Προς το περιεχόμενο

Φακοί για Canon M50


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Έπεσαν στα χέρια μου τα παρακάτω. Θέλω να χρησιμοποιήσω τους φακούς στην Μ50. Ειδικά για τον helios έχω διαβάσει πως είναι σίγουρα δυνατόν.

Τι αντάπτορα ψάχνω ακριβώς για να ταιριάξω; Προτάσεις;

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

https://www.fotomarket.gr/leinox-m42-mount-lens-to-canon-eos-m-ef-m-mirrorless-camera-adapter.html
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι με εντυπώσεις μετά απο πολλές φωτογραφίες με διάφορους φακούς.

Ο κιτ φακός 15mm-45mm τελικά δεν με βολεύει. Παρότι είναι πολύ καλός σαν φακός, δεν μου δίνει το βάθος πεδίου που θέλω στις κοντινές φωτογραφίες μου. Για φωτογραφίες καθημερινής χρήσης, street photography, point and shoot είναι οκ, αλλά έχω πολύ περιορισμένη χρήση του διαφράγματος. Ανοίγει στο f3,5 αλλά μόνο στο πιο wide σημείο του. Αυτό σημαίνει πως μόλις πάω στα 45mm τον φακό, το διάφραγμα ανοίγει μόλις στο F6,3 που στα πορτραίτα και στα σφιχτά καδραρίσματα θέλεις καλό φωτισμό. Στα landscape είναι αρκετά έως πολύ καλός. Για νύχτα απαγορευτικός σχεδόν. Για βίντεο ανέλπιστα καλός. Ένας καλός all around φακός για κάποιον που δεν θέλει να αγοράσει δεύτερο, αλλά ως εκεί.

Επίσης συνδύασα τον κιτ φακό με tube adaptors για macro φωτογραφία. Μέτρια αποτελέσματα, αλλά νομίζω πως έχουν και πάλι να κάνουν με το σχετικά κλειστό διάφραγμα του κιτ φακού και πως με έναν πιο γρήγορο φακό θα είχα καλύτερα αποτελέσματα. Δυστυχώς τα tubes μειώνουν πολύ την φωτεινότητα και σε συνδυασμό με το μέγιστο άνοιγμα διαφράγματος στο f3,5 θέλει εξαιρετικές συνθήκες φωτισμού για κaλό αποτέλεσμα

Πολύ ευχάριστη έκπληξη είχα με τους vintage Ρώσικους φακούς που χρησιμοποίησα με τον αντάπτορα που πήρα για M42.

Τον Helios Μ44 F2 και τον Jupiter 135 F3,5

Λόγω του ότι είναι μάνουαλ έχουν μια δυσκολία στο φόκους (αν και βρήκα τρόπο να το ελέγχω σε μεγάλο βαθμό) όμως οι φώτο που βγάζουν πραγματικά αποζημιώνουν. Επίσης εξαιρετικό bokeh ο helios.

Αν μπορεί κάποιος ας μου επιβεβαιώσει την μετατροπή mm σε native φακούς. O Helios είναι 58mm άρα με crop factor 1,6 είναι το αντίστοιχο ενός 92,8mm ;Ή πρέπει να λάβω υπόψιν και τον αντάπτορα που αλλάζει την διάσταση; Κι αν ναι, ποια είναι η αντίστοιχη σωστή διάσταση;

Ο αντάπτορας είναι ο Leinox που πρότεινε ο @stratigos24 παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει focus peaking η m50 για να σε βοηθήσει στο manual focus ? Ψάξε να δεις ..

Παλιότερα ειχα nx300 Samsung και της είχα φορέσει έναν ανταπτορα για να δέχεστε φακούς canon fd μιας και είχα βρει έναν 50mm 1.8. Είχε η κάμερα focus peaking και έτσι μου διευκόλυνε τη δουλειά. 
 

παραδειγμα στο f 1.8

Purple Velvet...

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δεν έχει focus peaking η m50 για να σε βοηθήσει στο manual focus ? Ψάξε να δεις ..

Παλιότερα ειχα nx300 Samsung και της είχα φορέσει έναν ανταπτορα για να δέχεστε φακούς canon fd μιας και είχα βρει έναν 50mm 1.8. Είχε η κάμερα focus peaking και έτσι μου διευκόλυνε τη δουλειά. 
 

παραδειγμα στο f 1.8

Purple Velvet...

 

Με focus peaking το έλυσα κι εγώ 😉

Απλά καμιά φορά δεν φαίνεται (όποιο και απο τα 3 χρώματα να επιλέξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, highpriest είπε

Με focus peaking το έλυσα κι εγώ 😉

Απλά καμιά φορά δεν φαίνεται (όποιο και απο τα 3 χρώματα να επιλέξω)

Α καταλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Τελικά με τον αντάπτορα και το crop τι ανάλογο βγάζει ο helios σε mm. Είναι 90άρης ας πούμε χοντρικά ή κάτι άλλο;

Είναι όσο είπες στο αρχικό σου σχόλιο ακριβώς 92,8 δεν επηρεάζει ο αντάπτορας κάπως. Απλά είναι "μπαμπατσικοι" οι αντάπτορες ώστε να υπάρχει η σωστή απόσταση αισθητήρα - πρώτου οπτικού στοιχείου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Τελικά με τον αντάπτορα και το crop τι ανάλογο βγάζει ο helios σε mm. Είναι 90άρης ας πούμε χοντρικά ή κάτι άλλο;

 

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δε νομίζω οτι αλλαζει κάτι από τον ανταπτορα. 

     Σαφέστατα δεν αλλάζει τίποτε η προσθήκη του αντάπτορα , πέραν του ότι συμπληρώνει την flange distance της M50 μέχρι του να φτάσει τα 40κατι χιλιοστά του m42 mount . Βέβαια οι αντάπτορες πάνω σε mirrorles σώματα είναι ογκώδεις σε μεγάλο βαθμό ( σε μήκος περισσότερο ) αφού όλες σχεδόν οι mirrorles κινούνται στα 20 χοντρικά χιλ flange distance , οπότε πρέπει να καλυφθεί το κενό μέχρι τα 40 και πλέον χιλ που έχουν όλοι οι άλλοι φακοί vintage και μη vintage . 

   Σημεία προσοχής , οι υποψήφιοι φακοί να έχουν οπωσδήποτε ξεχωριστό δαχτυλίδι διαφράγματος , αλλιώς δεν υφίσταται έλεγχος . Επίσης να βεβαιωθειτε πως ο υποψήφιος φακός επιτρέπει τον έλεγχο του διαφράγματος από το δαχτυλίδι η τουλάχιστον έχει εξωτερικό διακόπτη που απομονώνει το pin στο πίσω μέρος . 

   Η ύπαρξη pin στο πίσω μέρος της σειράς Helios 44m - 4 , 5 , 6 , 7 δεν αποτελεί πρόβλημα , αφού μετατρέπεται πανευκολα ακόμη και από αρχάριο , ενώ κυκλοφορούν και αντάπτορες που τον εμπλέκουν σαν να ήταν επάνω στην μηχανή . 

   Για την εστίαση με focus peaking , ειδικά σε σώμα eos - m , είναι ζήτημα συνήθειας και λίγο φωτεινότητας , όμως είναι πολύ πιο ξεκάθαρη στην χρήση από αυτήν σε άλλες εταιρείες .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2022 στις 12:35 ΜΜ, highpriest είπε

Επανέρχομαι με εντυπώσεις μετά απο πολλές φωτογραφίες με διάφορους φακούς.

Ο κιτ φακός 15mm-45mm τελικά δεν με βολεύει. Παρότι είναι πολύ καλός σαν φακός, δεν μου δίνει το βάθος πεδίου που θέλω στις κοντινές φωτογραφίες μου. Για φωτογραφίες καθημερινής χρήσης, street photography, point and shoot είναι οκ, αλλά έχω πολύ περιορισμένη χρήση του διαφράγματος. Ανοίγει στο f3,5 αλλά μόνο στο πιο wide σημείο του. Αυτό σημαίνει πως μόλις πάω στα 45mm τον φακό, το διάφραγμα ανοίγει μόλις στο F6,3 που στα πορτραίτα και στα σφιχτά καδραρίσματα θέλεις καλό φωτισμό. Στα landscape είναι αρκετά έως πολύ καλός. Για νύχτα απαγορευτικός σχεδόν. Για βίντεο ανέλπιστα καλός. Ένας καλός all around φακός για κάποιον που δεν θέλει να αγοράσει δεύτερο, αλλά ως εκεί.

Επίσης συνδύασα τον κιτ φακό με tube adaptors για macro φωτογραφία. Μέτρια αποτελέσματα, αλλά νομίζω πως έχουν και πάλι να κάνουν με το σχετικά κλειστό διάφραγμα του κιτ φακού και πως με έναν πιο γρήγορο φακό θα είχα καλύτερα αποτελέσματα. Δυστυχώς τα tubes μειώνουν πολύ την φωτεινότητα και σε συνδυασμό με το μέγιστο άνοιγμα διαφράγματος στο f3,5 θέλει εξαιρετικές συνθήκες φωτισμού για κaλό αποτέλεσμα

Πολύ ευχάριστη έκπληξη είχα με τους vintage Ρώσικους φακούς που χρησιμοποίησα με τον αντάπτορα που πήρα για M42.

Τον Helios Μ44 F2 και τον Jupiter 135 F3,5

Λόγω του ότι είναι μάνουαλ έχουν μια δυσκολία στο φόκους (αν και βρήκα τρόπο να το ελέγχω σε μεγάλο βαθμό) όμως οι φώτο που βγάζουν πραγματικά αποζημιώνουν. Επίσης εξαιρετικό bokeh ο helios.

Αν μπορεί κάποιος ας μου επιβεβαιώσει την μετατροπή mm σε native φακούς. O Helios είναι 58mm άρα με crop factor 1,6 είναι το αντίστοιχο ενός 92,8mm ;Ή πρέπει να λάβω υπόψιν και τον αντάπτορα που αλλάζει την διάσταση; Κι αν ναι, ποια είναι η αντίστοιχη σωστή διάσταση;

Ο αντάπτορας είναι ο Leinox που πρότεινε ο @stratigos24 παραπάνω.

     Το f/3.5 είναι γνωστό πως δεν προσφέρεται σε όλο το εύρος ενός ζουμ φακού , παρά μόνον στο κατώτερο άκρο , άντε και λίγο πιο πάνω . Οπότε δεν πρόκειται για " εντός εισαγωγικών " τεχνική αδυναμία , κάτι που με την σειρά του είναι γνωστό , άρα ούτε για αδυναμία μπορούμε να μιλήσουμε . Αυτό είναι , έτσι πάει , το γνωρίζουμε κι' αν θέλουμε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ενός ζουμ φακού , θα κάνουμε κάποιες υποχωρήσεις . Το οξύμωρο βρίσκεται στο γεγονός πως όλες οι DSLR , αλλά και οι mirrorles , είναι φτιαγμένες με την δυνατότητα εναλλαγής φακών , εντούτοις όλοι λίγο πολύ , προτιμούν την ευκολία ??? ενός ζουμ φακού , τον οποίο έβαλαν επάνω και δεν άλλαξαν ποτέ ? . Άραγε τελικά μήπως δεν χρειάζονταν τέτοιο σώμα , αλλά κάτι με είτε σταθερό φακό , είτε μία εξελιγμένη compact με έναν τάδε ζουμ και μέχρις εκεί ? 

   

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Το f/3.5 είναι γνωστό πως δεν προσφέρεται σε όλο το εύρος ενός ζουμ φακού , παρά μόνον στο κατώτερο άκρο , άντε και λίγο πιο πάνω . Οπότε δεν πρόκειται για " εντός εισαγωγικών " τεχνική αδυναμία , κάτι που με την σειρά του είναι γνωστό , άρα ούτε για αδυναμία μπορούμε να μιλήσουμε . Αυτό είναι , έτσι πάει , το γνωρίζουμε κι' αν θέλουμε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ενός ζουμ φακού , θα κάνουμε κάποιες υποχωρήσεις . Το οξύμωρο βρίσκεται στο γεγονός πως όλες οι DSLR , αλλά και οι mirrorles , είναι φτιαγμένες με την δυνατότητα εναλλαγής φακών , εντούτοις όλοι λίγο πολύ , προτιμούν την ευκολία ??? ενός ζουμ φακού , τον οποίο έβαλαν επάνω και δεν άλλαξαν ποτέ ? . Άραγε τελικά μήπως δεν χρειάζονταν τέτοιο σώμα , αλλά κάτι με είτε σταθερό φακό , είτε μία εξελιγμένη compact με έναν τάδε ζουμ και μέχρις εκεί ? 

   

   

Δεν μπορώ να απαντήσω για τους υπόλοιπους, αλλά προσωπικά προτιμώ μεγαλύτερο άνοιγμα διαφράγματος σε έναν σταθερό φακό 50άρη ή 30άρη, απο έναν κιτ ζουμ φακό που δεν θα ανοίγει πολύ. Αν ο ζουμ φακός έχει γρήγορο διάφραγμα ok, αλλά θα κάνει και μια περιουσία. Για αυτό και τελικά χρησιμοποιώ περισσότερο τον βινταζ prime φακό που έτυχε να εχω, παρά τον κιτ που σύντομα παρά αργότερα θα βγει για πώληση. 

Θα μου πεις γιατί τον πήρες με κιτ φακό και όχι σκέτο σώμα; Αυτή την προσφορά βρήκα ελκυστική (στο τέλος διάθεσης του μοντέλου, ενόψει του ΜΚ2)  και το είδα και λίγο σαν επένδυση, τόσο ως προς μεταπώληση του φακού αργότερα, όσο και ως χρήση μέχρι να δω ποιους φακούς θέλω και σε τι εύρος.

Τώρα για σχετικά για τις λεγόμενες bridge cameras, το έψαξα πολύ είναι η αλήθεια, για να δω αν κάνει κάποια, για αυτά που θέλω. Δυστυχώς οι βραδινές φώτο, αλλά και οι φώτο πορτραίτων θέλουν αρκετά ανοικτό διάφραγμα σε κάποιες περιπτώσεις που δεν το βρίσκεις σε bridge με τηλεφακό. Αν όμως είχα σαν κύριο απαιτούμενο την φωτογράφιση ζώων απο μακριά, θα πήγαινα σίγουρα σε κάτι τέτοιο για να γλυτώσω και μεγάλο μέρος χρημάτων. 

Για εμένα είναι τι θέλει να βγάζει ο καθένας και πως θέλει να το επεξεργάζεται μετά. 

Ακόμη και με ένα καλό κινητό βγαίνουν πλέον εξαιρετικές φώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Δεν μπορώ να απαντήσω για τους υπόλοιπους, αλλά προσωπικά προτιμώ μεγαλύτερο άνοιγμα διαφράγματος σε έναν σταθερό φακό 50άρη ή 30άρη, απο έναν κιτ ζουμ φακό που δεν θα ανοίγει πολύ. Αν ο ζουμ φακός έχει γρήγορο διάφραγμα ok, αλλά θα κάνει και μια περιουσία. Για αυτό και τελικά χρησιμοποιώ περισσότερο τον βινταζ prime φακό που έτυχε να εχω, παρά τον κιτ που σύντομα παρά αργότερα θα βγει για πώληση. 

Θα μου πεις γιατί τον πήρες με κιτ φακό και όχι σκέτο σώμα; Αυτή την προσφορά βρήκα ελκυστική (στο τέλος διάθεσης του μοντέλου, ενόψει του ΜΚ2)  και το είδα και λίγο σαν επένδυση, τόσο ως προς μεταπώληση του φακού αργότερα, όσο και ως χρήση μέχρι να δω ποιους φακούς θέλω και σε τι εύρος.

Τώρα για σχετικά για τις λεγόμενες bridge cameras, το έψαξα πολύ είναι η αλήθεια, για να δω αν κάνει κάποια, για αυτά που θέλω. Δυστυχώς οι βραδινές φώτο, αλλά και οι φώτο πορτραίτων θέλουν αρκετά ανοικτό διάφραγμα σε κάποιες περιπτώσεις που δεν το βρίσκεις σε bridge με τηλεφακό. Αν όμως είχα σαν κύριο απαιτούμενο την φωτογράφιση ζώων απο μακριά, θα πήγαινα σίγουρα σε κάτι τέτοιο για να γλυτώσω και μεγάλο μέρος χρημάτων. 

Για εμένα είναι τι θέλει να βγάζει ο καθένας και πως θέλει να το επεξεργάζεται μετά. 

Ακόμη και με ένα καλό κινητό βγαίνουν πλέον εξαιρετικές φώτο. 

      Οι σκέψεις μου ήταν γενικής κατεύθυνσης με αφορμή τις εμπειρίες σου , όπως τις περιέγραψες . 

      Είχαν σκοπό να προβληματίσουν τον καθένα ξεχωριστά σχετικά με την χρήση prime φακών .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

      Οι σκέψεις μου ήταν γενικής κατεύθυνσης με αφορμή τις εμπειρίες σου , όπως τις περιέγραψες . 

      Είχαν σκοπό να προβληματίσουν τον καθένα ξεχωριστά σχετικά με την χρήση prime φακών .

Μη πως ένα ξεχωριστό νήμα που θα ήταν για τα γενικά χαρακτηριστικά των φακών και τις διαφορές τους θα ήταν καλύτερο, για να είναι εκεί μαζεμένα όλα; Να μην χάνονται. Όπως έφτιαξε ένας φίλος ένα πολύ ενημερωτικό για τα φίλτρα.

Εσείς που γνωρίζετε κάποια πράγματα παραπάνω, μπορείτε να το ξεκινήσετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Μη πως ένα ξεχωριστό νήμα που θα ήταν για τα γενικά χαρακτηριστικά των φακών και τις διαφορές τους θα ήταν καλύτερο, για να είναι εκεί μαζεμένα όλα; Να μην χάνονται. Όπως έφτιαξε ένας φίλος ένα πολύ ενημερωτικό για τα φίλτρα.

Εσείς που γνωρίζετε κάποια πράγματα παραπάνω, μπορείτε να το ξεκινήσετε.

     Νομίζω πως πρέπει να κάνουν και άλλοι ξεκινήματα σε τέτοια θέματα . Γνωρίζω πέντε κολυβογράμματα , σίγουρα όχι όλα αφού κι' εγώ μαθαίνω σιγά σιγά .

    Ο σκοπός ήταν να αποκτήσει η ενότητα με τα φωτογραφικά γενικά , έναν ουσιώδη χαρακτήρα κάτι που προχωράει σωστά μέχρι τώρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! 

Νέα κάτοχος της M50, είναι η πρώτη μου κάμερα, εντελώς αρχάρια και δεν έχω την παραμικρή ιδέα από κάμερες οπότε συγχωρέστε με αν πετάξω καμιά βλακεία... 😅 Τη χρησιμοποιώ κυρίως για βίντεο με over the head λήψη, ή top down, όπως θέλετε πείτε το, αλλά χρειάζεται να γυρίσω βίντεο και τη χάρη μου μερικές φορές.

Ενδιαφέρομαι να πάρω το nifty fifty φακό (Canon EF 50mm f1.8 STM) αλλά δεν είμαι σίγουρη για το ποιόν ανταπτορα να προτιμήσω. Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Αρκετοί προτείνουν το speed booster της Viltrox αλλά κάποιοι προτείνουν και τον απλό ανταπτορα της ίδιας εταιρείας λέγοντας ότι δεν υπάρχει λόγος για να δώσεις τόσα χρήματα για το speed booster. Όμως φοβάμαι με τον απλό ανταπτορα, μήπως φαίνεται μαύρο στις 4 γωνίες του πλάνου. Υπάρχει κάποιος που να έχει κουμπώσει το συγκεκριμένο φακό με απλό ανταπτορα να μου πει τι γίνεται τελικά? Να προτιμήσω τον απλό ανταπτορα ή να επενδύσω σε speed booster?

Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ.: δεν ξέρω αν έχει σημασία, τα βίντεο τα γυρνάω σε 1080.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...