Προς το περιεχόμενο

Πως να μην πιάνομαι μετά την γυμναστική?


Console Master0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές σε όλους! Λοιπόν θα είμαι σύντομος γιατί δεν θέλω να κουράσω κανένα.

Κάνω γυμναστική στο σπίτι αλλά το θέμα είναι, όταν κάνω πολύ έντονη γυμναστική μετά πιάνομαι και κάνει 2-3 μέρες για να περάσει.

Ο τρόπος που κάνω είναι ο εξής: Κάνω ασκήσεις (όχι κάτι συγκεκριμένο, ότι μου έρθει στο μυαλό) γρήγορα και συνεχόμενα μέχρι να κουραστώ και μετά πάω σε άλλη άσκηση. Αυτό γίνεται γενικά μέχρι να κουραστώ και να βαρεθώ. Υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος τις ασκήσεις και γενικά να παρά κουράζω το σώμα μου με λάθος τρόπο? Είχε κάνεις καμία παρόμοια εμπειρία?

Επεξ/σία από Console Master0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε καμιά εφαρμογή με ασκήσεις 

Οι πολλές επαναλήψεις μπορούν να οδηγήσουν σε τραυματισμό , ειδικά αν γίνονται και με λάθος τρόπο

Πολύ σημαντικό και το καλό ζέσταμα στην αρχή και οι διατάσεις στο τέλος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nabuko είπε

gettyimages-459761948.jpg?quality=85&cro

 

iso-100-2200-gr-huge.jpg?lm=257339AF87B0

Χαχαχαχα. Είναι αυτό που λένε, μια εικόνα χίλιες λέξεις, λολ

24 λεπτά πριν, manapa είπε

Κατέβασε καμιά εφαρμογή με ασκήσεις 

Οι πολλές επαναλήψεις μπορούν να οδηγήσουν σε τραυματισμό , ειδικά αν γίνονται και με λάθος τρόπο

Πολύ σημαντικό και το καλό ζέσταμα στην αρχή και οι διατάσεις στο τέλος

Είχα κατεβάσει εφαρμογές και παλιά αλλά δεν μου πολύ αρέσουν οι ασκήσεις που έχουν και δεν νοιώθω να είμαι τελείως λιώμα όταν τελειώνω (την γυμναστική μην πάει αλλού το μυαλό σου) οπότε δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικές θα είναι. Αλλά θα δοκιμάσω 2-3 και θα δω.

Για διατάσεις, προτείνεις κάποιες συγκεκριμένες μιας και είμαι αρκετά άσχετος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το πιάσιμο είναι λογικό να διαρκεί μέρες, είναι μικροτραυματισμοί στους μυς. 2-3 μέρες που λες είναι απολύτως φυσιολογικό. Καλό είναι όμως να μην κάνεις κάθε μέρα τις ίδιες μυϊκές ομάδες, και να τις διαχωρίσεις, ειδικά έαν προπονείσαι με βάρη. Μπορείς π.χ. να δεις αυτό εδώ το πρόγραμμα προπόνησης με βάρη για το σπίτι. Επίσης μη κάνεις τις ασκήσεις και τις επαναλήψεις "γρήγορα" όπως περιγράφεις. Χρειάζεται σωστό ρυθμό, π.χ. 3" για το ανέβασμα και 3" για το κατέβασμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σωστή γυμναστική δεν είναι όταν δεν μπορείς να ¨κουνηθείς" μετά , δεν εχει σημασία αν θα είσαι λιώμα η όχι όταν τελειώσεις
αναλγα με το τι αποτέλεσμα θέλεις απο την γυμναστική ( χάσιμο βάρους , χτίσιμο σώματος , 6πακ, βελτίωση φυσικής κατάστασης κ.λ ) βρες και τις αναλογίες ασκήσεις 


δοκίμασε να γραφτείς για έναν μήνα και σε γυμναστήριο να εμπλουτίσεις τις ασκήσεις σου

προσπάθησε να μεγαλώσεις τον βαθμό δυσκολίας στις ασκήσεις , με το να κάνεις γρήγορες και απότομες κινήσεις μόνο κουράζεις τους μυς σου,
δες και ασκήσεις που χρησιμοποιείς περισσότερο το βάρος του σώματος σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Console Master0 είπε

Κάνω ασκήσεις (όχι κάτι συγκεκριμένο, ότι μου έρθει στο μυαλό) γρήγορα και συνεχόμενα μέχρι να κουραστώ και μετά πάω σε άλλη άσκηση. Αυτό γίνεται γενικά μέχρι να κουραστώ και να βαρεθώ.

Υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος τις ασκήσεις και γενικά να παρά κουράζω το σώμα μου με λάθος τρόπο?

Όχι καλέ, μην το λές, δεν παίζει τέτοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Musclemar είπε

Φίλε μου το πιάσιμο είναι λογικό να διαρκεί μέρες, είναι μικροτραυματισμοί στους μυς. 2-3 μέρες που λες είναι απολύτως φυσιολογικό. Καλό είναι όμως να μην κάνεις κάθε μέρα τις ίδιες μυϊκές ομάδες, και να τις διαχωρίσεις, ειδικά έαν προπονείσαι με βάρη. Μπορείς π.χ. να δεις αυτό εδώ το πρόγραμμα προπόνησης με βάρη για το σπίτι. Επίσης μη κάνεις τις ασκήσεις και τις επαναλήψεις "γρήγορα" όπως περιγράφεις. Χρειάζεται σωστό ρυθμό, π.χ. 3" για το ανέβασμα και 3" για το κατέβασμα. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ αναλυτικά και το πρόγραμμα θα με βοηθήσει πολύ. Να σαι καλά και καλές γιορτές!

7 ώρες πριν, manapa είπε

η σωστή γυμναστική δεν είναι όταν δεν μπορείς να ¨κουνηθείς" μετά , δεν εχει σημασία αν θα είσαι λιώμα η όχι όταν τελειώσεις
αναλγα με το τι αποτέλεσμα θέλεις απο την γυμναστική ( χάσιμο βάρους , χτίσιμο σώματος , 6πακ, βελτίωση φυσικής κατάστασης κ.λ ) βρες και τις αναλογίες ασκήσεις 


δοκίμασε να γραφτείς για έναν μήνα και σε γυμναστήριο να εμπλουτίσεις τις ασκήσεις σου

προσπάθησε να μεγαλώσεις τον βαθμό δυσκολίας στις ασκήσεις , με το να κάνεις γρήγορες και απότομες κινήσεις μόνο κουράζεις τους μυς σου,
δες και ασκήσεις που χρησιμοποιείς περισσότερο το βάρος του σώματος σου

Θέλω να φτάσω σε όσο το δυνατότερο μικρότερα ποσοστά λίπους (σε υγιεινά πλαίσια όμως) και να αποκτήσω όσο το δυνατόν περισσότερη μυική δύναμη (η μάζα του σώματος μου δεν με νοιάζει τόσο). Γενικά πολύ δύσκολος στόχος όποτε ναι αγχώνομαι λίγο και δεν ξέρω αν το κάνω σωστά. Αλλά τώρα μετά από όλα αυτά που είπες και εσύ και τα άλλα παιδιά, θα αλλάξω και τις ασκήσεις και τον τρόπο που τις κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Console Master0 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Πολύ αναλυτικά και το πρόγραμμα θα με βοηθήσει πολύ. Να σαι καλά και καλές γιορτές!

Παρακαλώ, καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και τοπικά μασάζ σε εκείνες τις περιοχές η να βάλεις πάγο. Στο επαγγελματικό επίπεδο το τρίπτυχο προπόνηση μασάζ πάγοθεραπεία έχει γίνει κόμπο πλέον. Από εκεί και πέρα μην σε χαλάει καθόλου το πιάσιμο ίσα ίσα σημαίνει ότι κάνεις δουλειά και ενεργοποίηθηκαν οι μύες. Καλό φαγητό καλή ξεκούραση καθώς είναι και τα δύο κομμάτι της διαδικασίας και όπως σου είπαν τα παιδιά όσο συνηθίζει ο οργανισμός στη γυμναστική τόσο θα σου φύγει το πιάσιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλύτερα ρωτά πτυχιουχο γυμναστή τεφαα για αυτά. Μην κάνεις κουτουρού. Αλλιώς μόνος κανε μόνο περπάτημα, ποδηλατο ή κολυμπι. Ουτε καν τρεξιμο.

Αν εισαι νεος και συνεχισεις έτσι, τα σοβαρά προβληματα θα εμφανιστουν μετα τα 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/1/2022 στις 12:10 ΜΜ, petran79 είπε

Καλύτερα ρωτά πτυχιουχο γυμναστή τεφαα για αυτά. Μην κάνεις κουτουρού. Αλλιώς μόνος κανε μόνο περπάτημα, ποδηλατο ή κολυμπι. Ουτε καν τρεξιμο.

Αν εισαι νεος και συνεχισεις έτσι, τα σοβαρά προβληματα θα εμφανιστουν μετα τα 50.

Τι προβλήματα δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 8:22 ΜΜ, manapa είπε

Κατέβασε καμιά εφαρμογή με ασκήσεις 

Οι πολλές επαναλήψεις μπορούν να οδηγήσουν σε τραυματισμό , ειδικά αν γίνονται και με λάθος τρόπο

Πολύ σημαντικό και το καλό ζέσταμα στην αρχή και οι διατάσεις στο τέλος

πως προκύπτει αυτό? δεν ισχύει...

Στις 10/1/2022 στις 10:37 ΜΜ, jeanthira7 είπε

συνδύασε ασκήσεις κάψιμου λίπους με ό,τι ασκήσεις κάνεις...

δεν ανέφερε ότι χρειάζεται να κάψει λίπος. και με "ασκήσεις" δεν καις λίπος. μόνο με αερόβια και διατροφή

Στις 12/1/2022 στις 7:10 ΜΜ, petran79 είπε

Καλύτερα ρωτά πτυχιουχο γυμναστή τεφαα για αυτά. Μην κάνεις κουτουρού. Αλλιώς μόνος κανε μόνο περπάτημα, ποδηλατο ή κολυμπι. Ουτε καν τρεξιμο.

Αν εισαι νεος και συνεχισεις έτσι, τα σοβαρά προβληματα θα εμφανιστουν μετα τα 50.

τι να πρωτοσχολιάσω. πτυχιούχος τεφαά? έχεις πάει σε γυμναστήριο να δεις τι γελοία έτοιμα προγράμματα βγάζουν? γελάνε και οι πέτρες με αυτά. μετά αναφέρεις ούτε καν τρέξιμο. τι μπορεί να πάθει από το τρέξιμο δλδ? και μάλιστα θα εμφανίσει και σοβαρά προβλήματα μετά τα 50?? lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

και με "ασκήσεις" δεν καις λίπος. μόνο με αερόβια και διατροφή

Στα υπόλοιπα που έγραψες θα συμφωνήσω. Εδώ θα διαφωνήσω. Δεν είναι όλες οι ασκήσεις για αύξηση όγκου και μυών. Με HIIT - υψηλής έντασης διαλειμματικές ασκήσεις (κυκλική, Tabata) μπορείς να χάσεις λίπος. Σε συνδυασμό φυσικά με διατροφή που είναι το κυριότερο και ελάχιστη βοήθεια γύρω στο 5% με τα υπόλοιπα (fat burners, cla κλπ) τα οποία καλό είναι να μην τα παίρνει κάποιος. Καλύτερα να κάτσει να διαβάσει και να μάθει πως λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα και πως θα τρώει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...