Προς το περιεχόμενο

Tι modem router 4G να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετακόμισα σε νέο σπίτι ωστόσο λόγο ότι άργησα να υπογράψουμε συμβόλαιο ενώ ήμουν μέσα δεν μπορούσα να μεταφέρω την γραμμή στο νέο σπίτι κατά την διάρκεια της αναμονής (πριν υπογράψω συμβόλαιο) είδα την προσφορά της vodafone (unlimited ultra με 29,90) εδώ και υπέγραψα για το κινητό μου και έκανα νέα σύνδεση καθώς με συμφερε οικονομικά να κόψω το σταθερό και να κάνω unlimited γραμμή (24αρι με 29,90 cosmote) + 30ευρώ τέλη μεταφοράς. Όλες αυτές τις ημέρες την είχα σε ένα παλιό κινητό με hotspot και θέλω να πάρω ένα καλό modem router για να συνδέσω με ethernet του υπολογιστή, εκτυπωτή και τον εξωτερικό δίσκο. Τι μου προτείνετε;

Βλέπω αυτό με καλές κριτικές αξίζει;

https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP-LINK-TL-MR6400-v4-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-3-Θύρες-Ethernet.html#reviews

Επεξ/σία από Back_space
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 22/12/2021 at 13:09, Back_space said:

Μετακόμισα σε νέο σπίτι ωστόσο λόγο ότι άργησα να υπογράψουμε συμβόλαιο ενώ ήμουν μέσα δεν μπορούσα να μεταφέρω την γραμμή στο νέο σπίτι κατά την διάρκεια της αναμονής (πριν υπογράψω συμβόλαιο) είδα την προσφορά της vodafone (unlimited ultra με 29,90) εδώ και υπέγραψα για το κινητό μου και έκανα νέα σύνδεση καθώς με συμφερε οικονομικά να κόψω το σταθερό και να κάνω unlimited γραμμή (24αρι με 29,90 cosmote) + 30ευρώ τέλη μεταφοράς. Όλες αυτές τις ημέρες την είχα σε ένα παλιό κινητό με hotspot και θέλω να πάρω ένα καλό modem router για να συνδέσω με ethernet του υπολογιστή, εκτυπωτή και τον εξωτερικό δίσκο. Τι μου προτείνετε;

Βλέπω αυτό με καλές κριτικές αξίζει;

https://www.skroutz.gr/s/19434772/TP-LINK-TL-MR6400-v4-Ασύρματο-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-με-3-Θύρες-Ethernet.html#reviews

μια χαρα.εναλλακτικα σε πιο καλο πας fritz 6820,6850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδια.  Ηθελα τις γνωμες σας. Σε σπιτι που δεν μπορει να παει γραμμη ΟΤΕ και θελουμε ιντερνετ, βαλαμε της wind το simplifi με 4g modem, αλλα αυτο το προγραμμα μετα τα 100gb ριχνει την ταχυτητα οποτε θελουμε να το αλλαξουμε.

 

Η κοσμοτε εχει αντιστοιχο πρόγραμμα χωρις να ρίχνει την ταχύτητα, ομως το σημα της δεν ειναι τοσο καλο μεσα στο σπιτι και το μοντεμ εαν τελικα μπει δεν θα πιανει μεγαλες ταχυτητες (δοκιμασα με το κινητο μου που εχω 4g cosmote και το speedtest το δειχνει πολυ χαμηλη ταχυτητα, ενω αν παω στην ταρατσα παει σφαιρα).

Και σκεφτομαι εγω τωρα μήπως υπαρχει καποια λυση με καποιον τροπο να δυναμωσει το σημα που θα πιανει το μοντεμ της κοσμοτε μεσα στο σπιτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γενικα το θεμα με τις συνδεσεις 4G/5G ειναι να πιανεις καλο σημα. Το οτι πιανει στην ταρατσα καλα ειναι μια καλη αρχη γιατι σημαινει οτι δεν υπαρχει προβλημα στην περιοχη. Τα αξιοπρεπη ρουτερ που δουλευουν με sim δεχονται συνηθως και εξωτερικες κεραιες , ομως για να εχει νοημα δεν πρεπει να ειναι η κεραια μακρια , με μακρυ καλωδιο. Αν'αυτου θα ειχε πιο πολυ νοημα να τοποθετησεις ενα ρουτερ στην ταρατσα και να κατεβει το ιντερνετ με ethernet καλωδιο οπου άλλο ρουτερ ή access point θα αναλαβει τον διαμοιρασμο εντος της οικειας. Φυσικα καθε περιπτωση ειναι ειδικη και καλο ειναι να εισαι ετοιμος να δωσεις καποια χρηματα για να στησεις μια αξιοπρεπη καταστασουλα εκει , η οποια ομως θα σε αποζημιωσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2022 at 16:37, nteminio said:

Καλησπέρα παιδια.  Ηθελα τις γνωμες σας. Σε σπιτι που δεν μπορει να παει γραμμη ΟΤΕ και θελουμε ιντερνετ, βαλαμε της wind το simplifi με 4g modem, αλλα αυτο το προγραμμα μετα τα 100gb ριχνει την ταχυτητα οποτε θελουμε να το αλλαξουμε.

 

Η κοσμοτε εχει αντιστοιχο πρόγραμμα χωρις να ρίχνει την ταχύτητα, ομως το σημα της δεν ειναι τοσο καλο μεσα στο σπιτι και το μοντεμ εαν τελικα μπει δεν θα πιανει μεγαλες ταχυτητες (δοκιμασα με το κινητο μου που εχω 4g cosmote και το speedtest το δειχνει πολυ χαμηλη ταχυτητα, ενω αν παω στην ταρατσα παει σφαιρα).

Και σκεφτομαι εγω τωρα μήπως υπαρχει καποια λυση με καποιον τροπο να δυναμωσει το σημα που θα πιανει το μοντεμ της κοσμοτε μεσα στο σπιτι? 

δες σε 4g router της teltonika και απο εκει ethernet μεχρι κατω. ειχαμε βαλει σε 2 φωτοβολταικα παρκα μεσα σε στεγανο κουτι router αυτης της εταιρειας και μας εβγαλαν ασπροπροσωπους.εχει μεγαλη γκαμα εξοπλισμων συν οτι εδινε κεραιακια με καλωδιο για να τα βγαλεις εκτος κουτιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 29/1/2022 στις 11:57 ΠΜ, poulinos είπε

δες σε 4g router της teltonika και απο εκει ethernet μεχρι κατω. ειχαμε βαλει σε 2 φωτοβολταικα παρκα μεσα σε στεγανο κουτι router αυτης της εταιρειας και μας εβγαλαν ασπροπροσωπους.εχει μεγαλη γκαμα εξοπλισμων συν οτι εδινε κεραιακια με καλωδιο για να τα βγαλεις εκτος κουτιου.

Επειδή ειμαι και εγώ για 4g router, υπάρχει θέμα αν το βάλω σε παράθυρο ψηλά και με ethernet κατεβάζω internet στον κάτω όροφο; Μιλάμε για 7-10 μέτρα απόσταση. Υπάρχει απώλεια σήματος με ethernet;

Επίσης κανένα καλό πρόγραμμα cosmote κανεις; Κάπου είδα 200gb/25€/μήνα . Νομίζω αξίζει η προσφορά. Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Tp-link Archer MR600 V2 ( όχι την 1)

β) MikroTik Chateau LTE 12 

γ) AVM 6890 LTE 

Αυτά τα τρία είναι σοβαρά ρουτερ . Έχω το β αλλά έχω δουλέψει και το α . Θέλει πάνω από 140€ για να αγοράσεις ένα καλό 4G+ router. . Το γ   μπορεί να κουμπώσει και με την vdsl σύνδεση που διαθέτεις .συνδυαστικά . Αυτά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτούσα το Tp-link Archer MR600. Αλλά βλέπω είναι CAT 6 και με το κινητό που έχω (Note 10+) έπιασα και 100+ download αν και επαρχία. Να σημειωθεί ότι τα ακριβά κινητά έχουν υψηλό CAT , πχ το note 10+ έχει CAT 20! Οπότε νομίζω αξίζει να πάω σε κάτι καλύτερο όπως  το Huawei B818-263 4G με CAT 19. Το έχει κάποιος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/05/2022 at 16:07, JOHN360GR said:

Επειδή ειμαι και εγώ για 4g router, υπάρχει θέμα αν το βάλω σε παράθυρο ψηλά και με ethernet κατεβάζω internet στον κάτω όροφο; Μιλάμε για 7-10 μέτρα απόσταση. Υπάρχει απώλεια σήματος με ethernet;

Επίσης κανένα καλό πρόγραμμα cosmote κανεις; Κάπου είδα 200gb/25€/μήνα . Νομίζω αξίζει η προσφορά. Προτάσεις;

oxi το ethernet παιζει μεχρι 100 μετρα χωρις απωλεια. οποτε ναι βαλτο οπου πιανει το καλυτερο 4g σημα

On 06/05/2022 at 10:58, JOHN360GR said:

Κοιτούσα το Tp-link Archer MR600. Αλλά βλέπω είναι CAT 6 και με το κινητό που έχω (Note 10+) έπιασα και 100+ download αν και επαρχία. Να σημειωθεί ότι τα ακριβά κινητά έχουν υψηλό CAT , πχ το note 10+ έχει CAT 20! Οπότε νομίζω αξίζει να πάω σε κάτι καλύτερο όπως  το Huawei B818-263 4G με CAT 19. Το έχει κάποιος;

πρεπει να δεις τι Cat ειναι το καθενα και ποιο ειναι το μεγιστο του πρωτοκολλου.δες και για το mikrotik απλα ειναι πιο δυσκολο στο σεταρισμα απο οτι τα tp link,fritz.

On 02/05/2022 at 20:10, anaxiopistos said:

α) Tp-link Archer MR600 V2 ( όχι την 1)

β) MikroTik Chateau LTE 12 

γ) AVM 6890 LTE 

Αυτά τα τρία είναι σοβαρά ρουτερ . Έχω το β αλλά έχω δουλέψει και το α . Θέλει πάνω από 140€ για να αγοράσεις ένα καλό 4G+ router. . Το γ   μπορεί να κουμπώσει και με την vdsl σύνδεση που διαθέτεις .συνδυαστικά . Αυτά . 

to 6850 einai ωραιο αλλα δεν ειναι κανα τρελο cat.εκτος αν ειναι καλυτερο το 6850 5g και δινει στο 4g καλύτερο cat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα για να μην ανοίγω νέο νήμα θα ήθελα να ρωτήσω συσκευές AVM FRITZ!Box προκειμένου να τις χρησιμοποιήσω με κάρτα sim παίζει κάποιο ρόλο εάν είναι από Γερμανία ή από άλλη χώρα; Κάπου διάβασα ότι έχουν διαφορετικά firmware και ότι μάλλον δεν παίζουν στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 28/09/2022 at 22:34, learner said:

Καλησπέρα για να μην ανοίγω νέο νήμα θα ήθελα να ρωτήσω συσκευές AVM FRITZ!Box προκειμένου να τις χρησιμοποιήσω με κάρτα sim παίζει κάποιο ρόλο εάν είναι από Γερμανία ή από άλλη χώρα; Κάπου διάβασα ότι έχουν διαφορετικά firmware και ότι μάλλον δεν παίζουν στην Ελλάδα;

δεν νομιζω οτι δεν θα παιξουν αλλα καλου κακου παρε international εκδοση.και στα γερμανικα οσο ξερω υπαρχουν και αλλες γλωσσες.και επισης τα κινητα μας παιζουν στην γερμανια μια χαρα .αν ηταν αλλη ηπειρος εκει ναι μπορει να ειχαμε θεμα.αλλα ειμαστε ευρωπη. αλλα δεν βρισκω λογο να μην παρεις international.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν νομιζω οτι δεν θα παιξουν αλλα καλου κακου παρε international εκδοση.και στα γερμανικα οσο ξερω υπαρχουν και αλλες γλωσσες.και επισης τα κινητα μας παιζουν στην γερμανια μια χαρα .αν ηταν αλλη ηπειρος εκει ναι μπορει να ειχαμε θεμα.αλλα ειμαστε ευρωπη. αλλα δεν βρισκω λογο να μην παρεις international.

κάπου σαν να πήρε το μάτι μου παλαιότερα ότι υπήρχε θέμα με το γερμανικό firmware για αυτό και ρώτησα γιατί δεν το θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/10/2022 at 19:56, learner said:

κάπου σαν να πήρε το μάτι μου παλαιότερα ότι υπήρχε θέμα με το γερμανικό firmware για αυτό και ρώτησα γιατί δεν το θυμάμαι καλά.

σε καποια fritz παλια μπορουσες με μια διαδικασια να το κανεις international.μετα ομως ειχαν αναφερθει προβληματα. απο την αλλη πολλα ατομα που πηραν γερμανικο Fritz λενε οτι πλεον εχει μεσα ολες τις γλωσσες και οτι επαιξε μια χαρα.ακομα και να μην μπορεις να αλλαξεις firmware θα ειναι παραξενο να μην σου παιξει σαν συσκευη.χλωμο το κοβω να εχουν βαλει να δεχεται μονο γερμανικες sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

Θα χρησιμοποιήσω και εγώ το θέμα, μιας και η ερώτησή μου είναι σχετική με το αρχικό post.

Και εγώ, λόγω μετακόμισης θα είμαι μερικές ημέρες χωρίς internet, μέχρι να μεταφερθεί η γραμμή στη νέα διεύθυνση. Για αυτό το διάστημα σκεφτόμουν να πάρω το ίδιο 4G router (TP-LINK TL-MR6400) με μια SIM κάρτα απο Vodafone (το πρόγραμμα Giga Wifi on the spot).

Η ερώτησή μου είναι, αν η sim θα δουλεύει με το συγκεκριμένο router.

Από τις απαντήσεις σε αυτό και σε άλλα, παρόμοια, θέματα καταλαβαίνω ότι παίζει. Αλλά μιας και ο OP δεν απάντησε ποτέ τι έκανε, θα ήθελα μια επιβεβαίωση.

Όταν έκανα την ερώτηση στην πωλήτρια της vodafone, η απάντηση που πήρα ήταν ότι η ενημέρωση που είχε ήταν πως, η sim δίνεται πακέτο με ένα router (?) και ότι δουλεύει μόνο με αυτό!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...