Προς το περιεχόμενο

Tι modem router 4G να αγοράσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσες sim εχω δοκιμασει εδω και εξωτερικο σε ενα huawei wifi usb stick δουλευουν μια χαρα....

το καλό είναι το βάζεις σε μια πριζα με ανταπτορα usb και μοιράζεις άνετα,το βάζεις και στη usb του αυτοκινητου ....ιντερνετ παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, kostasbm said:

όσες sim εχω δοκιμασει εδω και εξωτερικο σε ενα huawei wifi usb stick δουλευουν μια χαρα....

το καλό είναι το βάζεις σε μια πριζα με ανταπτορα usb και μοιράζεις άνετα,το βάζεις και στη usb του αυτοκινητου ....ιντερνετ παντου

αν  η συσκευη παιρνει sim και παιζει κατευθειαν οπως τα mifi τοτε θα παιξει παντου και παντα.προβλημα εχεις σε δυο περιπτωσεις.

α.Usb stick που παιρνει καρτα sim και θες να το κουμπωσεις σε usb ενος modem router -> μπορει να μην συνεργαζεται με το συγκεκριμενο stick.

β.usb stick που θα πρεπει να το κουμπωσεις σε Pc. -> θα πρεπει να εχει drivers για το λειτουργικο σου.

αν απλα παιρνει sim και δινει internet χωρις να πρεπει να περασεις drivers ή να το κουμπωσεις καπου τοτε θα παιξει χωρις κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα.επειδη κ εγώ έχω πρόβλημα στην περιοχή με το ίντερνετ αποφάσισα ν πάω σε λύση με κάρτα sim.σε μετρήσεις 4g που έκανα στο σπίτι έπιασα 40 με 50 down και 5g 60 με 70. Στην ταράτσα όμως 4g πιάνει 300down 25 up κ 5g 500 down 50up.ειπα λόγω κόστους να πάω σε 4g modem όπως TP-LINK Archer MR600 V3 Wireless 4G να τοποθετηθεί στην ταράτσα κ με καλώδιο Ethernet να βάλω ρούτερ μέσα στο σπίτι το Mercusys MR80X v2 Wireless Router Wi‑Fi 6 with 3 Gigabit Ethernet Ports. επειδή είναι διαφορετικές εταιρείες υπάρχει περίπτωση ν μην παίζουν μαζί ώστε ν πιάσω τις ταχύτητες που έχω στην ταράτσα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, JT71 said:

Καλησπέρα.επειδη κ εγώ έχω πρόβλημα στην περιοχή με το ίντερνετ αποφάσισα ν πάω σε λύση με κάρτα sim.σε μετρήσεις 4g που έκανα στο σπίτι έπιασα 40 με 50 down και 5g 60 με 70. Στην ταράτσα όμως 4g πιάνει 300down 25 up κ 5g 500 down 50up.ειπα λόγω κόστους να πάω σε 4g modem όπως TP-LINK Archer MR600 V3 Wireless 4G να τοποθετηθεί στην ταράτσα κ με καλώδιο Ethernet να βάλω ρούτερ μέσα στο σπίτι το Mercusys MR80X v2 Wireless Router Wi‑Fi 6 with 3 Gigabit Ethernet Ports. επειδή είναι διαφορετικές εταιρείες υπάρχει περίπτωση ν μην παίζουν μαζί ώστε ν πιάσω τις ταχύτητες που έχω στην ταράτσα;

 

δεν εχεις θεμα αλλα μην βαλεις router αλλα access point. δεν υπαρχει λογος να βαλεις router πανω σε router και να εχεις 2 nat κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2023 στις 12:52 ΠΜ, poulinos είπε

δεν εχεις θεμα αλλα μην βαλεις router αλλα access point. δεν υπαρχει λογος να βαλεις router πανω σε router και να εχεις 2 nat κτλ

καλησπέρα. πήρα τελικά το mr600 v3 μέσα στο σπίτι δίνει  45-55 down όσο περίπου δίνει κ το κινητό μου. στην ταράτσα όμως ενώ το κινητό δεν δίνει ποτέ κάτω απο 200 στο ρούτερ πάει απο 70 ώς 130. μήπως πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμiσεις; το band το έχω βάλει στο αυτόματο. ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/03/2023 at 20:55, JT71 said:

καλησπέρα. πήρα τελικά το mr600 v3 μέσα στο σπίτι δίνει  45-55 down όσο περίπου δίνει κ το κινητό μου. στην ταράτσα όμως ενώ το κινητό δεν δίνει ποτέ κάτω απο 200 στο ρούτερ πάει απο 70 ώς 130. μήπως πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμiσεις; το band το έχω βάλει στο αυτόματο. ευχαριστώ 

α.δες για firmware update. β. δεν ξερω τι Cat ειναι το Κινητο και τι cat ειναι το tp link mr600.

https://blog.linitx.com/lte-categories-what-do-they-mean/

στο band τι επιλογες εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...