Προς το περιεχόμενο

το thread του fritzbox! 7530 ax (wifi 6)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω δοκιμασει τα παντα(νομιζω). Τικαρισμενα ολα να κανει register την τηλεφωνια, να ειναι μεσω ιντερνετ κλπ. Οι ρυθμισεις οπως ηταν οταν επαιζε στον προηγουμενο ελεγχο που του εκανα πριν κανα 3μηνο. Δοκιμασα με apn backup και backupdp ( σε αυτα δε μου εδινε καθολου ιντερνετ). Βαλε βγαλε το στικακι στον η-υ και τσεκαρισμα ολες τις ρυθμισεις. Τελικα πηρα 13888 και το εδωσαν βλαβη τηλεφωνιας στο internet backup.

Υποπτευομαι μηπως πειραξαν κατι σε καποιο update του fritz. Κατι αλλο που προσεξα ειναι πως δε μου ανοιγει τη σελιδα του stick στο 192.168.8.1 οταν ενεργοποιειται ως failover. Δεν ξερω αν σας λεει κατι αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 16/06/2023 at 18:53, DimitrisM. said:

Εχω δοκιμασει τα παντα(νομιζω). Τικαρισμενα ολα να κανει register την τηλεφωνια, να ειναι μεσω ιντερνετ κλπ. Οι ρυθμισεις οπως ηταν οταν επαιζε στον προηγουμενο ελεγχο που του εκανα πριν κανα 3μηνο. Δοκιμασα με apn backup και backupdp ( σε αυτα δε μου εδινε καθολου ιντερνετ). Βαλε βγαλε το στικακι στον η-υ και τσεκαρισμα ολες τις ρυθμισεις. Τελικα πηρα 13888 και το εδωσαν βλαβη τηλεφωνιας στο internet backup.

Υποπτευομαι μηπως πειραξαν κατι σε καποιο update του fritz. Κατι αλλο που προσεξα ειναι πως δε μου ανοιγει τη σελιδα του stick στο 192.168.8.1 οταν ενεργοποιειται ως failover. Δεν ξερω αν σας λεει κατι αυτο...

μια λυση θα ηταν να βαλεις το παλιο firmware αν το βρεις καπου ωστε να δεις αν θα εχεις το ιδιο θεμα ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/06/2023 at 11:37, DimitrisM. said:

Σκεφτομαι να ανοιξω κι ενα ticket στην avm… 

καλα δεν χανεις κατι να δεις τι θα σου πουν.αν και ο οτε θα πρεπε να ξερε περισσοτερα αφου ολα τα Fritz θα εχουν αναβαθμιστει.συν οτι μπορουν να το κανουν και αυτοι δοκιμη. εσενα η μονη δοκιμη ειναι το παλιο firmware που δεν ειναι παντα ευκολο να το βρεις.υπαρχουν απλα θελει λιγο ψαξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cosmote δεν εχει ιδεα τι τους γινεται, δυστυχως. Μετα απο προσπαθειες επικοινωνιας με καποιον τεχνικο απο καποιο τεχνικο τμημα, αν δεν εχεις ιντερνετ backup δε μπορουν να το δηλωσουν βλαβη. Αρα ανοιγω τικετ στην avm, μηπως εχω απο εκει καποια τυχη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DimitrisM. said:

Η cosmote δεν εχει ιδεα τι τους γινεται, δυστυχως. Μετα απο προσπαθειες επικοινωνιας με καποιον τεχνικο απο καποιο τεχνικο τμημα, αν δεν εχεις ιντερνετ backup δε μπορουν να το δηλωσουν βλαβη. Αρα ανοιγω τικετ στην avm, μηπως εχω απο εκει καποια τυχη…

ενημερωσε plz με οτι νεοτερο.εσυ μπορεις να δοκιμασεις και hard reset  αν εχεις ορεξη και ξανα απο την αρχη το  setup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι που θελω να αποφυγω! Αν ηξερα οτι θα εκανα hard reset και θα επαιζε, να το εκανα. Αλλα τωρα...χαχα. Θα ενημερωσω αμεσα. Σημερα-αυριο θα κατσω να ανοιξω τικετ στην avm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, DimitrisM. said:

Αυτο ειναι που θελω να αποφυγω! Αν ηξερα οτι θα εκανα hard reset και θα επαιζε, να το εκανα. Αλλα τωρα...χαχα. Θα ενημερωσω αμεσα. Σημερα-αυριο θα κατσω να ανοιξω τικετ στην avm.

μπορεις να κανεις hard reset αφου σωσεις το Configuration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, μετά από την πρόσφατη κακοκαιρία, το μόντεμ πέθανε.
Αναβοσβήνει μόνο το power/dsl συνεχώς με το led του wan μόνο σταθερά αναμενόμενο.
Όσα reboot και να το έκανα δε λέει να συνδεθεί στο ίντερνετ.

Όταν συνδεθώ στο interface του, μου εμφανίζει το μήνυμα:

" No dsl connection has been established
Please check the cables to the telephone jack (TAE) and the building electrical wiring"

Έπεσε ένας κεραυνός αρκετά κοντά, και το μυαλό μου πήγε ότι μπορεί να "κάηκε", αλλά έχω πολυπριζο ασφαλείας. Λογικά πέρασε από το καλώδιο του τηλεφώνου.

Δοκιμάζοντας το μόντεμ του ΟΤΕ,το zte H1600, αυτό συγχρονίζει μια χαρά.
Ήρθε και χθες τεχνικός σπίτι και επιβεβαίωσε τους φόβους, ότι το fritzbox μας άφησε χρόνους, μέσα σε 11 μήνες από την αγορά του. Το έκανα και factory reset, όμως πάλι τίποτα.
Ελπίζω να το καλύπτει η εγγύηση του eshop, το έστειλα πίσω να το δουν.

btw πήρα αυτό το πολύπριζο ασφαλείας με τις θύρες για τηλέφωνο. Θα χάνω πολύ στη γραμμή;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2023 at 03:18, xtrmsnpr said:

Δυστυχώς, μετά από την πρόσφατη κακοκαιρία, το μόντεμ πέθανε.
Αναβοσβήνει μόνο το power/dsl συνεχώς με το led του wan μόνο σταθερά αναμενόμενο.
Όσα reboot και να το έκανα δε λέει να συνδεθεί στο ίντερνετ.

Όταν συνδεθώ στο interface του, μου εμφανίζει το μήνυμα:

" No dsl connection has been established
Please check the cables to the telephone jack (TAE) and the building electrical wiring"

Έπεσε ένας κεραυνός αρκετά κοντά, και το μυαλό μου πήγε ότι μπορεί να "κάηκε", αλλά έχω πολυπριζο ασφαλείας. Λογικά πέρασε από το καλώδιο του τηλεφώνου.

Δοκιμάζοντας το μόντεμ του ΟΤΕ,το zte H1600, αυτό συγχρονίζει μια χαρά.
Ήρθε και χθες τεχνικός σπίτι και επιβεβαίωσε τους φόβους, ότι το fritzbox μας άφησε χρόνους, μέσα σε 11 μήνες από την αγορά του. Το έκανα και factory reset, όμως πάλι τίποτα.
Ελπίζω να το καλύπτει η εγγύηση του eshop, το έστειλα πίσω να το δουν.

btw πήρα αυτό το πολύπριζο ασφαλείας με τις θύρες για τηλέφωνο. Θα χάνω πολύ στη γραμμή;
 

μια χαρα θα στο καλυψουν.δεν χρειαζεται να πεις οτι εφαγε κεραυνο.αλλιως το στελνεις και πισω στην avm στην γερμανια.δυστυχως πολλες φορες καιγονται το chipset του dsl απο τους κεραυνους και Overvoltage που περνανε απο τα τηλεφωνικα καλωδια.

βαλε το πολυπριζο και δες ποσο ειχες πριν το συνδεσεις και ποσο μετα. δες δηλαδη Margin,attenuation,current rate,max rate.

Μπορει και να μην εχεις θεμα αλλα μπορει να στο σκισει κιολας.το πιο πιθανο ειναι να μην χασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2023 στις 3:16 ΜΜ, poulinos είπε

μια χαρα θα στο καλυψουν.δεν χρειαζεται να πεις οτι εφαγε κεραυνο.αλλιως το στελνεις και πισω στην avm στην γερμανια.δυστυχως πολλες φορες καιγονται το chipset του dsl απο τους κεραυνους και Overvoltage που περνανε απο τα τηλεφωνικα καλωδια.

βαλε το πολυπριζο και δες ποσο ειχες πριν το συνδεσεις και ποσο μετα. δες δηλαδη Margin,attenuation,current rate,max rate.

Μπορει και να μην εχεις θεμα αλλα μπορει να στο σκισει κιολας.το πιο πιθανο ειναι να μην χασεις.

Καλημέρα. Μόλις ήρθε μήνυμα από το eShop (μια βδομάδα+ μετά) ότι θα το στείλουν στην αντιπροσωπεία και θα με ενημερώσουν για τη κάλυψη της εγγύησης του....δε ξέρω τι σημαίνει αυτό.

Τώρα έχω πάρει το speedport plus2 και το έχω βάλει στο σπίτι, μαζί με το πολυπριζο ασφαλείας, δεν έχει χάσει ιδιαίτερα κάτι. Τώρα καμία βδομάδα που το έχω έχει κάνει 3-4 reboots το μόντεμ, δε ξέρω αν είναι από εκεί ή φταίει κάτι άλλο.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/06/2023 at 09:17, xtrmsnpr said:

Καλημέρα. Μόλις ήρθε μήνυμα από το eShop (μια βδομάδα+ μετά) ότι θα το στείλουν στην αντιπροσωπεία και θα με ενημερώσουν για τη κάλυψη της εγγύησης του....δε ξέρω τι σημαίνει αυτό.

Τώρα έχω πάρει το speedport plus2 και το έχω βάλει στο σπίτι, μαζί με το πολυπριζο ασφαλείας, δεν έχει χάσει ιδιαίτερα κάτι. Τώρα καμία βδομάδα που το έχω έχει κάνει 3-4 reboots το μόντεμ, δε ξέρω αν είναι από εκεί ή φταίει κάτι άλλο.

αν θυμαμαι καλα ειχαν αναφερει οτι απο τα 5 χρονια εγγυηση τα 2 πρωτα τα καλυπτει το καταστημα/αντιπροσωπεια και τα αλλα 3 μετα η Fritz. απλα ναι ισως χρειαστει να το στειλεις γερμανια.σε καθε περιπτωση η αλλαγή θα γινει μην ανησυχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν θυμαμαι καλα ειχαν αναφερει οτι απο τα 5 χρονια εγγυηση τα 2 πρωτα τα καλυπτει το καταστημα/αντιπροσωπεια και τα αλλα 3 μετα η Fritz. απλα ναι ισως χρειαστει να το στειλεις γερμανια.σε καθε περιπτωση η αλλαγή θα γινει μην ανησυχεις.

Κατάλαβα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα δούμε τι θα πούνε λοιπόν. Αλλιώς όταν μου το στείλουν πίσω, θα το στείλω στην avm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, xtrmsnpr said:

Κατάλαβα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα δούμε τι θα πούνε λοιπόν. Αλλιώς όταν μου το στείλουν πίσω, θα το στείλω στην avm.

εχω στειλει μια φορα στην avm και μου το ειχαν αλλαξει.ηταν demo unit αλλα δεν αλλαζει κατι.δεν ειχε κοπει το πλαστικο εκει που ηταν το Usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαίρετε, έκανα τη χαζομάρα και παρήγγειλα το συγκεκριμένο router πριν διαβάσω αναλυτικά τα νήματα εδώ (και του απλού 7530 εννοώ). Λέω χαζομάρα γιατί δεν είχα καταλάβει ότι υπάρχει διεθνής έκδοση και κάποιες άλλες. Πήρα από ebay και είναι μάλλον γερμανικό, παρασύρθηκα από την τιμή, 110 ευρώ σφραγισμένο. Υπάρχει κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει και με ποιο τρόπο; Να σημειώσω ότι δεν το έχω παραλάβει ακόμη και ακόμη κι όταν το παραλάβω δε θα το χρησιμοποιήσω άμεσα γιατί δεν είναι έτοιμο ακόμη το σπίτι που θα μετακομίσω. Υπάρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσω χωρίς πρόβλημα με κάποιο είδος γραμμής ή με κάποια εταιρεία; Αν δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν Modem, θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν router κλπ συνδέοντας το μέσω gigabit πόρτας με το όποιο modem θα πάρω από την όποια εταιρεία;

Τα γράφω αυτά γιατί κάπου είδα ότι η διαφορά είναι ότι η γερμανική έκδοση είναι για Annex B.  Είναι το μόνο που διαφέρει; 

Θα χαρώ να ακούσω τις εμπειρίες σας (και το κράξιμό σας!)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...