Προς το περιεχόμενο

Το Concept Luna της Dell μας δίνει μια άποψη στον μελλοντικό σχεδιασμό των Laptop


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωτότυπο της Dell δείχνει ένα μέλλον με ευκολότερες επισκευές και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής

Οι κατασκευαστές ηλεκτρονικών σιγά σιγά έρχονται να αντιμετωπίσουν και να περιορίσουν τα ηλεκτρονικά απόβλητα που δημιουργούνται από τα προϊόντα τους, δείχνοντας ένα πιο βιώσιμο μέλλον. Το Concept Luna της Dell έχει στόχο να κάνει τα laptop της πιο φιλικά προς το περιβάλλον και να είναι πιο εύκολα στην επισκευή. Παρόλο που δεν γνωστοποιήθηκε πότε θα εφαρμοστεί η τακτική αυτή, είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Όπως γνωρίζουμε, πλέον τα laptop έρχονται με τροποποιημένες μητρικές πλακέτες, όπου τα περισσότερα εξαρτήματα όπως RAM και επεξεργαστή, είναι ενσωματωμένα πάνω τους. Αυτό κάνει την επισκευή τους δύσκολη και πολλές φορές, κάτι μη εφικτό.

Με το Concept Luna, η Dell αξιοποίησε την ιδέα της Framework και παρουσίασε ένα πρωτότυπο laptop που παραμένει καλαίσθητο και με εξαρτήματα που μπορούν εύκολα να αντικατασταθούν και να ανακυκλωθούν. Το Concept Luna διατηρεί τον σχεδιασμό των υπαρχόντων laptop της εταιρείας, αλλά όπως δήλωσε η Dell έρχεται με σημαντικές αλλαγές που θα βοηθήσουν την εταιρεία να μειώσει το αποτύπωμα άνθρακά της έως και 50%, βοηθώντας σημαντικά στον στόχο της εταιρείας να φτάσει μηδενικές εκπομπές ρύπου έως το 2050.

dell-concept-luna.jpg

Η Dell συνεργάστηκε με την Intel και η μεγαλύτερη αλλαγή στο εσωτερικό είναι η σμίκρυνση της μητρικής, η οποία είναι 75% μικρότερη. Οι εταιρείες επίσης μείωσαν τα απαιτούμενα εξαρτήματα κατά 20% που σημαίνει μικρότερη μητρική, λιγότερος χρόνος για κατασκευή και επισκευή και γενικότερα λιγότερα εξαρτήματα. Το σασί αλουμινίου προέρχεται από εργοστάσιο που χρησιμοποιεί υδροηλεκτρική ενέργεια, μειώνοντας επιπλέον το αποτύπωμα άνθρακα που απαιτείται για την παραγωγή του.

Η Dell αναθεώρησε πλήρως τον κύκλο ζωής του laptop και των εξαρτημάτων που χρησιμοποιεί, με την εταιρεία να προσθέτει πως οραματίζονται ένα μέλλον όπου εξαρτήματα όπως το πληκτρολόγιο, είναι σχεδιασμένα να ανακυκλώνονται πολλές φορές για να δημιουργηθούν νέα πληκτρολόγια για μελλοντικές συσκευές.

dell-concept-luna-2.jpg

Ακόμη, η Dell μείωσε τον αριθμό βιδών που απαιτούνται κατά 10 φορές, επιτρέποντας εύκολη πρόσβαση στο εσωτερικό αφαιρώντας απλά τις 4 εξωτερικές βίδες. Επιπλέον έγινε αλλαγή της κόλλας που χρησιμοποιείται για την τοποθέτηση της μητρικής με μια που βασίζεται σε ίνες και μπορεί να διαλυθεί με νερό, για να κάνει ευκολότερη την αποσυναρμολόγηση και ανακύκλωση.

Υπενθυμίζουμε πως πρόκειται για ένα πρωτότυπο και ακόμη δε γνωρίζουμε πότε η Dell θα εφαρμόσει τις σχεδιαστικές λύσεις του Luna σε συσκευές που θα είναι διαθέσιμες προς το κοινό.

dell-concept-luna-3.jpg


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

ακόμη δε γνωρίζουμε πότε η Dell θα εφαρμόσει τις σχεδιαστικές λύσεις του Luna σε συσκευές που θα είναι διαθέσιμες προς το κοινό.

Να σου πω εγώ πότε. Ποτέ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι οτι και παλιότερα είχαν προσπάθησει κάτι παρόμοιο, αλλά δεν προχώρησε. Είχαν προσπαθήσει να κάνουν κάποια εξαρτήματα των λάπτοπ, όπως πχ gpu να αφαιρούνται και να αναβθμίζονται.

Αν δεν συμφωνηθούν κάποια προτυπα, που θα ακολουθήσουν όλοι οι κατασκευαστές, δεν το βλέπω να γίνεται...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπουρδες επι μπουρδων η dell/alienware, δοκιμασε την σειρα alienware να την κανει αναβαθμισιμη με desktop cpu,gpu και σε 2 ετη εγκατελειψε την ιδεα ...

ειναι απλα concept για τυχαια θυματα...

https://www.tomshardware.com/news/dell-hit-with-fraud-case-over-alienware-area-51m-upgrade-claims

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill89 είπε

Κάτι τέτοιο είχε γίνει και για κινητά αλλά δεν προχώρησε. Ενδιαφέρον πάντως. Ωραία τα λεπτά laptopάκια αλλά τα παντρεύεσαι!

Phoneblocks?

54 λεπτά πριν, kotronas είπε

Τα σπίτια πρέπει να κάνουν έτσι.

Modular? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ εγώ έχω ένα παλιό λάπτοπ Lenovo με 3ης γενιάς επεξεργαστή που ανοίγει με μόλις δύο βίδες κ αλλάζεις εύκολα μνήμη δίσκο....δεν ξέρω τα νεότερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσουν και εμένα αυτές οι ιδέες αλλά δεν τις βλέπω δυστυχώς να περπατάνε. Οι καιροί του ATX έχουν περάσει και οι κατασκευαστές δεν είναι πια τόσο ρομαντικοί. Προτιμούν να μην μπορείς να επισκευάσεις το μηχάνημα σου, να χαλάει σε ένα χρονικό διάστημα πάνω κάτω της πενταετίας και να παίρνεις το νέο μοντέλο.

Θα το κάνει η Dell που μέχρι και στα ATX κουτιά της o front panel connector έχει custom θύρα ; Και άντε και έκανε το παραπάνω, οι άλλες εταιρίες θα το ακολουθήσουν; 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να γίνει και να ακολουθήσουν και άλλοι (πχ Apple).

Με τα laptop τις DELL για την ώρα δεν έχω πρόβλημα (δεν ξέρω για τα τελευταία XPS). Αλλάζεις δίσκο, μνήμη, μπαταρία πολλή εύκολα. Η αλλαγή πάστας σε CPU είναι λίγο δύσκολη σε ορισμένα μοντέλα αλλά όχι πολλή ζόρικο. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα (πληκτρολόγιο, οθόνη, κτλ) δεν έχει χρειαστεί για την ώρα να τα αλλάξω και δεν ξέρω την δυσκολία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χαλάει τα λαπτοπ είναι η σκόνη στο σύστημα ψύξης. Για να το καθαρίσεις όμως πρέπει να αποσυναρμολογησεις σχεδόν τα πάντα ξεβιδωνοντας δεκάδες βίδες. Γιατί αραγε; Γιατί δεν βάζουν εκεί ένα παραθυράκι με δυο βίδες για να το καθαρίζει ο καθένας; 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Αυτό που χαλάει τα λαπτοπ είναι η σκόνη στο σύστημα ψύξης. Για να το καθαρίσεις όμως πρέπει να αποσυναρμολογησεις σχεδόν τα πάντα ξεβιδωνοντας δεκάδες βίδες. Γιατί αραγε; Γιατί δεν βάζουν εκεί ένα παραθυράκι με δυο βίδες για να το καθαρίζει ο καθένας; 

Στα business laptop της fujitsu siemens θυμάμαι ότι είχε αφαιρούμενο φίλτρο σκόνης ώστε να το καθαρίζεις 

Επεξ/σία από solution1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο ( ή κάτι ανάλογο ) θα αποτελεί μονόδρομο στο μέλλον.Διοτι αν όχι, απλά δεν θα μπορέσει να υπάρχει κάτι για να φτιάξουμε νέα προϊόντα...( Αν πρώτα υπάρχει και κάποιος να τα πάρει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bil79 είπε

Να σου πω εγώ πότε. Ποτέ....

Ίσως, ίσως κ όχι. Είναι θέμα κόστους. Αν σε σχέση με ένα συνηθισμένο λαπτοπ με παρόμοια χαρακτηριστικά είναι πχ 25% ακριβότερο το εγχείρημα δε θα χει καλή κατάληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manval είπε

Μακάρι να γίνει και να ακολουθήσουν και άλλοι (πχ Apple).

Με τα laptop τις DELL για την ώρα δεν έχω πρόβλημα (δεν ξέρω για τα τελευταία XPS). Αλλάζεις δίσκο, μνήμη, μπαταρία πολλή εύκολα. Η αλλαγή πάστας σε CPU είναι λίγο δύσκολη σε ορισμένα μοντέλα αλλά όχι πολλή ζόρικο. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα (πληκτρολόγιο, οθόνη, κτλ) δεν έχει χρειαστεί για την ώρα να τα αλλάξω και δεν ξέρω την δυσκολία τους.

Apple λέει... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...