Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 O/C & Memory Tweaking


Razor333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει περάσει τεστ σταθερότητας . Λίγο παιχνίδι και μερικά ραν σε cb και χαλαρά bench. Αν σκάσει θα σκάσει σε idle θεωρώ. Δοκιμάζω, per core ,all core, εκεί βέβαια δεν με βοηθά και η ψύξη μου μάλλον. Γενικά έχει πολύ ψωμί η δουλειά. Από εποχή sandy bridge έχω να γουστάρω τόσο πολύ τσιπ. Ο μέσος όρος σε cb 23 multi,περίπου που είναι;

full load P51 E40 δουλεύουν με 1.17, δύσκολα θα περάσει πάνω από 28500 που βγάζει τώρα.

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Δεν έχει περάσει τεστ σταθερότητας . Λίγο παιχνίδι και μερικά ραν σε cb και χαλαρά bench. Αν σκάσει θα σκάσει σε idle θεωρώ. Δοκιμάζω, per core ,all core, εκεί βέβαια δεν με βοηθά και η ψύξη μου μάλλον. Γενικά έχει πολύ ψωμί η δουλειά. Από εποχή sandy bridge έχω να γουστάρω τόσο πολύ τσιπ. Ο μέσος όρος σε cb 23 multi,περίπου που είναι;

full load P51 E40 δουλεύουν με 1.17, δύσκολα θα περάσει πάνω από 28500 που βγάζει τώρα.

Μιας και έχεις apex, τι SP rating σου δίνει;

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Δεν έχει περάσει τεστ σταθερότητας . Λίγο παιχνίδι και μερικά ραν σε cb και χαλαρά bench. Αν σκάσει θα σκάσει σε idle θεωρώ. Δοκιμάζω, per core ,all core, εκεί βέβαια δεν με βοηθά και η ψύξη μου μάλλον. Γενικά έχει πολύ ψωμί η δουλειά. Από εποχή sandy bridge έχω να γουστάρω τόσο πολύ τσιπ. Ο μέσος όρος σε cb 23 multi,περίπου που είναι;

full load P51 E40 δουλεύουν με 1.17, δύσκολα θα περάσει πάνω από 28500 που βγάζει τώρα.

Για να έχεις μια βάση και να ξέρεις πως να προχωρησεις πρέπει να ξέρεις και το min vcore για το Px51 πχ με στοκ ta ecore και uncore. Αλλιώς δεν θα μπορείς να βρεις από πού είσαι unstable. Οπότε βρες μια το min για να περνάς 4-5 loop τουλάχιστον cine20-23 μετά ανέβασε τα ecore και τέλος το uncore.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Μιας και έχεις apex, τι SP rating σου δίνει;

Χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους.

86 αν κ από ότι βλέπω σε αλλαγές bios αλλάζει σε αρκετό κόσμο. Κάτι άλλο που βλέπω , το τελευταίο 0811 ,99% τσιμπάει λίγο πιο πολύ , τάσης σε σχέση με πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

86 αν κ από ότι βλέπω σε αλλαγές bios αλλάζει σε αρκετό κόσμο. Κάτι άλλο που βλέπω , το τελευταίο 0811 ,99% τσιμπάει λίγο πιο πολύ , τάσης σε σχέση με πριν.

Μην βλέπεις το γενικό SP κάτω δεξιά, δες το SP των Pcore που μας νοιάζει!

Ναι το 0811 για μένα δεν ήταν καλό, με το 0053 είμαι προς το παρόν. Δοκίμασε κανένα νεότερο αν θες και αν έχεις Samsung dimms

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Μην βλέπεις το γενικό SP κάτω δεξιά, δες το SP των Pcore που μας νοιάζει!

Ναι το 0811 για μένα δεν ήταν καλό, με το 0053 είμαι προς το παρόν. Δοκίμασε κανένα νεότερο αν θες και αν έχεις Samsung dimms

IMG_0101.jpg.379536167c721d4aa74baae36e170c67.jpg
Πάνω κάτω μέσος όρος στα τσιπάκια.

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

το τελευταίο 0811 ,99% τσιμπάει λίγο πιο πολύ , τάσης σε σχέση με πριν.

Εννοείται αφού πάει καλύτερα σε ραμ tweak το 0811 από το προηγούμενο.... αναμενόμενο να ζητάει περισσότερο vcore για λόγους stability το τσιπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

Εννοείται αφού πάει καλύτερα σε ραμ tweak το 0811 από το προηγούμενο.... αναμενόμενο να ζητάει περισσότερο vcore για λόγους stability το τσιπ

Για Micron ομως δεν εννοειται, το 0053 κανει καλυτερο oc απο το 0811 σε μενα. Με το 0053 και λιγοτερο vcore και 5600 stable, με το 0811 5200 max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

rammmm.png.14e6e6d4015f66d4d47dd1e82d9279df.pngΓιατί ρε παίδες έχει διαφορες το α σλοτ από το β; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα hwinfo και διαβάζει λάθος;

 

Ρίξαμε και καμία 15αρια ns τα σαπακια .Για τα σκουπίδια είναι οι φαγάνες .. αφού σκέφτομαι να μην σφίξω καν..

ns.png.edfe80e090d727af273b8b81adab3d78.png

Επεξ/σία από nikpoth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikpoth είπε

rammmm.png.14e6e6d4015f66d4d47dd1e82d9279df.pngΓιατί ρε παίδες έχει διαφορες το α σλοτ από το β; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα hwinfo και διαβάζει λάθος;

 

Ρίξαμε και καμία 15αρια ns τα σαπακια .Για τα σκουπίδια είναι οι φαγάνες .. αφού σκέφτομαι να μην σφίξω καν..

ns.png.edfe80e090d727af273b8b81adab3d78.png

Ναι ετσι κανει, το ενα slot απο το αλλο εχει διαφορα στα volt, μη δινεις σημασια. 

Μπορεις πολυ καλυτερα, εγω εδω ημουν stable (μη δινεις σημασια στα R/W/C, ειμαι με ενα stick)

Δεν δοκιμασα να σφηξω παραπανω.

 

DDR5_5600C36.png

Επεξ/σία από ChaosAD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ChaosAD είπε

Για Micron ομως δεν εννοειται, το 0053 κανει καλυτερο oc απο το 0811 σε μενα. Με το 0053 και λιγοτερο vcore και 5600 stable, με το 0811 5200 max.

Προφανώς σε κάποιους δεν κάθονται καλά τα νέα bios....αλλά για τα καινούρια ram kits που βγαίνουν είναι ταμάμ..... ωστόσο το vcore αυτός είναι ο λόγος που τσιμπάει παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Με 1.35 είσαι εδώ vddq /vdd η 1.25v?

vccsa μέχρι 1.05v βαράω άφοβα η να μείνω στα  0.9;

SA 0.9/MC 1.1/ VDD-VDDQ-TX 1.35

SA άνετα πάει κ παραπάνω από 1.05 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...