Προς το περιεχόμενο

Το Concept Luna της Dell μας δίνει μια άποψη στον μελλοντικό σχεδιασμό των Laptop


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fytotech είπε

Apple λέει... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

 

1 ώρα πριν, manval είπε

Μακάρι να γίνει και να ακολουθήσουν και άλλοι (πχ Apple).

Με τα laptop τις DELL για την ώρα δεν έχω πρόβλημα (δεν ξέρω για τα τελευταία XPS). Αλλάζεις δίσκο, μνήμη, μπαταρία πολλή εύκολα. Η αλλαγή πάστας σε CPU είναι λίγο δύσκολη σε ορισμένα μοντέλα αλλά όχι πολλή ζόρικο. Τα υπόλοιπα εξαρτήματα (πληκτρολόγιο, οθόνη, κτλ) δεν έχει χρειαστεί για την ώρα να τα αλλάξω και δεν ξέρω την δυσκολία τους.

Φαντάζομαι δεν έχετε δει από “μέσα” τα Μ1 laptop…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα είστε καλά? Σιγά μη προχωρήσει.... και πως θα πουλάνε σε 3..4..5.. χρόνια νέα laptop?  Με κάτι τέτοιο θα αυξηθεί ο μέσος χρόνος κατοχής ενός μηχανήματος τουλάχιστον 3-4 φορές... ποιός το θέλει αυτό? Μάλλον μόνο εμείς, οι καταναλωτές..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jtsarnas είπε

Ίσως, ίσως κ όχι. Είναι θέμα κόστους. Αν σε σχέση με ένα συνηθισμένο λαπτοπ με παρόμοια χαρακτηριστικά είναι πχ 25% ακριβότερο το εγχείρημα δε θα χει καλή κατάληξη.

θα ειναι τεραστια εκπληξη γιατι η μεχρι τωρα εμπειρια δειχνει οτι δεν θελουν να δωσουν μηχανηματα που επισκευαζονται αλλα που χαλανε και τα πετας, για ευνοητους λογους βεβαια, με προσχημα τη βελτιωση εργονομιας, σχεδιασμου κλπ...

2 λεπτά πριν, Bil79 είπε

 

Επεξ/σία από Bil79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fanourisfz6 είπε

οκ για την ωρα αγοραστε ενα thinkpad lenovo  ηδη τα εχουν ευκολα στην επισκευη και συντηρηση εδω και καιρο χαχαχαχχα

lenovo thinkpad και dell latitude refurbished. Πολύ καλά laptops, φθηνά, δυνατά για πολλά χρόνια. Σχεδόν δεν θέλουν επισκευή.

Από 1500€ (ημερομηνία παραγωγής), 500 € σε 3-4 χρόνια.

Τα φθηνά lenovo/dell είναι, όπως και των υπολοίπων, για πέταμα.

Και τα hp probook είναι καλά, χάνουν λόγω ελληνικής αντιπροσωπείας. Ενα σκαλί πιό κάτω από thinkpad/latitude

Επεξ/σία από dimitrins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bill89 είπε

Κάτι τέτοιο είχε γίνει και για κινητά αλλά δεν προχώρησε. Ενδιαφέρον πάντως. Ωραία τα λεπτά laptopάκια αλλά τα παντρεύεσαι!

project Ara

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Stergios74 είπε

Αυτό που χαλάει τα λαπτοπ είναι η σκόνη στο σύστημα ψύξης. Για να το καθαρίσεις όμως πρέπει να αποσυναρμολογησεις σχεδόν τα πάντα ξεβιδωνοντας δεκάδες βίδες. Γιατί αραγε; Γιατί δεν βάζουν εκεί ένα παραθυράκι με δυο βίδες για να το καθαρίζει ο καθένας; 

Ένα Toshiba μου είχαν φέρει όπου στο σημείο που κάθονται οι σκόνες είχε ένα αφαιρούμενο καπάκι και μπορούσες εύκολα με ένα τσιμπιδάκι να τις τραβήξεις. Δεν έχω δει κάτι τέτοιο από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακόμα ένα παλιό διπύρινο fujitsu, φίλτρο να κρατάει την σκόνη από τον ανεμιστήρα που βγαίνει πανεύκολα και modularity που δεν έχω δει αλλού,θέλεις έξτρα μπαταρία? το dvd βγαίνει με το πάτημα ενός κουμπιού και βάζεις ειδική μπαταρία, σε αντίθεση με πολύ νεότερα που αγόρασα και ήδη έχουν τινάξει τα πέταλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, AtiX said:

 

Φαντάζομαι δεν έχετε δει από “μέσα” τα Μ1 laptop…

Όχι, το έχω δει απ' εξω. Από μέσα το είδα σε βίντεο και φρίκαρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άγνοια είναι κακός σύμβουλος. Η Dell ακολουθεί τις εξελίξεις καθώς ένα repairable laptop έχει ήδη κάνει πάταγο, μιλάω για το frame.work, και αποδυκνυει ότι τα μικρά Ultrabooks μπορούν να είναι repairable.

Επίσης υπάρχουν διαβουλεύσεις τόσο στην αμερικανική βουλή, όσο και στο ευρωκοινοβούλιο για υποχρεωτική δυνατότητα repairability σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές. Φυσικά υπάρχει lobbying εναντίον τέτοιων νόμων, ωστόσο οι εταιρείες ετοιμάζονται για κάθε ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους πιστεύουν ότι ένα τέτοιο εγχείρημα δεν θα έχει μέλλον, πρέπει να αναφέρουμε ότι η κυκλική οικονομία θα γίνει επιβεβλημένη στο πολύ κοντινό μέλλον. 

Αυτό σημαίνει ότι ο κατασκευαστής θα είναι υπεύθυνος για τα απόβλητα που δημιουργούν τα προϊόντα του, συμπεριλαμβανομένου του ίδιου του προϊόντος, οπότε θα πρέπει να βρουν λύσεις, ώστε τα παλιά ή χαλασμένα προϊόντα να βρίσκουν το δρόμο πίσω στον κατασκευαστή και να χρησιμοποιούνται για τα νέα προϊόντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...