Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft καταργεί σταδιακά το Control Panel στα Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο πίνακας ελέγχου είναι πολύ βολικός, ίσως όχι για τον απλό χρήστη αλλά για κάποιον που είναι είναι admin, it support κλπ. Βέβαια εκεί υπάρχουν και άλλα εργαλεία όπως το active directory για μαζικές αλλαγές.

Λογικά η ms θέλει να τα απλοποιήσει τα πράγματα για τον απλό χρήστη και να μην του δίνει εύκολη πρόσβαση για να πειράζει πολλά πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ευτυχώς. 

Το να έχεις 2 διαφορετικά μέρη που μπορείς να κάνεις ρυθμίσεις είναι τουλάχιστον επικίνδυνο όσον αφορά την σταθερότητα του συστήματος. 

Το ανακάλυψα μετά από αρκετά φορματ. 

Είμαι τεχνικός AV και συνήθως το πισι μου έχει μια κάρτα ήχου 48 καναλιών,

Μια βίντεο 8 καναλιών, και διάφορα άλλα καλούδια. 

Μαντέψτε πόσο λάθος πηγαίνει το πράγμα με τις μισές δουλειές των Windows. 

Είναι σαν το πισι να είναι υπάλληλος σε 2 αφεντικά και το καθένα ζητάει τα δικά του.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tsakvas είπε

μια ωραια ιδεα για τα 11 ειναι να κανουν οτι εκαναν με τα 10 δηλαδη να ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΠΑΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ!

 τοσο δυσκολο πια ?

Για το παρακάτω αναφέρεσαι? 🙄

https://support.microsoft.com/en-us/windows/how-to-use-the-taskbar-in-windows-0657a50f-0cc7-dbfd-ae6b-05020b195b07

 

 

 

Επεξ/σία από kormos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Χωρίς να είμαι προγραμματιστής (και δη, λειτουργικού), θεωρώ ότι εδώ έχεις λάθος. Τυχαία, χθες διάβαζα μια εκτενή ανάλυση ενός τύπου στο stackexchange για τις διαφορές στη φιλοσοφία των Unix-like ("everything is a file") σε σχέση με τα Windows. Ένα point που ανέφερε ήταν ότι λόγω της διαφοράς φιλοσοφίας, τα προγράμματα των Windows δεν επικοινωνούν εύκολα μεταξύ τους. Τα Unix-like συστήματα επικοινωνούν μέσω streams και pipes και τα προγράμματα (και το GUI) χτίζονται πάνω στο command line και την επικοινωνία μέσω κειμένου.

https://unix.stackexchange.com/questions/141016/a-laymans-explanation-for-everything-is-a-file-what-differs-from-windows

Για να μην πλατειάζω, αυτή η μη συνοχή των Windows ίσως φταίει για το γεγονός ότι δεν μπορούν να μεταφέρουν το Control Center σε νέο GUI τόσο εύκολα. Το συνδυάζω με αυτά που έλεγε ο David Plummer σχετικά με τον Task Manager (αυτός τον έγραψε) σε ένα βίντεο όπου εξηγούσε γιατί δεν μπορούν εύκολα να βάλουν dark mode. Θεωρώ ότι κάτι παρόμοιο συμβαίνει με τα legacy προγράμματα των Windows, και ειδικά με κάτι τόσο νευραλγικό όπως το Control Panel.

Υ.Γ. Μπορεί να κάνω και λάθος. Είναι το συμπέρασμά μου με βάση τις λίγες γνώσεις προγραμματισμού που έχω, δεν είναι ο τομέας μου. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο αντικείμενο ας μας διαφωτίσει.

Κάνεις λάθος. Αν θέλανε μπορούσαν να τα μεταφέρουν σε μια μέρα. Αυτό δε συμβαίνει γιατί:

Α) Έχουν απολύσει όλο το QA τμήμα και μετέτρεψαν τους users σε... beta testers.

Β) Όλοι οι σοβαροί προγραμματιστές εκεί μέσα έχουν μεταφερθεί στο Azure, πού είναι και τα βασικά έσοδα της εταιρείας.

Γ) Δε θέλει να γκρινιάζουν οι enterprise πελάτες της, γι αυτό οι αλλαγές είναι μικρές και μισές και υπάρχουν 10 τρόποι, παλιοί και νέοι, για να κάνεις 1 πράγμα.

Δ) Η εσωτερική λειτουργία της εταιρείας πάσχει στο management. Αυτό είναι στη κουλτούρα της εταιρείας, ωστόσο με την έλευση του Ινδού ακούγεται ότι τα πράγματα είναι καλύτερα. 

Αν παρακολουθήσετε στο YouTube παλιούς εργαζόμενους (συνταξιούχους και μη) της Microsoft πάνω στα Windows, πάνω κάτω όλοι τα ίδια λένε. 

Προσωπικά έχω καεί τόσο πολύ από τη Microsoft, με τη μεγαλύτερη μαλακία πού έχω κάνει είναι το Surface Pro 5 καινούργιο όταν βγήκε. Πραγματικά γτπ, κυρίως λόγω Windows. Αποκορύφωμα ότι στα 2 χρόνια χάλασε η μπαταρία, το μηχάνημα κάνει throttling και τρέχει στα 400mhz, είναι αδύνατον να κάνεις firmware upgrade εξαιτίας της μπαταρίας με αποτέλεσμα να έχεις μόνιμα μια ειδοποίηση για firmware upgrade, μια ειδοποίηση για χαλασμένη μπαταρία, ένα μηχάνημα που δε λειτουργεί πλέον, και με μια μλκ καλώδιο ρεύματος που βγαίνει πανεύκολα και κλείνει όλο το μηχάνημα επειδή δεν έχει μπαταρία. Και δεν αναφέρομαι καν στο ψέμματα του tablet και laptop μαζι μιας και σαν tablet το χρησιμοποίησα μια φορά όταν το πρώτο πήρα και άλλες 2-3 με κάτι updates πού λέγανε improved tablet mode αλλά και πάλι για ήταν. 

Ποτέ ξανά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Η αλήθεια είναι,οτι εγω τόσα χρόνια,έχω συνηθήσει μ το Control Panel κ μ έχει βολέψει,δλδ προτιμώ αν θέλω να απεγκαταστήσω κάτι,να μπαίνω απο εκεί,παρά απο τα settings(για 10ρια μιλάμε,11 δεν έχω βάλει ακόμα),όπως κ τις ρυθμίσεις για την κάρτα ήχου....Για το Task manager,απλά πατάω Ctrl,shift & Esc....Βολεύει,γιατί απλά το κάνεις μ 1 κίνηση κ τα πλήκτρα είναι σχεδόν δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Zus είπε

Το να μην καταργήσουν καθόλου το control panel γιατί είναι ένα feature το οποίο γνωρίζουμε εδώ και πολλά χρόνια πώς δουλεύει και είναι εντελώς friendly τους πέρασε από το μυαλό;

ΕΜΠΡΟΣ - ΠΙΣΩ

- Κατακουζηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pekou είπε

Καλημέρα.Η αλήθεια είναι,οτι εγω τόσα χρόνια,έχω συνηθήσει μ το Control Panel κ μ έχει βολέψει,δλδ προτιμώ αν θέλω να απεγκαταστήσω κάτι,να μπαίνω απο εκεί,παρά απο τα settings(για 10ρια μιλάμε,11 δεν έχω βάλει ακόμα),όπως κ τις ρυθμίσεις για την κάρτα ήχου.

Αυτό βασικά, κι εγώ όταν θέλω να δω, αλλάξω κάτι δεν πηγαίνω στις ρυθμίσεις πάω στον πίνακα ελέγχου και απ' ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος, βασικά δεν έχω ασχοληθεί παρά ελάχιστα με τις ρυθμίσεις γιατί είναι ζήτημα συνήθειας. Όμως τελικά αν στις ρυθμίσεις ενσωματωθούν όλες οι λειτουργίες του πίνακα ελέγχου δεν βλέπω που είναι το κακό. Προφανώς και η Microsoft το πήγε με το μαλακό, έβαλε τις ρυθμίσεις, μετά έκρυψε τον Πίνακα μπας και τον ξεχάσουμε και φτάνουμε στο τρίτο στάδιο.

 Βάζω εδώ ένα printscreen που δείχνει πόσο μοιάζουν ο Πίνακας Ελέγχου (στην προβολή ανά κατηγορίες) με τις ρυθμίσεις.

control.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Αυτό βασικά, κι εγώ όταν θέλω να δω, αλλάξω κάτι δεν πηγαίνω στις ρυθμίσεις πάω στον πίνακα ελέγχου και απ' ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος, βασικά δεν έχω ασχοληθεί παρά ελάχιστα με τις ρυθμίσεις γιατί είναι ζήτημα συνήθειας. Όμως τελικά αν στις ρυθμίσεις ενσωματωθούν όλες οι λειτουργίες του πίνακα ελέγχου δεν βλέπω που είναι το κακό. Προφανώς και η Microsoft το πήγε με το μαλακό, έβαλε τις ρυθμίσεις, μετά έκρυψε τον Πίνακα μπας και τον ξεχάσουμε και φτάνουμε στο τρίτο στάδιο.

 Βάζω εδώ ένα printscreen που δείχνει πόσο μοιάζουν ο Πίνακας Ελέγχου (στην προβολή ανά κατηγορίες) με τις ρυθμίσεις.

control.png

Να σημειώσουμε βέβαια, πως μοιάζουν μόνο όταν επιλέξεις View ---> Category. Η legacy μορφή του Control Panel από τα Windows 95 κι έπειτα είναι με εικονίδια και προσφέρει πολύ περισσότερες επιλογές στο χέρι σου (39 για την ακρίβεια). Μετά έβαλε τις κατηγορίες (νομίζω είναι η default επιλογή πλέον) και τώρα προσπαθεί να το απλοποιήσει κι άλλο με την κατάργηση του legacy Πίνακα Ελέγχου και τη μεταφορά όλων στις Ρυθμίσεις. Αλλά ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που τον βολεύει. Προσωπικά πάντα άλλαζα το View by: από κατηγορίες σε εικονίδια για αυτό το λόγο. Λιγότερα κλικ.

image.png.80da8e4a6979646e1823d9699315ee33.png

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Να σημειώσουμε βέβαια, πως μοιάζουν μόνο όταν επιλέξεις View ---> Category. Η legacy μορφή του Control Panel από τα Windows 95 κι έπειτα είναι με εικονίδια και προσφέρει πολύ περισσότερες επιλογές στο χέρι σου (39 για την ακρίβεια). Μετά έβαλε τις κατηγορίες (νομίζω είναι η default επιλογή πλέον) και τώρα προσπαθεί να το απλοποιήσει κι άλλο με την κατάργηση του legacy Πίνακα Ελέγχου και τη μεταφορά όλων στις Ρυθμίσεις. Αλλά ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που τον βολεύει. Προσωπικά πάντα άλλαζα το View by: από κατηγορίες σε εικονίδια για αυτό το λόγο. Λιγότερα κλικ.

 

Ναι, βέβαια, το έγραψα κιόλας ότι μοιάζουν με την συγκεκριμένη προβολή. Δεν ξέρω καν αν οι ρυθμίσεις έχουν τις ίδιες δυνατότητες με τον Πίνακα Ελέγχου, αλλά αν τις έχουν ή αποκτήσουν στην τελική δεν θα χρειάζεται ο Πίνακας Ελέγχου και δεδομένου ότι κάποιοι από εμάς εκεί θα συνέχιζαμε να πηγαίνουμε δεν βρίσκω κακό να καταργηθεί και τελείως. (εκτός του ότι θα μου πάρει λίγο χρόνο να δω τις διαφορές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...