Προς το περιεχόμενο

Tι modem router 4G να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 hours ago, modex said:

Καλησπέρα παιδιά,

Θα χρησιμοποιήσω και εγώ το θέμα, μιας και η ερώτησή μου είναι σχετική με το αρχικό post.

Και εγώ, λόγω μετακόμισης θα είμαι μερικές ημέρες χωρίς internet, μέχρι να μεταφερθεί η γραμμή στη νέα διεύθυνση. Για αυτό το διάστημα σκεφτόμουν να πάρω το ίδιο 4G router (TP-LINK TL-MR6400) με μια SIM κάρτα απο Vodafone (το πρόγραμμα Giga Wifi on the spot).

Η ερώτησή μου είναι, αν η sim θα δουλεύει με το συγκεκριμένο router.

Από τις απαντήσεις σε αυτό και σε άλλα, παρόμοια, θέματα καταλαβαίνω ότι παίζει. Αλλά μιας και ο OP δεν απάντησε ποτέ τι έκανε, θα ήθελα μια επιβεβαίωση.

Όταν έκανα την ερώτηση στην πωλήτρια της vodafone, η απάντηση που πήρα ήταν ότι η ενημέρωση που είχε ήταν πως, η sim δίνεται πακέτο με ένα router (?) και ότι δουλεύει μόνο με αυτό!

Ευχαριστώ!

a.μπορεις ενα κινητο να το κανεις Hotspot και να δινεις.γενικα μια οποιαδηποτε sim παιζει με οποιοδηποτε 4g router.αν τωρα στα συγκεκριμενα κανουν με καποιο τροπο pair την sim με τον εξοπλισμο αυτο δεν το ξερω.παραξενο και δεν βρισκω τον λογο αλλα κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, modex είπε

Για αυτό το διάστημα σκεφτόμουν να πάρω το ίδιο 4G router (TP-LINK TL-MR6400) με μια SIM κάρτα απο Vodafone (το πρόγραμμα Giga Wifi on the spot).

Εγώ προσωπικά, έχω δύο τέτοια ( ένα v4.0 και ένα v5.3). Στο μεν ένα έχω εγκαταστήσει μια Vodafone sim, στο δε άλλο μια cosmote. Παίζουν κανονικά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MauroPaltoudias said:

Εγώ προσωπικά, έχω δύο τέτοια ( ένα v4.0 και ένα v5.3). Στο μεν ένα έχω εγκαταστήσει μια Vodafone sim, στο δε άλλο μια cosmote. Παίζουν κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

μπορει να ειναι διαφορετικο το να παρεις μια sim card χυμα απο το να παρεις καποιο προγραμμα που δινει μεσα ρουτερ.

σε προγραμμα του οτε σε καποια hybrid κτλ υπηρχαν καποιοι περιορισμοι/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, poulinos είπε

μπορει να ειναι διαφορετικο το να παρεις μια sim card χυμα απο το να παρεις καποιο προγραμμα που δινει μεσα ρουτερ.

(Της cosmote είναι data only)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, MauroPaltoudias said:

(Της cosmote είναι data only)

cosmote ειχα βαλει και εγω 2 sim σε 2 teltonika για να βλεπει ο πελατης remote δυο φωτοβολταικα παρκα.και πραγματι εβαζες οτι ρουτερ ηθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

cosmote ειχα βαλει και εγω 2 sim σε 2 teltonika για να βλεπει ο πελατης remote δυο φωτοβολταικα παρκα.και πραγματι εβαζες οτι ρουτερ ηθελες

Το καλύτερο θα ήταν, να μας επισυναψει το ακριβές link με το προϊόν (προς οικονομία της συζήτησης ξεκάθαρα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις @poulinos και @MauroPaltoudias! Sorry που δεν μπορούσα να απαντήσω νωρίτερα, εχω μπλέξει με την μετακόμιση.

Στις 17/12/2022 στις 2:24 ΜΜ, poulinos είπε

a.μπορεις ενα κινητο να το κανεις Hotspot και να δινεις.γενικα μια οποιαδηποτε sim παιζει με οποιοδηποτε 4g router.αν τωρα στα συγκεκριμενα κανουν με καποιο τροπο pair την sim με τον εξοπλισμο αυτο δεν το ξερω.παραξενο και δεν βρισκω τον λογο αλλα κανεις δεν μπορει να πει οτι δεν το κανουν.

Το να χρησιμοποιήσω κινητό για hotspot το εχω για fallback plan. Με ολη την οικογένεια να το βομβαρδίζει ολη μέρα, αμφιβάλω οτι θα είναι καλή λύση. Όσο για την sim, την ίδια σκέψη έκανα και εγω. Και επειδή τους έχω ικανούς να βαζουν τετοιους, τεχνητούς περιορισμούς, είπα να ρωτήσω.

Στις 17/12/2022 στις 2:54 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Εγώ προσωπικά, έχω δύο τέτοια ( ένα v4.0 και ένα v5.3). Στο μεν ένα έχω εγκαταστήσει μια Vodafone sim, στο δε άλλο μια cosmote. Παίζουν κανονικά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Ευχαριστώ πολύ! Έγω σκόπευα να παω σε έκδοση 5.0, αλλά αφού παίζει στην 4.0 δεν πιστεύω να έχει καμία διαφορά.

Στις 17/12/2022 στις 3:01 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Το καλύτερο θα ήταν, να μας επισυναψει το ακριβές link με το προϊόν (προς οικονομία της συζήτησης ξεκάθαρα).

Πιστεύω αυτό αναφερόταν σε εμένα. Το πρόγραμμα είναι αυτό.

Για όποιον ενδιαφέρεται να το σκαλισει παραπάνω, βρήκα αυτό το FAQ, στο οποίο περιέχει έναν οδηγό σύνδεσης. Στον οδηγό λοιπόν, αναφέρει οτι η sim μπορεί να μπει σε κινητό, tablet ή usb stick. Δεν αναφέρει router, αλλά αφου παίζει στο usb stick, γιατι οχι και σε router?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, modex είπε

Πιστεύω αυτό αναφερόταν σε εμένα. Το πρόγραμμα είναι αυτό.

Σωστά, σε εσάς αναφερόμουν, για να μιλήσουμε λίγο πιο συγκεκριμένα.

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον παρέχεται η δυνατότητα είτε αγοράς μεμονωμένης sim είτε sim σε συνδυασμό με router, τότε δεν θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα με τη χρήση της κάρτας σε ένα - οποιαδήποτε - ανοιχτό router (ανοιχτό, εννοώντας όχι παρόχου). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Επειδή παρακολούθησα το συγκεκριμένο νήμα είδα αυτό και είπα να ενημερώσω.

Κάλεσα τον φίλο μου που έχει το κατάστημα vodafone στην περιοχή μου, για να ρωτήσω για την συγκεκριμένη προσφορά, και με ενημέρωσε ότι υπάρχει προσφορά με απεριόριστα data (μου ξεκαθάρισε οτι δεν υπάρχει limit στο bandwidth), απεριόριστα σταθερά και 400 λεπτά προς κινητά στην ίδια τιμή (19.35 με όλα μέσα ΦΠΑ κτλ).

Μού είπε επίσης ότι από τα κεντρικά τους δίνουν 2 τέτοια πακέτα προσφοράς τον μήνα σαν κατάστημα.

Προφανώς και του είπα να μου το κρατήσει γιατί έχω θέμα με το internet στην περιοχή μου (5mbps + home booster περίπου 20mbps).

Μένει να πάω σπίτι να κάνω τις μετρήσεις με ένα voda κινητό. 

 

 

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/12/2022 at 17:18, modex said:

 

Το να χρησιμοποιήσω κινητό για hotspot το εχω για fallback plan. Με ολη την οικογένεια να το βομβαρδίζει ολη μέρα, αμφιβάλω οτι θα είναι καλή λύση. Όσο για την sim, την ίδια σκέψη έκανα και εγω. Και επειδή τους έχω ικανούς να βαζουν τετοιους, τεχνητούς περιορισμούς, είπα να ρωτήσω.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να το σκαλισει παραπάνω, βρήκα αυτό το FAQ, στο οποίο περιέχει έναν οδηγό σύνδεσης. Στον οδηγό λοιπόν, αναφέρει οτι η sim μπορεί να μπει σε κινητό, tablet ή usb stick. Δεν αναφέρει router, αλλά αφου παίζει στο usb stick, γιατι οχι και σε router?!

e ναι θα το σκισουν το κινητο λιγακι .αφου παιζει σε Usb stick τοτε θα παιζει παντου και σε router.

On 20/12/2022 at 12:14, papaleole said:

Καλημέρα.

Επειδή παρακολούθησα το συγκεκριμένο νήμα είδα αυτό και είπα να ενημερώσω.

Κάλεσα τον φίλο μου που έχει το κατάστημα vodafone στην περιοχή μου, για να ρωτήσω για την συγκεκριμένη προσφορά, και με ενημέρωσε ότι υπάρχει προσφορά με απεριόριστα data (μου ξεκαθάρισε οτι δεν υπάρχει limit στο bandwidth), απεριόριστα σταθερά και 400 λεπτά προς κινητά στην ίδια τιμή (19.35 με όλα μέσα ΦΠΑ κτλ).

Μού είπε επίσης ότι από τα κεντρικά τους δίνουν 2 τέτοια πακέτα προσφοράς τον μήνα σαν κατάστημα.

Προφανώς και του είπα να μου το κρατήσει γιατί έχω θέμα με το internet στην περιοχή μου (5mbps + home booster περίπου 20mbps).

Μένει να πάω σπίτι να κάνω τις μετρήσεις με ένα voda κινητό. 

 

 

σκοπος ειναι να εχεις καλο σημα μεσα στο σπιτι για να αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, poulinos είπε

σκοπος ειναι να εχεις καλο σημα μεσα στο σπιτι για να αξιζει.

Το μέτρησα με το κινητό Voda της κυράς στο σημείο που θα το βάλω.

Σε 5-10 μετρήσεις που έκανα πήρα 60-80Mbps Down και 20-30Mbps Up.

Προχώρησα σε παραγγελία.

Δεν ξέρω όμως ποιο ρούτερ δίνουν με την συγκεκριμένη υπηρεσία. 

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, papaleole said:

Το μέτρησα με το κινητό Voda της κυράς στο σημείο που θα το βάλω.

Σε 5-10 μετρήσεις που έκανα πήρα 60-80Mbps Down και 20-30Mbps Up.

Προχώρησα σε παραγγελία.

Δεν ξέρω όμως ποιο ρούτερ δίνουν με την συγκεκριμένη υπηρεσία. 

μια χαρα οι ταχυτητες. not bad. δυστυχως δεν ξερω ποιο δινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Στις 19/12/2022 στις 7:35 ΜΜ, MauroPaltoudias είπε

Γνώμη μου είναι ότι εφόσον παρέχεται η δυνατότητα είτε αγοράς μεμονωμένης sim είτε sim σε συνδυασμό με router, τότε δεν θα έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα με τη χρήση της κάρτας σε ένα - οποιαδήποτε - ανοιχτό router (ανοιχτό, εννοώντας όχι παρόχου). 

Στις 21/12/2022 στις 9:05 ΜΜ, poulinos είπε

... αφου παιζει σε Usb stick τοτε θα παιζει παντου και σε router.

Απλά για την επιβεβαίωση των παραπάνω, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος άλλος στο μέλλον, έπαιξε μια χαρά! Διάλεξα μια απλή CU sim όμως, αντι για το Giga wifi on the spot, απλά επειδή έδινε περισσότερα data. Στο κατάστημα όμως μου επιβεβαίωσαν οτι δεν θα είχε καμία διαφορά ως προς την sim.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια, και καλές γιορτές! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2022 at 14:46, modex said:

καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Απλά για την επιβεβαίωση των παραπάνω, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος άλλος στο μέλλον, έπαιξε μια χαρά! Διάλεξα μια απλή CU sim όμως, αντι για το Giga wifi on the spot, απλά επειδή έδινε περισσότερα data. Στο κατάστημα όμως μου επιβεβαίωσαν οτι δεν θα είχε καμία διαφορά ως προς την sim.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια, και καλές γιορτές! :)

mia χαρα.αλλα ναι αφου ειχες πει αυτο

Για όποιον ενδιαφέρεται να το σκαλισει παραπάνω, βρήκα αυτό το FAQ, στο οποίο περιέχει έναν οδηγό σύνδεσης. Στον οδηγό λοιπόν, αναφέρει οτι η sim μπορεί να μπει σε κινητό, tablet ή usb stick. Δεν αναφέρει router, αλλά αφου παίζει στο usb stick, γιατι οχι και σε router?!

 

τοτε φυσιολογικο ειναι και λογικο να παιξει αφου αναφερει οτι παιζει παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...