Προς το περιεχόμενο

Μαθητής Α' Λυκείου θέλει να ασχοληθεί με προγραμματισμό


jgeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουμε μαθητή Α' λυκείου που κινήται προς θετικές επιστήμες και θέλει να μάθει μια "real-life" γλώσσα για να να τσεκάρει πόσο πραγματικά του αρέσει ο προγραμματισμός.

Οπότε τα ερωτήματα είναι τα εξής

α) Ποια γλώσσα να μάθει ώστε να μπορεί να φτιάξει σε σύντομο διαστήμα εφαρμογές για κινητό ή WWW?

β) Ποιο yt channel ή WWW platform να ακολουθήσει για tutorials?

Εχει ασχοληθεί ήδη με SCRATCH και έχει εντρυφήσει στην νοοτροπία του προγραμματισμού , απλά ζητάει "real-life" γλώσσα πλέον για να δοκιμάσει να φτιάξει "real life" apps.

Τι να του προτείνω?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, και χρόνια πολλά!

Γνώμη μου ξεκίνα με Python, ή C++ ανάλογα τι σε βολεύει παραπάνω. Η C++ θεωρείται πιο δύσκολη αλλά πιο "ουσιαστική" ενώ η python ευκολότερη αλλά κυρίως για χαζοεφαρμογές ή prototyping.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, και χρόνια πολλά!

Γνώμη μου ξεκίνα με Python, ή C++ ανάλογα τι σε βολεύει παραπάνω. Η C++ θεωρείται πιο δύσκολη αλλά πιο "ουσιαστική" ενώ η python ευκολότερη αλλά κυρίως για χαζοεφαρμογές ή prototyping.

javascript?

επίσης , να ξεκινήσει udemy course? έχουμε κάτι άλλο αντίστοιχο για την περίπτωση του?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

javascript?

I hate javascript, αλλά ναι, σε web interface κάνει παπάδες.

Disclaimer, δεν είμαι προγραμματιστής, μηχανικός είμαι που χρησιμοποιώ προγραμματισμό ειδικά σε Prototyping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

I hate javascript, αλλά ναι, σε web interface κάνει παπάδες.

Disclaimer, δεν είμαι προγραμματιστής, μηχανικός είμαι που χρησιμοποιώ προγραμματισμό ειδικά σε Prototyping.

έχεις άποψη ποια πλατφόρμα εκμάθησης να ακολουθήσει? Κάτι άλλο εκτός udemy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

έχεις άποψη ποια πλατφόρμα εκμάθησης να ακολουθήσει? Κάτι άλλο εκτός udemy?

Coursera, ακόμα και όσα είναι πληρωτά για πτυχίο, έχει επιλογή Audit που απλά παρακολουθείς και δεν παραδίδεις εργασίες. (Είναι ακριβά, μπορεί και 1500άρικα το κάθε πτυχίο γιατί είναι Stanford).

Παράλληλα θα πρότεινα και κάτι biased, μιας που είναι το αντικείμενό μου.

Δεν βλέπει λίγο και AI projects; Έχει τον προγρααμματισμό και είναι λίγο πιο "ουάου" στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2022 στις 9:56 ΠΜ, Sheogorath είπε

η python ευκολότερη αλλά κυρίως για χαζοεφαρμογές ή prototyping.

Είσαι τρελά λάθος αν πιστεύεις πως η Python είναι για χαζοεφαρμογές ή protos. Πάνω από 8 στις 10 εταιρείες εδώ στην Αμερική - περιλαμβανομένου NASA, SPACEX, BLUE ORIGIN - χρησιμοποιούν κυρίως Python. Tα Calibration Matrices για το James Webb telescope, είναι αποκλειστικά γραμμένα σε Python. 

Καλή και ωραία η C++ αλλά δεν κάνεις advance algorithm design εκεί. Θέλεις κάτι που να σου επιτρέψει να συγκεντρωθείς στο πρόβλημα, όχι στο πως διάολο πρέπει να κάνεις declare το variable για να μη σου σκάσει πάνω στο execution. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Αν θέλει πέρα απ' την Python να δει και κάτι πιο βαρύ, ας ρίξει και μια ματιά στη Go.

Αυτό. Ασε τη C++ . Python για αρχή και μετά αν θέλει να πέσει στα "βαριά", Go, Java η C# (.net) για enterprise η javascript (εννοείται με κάποιο framework) για web. 

Στις 4/1/2022 στις 7:56 ΜΜ, Sheogorath είπε

η python ευκολότερη αλλά κυρίως για χαζοεφαρμογές ή prototyping.

Έτσι την παρουσιάζουν τα ελληνικά Πανεπιστήμια (γιατί δεν γνωρίζουν να την πάνε παρακάτω). Μια χαρά γλώσσα είναι, με τεράστιο community και άπειρες εφαρμογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, The_Mentor είπε

Είσαι τρελά λάθος αν πιστεύεις πως η Python είναι για χαζοεφαρμογές ή protos. Πάνω από 8 στις 10 εταιρείες εδώ στην Αμερική - περιλαμβανομένου NASA, SPACEX, BLUE ORIGIN - χρησιμοποιούν κυρίως Python. Tα Calibration Matrices για το James Webb telescope, είναι αποκλειστικά γραμμένα σε Python. 

Καλή και ωραία η C++ αλλά δεν κάνεις advance algorithm design εκεί. Θέλεις κάτι που να σου επιτρέψει να συγκεντρωθείς στο πρόβλημα, όχι στο πως διάολο πρέπει να κάνεις declare το variable για να μη σου σκάσει πάνω στο execution. 

Εγώ χθες  άκουγα πάντως στο Podcast Lex Friedman - Elon Musk πως στην Tesla o autopilot είναι σε  δικό τους κώδικα C++ με ειδικούς Compiler κτλ κτλ λόγω  optimization.

Δεν διαφωνώ ότι η C++ κτλ είναι δύσχρηστες, αλλά αν φτάσεις σε σημείο να γράφεις optimized dedicated κώδικα, αυτός δεν είναι (δυστυχώς) σε Python.
Μην παρεξηγηθώ, και εγώ Python δουλεύω.

1 ώρα πριν, filip123go είπε

Αυτό. Ασε τη C++ . Python για αρχή και μετά αν θέλει να πέσει στα "βαριά", Go, Java η C# (.net) για enterprise η javascript (εννοείται με κάποιο framework) για web. 

Έτσι την παρουσιάζουν τα ελληνικά Πανεπιστήμια (γιατί δεν γνωρίζουν να την πάνε παρακάτω). Μια χαρά γλώσσα είναι, με τεράστιο community και άπειρες εφαρμογές. 

 

https://www.preprints.org/manuscript/202012.0516/v1/download

image.png.11832e3b3a91235a3bfb7fa1b0a609e6.png

τυχαίο πίνακα  έβαλα, σε άλλα έχουν τάξη μεγέθους διαφορά, δες το paper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Εγώ χθες  άκουγα πάντως στο Podcast Lex Friedman - Elon Musk πως στην Tesla o autopilot είναι σε  δικό τους κώδικα C++ με ειδικούς Compiler κτλ κτλ λόγω  optimization.

Δεν διαφωνώ ότι η C++ κτλ είναι δύσχρηστες, αλλά αν φτάσεις σε σημείο να γράφεις optimized dedicated κώδικα, αυτός δεν είναι (δυστυχώς) σε Python.
Μην παρεξηγηθώ, και εγώ Python δουλεύω.

 

https://www.preprints.org/manuscript/202012.0516/v1/download

image.png.11832e3b3a91235a3bfb7fa1b0a609e6.png

τυχαίο πίνακα  έβαλα, σε άλλα έχουν τάξη μεγέθους διαφορά, δες το paper.

Τι μου συγκρίνεις ρε φίλε, python με C++ ;; Είμαστε σοβαροί;; Η C++ μόνο με Go μπορεί να συγκριθεί σε ταχύτητα. (Και πάλι με χίλιες δυο προϋποθέσεις!! )  

Η C++ είναι για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Hardware drivers, Robotics, και άμεση αλληλεπίδραση ανθρώπου με μηχανή (neuralink) . Γενικώς όπου θες σχεδόν άμεση απόκριση. O Elon έχει φαγωθεί στα podcasts για την C++ επειδή οι εταιρείες του δουλεύουν με C++ (και καλά κάνουν) και δεν μπορεί να βρει devs για τη γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, filip123go είπε

Τι μου συγκρίνεις ρε φίλε, python με C++ ;; Είμαστε σοβαροί;; Η C++ μόνο με Go μπορεί να συγκριθεί σε ταχύτητα. (Και πάλι με χίλιες δυο προϋποθέσεις!! )  

Η C++ είναι για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Hardware drivers, Robotics, και άμεση αλληλεπίδραση ανθρώπου με μηχανή (neuralink) . Γενικώς όπου θες σχεδόν άμεση απόκριση. O Elon έχει φαγωθεί στα podcasts για την C++ επειδή οι εταιρείες του δουλεύουν με C++ (και καλά κάνουν) και δεν μπορεί να βρει devs για τη γλώσσα.

Όταν θες σταθερότητα και ταχύτητα αναγκαστικά πας σε κάποιες γλώσσες.

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις τον τρόπο σου γιατί και μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, και δεν μιλάς σωστά στους συνομιλητές σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Όταν θες σταθερότητα και ταχύτητα αναγκαστικά πας σε κάποιες γλώσσες.

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις τον τρόπο σου γιατί και μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, και δεν μιλάς σωστά στους συνομιλητές σου.

Εχείς δίκιο, με συγχαρείς για τον τρόπο μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Εχείς δίκιο, με συγχαρείς για τον τρόπο μου.

[spoiler]

Cool, μερικά παρεξηγούνται απο τα γραπτά. Εξάλλου δεν διαφωνούμε σε κάτι ουσιαστικό. 

Και εγώ Python δουλεύω/υποστηρίζω.

[/spoiler]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...