Προς το περιεχόμενο

Φακοί για Canon M50


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, purpura είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Νέα κάτοχος της M50, είναι η πρώτη μου κάμερα, εντελώς αρχάρια και δεν έχω την παραμικρή ιδέα από κάμερες οπότε συγχωρέστε με αν πετάξω καμιά βλακεία... 😅 Τη χρησιμοποιώ κυρίως για βίντεο με over the head λήψη, ή top down, όπως θέλετε πείτε το, αλλά χρειάζεται να γυρίσω βίντεο και τη χάρη μου μερικές φορές.

Ενδιαφέρομαι να πάρω το nifty fifty φακό (Canon EF 50mm f1.8 STM) αλλά δεν είμαι σίγουρη για το ποιόν ανταπτορα να προτιμήσω. Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Αρκετοί προτείνουν το speed booster της Viltrox αλλά κάποιοι προτείνουν και τον απλό ανταπτορα της ίδιας εταιρείας λέγοντας ότι δεν υπάρχει λόγος για να δώσεις τόσα χρήματα για το speed booster. Όμως φοβάμαι με τον απλό ανταπτορα, μήπως φαίνεται μαύρο στις 4 γωνίες του πλάνου. Υπάρχει κάποιος που να έχει κουμπώσει το συγκεκριμένο φακό με απλό ανταπτορα να μου πει τι γίνεται τελικά? Να προτιμήσω τον απλό ανταπτορα ή να επενδύσω σε speed booster?

Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ.: δεν ξέρω αν έχει σημασία, τα βίντεο τα γυρνάω σε 1080.

 

Γιατί όχι τον αντίστοιχο σε RF ?

https://www.skroutz.gr/s/25672366/Canon-RF-50mm-f-1-8-STM-Canon-RF.html?from=catspan#description

Εκτός αν είναι η διαφορά στην τιμή ο λόγος. Αν και εφόσον χρειάζεται αντάπτορας λόγω EF δεν πρέπει να βγαίνει μεγάλη η διαφορά. 

EDIT :   άκυρο όπως εξηγούν οι παρακάτω χρήστες. Δίδαγμα να μην απαντάω όταν είμαι άυπνος...

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, purpura είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Νέα κάτοχος της M50, είναι η πρώτη μου κάμερα, εντελώς αρχάρια και δεν έχω την παραμικρή ιδέα από κάμερες οπότε συγχωρέστε με αν πετάξω καμιά βλακεία... 😅 Τη χρησιμοποιώ κυρίως για βίντεο με over the head λήψη, ή top down, όπως θέλετε πείτε το, αλλά χρειάζεται να γυρίσω βίντεο και τη χάρη μου μερικές φορές.

Ενδιαφέρομαι να πάρω το nifty fifty φακό (Canon EF 50mm f1.8 STM) αλλά δεν είμαι σίγουρη για το ποιόν ανταπτορα να προτιμήσω. Έχω δει αρκετά βίντεο στο YouTube αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Αρκετοί προτείνουν το speed booster της Viltrox αλλά κάποιοι προτείνουν και τον απλό ανταπτορα της ίδιας εταιρείας λέγοντας ότι δεν υπάρχει λόγος για να δώσεις τόσα χρήματα για το speed booster. Όμως φοβάμαι με τον απλό ανταπτορα, μήπως φαίνεται μαύρο στις 4 γωνίες του πλάνου. Υπάρχει κάποιος που να έχει κουμπώσει το συγκεκριμένο φακό με απλό ανταπτορα να μου πει τι γίνεται τελικά? Να προτιμήσω τον απλό ανταπτορα ή να επενδύσω σε speed booster?

Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ.: δεν ξέρω αν έχει σημασία, τα βίντεο τα γυρνάω σε 1080.

Ο nifty fifty με αντάπτορα θα πάει Χ1.6, άρα θα είναι φακός 80mm.

Θέλεις έναν 30άρη ή 35άρη απο άλλον τύπου mount ώστε να είσαι κοντά στα 50mm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Δεν κατάλαβα γιατί δεν βολεύεσαι προς το παρόν με τον κιτ φακό και δεν είμαι σίγουρος ότι ο νέος φακός θα σε βολέψει για τα βίντεο που θέλεις να τραβάς. Δεν χρειάζεται κάτι πολύ πιο ευρυγώνιο; Ή δεν έχεις καλές συνθήκες φωτισμού; Τέλος πάντων, θα σου γράψω 2-3 πληροφορίες που ξέρω σίγουρα.

Το ένα είναι να δοκιμάσεις και να αποφασίσεις εάν σου αρέσει ο κιτ φακός τέρμα στα 45mm. Εάν ναι, κάπως έτσι θα είναι και ο 50άρης φακός με τον απλό αντάπτορα της Viltrox (30 euro) ή της Canon (110 euro).

Εάν σου φαίνεται ότι είναι πολύ ζουμαρισμένος, τότε ή διαλέγεις άλλο φακό (και σε αυτήν την επιλογή θα σε βοηθήσει ο kit φακός) ή θα χρησιμοποιήσεις τον speedbooster. Ωστόσο, πρέπει να είσαι προετοιμασμένη ότι η διαμεσολάβησή του επιφέρει μια μικρή πτώση ποιότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Από αυτά που μου είπατε, καταλαβαίνω ότι όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός στα mm τόσο ζουμαρισμένο θα είναι το πλάνο?? Κατάλαβα καλά??

Όσον αφορά τα over the head γυρίσματα που κάνω, είμαι απόλυτα ικανοποιημένη με τον μαμά φακό και δεν τον αλλάζω με τίποτα. Απλά λίγο απογοητεύτηκα με το βίντεο που τράβηξα τον εαυτό μου. Ίσως όντως να φταίει που ο φωτισμός δεν ήταν επαρκής, φαντάζομαι και οι ρυθμίσεις που έκανα στην κάμερα δεν ήταν οι κατάλληλες... Ακόμα μαθαίνω, είπαμε αρχάρια εδώ, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το κινητό μου 😁

Αλλά θα τον ήθελα αυτόν το φακό και για φωτογραφία, πέρα από τα βίντεο, για αυτό προβληματίστηκα για τον ποιον αντάπτορα να επιλέξω. Δε γνώριζα ότι υπάρχει φακός που κουμπώνει απευθείας στη μηχανή μου, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Επεξ/σία από purpura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, pifilos είπε

 

Γιατί όχι τον αντίστοιχο σε RF ?

https://www.skroutz.gr/s/25672366/Canon-RF-50mm-f-1-8-STM-Canon-RF.html?from=catspan#description

Εκτός αν είναι η διαφορά στην τιμή ο λόγος. Αν και εφόσον χρειάζεται αντάπτορας λόγω EF δεν πρέπει να βγαίνει μεγάλη η διαφορά. 

Δεν κανει RF φακος σε canon eos M 50 camera (EF-M mount)

Αυτοι εινα για Fullframe σωμα, RF mount

Επεξ/σία από bc00l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, purpura είπε

όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός στα mm τόσο ζουμαρισμένο θα είναι το πλάνο?? Κατάλαβα καλά??

Καλά κατάλαβες! Είναι ατελείωτες οι γνώσεις που αποκτώνται στην πορεία. Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να δουλευτεί πολύ καιρό ο κιτ φακός, ο οποίος είναι και ζουμ (μεταβλητής εστιακής απόστασης).

27 λεπτά πριν, purpura είπε

Απλά λίγο απογοητεύτηκα με το βίντεο που τράβηξα τον εαυτό μου. Ίσως όντως να φταίει που ο φωτισμός δεν ήταν επαρκής, φαντάζομαι και οι ρυθμίσεις που έκανα στην κάμερα δεν ήταν οι κατάλληλες..

Δεν είμαι γνώστης βίντεο λήψεων, αλλά σίγουρα ο φωτισμός παίζει μεγάλο ρόλο. Ο κιτ φακός έχει μεγάλο διάφραγμα (3.5), άρα για να έχει αρκετό φως το βίντεο, η κάμερα αναγκάζεται να σηκώσει τα ISO, άρα έχεις κόκκο και κακή ποιότητα/χρώματα.

Συνέχισε να πειραματίζεσαι, δες σε πόσα mm έχεις αρκετά ευρύ πλάνο, δες βίντεο στο youtube και θα καταλήξεις ευκολότερα. Ίσως μια καλή αγορά θα είναι ο φακός 22mm (μικρός, φθηνός, φωτεινός), ειδικά αν έχεις σταθερή την κάμερα και άρα δεν χρειάζεσαι φακό με σταθεροποίηση.

10 λεπτά πριν, bc00l είπε

Δεν κανει RF φακος σε canon eos M 50 camera

Αυτοι εινα για Fullframe σωμα, RF mount

Όντως. Εκτός συζήτησης η RF μοντούρα.

Επεξ/σία από TouPia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TouPia είπε

Συνέχισε να πειραματίζεσαι, δες σε πόσα mm έχεις αρκετά ευρύ πλάνο, δες βίντεο στο youtube και θα καταλήξεις ευκολότερα. Ίσως μια καλή αγορά θα είναι ο φακός 22mm (μικρός, φθηνός, φωτεινός), ειδικά αν έχεις σταθερή την κάμερα και άρα δεν χρειάζεσαι φακό με σταθεροποίηση.

Όντως. Εκτός συζήτησης η RF μοντούρα.

Aυτο ακριβως θα πρότεινα και εγώ, στην φίλη παραπανω.

Ο Canon EF-M 22mm f/2 λογικα θα της αρεσει. Δειτε και μερικα reviews στο internet.

https://www.skroutz.gr/s/3972886/Canon-EF-M-22mm-f-2-STM-Canon-EF-M.html

 

Αλλοι φακοι που κουμπώνουν κατευθειαν στην Μ50:

https://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fotografikwn-mhxanwn/f/597692/Canon-EF-M.html

Προσοχή μερικοί της λίστας ειναι μόνο με χειροκίνητη εστιαση

Επεξ/σία από bc00l
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bc00l είπε

Δεν κανει RF φακος σε canon eos M 50 camera (EF-M mount)

Αυτοι εινα για Fullframe σωμα, RF mount

Όντως δεν ξέρω τι κοκομπλοκο ήταν αυτό που έφαγα. Και δεν μπορώ να το σβήσω κιόλας.

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καταλήγω τελικά πως η επόμενη αγορά φακού για την Μ50 θα είναι κάποιος μικρός τηλεφακός.

Είμαι όμως σε δίλλημα. Να πάω σε κάποιον native της σειράς ef-m και συγκεκριμένα στον 55-200 ή να κοιτάξω απο άλλες σειρές της Canon που με κάποιον αντάπτορα υποψιάζομαι πως θα δώσουν το κάτι παραπάνω;

Όπως πχ ο  EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM με άριστες κριτικές

ή ο σκληροτράχηλος, αδιάβροχος και γρήγορος ακόμη και στο ζουμ  Canon 70-200mm f/4.0L USM

 

Με τον πρώτο που παίζει γύρω στα 300 ευρώ θα έχω ένα πολύ compact σύνολο αλλά και σε συνδυασμό με τον κιτ 15-45 θα έχω καλύψει απο ευρυγώνιο έως και μικρομεσαίο ζουμ. Πλεονέκτημα πως είναι φτιαγμένος για αυτή την μηχανή, αλλά ταυτόχρονα και μειονέκτημα πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλη.

Οι άλλοι δύο με περισσότερες περγαμηνές αλλά θέλουν αντάπτορα και κοστίζουν περισσότερο. Ειδικά ο δεύτερος που τον κοιτάω μονο σαν μεταχειρισμένο για να μην ξεφύγω απο την γειτονιά των 300 ευρώ. Σε εκείνους θα έχω πιο βαρύ σύνολο, αλλά αν μεθαύριο αγοράσω και κάποια άλλη canon (πχ dslr) θα μπορούν να παίξουν μπάλα. Επίσης είναι ή πιο γρήγοροι ή με μεγαλύτερο ζουμ.

 

Για πείτε;

 

Υ.Γ Εχω και άλλους υπόψιν (prime) αλλά για αργότερα. Προέχει ένας τηλεφακός αυτή τη στιγμή, επειδή διαπιστώνω πως το ζουμ είναι αυτό που κυρίως αναζητώ και δεν έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καταλήγω τελικά πως η επόμενη αγορά φακού για την Μ50 θα είναι κάποιος μικρός τηλεφακός.

Είμαι όμως σε δίλλημα. Να πάω σε κάποιον native της σειράς ef-m και συγκεκριμένα στον 55-200 ή να κοιτάξω απο άλλες σειρές της Canon που με κάποιον αντάπτορα υποψιάζομαι πως θα δώσουν το κάτι παραπάνω;

Όπως πχ ο  EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM με άριστες κριτικές

ή ο σκληροτράχηλος, αδιάβροχος και γρήγορος ακόμη και στο ζουμ  Canon 70-200mm f/4.0L USM

 

Με τον πρώτο που παίζει γύρω στα 300 ευρώ θα έχω ένα πολύ compact σύνολο αλλά και σε συνδυασμό με τον κιτ 15-45 θα έχω καλύψει απο ευρυγώνιο έως και μικρομεσαίο ζουμ. Πλεονέκτημα πως είναι φτιαγμένος για αυτή την μηχανή, αλλά ταυτόχρονα και μειονέκτημα πως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλη.

Οι άλλοι δύο με περισσότερες περγαμηνές αλλά θέλουν αντάπτορα και κοστίζουν περισσότερο. Ειδικά ο δεύτερος που τον κοιτάω μονο σαν μεταχειρισμένο για να μην ξεφύγω απο την γειτονιά των 300 ευρώ. Σε εκείνους θα έχω πιο βαρύ σύνολο, αλλά αν μεθαύριο αγοράσω και κάποια άλλη canon (πχ dslr) θα μπορούν να παίξουν μπάλα. Επίσης είναι ή πιο γρήγοροι ή με μεγαλύτερο ζουμ.

 

Για πείτε;

 

Υ.Γ Εχω και άλλους υπόψιν (prime) αλλά για αργότερα. Προέχει ένας τηλεφακός αυτή τη στιγμή, επειδή διαπιστώνω πως το ζουμ είναι αυτό που κυρίως αναζητώ και δεν έχω.

    Τα καλύτερα αποτελέσματα θα τα έχεις με τους ef - m , όσο για τον γνήσιο αντάπτορα ( ευτυχώς πολύ πιο οικονομικός από τους Nikon ) αφού το ψάξεις αρκετά , δοκιμάζεις με κάτι εύκολο πχ έναν 18 - 55 και στην συνέχεια πας για περαιτέρω , αφού σιγουρευτείς για θέματα autofocus κλπ . Ευτυχώς που η Canon έχει αρκετά αξεσουάρ γενικά .

Στις 10/1/2022 στις 1:16 ΜΜ, highpriest είπε

Με focus peaking το έλυσα κι εγώ 😉

Απλά καμιά φορά δεν φαίνεται (όποιο και απο τα 3 χρώματα να επιλέξω)

     Το λευκό χρώμα φάνηκε περισσότερο διακριτό κατά την λειτουργία σε σχέση με το κόκκινο η το μπλέ . Σε μένα τουλάχιστον .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
27 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος ή γνωρίζει για τον Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 Di III VC for Canon EOS M (Canon EF-M) ;

Στα σχόλια που διαβάζω, προκρίνουν τον native EF-M 18-150.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει για 1 μέρα τον 18-150 στην m50, μου φάνηκε λίγο καλύτερος από τον 15-45 που έχω. Το μόνο που μου έλειπε ήταν τα 15mm, στο μέγεθος με ξεκλειδωμένο τον 15-45 είχαν μικρή διαφορά, το έξτρα βάρος του μου έδινε καλύτερη ισορροπία έχοντας το αριστερό χέρι κάτω από τον φακό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσα έχω αποκομίσει διαβάζοντας άλλους (και όχι από ιδία άποψη), εάν θέλεις μόνο 2 φακούς, ο συνδυασμός ενός all-around 18-150 με έναν γρήγορο prime για το βράδυ (16, 22, 32 ή 56mm) είναι εξαιρετικό ντουέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TouPia είπε

Απ' όσα έχω αποκομίσει διαβάζοντας άλλους (και όχι από ιδία άποψη), εάν θέλεις μόνο 2 φακούς, ο συνδυασμός ενός all-around 18-150 με έναν γρήγορο prime για το βράδυ (16, 22, 32 ή 56mm) είναι εξαιρετικό ντουέτο.

Συμφωνώ, εν μέρει. Κι εγώ πάνω κάτω τα ίδια διάβασα (χωρίς να έχω άποψη πέραν του κιτ και κάποιων μάνουαλ με αντάπτορα)

Στο wide κομμάτι οποιοσδήποτε απο αυτούς που αναφέρεις θεωρώ πως θα μου κάνουν. Μάλλον θα προτιμούσα τον 22άρη λόγω μεγέθους.
Στο telephoto κομμάτι όμως υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα. Δύο λύσεις όλο κι όλο στα μόλις 200mm max και με τα θέματα της η κάθε λύση.

Ο 18-150 πολύ καλός και οξύς, κι ας είναι και τσιμπημένος στην τιμή, αλλά θεωρώ πως τα 150mm δεν μου φτάνουν για όσα θέλω να κάνω. (Το γράφω συνειδητά κουβαλώντας μαζί μου έναν μάνουαλ 135άρη κάθε φορά που βγαίνω εκει που χρειάζομαι telephoto και αγανακτώ)

 

Επειδή λοιπόν δεν βρίσκω λύση στο telephoto κομμάτι, φρενάρω και τις υπόλοιπες αγορές στο σύστημα επειδή ίσως είμαι σε λάθος σύστημα μηχανής και φακών και πρέπει να μεταπηδήσω σε άλλο. Δεν ξέρω, θα δούμε...

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...