Προς το περιεχόμενο

Φακοί για Canon M50


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, TouPia είπε

Διαβάζω τα καλύτερα για τον 85mm, αλλά... Δεν σε περιορίζει η απόσταση των 85Χ1.6=136mm; Εγώ καλά-καλά δυσκολεύομαι με τον 50Χ1.6=80mm.

Επειδή τον χρησιμοποιώ για street photography, μου είναι και λίγος!

Βέβαια με τον speedbooster γίνεται 136x0.71=96.56mm, αρκετά κοντά στα 85mm και πέφτει στο f1.2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, vagosofron είπε

Επειδή τον χρησιμοποιώ για street photography, μου είναι και λίγος!

Δες πόσο διαφορετικές είναι οι απόψεις και το γούστο του καθενός! Εγώ, κάνω street μόνο με τον 32X1.6=51.2mm. Ο 22mm μού φαίνεται πολύ wide και ο 50mm πολύ στενός και δη απαγορευτικός σε εσωτερικούς χώρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TouPia είπε

Δες πόσο διαφορετικές είναι οι απόψεις και το γούστο του καθενός! Εγώ, κάνω street μόνο με τον 32X1.6=51.2mm. Ο 22mm μού φαίνεται πολύ wide και ο 50mm πολύ στενός και δη απαγορευτικός σε εσωτερικούς χώρους.

Συμφωνώ! Αλλά εμένα μου αρέσει να στέκομαι μακριά και να πιάνω τυχαίους περαστικούς, οπότε ο 50αρης δε θα βόλευε για ευνόητους λόγους 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vagosofron είπε

Αλλά εμένα μου αρέσει να στέκομαι μακριά και να πιάνω τυχαίους περαστικούς, οπότε ο 50αρης δε θα βόλευε για ευνόητους λόγους

Φυσικά, σε αυτές τις περιπτώσεις υπερτερείς. Αλλά, όταν είσαι κοντά, σε ένα σοκάκι ή σε ένα λεωφορείο; Την έχασες τη στιγμή/φωτογραφία. Ενώ, με 30-50mm, μπορείς πάντα να κάνεις ένα crop, με την ανάλογη πτώση ποιότητας.

Τέλος, πάντων, ο 85mm είναι ένας φακός που ακόμα σκέφτομαι να αγοράσω, κυρίως λόγω του bokeh του στα πορτραίτα εξωτερικού χώρου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για οικονομικό macro φακό τι προτείνετε για την Μ50;

      Macro και οικονομικός ......... αλλιώς το κιτ της Raynox πάνω στον κιτ φακό , όπου κι' αυτό λίγο δυσεύρετο έγινε .

       Φυσικά και υπάρχει πάντα η λύση ενός παλιού manual με αντάπτορα , οι οποίοι αντάπτορες είναι ουκ ολίγοι για το m mount . Έτσι κι' αλλιώς η macro φωτογράφιση δεν απαιτεί ταχύτητα σε εστίαση κλπ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, highpriest είπε

Για οικονομικό macro φακό τι προτείνετε για την Μ50;

Πάντως, ο EF-M 28mm (με ενσωματωμένο φωτισμό), κοστίζει γύρω στα 200–250 ευρώ μεταχειρισμένος στο mpb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Για οικονομικό macro φακό τι προτείνετε για την Μ50;

Πριν προβείς σε αγορά macro..εξάντλησε οτι μπορει και έχει να σου δώσει ο φακος/φακοί που εχεις..

Πλησιασε όσο μπορείς, στην ελάχιστη απόσταση δηλ που εστιάζουν και κάνε τα close up σου όμορφα και ωραια! 

Χωρις φιλτρα χωρις τίποτα για αρχή. Μονο με οτι έχεις. 

Και μόνο αν δεις οτι σου αρέσει αυτό το ειδος και εχεις την υπομονή και την όρεξη και δε σε καλυπτει αλλο ο εξοπλισμός που εχεις τότε επένδυσε σε εναν macro φακό. 

Δεν είναι και φθηνοι...και συνήθως είναι οι πρώτοι φακοί που "κάθονται" μετα την αγορά γιατι τελικά αυτές οι ωραίες macro φωτογραφίες που βλέπουμε και μας πεφτουν τα σαλια δεν έρχονται εύκολα..δεν έρχονται απο μονες τους απλα με εναν φακό, απογοητευόμαστε και τελικά τα παρατάμε!

Λιώσε τους φακους σου, οτι εχεις, στα close up δηλ....

 

_DSC8511

 

_DSC6792

 

_DSC6750-2

 

_DSC1963

 

_DSC7944-2

 

2021-04-09_08-14-38

 

DSC_6454-Edit

 

DSC_6467

 

DSC_5007

 

Καμια δεν ειναι με macro, (εαν θέλεις να δεις τι είναι πατα επάνω είναι Flickr, εαν και δεν εχει σημασία! ) 

Λιωστους και αν σου αρεσουν τα close up μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα βίντεο και (προτάθηκε και παραπάνω) πως με έναν αντάπτορα μπορείς να πάρεις ένα σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα macro απο τον κιτ φακό.

Ποιος αντάπτορας είναι αυτός και πως τον ζητάω;

Υπάρχει περίπτωση να βρω αντάπτορα DIY σε εκτυπώσιμο αρχείο 3d εκτυπωτή;  Ρωτάω επειδή έχω 3d εκτυπωτή και ασχολούμαι με το αντικείμενο, οπότε θα μπορούσα να το εκτυπώσω. Γενικά έχω βρει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα για την φωτογραφική μου σε εκτυπώσιμα αρχεία 3d, όπως και διάφορους αντάπτορες για φακούς άλλων μηχανών. Πιθανόν να βρήκα και macro αντάπτορα και απλώς να μην γνωρίζω πως είναι αυτός.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1201165260_DSC_1380(7).thumb.jpg.0915a9e353d204f9aefbd863aedeebd5.jpg

3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Πριν προβείς σε αγορά macro..εξάντλησε οτι μπορει και έχει να σου δώσει ο φακος/φακοί που εχεις..

Πλησιασε όσο μπορείς, στην ελάχιστη απόσταση δηλ που εστιάζουν και κάνε τα close up σου όμορφα και ωραια! 

Χωρις φιλτρα χωρις τίποτα για αρχή. Μονο με οτι έχεις. 

Και μόνο αν δεις οτι σου αρέσει αυτό το ειδος και εχεις την υπομονή και την όρεξη και δε σε καλυπτει αλλο ο εξοπλισμός που εχεις τότε επένδυσε σε εναν macro φακό. 

Δεν είναι και φθηνοι...και συνήθως είναι οι πρώτοι φακοί που "κάθονται" μετα την αγορά γιατι τελικά αυτές οι ωραίες macro φωτογραφίες που βλέπουμε και μας πεφτουν τα σαλια δεν έρχονται εύκολα..δεν έρχονται απο μονες τους απλα με εναν φακό, απογοητευόμαστε και τελικά τα παρατάμε!

Λιώσε τους φακους σου, οτι εχεις, στα close up δηλ....

η παρακάτω φωτογραφία είναι με τον  micro 60mm af-d  f2.8 της nikon σε jpg στα 22 εκ. απόσταση..  ένας  εξαιρετικά ευκρινής φακός (αν και παλαιά σειρά) χωρίς παραμορφώσεις και χρωματικές εκτροπές..   πιο πριν ανέβασε  ωραίες φωτογραφίες ο ''Ntinlanden''  από  πολύ κοντινά πλάνα   με zoom τηλεφακό..  αυτό δείχνει τις δυνατότητες που μπορούν να έχουν διάφοροι φακοί , πέρα απ'' την κύρια αποστολή τους..                                                                                                                   δοκιμάζεις πρώτα με ότι  φακούς έχεις , κι αν συνεχίζει να σε γοητεύει η μακροφωτογραφία προχωράς  σε αγορά φακού macro και μπαίνεις σε έναν άλλο συναρπαστικό μικρόκοσμο με την δική του γοητεία και λεπτομέρεια..   σε αυτόν τον χώρο, η μπόλικη υπομονή -εκτός των άλλων -  είναι απαραίτητη για ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα..    όπως και να  ''χει,  καλές λήψεις!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Λέω να ξεκινήσω με ανταπτοράκι που τα βρίσκω σε γενικές γραμμές φτηνά.

Έχετε κάποια πρόταση για κανένα με autofocus;

     Αντάπτορας με ηλεκτρονική επικοινωνία πέραν του γνήσιου , θέλει ψάξιμο . Ειδικά σε επίπεδο autofocus !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει της viltrox και απλό ανταπτορα και speedbooster. Δεν παρατήρησα κανένα θέμα με autofocus. Έχω διαβάσει για θεματακια, αλλά ίσως να ήταν τυχαία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσαν στα χέρια μου τα παρακάτω. Θέλω να χρησιμοποιήσω τους φακούς στην Μ50. Ειδικά για τον helios έχω διαβάσει πως είναι σίγουρα δυνατόν.

Τι αντάπτορα ψάχνω ακριβώς για να ταιριάξω; Προτάσεις;

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

Έπεσαν στα χέρια μου τα παρακάτω. Θέλω να χρησιμοποιήσω τους φακούς στην Μ50. Ειδικά για τον helios έχω διαβάσει πως είναι σίγουρα δυνατόν.

Τι αντάπτορα ψάχνω ακριβώς για να ταιριάξω; Προτάσεις;

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

     Από m42 σε m mount , σίγουρα έχει στην εγχώρια αγορά , δες μήπως έχει κανένας εδώ μέσα αλλιώς μετά ενάμιση μήνα από Κίνα . Αν δεν δουλεύει το δαχτυλίδι διαφράγματος , πες μου να σου πω πως να το κάνεις , είναι εύκολο .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...