Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy Tab A8 των 10.5’’ έρχεται με περισσότερο αποθηκευτικό χώρο και μεγαλύτερη RAM


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Μετά το Mi pad 4 plus που δεν είδα ποτέ ούτε ένα update και αναγκάστηκα να περάσω την Lineage - ποτέ ξανά... 

Έχω αράξει με το ipad air 4Gen με την πολυετή και απροβληματιστη υποστήριξη 

Έκανα ακριβώς την ίδια κίνηση. Δεν με ξετρελαίνουν οι περιορισμοί του iPad OS αλλα μετα την τελευταία προσπάθεια για Android tablet, με το miPad 4, απηυδησα.
Παραμένω σε Android για κινητό αλλα με το iPad Air 4gen θα μαι καλυμμένος για πολλά χρόνια οσον αφορά στα tablet.

Επεξ/σία από soconium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Για ποιο SOC μιλάτε; Το Xiaomi Pad 5 έχει Snapdragon 860.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_pad_5-11042.php 

Το θεμα του νήματος ειναι το Galaxy Tab A8 10.5 και το Soc που φέρει ειναι αυτο που έγραψα 

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, soconium είπε

Έκανα ακριβώς την ίδια κίνηση. Δεν με ξετρελαίνουν οι περιορισμοί το iPad OS αλλα μετα την τελευταία προσπάθεια για Android tablet, με το miPad 4, απηυδησα.
Παραμένω σε Android για κινητό αλλα με το iPad Air 4gen θα μαι καλυμμένος για πολλά χρόνια οσον αφορά στα tablet.

με 700+€πολλοι το θεωρουμε ακριβο για ταμπλετ..
Xiaomi Pad 5 με μειωμενη τιμη που επαιξε για λιγο αλλα συντομα νομιζω θα μειωθει και μονιμα η τιμη νομιζω θα ειναι σουπερ.. και πλεον πιστευω θα εχει κανονικα updates οπως τα κινητα της..φαινεται πιο σοβαρη προσπαθεια να εκανε με αυτο το μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, MasterX είπε

με 700+€πολλοι το θεωρουμε ακριβο για ταμπλετ..
Xiaomi Pad 5 με μειωμενη τιμη που επαιξε για λιγο αλλα συντομα νομιζω θα μειωθει και μονιμα η τιμη νομιζω θα ειναι σουπερ.. και πλεον πιστευω θα εχει κανονικα updates οπως τα κινητα της..φαινεται πιο σοβαρη προσπαθεια να εκανε με αυτο το μοντελο

Απο bestprice τον Αύγουστο είχα παρει το 64αρι στα 590…για ενα μηχανάκι με τέρας Soc (A14) και μακρόχρονη υποστήριξη νομίζω οτι δεν ειναι ακριβό 

Επισης εχω παρει και ενα sandisk stick dual (type c & usb) 128αρι και καθάρισα 

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Moλις ειδα το Soc που θα φοραει: UNISOC T618. Μιλαμε εντελως απαραδεκτοι. Παει και αυτη η επιλογη πριν καν ερθει στα ραφια, κριμα.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MasterX είπε

με 700+€πολλοι το θεωρουμε ακριβο για ταμπλετ..
Xiaomi Pad 5 με μειωμενη τιμη που επαιξε για λιγο αλλα συντομα νομιζω θα μειωθει και μονιμα η τιμη νομιζω θα ειναι σουπερ.. και πλεον πιστευω θα εχει κανονικα updates οπως τα κινητα της..φαινεται πιο σοβαρη προσπαθεια να εκανε με αυτο το μοντελο

590€ πήρα το Air από Amazon.de

Ακριβό για ταμπλετ; Όλα είναι υποκειμενικά. Το ταμπλετ για μένα είναι κάτι που έχει συγκεκριμένη χρήση και δεν θέλω να αλλάζω κάθε 2-3 χρόνια. Όποτε δεν με πειράζει να δώσω κάτι παραπάνω για future proofing.

Σε κινητό από την άλλη που έχει γίνει επέκταση του χεριού μας και εξελίσσεται συνεχώς δεν δίνω παρά πολλά. 500 είναι το όριο μου μιας και αντικαθίσταται πιο συχνά (ειδικά λόγω Android update cycles).

Γενικα είμαι της άποψης δίνεις λίγα παραπάνω απ όσα είχες υπολογίσει και παίρνεις πάντα καλύτερη ποιότητα η οποία θα αντέξει στο χρόνο και δεν θα σου σπάσει τα νεύρα κατά τη χρήση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τάμπλετ για μένα έχει αντικαταστήσει τον υπολογιστή πλήρως για σερφάρισμα στο ίντερνετ εκτός δουλειάς, να δω κανά βιντεάκι και να διαβάσω κανά κόμικς. 

Πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο να δώσω για κάτι τέτοιο πάνω από 200, βαριά κοντά στα 300 ευρώ από την στιγμή μάλιστα που ο λόγος που θα χρειαστεί πιθανότατα να το αλλάξω δεν θα είναι ότι δεν θα μπορεί να ανοίξει γρήγορα τις σελίδες αλλά ότι θα έχει χαλάσει η μπαταρία του είτε είναι ένα φτηνό είτε ένα ακριβό τάμπλετ. 

Το τάμπλετ που έχω το αγόρασα κάπου στις αρχές του 2017, είναι το galaxy tab s2, 200 κάτι ευρώ και ο λόγος 4,5 χρόνια μετά που κοιτάζω για καινούριο δεν είναι τόσο ότι έχει πέσει η απόδοση του (έχει πέσει τελευταία) αλλά ότι έχει μειωθεί δραματικά η μπαταρία.  Το μόνο που με κρατάει είναι ότι εμένα μ' αρέσει η αναλογία οθόνης 4:3 που είναι πιο πρακτική για σερφάρισμα και δεν βρίσκω κάτι και θα αναγκαστώ μάλλον να πάω σε 16:9, τουλάχιστον θα διαβάζω πιο άνετα τα κόμικς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λές να πάρω Chromebook; Είναι εύχρηστο; Από φορητότητα πως πάει; Γιατί το tablet έχει αντικαταστησει το laptop σε πολλά πράγματα και λόγο μεγέθους με βολεύει αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...