Προς το περιεχόμενο

το thread του fritzbox! 7530 ax (wifi 6)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 hours ago, blitzNikos said:

Έχω το μεγάλο αδελφάκι του, το 7590 ΑΧ με cosmote και ακριβώς το ίδιο θέμα! Δεν λειτουργεί η 4η θύρα LAN.

Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, μόνο τα πολύ βασικά, οπότε μπορεί να κάνω λάθος. Υποψιάζομαι, λοιπόν, μήπως έχει κάποια σχέση ότι το βασικό router της cosmote, το γνωστό Speedport entry 2i/plus, έχει 3+1 θύρες LAN, οπότε το αυτόματο σετάρισμα της cosmote, κάπου "ξεχνάει" την 4η θύρα LAN του fritz...

4η θυρα ισον stb.ισως να μην αλλαζει απο το interface αλλα απο το config file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2022 στις 2:55 ΜΜ, takislz είπε

https://www.adslgr.com/forum/threads/1011018-fritz!box-7490-OTE-TV?p=6440312#post6440312

Ακολουθείται την διαδικασία και ενεργοποιήτε η lan 4.

Ευχαριστώ, θα προσπαθήσω να το κάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/07/2022 at 13:21, xtrmsnpr said:

 

Στο home network->network δεν βρίσκω κάτι αν είναι εκεί.

2)Το advanced view τί κάνει; Δε βλέπω κάποια αλλαγή στο interface.

3)Το QoS του να υποθέσω είναι στο Priorization αν το βρήκα σωστά εδώ.

4)To "dmz" (δεν έχει) βρήκα πώς το ενεργοποιείς οκ. Το NAT είναι και αυτό διαφορετικά κάπου κρυμμένο;

5) Τα firewall settings δε βρήκα.

6) Το ip6v το χρειάζομαι κάπου; Να το ενεργοποιήσω; Και αν ναι, ποιές οι ρυθμίσεις του;

2. εμφανιζει καποιες καρτελλες και καποια πραγματα παραπανω.οχι παντου.

4.το εχει αλλιως το dmz και οχι ως dmz αν το googlareis.

6.αναλογως τι θες να κανεις.μπορει και οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σαν survival freak που είμαι, λέω να προετοιμαστώ για τις επερχόμενες διακοπές ρεύματος (ακόμα και αν δεν είναι προγραμματισμένες, θυμάμαι και πέρισυ που με φόρτο έπεφτε κανα δύο ώρες στο Χαλάνδρι).

Οπότε, αναζητώ USB 4G/LTE Stick για να καρφώσω σαν failover στο 7590AX, οπότε αν πέσει το ρεύμα και κόψουν και στην καμπίνα με την οπτική ίνα, να έχω αυτό. Θα αναβαθμίσω και το UPS που έχω dedicated στο router/ONT για να σηκώνει αυτά τα δύο κανα 5 ωρο (λέω για ενα 1000VA, θα δω Wh και καταναλώσεις και επανέρχομαι).

Οπότε η ερώτηση, τι μπορώ να βάλω αν ξέρει κανένας σε 4G/LTE stick, με cosmote data card, και να ειναι συμβατο με το AVM. Είναι θέμα chipset του stick, παίζουν όλα, υπάρχουν καλά και κάκα (ποιότητα λήψης κτλ); Θα ψάξω και εγώ , αλλα έλεγα αν υπάρχει κάποιος που το κάνει ήδη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chuckie667 είπε

Σαν survival freak που είμαι, λέω να προετοιμαστώ για τις επερχόμενες διακοπές ρεύματος (ακόμα και αν δεν είναι προγραμματισμένες, θυμάμαι και πέρισυ που με φόρτο έπεφτε κανα δύο ώρες στο Χαλάνδρι).

Οπότε, αναζητώ USB 4G/LTE Stick για να καρφώσω σαν failover στο 7590AX, οπότε αν πέσει το ρεύμα και κόψουν και στην καμπίνα με την οπτική ίνα, να έχω αυτό. Θα αναβαθμίσω και το UPS που έχω dedicated στο router/ONT για να σηκώνει αυτά τα δύο κανα 5 ωρο (λέω για ενα 1000VA, θα δω Wh και καταναλώσεις και επανέρχομαι).

Οπότε η ερώτηση, τι μπορώ να βάλω αν ξέρει κανένας σε 4G/LTE stick, με cosmote data card, και να ειναι συμβατο με το AVM. Είναι θέμα chipset του stick, παίζουν όλα, υπάρχουν καλά και κάκα (ποιότητα λήψης κτλ); Θα ψάξω και εγώ , αλλα έλεγα αν υπάρχει κάποιος που το κάνει ήδη!

 

στο 7530ax εγραψα, λαθος, μπορει να μεταφερθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Chuckie667 said:

Σαν survival freak που είμαι, λέω να προετοιμαστώ για τις επερχόμενες διακοπές ρεύματος (ακόμα και αν δεν είναι προγραμματισμένες, θυμάμαι και πέρισυ που με φόρτο έπεφτε κανα δύο ώρες στο Χαλάνδρι).

Οπότε, αναζητώ USB 4G/LTE Stick για να καρφώσω σαν failover στο 7590AX, οπότε αν πέσει το ρεύμα και κόψουν και στην καμπίνα με την οπτική ίνα, να έχω αυτό. Θα αναβαθμίσω και το UPS που έχω dedicated στο router/ONT για να σηκώνει αυτά τα δύο κανα 5 ωρο (λέω για ενα 1000VA, θα δω Wh και καταναλώσεις και επανέρχομαι).

Οπότε η ερώτηση, τι μπορώ να βάλω αν ξέρει κανένας σε 4G/LTE stick, με cosmote data card, και να ειναι συμβατο με το AVM. Είναι θέμα chipset του stick, παίζουν όλα, υπάρχουν καλά και κάκα (ποιότητα λήψης κτλ); Θα ψάξω και εγώ , αλλα έλεγα αν υπάρχει κάποιος που το κάνει ήδη!

 

αν παρεις καποιο γνωστο stick δυσκολα να πετυχεις ασυμβατοτητα.  απο την αλλη απλα μπορεις να κανεις hotspot  το κινητο σου μεχρι να ερθει το ρευμα

.το ειχα κανει νομιζω καποια στιγμη αλλα δεν θυμαμαι μοντελο.μετα το δοκιμασα με το 6890 που επαιρνε sim

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν παρεις καποιο γνωστο stick δυσκολα να πετυχεις ασυμβατοτητα.  απο την αλλη απλα μπορεις να κανεις hotspot  το κινητο σου μεχρι να ερθει το ρευμα

.το ειχα κανει νομιζω καποια στιγμη αλλα δεν θυμαμαι μοντελο.μετα το δοκιμασα με το 6890 που επαιρνε sim

Σωστό με το Hot Spot, αλλά είπα αφού έχω μια extra data sim που ξεχειμωνιάζει μαζί μου (και καλοκαίρι εξοχικό), να δοκιμάσω με τον τρόπο αυτό 😉

Μελέτη λοιπόν, και ενημερώνω όταν το βάλω πάνω και παίξει. Θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/09/2022 at 21:51, Chuckie667 said:

Σωστό με το Hot Spot, αλλά είπα αφού έχω μια extra data sim που ξεχειμωνιάζει μαζί μου (και καλοκαίρι εξοχικό), να δοκιμάσω με τον τρόπο αυτό 😉

Μελέτη λοιπόν, και ενημερώνω όταν το βάλω πάνω και παίξει. Θενκς!

καλα ναι σιγουρα το να μπει σε ενα ρουτερ ειναι πολυ καλυτερη λυση απο το να την εχεις Hotspot σε ενα κινητο ειδικα αν ειναι για καθημερινη χρηση. ενημερωσε μας αν βαλεις καποιο Usb stick.

On 08/09/2022 at 13:12, Chuckie667 said:

στο 7530ax εγραψα, λαθος, μπορει να μεταφερθει?

ειτε 7530 ειτε 7590 ειτε τα αντιστοιχα σε ax ειναι το ιδιο λειτουργικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω το 7530ax. Το χρησιμοποιώ και σαν βάση για το panadonic dect που έχω. Το πρόβλημα είναι ότι ΟΛΕΣ οι κλήσεις από το σταθερό, είτε είναι εισερχόμενες είτε εξερχόμενες, πέφτουν κάπου γύρω στα 10-11 λεπτά. 

Το κάνει σε όλες τις κλήσεις. Καμιά δεν έχει πάει πάνω από 13-14 λεπτά. 

Έχω παίξει με τις ρυθμίσεις αλλά δεν βγάζω άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2022 στις 9:51 ΜΜ, Chuckie667 είπε

Σωστό με το Hot Spot, αλλά είπα αφού έχω μια extra data sim που ξεχειμωνιάζει μαζί μου (και καλοκαίρι εξοχικό), να δοκιμάσω με τον τρόπο αυτό 😉

Μελέτη λοιπόν, και ενημερώνω όταν το βάλω πάνω και παίξει. Θενκς!

Το προσπαθησες τελικα?

Θελω την αποψη σας.

Ειμαι σε αναζητηση 4g stick (huawei ή zte), ωστε σε περιπτωση που δε δουλευει το ιντερνετ να αναλαβει το στικακι και να δωσει τηλεφωνια για να εχει επικοινωνια ο συναγερμος. Το σκεφτομαι σωστα? Δινει τηλεφωνια το στικακι ή μονο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not yet, πηρα προς το παρον ενα UPS 2000VA/1200w να σηκωνει Fritz και ONT μόνο. Μεταχειρω, με νεες μπαταριες, απο φιλο/αδελφο. Μερος αυτου πληρωθηκε μεσω ανταλλακτικης οικονομιας και IOU.

Τελος του μηνα η αγορα του στικ,προς το παρον πληρωσα και back to school, back to κομμωτηριο, σχολεια, φροντιστηρια, δόση δανειου, σφαιρες για το σκοπευτηριο (ως αποηχος των προηγουμενων - να ξεδωσω), γενεθλια γυναικας (….), ΔΕΗ (….) καιδενξερωγωτιαλλο, εμεινα με 5 σεντς. Υπομονη αδελφια, θα επανελθω με νεα τον Οκτωβρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχωρεστε μου το οφφ τοπικ.

Ησουν αναλυτικοτατος! Εμενα μου φευγουν τα λεφτα και δεν ξερω και που πανε! 

Οσο για το στικακι, το σκεφτομαι απο το Μαιο που πηρα το fritz. Να ειμαστε καλα, να τα συζηταμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ICE-T είπε

τελικά έχει Broadcom 3πυρηνο επεξεργαστή το 7530AX η είναι  ο ίδιος επεξεργαστής με το 7530?

Το 7530ΑΧ φοράει Broadcom. To 7530 νομίζω είναι Lantiq.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...