Προς το περιεχόμενο

το thread του fritzbox! 7530 ax (wifi 6)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, galanta said:

Χαίρετε, έκανα τη χαζομάρα και παρήγγειλα το συγκεκριμένο router πριν διαβάσω αναλυτικά τα νήματα εδώ (και του απλού 7530 εννοώ). Λέω χαζομάρα γιατί δεν είχα καταλάβει ότι υπάρχει διεθνής έκδοση και κάποιες άλλες. Πήρα από ebay και είναι μάλλον γερμανικό, παρασύρθηκα από την τιμή, 110 ευρώ σφραγισμένο. Υπάρχει κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει και με ποιο τρόπο; Να σημειώσω ότι δεν το έχω παραλάβει ακόμη και ακόμη κι όταν το παραλάβω δε θα το χρησιμοποιήσω άμεσα γιατί δεν είναι έτοιμο ακόμη το σπίτι που θα μετακομίσω. Υπάρχει τρόπος να το χρησιμοποιήσω χωρίς πρόβλημα με κάποιο είδος γραμμής ή με κάποια εταιρεία; Αν δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν Modem, θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν router κλπ συνδέοντας το μέσω gigabit πόρτας με το όποιο modem θα πάρω από την όποια εταιρεία;

Τα γράφω αυτά γιατί κάπου είδα ότι η διαφορά είναι ότι η γερμανική έκδοση είναι για Annex B.  Είναι το μόνο που διαφέρει; 

Θα χαρώ να ακούσω τις εμπειρίες σας (και το κράξιμό σας!)

Ευχαριστώ

Το annex b ειναι στο adsl οποτε αν το θες για vdsl δεν θα εχεις θεμα.ειχε πεσει ενα fritz στα χερια μου το οποιο δεν ειχε international firmware.Πηγα να το περασω με 1002 τροπους αλλα δεν περαστηκε.κανονικα υπηρχε μια διαδικασια που μπορουσες να το αλλαξεις αλλα δεν επαιξε.επισης επειδη το firmware ειναι πλεον κοινο πιστευα οτι θα παιξει αλλα παλι δεν επαιξε.σε καθε περιπτωση το internet θα παιξει μια χαρα.προβλημα θα εχεις το να παιξει αυτοματα η τηλεφωνια voip σε cosmote.απλα εκει μπορεις να την περασεις manual.κατα τα αλλα θα παιξει μια χαρα σε ολα τα υπολοιπα. δεν εχει να σε κραξουμε.πολυς κοσμος την εχει πατισει.βλακεια για μενα που εχουν βγαλει ξεχωριστη int και ξεχωριστη De εκδοση. η int εχει και annex a και annex b. κατα τα αλλα και σαν vdsl θα παιξει αλλα και σαν wan δηλαδη router. κανω ενα cast και τον @jkoukos Που τα εχει πιο φρεσκα και πιο πολυ εμπειρια στα firmwares. σε μενα παντως δεν ειχε παιξει το να καταφερω να κανω να εμφανιστουν οι ευρωπαικοι παροχοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το συγκεκριμένο μόντεμ και θέλω να πάρω να βάλω mesh μιας και δε μου δίνει τόσο σήμα όσο θα ήθελα. Συγκεκριμένα το ντουέτο Xiaomi Mesh System AX3000.

Σπίτι με 3 ορόφους και εσωτερικές σκάλες, ξύλινα πατώματα. Το μόντεμ βρίσκεται τέρμα πάνω στον 3ο στο γραφείο μου. Στον 2ο πάει οκ σήμα, στον 1ο είναι άσχημη η κατάσταση πόσο μάλλον στο μπαλκόνι του και στην αυλή.
Θα χρειαστώ να πάρω 3 συσκευές mesh μια για κάθε όροφο; Ρωτάω γιατί γράφει ότι έχει mesh το μόντεμ, οπότε κάτι δεν καταλαβαίνω.
Αν πάρω 3 mesh θα πρέπει να συνδέσω το ένα με καλώδιο στο μόντεμ, οπότε θα έχω μια συσκευή mesh δίπλα στο μόντεμ, μια ασύρματη στον 2ο όροφο και μια ασύρματη στον 1ο?
Αν όχι, τότε αν αγοράσω 2 mesh συσκευές είναι οκ; Και η εγκατάσταση τους να είναι μια mesh ασύρματη συσκευή στον 2ο όροφο και μια ασύρματη στον 1ο;
ή πρέπει μια mesh συσκευή οπωσδήποτε να είναι πάντα συνδεδεμένη με καλώδιο πάνω στο modem;

Κάποιο tip @poulinos παρακαλώ.
 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/02/2024 at 03:03, xtrmsnpr said:

Έχω το συγκεκριμένο μόντεμ και θέλω να πάρω να βάλω mesh μιας και δε μου δίνει τόσο σήμα όσο θα ήθελα. Συγκεκριμένα το ντουέτο Xiaomi Mesh System AX3000.

Σπίτι με 3 ορόφους και εσωτερικές σκάλες, ξύλινα πατώματα. Το μόντεμ βρίσκεται τέρμα πάνω στον 3ο στο γραφείο μου. Στον 2ο πάει οκ σήμα, στον 1ο είναι άσχημη η κατάσταση πόσο μάλλον στο μπαλκόνι του και στην αυλή.
Θα χρειαστώ να πάρω 3 συσκευές mesh μια για κάθε όροφο; Ρωτάω γιατί γράφει ότι έχει mesh το μόντεμ, οπότε κάτι δεν καταλαβαίνω.
Αν πάρω 3 mesh θα πρέπει να συνδέσω το ένα με καλώδιο στο μόντεμ, οπότε θα έχω μια συσκευή mesh δίπλα στο μόντεμ, μια ασύρματη στον 2ο όροφο και μια ασύρματη στον 1ο?
Αν όχι, τότε αν αγοράσω 2 mesh συσκευές είναι οκ; Και η εγκατάσταση τους να είναι μια mesh ασύρματη συσκευή στον 2ο όροφο και μια ασύρματη στον 1ο;
ή πρέπει μια mesh συσκευή οπωσδήποτε να είναι πάντα συνδεδεμένη με καλώδιο πάνω στο modem;

Κάποιο tip @poulinos παρακαλώ.
 

αν βαλεις fritz mesh τοτε η πρωτη συσκευη το πρωτο repeater δεν χρειαζεται να ειναι με καλωδιο πανω στο fritz!box. αν παρεις ομως αλλη εταιρεια τοτε κλεινεις το wifi στο fritz και η πρωτη συσκευη παει με καλωδιο πανω στο fritz!box. και καλο θα ειναι να οριστουν ως access points και οχι ως router αφου το κομματι του router το κανει το fritz. οπουδηποτε πεσει καλωδιο εννοειται οτι καλοδεχουμενο ειναι διοτι θα παιζει πιο σταθερα και με λιγοτερες καθυστερησεις κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poulinos είπε

αν βαλεις fritz mesh τοτε η πρωτη συσκευη το πρωτο repeater δεν χρειαζεται να ειναι με καλωδιο πανω στο fritz!box. αν παρεις ομως αλλη εταιρεια τοτε κλεινεις το wifi στο fritz και η πρωτη συσκευη παει με καλωδιο πανω στο fritz!box. και καλο θα ειναι να οριστουν ως access points και οχι ως router αφου το κομματι του router το κανει το fritz. οπουδηποτε πεσει καλωδιο εννοειται οτι καλοδεχουμενο ειναι διοτι θα παιζει πιο σταθερα και με λιγοτερες καθυστερησεις κτλ.

Κατανοητό! 
Ευχαριστώ! Θα το κάνω, αλλά όχι με της avn, είναι πολλά τα λιεφτά.
Πέρα αυτό δίπλα στο μόντεμ που θα μπει, στα άλλα δε γίνεται να κατέβει και να μπει καλώδιο.
Thx και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, xtrmsnpr said:

Κατανοητό! 
Ευχαριστώ! Θα το κάνω, αλλά όχι με της avn, είναι πολλά τα λιεφτά.
Πέρα αυτό δίπλα στο μόντεμ που θα μπει, στα άλλα δε γίνεται να κατέβει και να μπει καλώδιο.
Thx και πάλι.

δυστυχως ναι της avm δεν ειναι φτηνα.

αλλα αξιζουν συγκριτικα με αλλες εταιρειες.xioami,tp link κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

δυστυχως ναι της avm δεν ειναι φτηνα.

αλλα αξιζουν συγκριτικα με αλλες εταιρειες.xioami,tp link κτλ 

ισχύει, βλέπω και το 7530ax τί εργαλείο είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, xtrmsnpr said:

ισχύει, βλέπω και το 7530ax τί εργαλείο είναι!

Kai gia πολλα χρονια υποστηριξη με αναβαθμισεις.αλλα ναι η τιμη ειναι ...

καποια εχουν και 5 χρονια εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...