Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πρόσφατα γύρισα την γραμμή του σταθερού και Ίντερνετ στον ΟΤΕ. Προηγουμένως ήμουν στην Vodafone όπου το κουτι στο σπίτι έφερνε 49mbps και είχα 47mbps σε ασύρματο. Να ενημερώσω ότι στην περιοχή μου όλοι οι πάροχοι έχουν υπηρεσίες από ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Ο τεχνικός του ΟΤΕ σήμερα που ήρθε στον χώρο για να ελέγξει την ταχύτητα της γραμμής, μου είπε ότι το κουτι τους, φέρνει 33mbps(εγώ είχα 27mbps) και πως δεν μπορεί παραπάνω λόγω ότι απέχω αρκετά από το ΚΑΦΑΟ και δήλωσε υποβάθμιση σε ADSL όπου εκεί είπε θα έχω τις ταχύτητες της VDSL και η γραμμή θα λειτουργεί χωρίς προβλήματα. Μετα την επίσκεψη του η ταχύτητα έπεσε στα 18,8mbps. Η ερώτηση μου είναι, πως γίνεται με την Vodafone να είχα καλύτερη ταχύτητα ενώ φέρνει από το ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ; 

2AEC4BB0-3D8C-45CC-AEAD-7445A9EC2987.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Είναι γενικό «πρόβλημα» του ΟΤΕ τον τελευταίο χρόνο στις περισσότερες περιοχές που δίνει VDSL2 από Αστικό Κέντρο. Και το μόνο που προτείνουν πάντα σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι να υποβαθμίσουν τη σύνδεσή σου σε ADSL2+. Έχω δει παρόμοιες αναρτήσεις σε τουλάχιστον 3 διαφορετικά forum το έζησα και εγώ πριν 2-3 μήνες.

- Υπό αυτές τις συνθήκες όσοι παίρνουν VDSL2 από Α/Κ και έχουν υψηλό συγχρονισμό στους άλλους παρόχους, καλό θα είναι να το ξανασκεφτούν πριν πάνε στην Cosmote…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Στην Cosmote υποβαθμίζουν τις ταχύτητες συγχρονισμού πολλών πελατών-νέων και παλαιών-και συγχρόνως δηλώνουν ότι από το νέο έτος θα διπλασιάσουν δωρεάν τις ταχύτητες άλλων…

- Δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρόνια! Από τις 09.30 σήμερα μέχρι και τις 11.30 έχω 4 αποσυγχρονισμους και χαμηλή ταχύτητα. Αύριο περιμένω τεχνικό. Υπάρχει τρόπος να φύγω από το δίκτυο του ΟΤΕ και να πάω στην Vodafone που μπορεί και παρέχει VDSL 50mbps χωρίς να πληρώσω πέναλτι; 

347A3C0C-4E0C-4EA0-8CD1-7C59379DEB2A.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω άλλο θέμα με την Cosmote, οι ταχύτητες VDSL που μετρήθηκαν είναι όσο πληρώνω αλλά όταν έρθει η στιγμή να κατεβάσω ένα αρχείο,
τα νούμερα αυτά δεν τα πιάνει ούτε στο 10% του.
Μήπως αυτή η γραμμή χρειάζεται καλύτερο καλώδιο δικτύου πχ. Cat.8 για να αποδώσει η σύνδεση ?
 

speedtest.png.db44e24b43fff1353cd0391abb5086b2.png

Επεξ/σία από Apollonian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα @Apollonian. Δεν νομίζω, εγώ με cat 5e και cat 6 δεν είχα θέμα. Δοκίμασε να κανείς speed test από την εφαρμογή της ookla  και αντί για mbps διάλεξε mb/s. 
 

Υ.Γ. Είσαι δίπλα από την καμπίνα και έχεις 7 ping και την σωστή ταχύτητα; 

BA57EF61-DB18-41AF-BC54-D52B58012EBF.jpeg

Επεξ/σία από ThanosKourt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThanosKourt είπε

Καλησπέρα @Apollonian. Δεν νομίζω, εγώ με cat 5e και cat 6 δεν είχα θέμα. Δοκίμασε να κανείς speed test από την εφαρμογή της ookla  και αντί για mbps διάλεξε mb/s. 
 

Υ.Γ. Είσαι δίπλα από την καμπίνα και έχεις 7 ping και την σωστή ταχύτητα; 

 

Nαι είμαι καμιά 20-30 μέτρα μακρυά από την καμπίνα.

Το έκανα όπως είπες κι έχω πάθει σοκ με αυτά τα τραγικά νούμερα. 🤦‍♂️
 

IMG-6309.jpg.e588955242c6377dd13528ccf3411f77.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω φυσιολογικά νούμερα είναι. Αυτή είναι η ταχύτητα όπου κατεβάζει αρχεία. Απλώς σου είπα να κανείς ένα speedtest έτσι, για να δεις τις ταχύτητες που κατεβάζεις.  Ίδια ταχύτητα έχω και εγώ σε 50αρα Vodafone. (Του μαγαζιού) 

 

 

9D038F85-F350-4975-9B08-E3E130C110C8.jpeg

Επεξ/σία από ThanosKourt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/01/2022 at 16:28, Apollonian said:

Nαι είμαι καμιά 20-30 μέτρα μακρυά από την καμπίνα.

Το έκανα όπως είπες κι έχω πάθει σοκ με αυτά τα τραγικά νούμερα. 🤦‍♂️

Προφανώς έχεις μπερδευτεί. Η γραμμή σου τερματίζει και κατεβάζει με το μέγιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Apollonian Οι ταχύτητές σου είναι μια χαρά! Έχεις βάλει μονάδα μέτρησης MBps και όχι Mbps. Δεδομένου ότι ένα Byte είναι 8 bits, έχεις Download 6,34*8 = 50,72 και upload 4,96 Mbps.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, l337 είπε

Προφανώς έχεις μπερδευτεί. Η γραμμή σου τερματίζει και κατεβάζει με το μέγιστο.

Nαι μπορεί, ωστόσο γιατί όταν κατεβάζω ένα αρχείο μου δείχνει πολύ χαμηλά νούμερα?

Μπορώ κάπως να το ρυθμίσω μέσω του ρούτερ ή να χρειάζομαι κάποιο πιο ισχυρό καλώδιο δικτύου τύπου cat 8 ?

Επεξ/σία από Apollonian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το download αναφέρεται σε MBps και όχι Mbps, οπότε αν είσαι πάνω από 5 είσαι μια χαρά. Δεν είναι θέμα καλωδίου. Το Cat5e για παράδειγμα, ούτε καν Cat6, μπορεί να σηκώσει ταχύτητα 1000Mbps (άρα 128MBps) σε απόσταση μέχρι 100 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...