σημερα.

Για να μην λεμε συνεχεια τα ιδια ο 5600g ειναι δεδομενο οτι ειναι πιο αποδοτικος-γρηγορος απο τον 11400 και με καλυτερα γραφικα απο τα αντιστοιχα uhd 630,uhd,750,uhd,770.

Δεν ειμαι παραλογος να μην βλεπω τις επιδοσεις σε ολα τα τεστ,review,συγκριτικα.

Στα χρηματα αυτα με μια μητρικη Β550 που θα εβαζα εγω φτανει 400 ευρω (ενω εσυ θα εβαζες την Β450) την οποια εγω δεν την βλεπω σωστη κινηση.Για μενα πια σε αυτα τα χρηματα εχει τελειωσει το the "best money can buy".

Επεξ/σία από JDROGAS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JDROGAS είπε

Σε ρωτησα που βλεπεις τα διπλα fps στο video στο youtube σε συγκριση αναμεσα στα ενσωματωμενα uhd 770 vs rega 7 ,κι εσυ μου απαντας μιλαμε για τον 12600k και τον 5600g.

Να'χαμε καμια ρεγγα τωρα με λιγο τσιπουρο ε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JDROGAS είπε

Καταρχην οταν μιλας σε ενα δημοσιο φορουμ ειναι μεγαλη ΑΓΕΝΕΙΑ να εισαι συνεχεια με χαρακτηρισμους του τυπου μπρικια,πιο μπαζο απο τα μπαζα και αλλα τετοια ωραια!

Σε ρωτησα που βλεπεις τα διπλα fps στο video στο youtube σε συγκριση αναμεσα στα ενσωματωμενα uhd 770 vs rega 7 ,κι εσυ μου απαντας μιλαμε για τον 12600k και τον 5600g.

Εσυ τωρα αναφερεσαι παλι στον 11400 (κολλησε η βελονα;).

Ποια μητρικη δεν εχει ουτε ψυξη στα vrm; Μου τη δειχνεις σε παρακαλω;

Eγω εφτιαξα για τον ts πεντε συνθεσεις και με 11400 και με 5600 και με 12600 για να του παρουσιασω τα υπερ και τα κατα και να αποφασισει με βαση τις αναγκες του,εσυ σε οποιοδηποτε νημα βλεπεις μονο τον 5600g τιποτε αλλο.

Mαλλον εχεις μπερδευτει ειπα 350 ευρω στο αλλο νημα,που ζηταει ο ts για παιδακι 12 ετων pc.

Εαν εδινες σημασια στο τι παρηγγειλε και ποσο εχει ο επεξεργαστης 278+μητρικη μαλλον κοντα στα 350 ειναι,ιδου και η φωτο 

 

Λες......οτι ειπα.......

Και το ωραίο είναι πως όταν στερεψες από επιχειρήματα ... Πέταξες και ένα "δεν κοιτάζουν όλοι τις απόλυτες επιδόσεις" , βέβαια ξέχασες να μας πεις πως οι χειρότερες επιδόσεις του προτεινόμενου από εσένα συνόλου κοστίζουν παραπάνω ... 

Ειπα

Ο μισος πληθυσμος δεν ψαχνει το τελευταιο fps και απ'οτι φαινεται και ο ts.

Και αναφερομαι στον 12600k σε σχεση με τον 5600g.

Για να τελειωνουμε δεν εχω κανενα προβλημα με την amd και τον 5600g,μαλιστα εαν θελεις να ψαξεις σε αλλα παλαιοτερα νηματα εγω ο ιδιος τον εχω προτεινει,απλα οχι με αυτες τις τιμες που εχει φτασει σημερα.

Για να μην λεμε συνεχεια τα ιδια ο 5600g ειναι δεδομενο οτι ειναι πιο αποδοτικος-γρηγορος απο τον 11400 και με καλυτερα γραφικα απο τα αντιστοιχα uhd 630,uhd,750,uhd,770.

Δεν ειμαι παραλογος να μην βλεπω τις επιδοσεις σε ολα τα τεστ,review,συγκριτικα.

Στα χρηματα αυτα με μια μητρικη Β550 που θα εβαζα εγω φτανει 400 ευρω (ενω εσυ θα εβαζες την Β450) την οποια εγω δεν την βλεπω σωστη κινηση.Για μενα πια σε αυτα τα χρηματα εχει τελειωσει το the "best money can buy".

 

Είπες :

Αναφορά σε κείμενο

Kανω συγκεκριμενες ερωτησεις οπως και σε αλλο νημα και απλα δεν απαντας,απαντας οπως σε βολευει.Κανεις ενα σχολιο απλα και μονο για να δημιουργησεις εντυπωσεις.

Επειδή μίλησες και για το άλλο νήμα, πήρες συνολική απάντηση. 

Αναφορά σε κείμενο

Καταρχην οταν μιλας σε ενα δημοσιο φορουμ ειναι μεγαλη ΑΓΕΝΕΙΑ να εισαι συνεχεια με χαρακτηρισμους του τυπου μπρικια,πιο μπαζο απο τα μπαζα και αλλα τετοια ωραια!

Ναι είμαι αγενής με αυτούς που 5 φορές λέμε τα ίδια αλλά κολλάει η βελόνα. Γιατί η δική μου βελόνα δεν κόλλησε.

Πάμε να το δούμε τι είπες .

Αναφορά σε κείμενο

Mε το συμπαθειο κιολας αλλα θεωρειται vfm ο 5600g με μια μητρικη Β450 στα 350 ευρω;

Το θεμα ηταν να κρατησουμε το μπατζετ χαμηλα οχι να δωσουμε για μητρικη-επεξεργαστη (και μαλιστα μετρια μητρικη) 350 ευρω

Τοτε γιατι δεν πας απλα στην αλλη λυση;

Και δίνεις λύση ....

Αναφορά σε κείμενο

2002163505_Screenshot2021-12-12at00-32-45-Skroutzgr.png.0e5de01a04cfeb450c60645e9a6c8778.png

 

Δηλαδή για μητρική αντιπρότεινες αυτή.1024.png

 

Δεν σου άρεσε δηλαδή αυτή που είχα δώσει και φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, δεν είχε VFM , την έβρισκες λειψή, αλλά σου άρεσε η από πάνω ...

1024.png

 

και παντρεύεις την μητρική που έδωσες με τον 11400f (κατώτερος) και την GT1030 (κατώτερη) φτιάχνοντας σύνολο ακριβότερο.

Αναφορά σε κείμενο

Eγω εφτιαξα για τον ts πεντε συνθεσεις και με 11400 και με 5600 και με 12600 για να του παρουσιασω τα υπερ και τα κατα και να αποφασισει με βαση τις αναγκες του,εσυ σε οποιοδηποτε νημα βλεπεις μονο τον 5600g τιποτε αλλο.

Φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο.  Όταν ο ενδιαφερόμενος έχει εξωτερική κάρτα γραφικών , ή θα αγοράσει εξωτερική κάρτα επιδόσεων ... ( όχι  200€ για RX 560 και 120€ για GT1030) δεν υπάρχει κανένας λόγος να προταθεί ο 5600G . 

Υπάρχουν άλλες λύσεις με πολύ καλύτερο VFM για αυτή την χρήση.

 

Αναφορά σε κείμενο

Mαλλον εχεις μπερδευτει ειπα 350 ευρω στο αλλο νημα,που ζηταει ο ts για παιδακι 12 ετων pc.

Εαν εδινες σημασια στο τι παρηγγειλε και ποσο εχει ο επεξεργαστης 278+μητρικη μαλλον κοντα στα 350 ειναι,ιδου και η φωτο 

Αν έβλεπες έναν άνθρωπο που πάει να αγοράσει κάτι που αξίζει αλλά που μπορεί να το βρει οικονομικότερα σε άλλο κατάστημα , δεν θα του έλεγες άλλαξε σύνθεση ...

Θα του έλεγες άλλαξε κατάστημα ....   πράγμα που δεν έκανες. Αντιπρότεινες το λειψό.

Αναφορά σε κείμενο

Στα χρηματα αυτα με μια μητρικη Β550 που θα εβαζα εγω φτανει 400 ευρω (ενω εσυ θα εβαζες την Β450) την οποια εγω δεν την βλεπω σωστη κινηση.Για μενα πια σε αυτα τα χρηματα εχει τελειωσει το the "best money can buy".

Να κάτι που δεν καταλαβαίνω και συγχίζομαι.

Παραπάνω δίνεις την μητρική που δου έδωσα με κοστος 80€ περίπου σαν λύση για το νέο σύστημα. Δεν θεωρείς όμως σωστή λύση την πληρέστερη B450 ... Να το δεχτώ και αυτό , πες πως έχεις κόλλημα να έχεις το τελευταίο chipset ....

Με ποια μητρική βγάζεις εσύ το 400€ ?  Γιατί Β550 πληρέστερες από την αντίστοιχη του Ιντελ που έδωσες παραπάνω,  κοστολογούνται 60-70€  που  σημαίνει πως με  325 -330€ έχεις το σετ, όχι με 400€ .

https://www.skroutz.gr/s/24222911/Gigabyte-B550M-S2H-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

https://www.bestprice.gr/item/2156248656/biostar-a520mh-ver-60.html

https://www.bestprice.gr/item/2156777421/colorful-b550m-hd-pro-battle-ax-v14.html

https://www.bestprice.gr/item/2156180152/asrock-b550m-hdv.html

Κατά τα άλλα εγώ δημιουργώ εντυπώσεις.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'

Spoiler

 

A ρε Τάκη εκεί που σ΄άφησα εκεί σε βρήκα ,δώσε πόνο φίλε κάνε το Λιζάκι πρόεδρο της Ελλάδος...

Υ.Γ Συγνώμη για την παρέμβαση ,έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο το εκανα  αρχή της εβδομάδος που είναι.

Καλές γιορτές σε όλους εύχομαι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...