Προς το περιεχόμενο

H Nvidia ανακοίνωσε τη νέα GeForce RTX 3080 12GB


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, Nemo1776 said:

Η 6800χτ 256 δεν είναι η κάνω λάθος?

Ναι αλλά έχει το Infinity Cache για να αντισταθμίζει τη χασούρα στο memory bandwidth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω 1 νεφρο σε τιμη ευκαιριας(εκανα check up προχθες). Ανταλλασσω με την εν λογω καρτα και οτι διαφορα βγει τα δινω σε Bitcoin....

(εξοδα γιατρου δικα μου)...........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι αλλά έχει το Infinity Cache για να αντισταθμίζει τη χασούρα στο memory bandwidth.

Αυτό ισχύει αποκλειστικά μόνο αν συνδυάσεις την κάρτα με εναν επεξεργαστη 5000 σειράς η κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, johnmt2 said:

Αυτό ισχύει αποκλειστικά μόνο αν συνδυάσεις την κάρτα με εναν επεξεργαστη 5000 σειράς η κάνω λάθος;

Όχι, αυτό που σκέφτεσαι είναι το SAM (Smart Access Memory), αλλά δουλεύει και με Intel.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να τις πουλάνε, όσες εκδόσεις και να βγάζουν, τις πουλάνε όλες και δεν τους φτάνουν να καλύψουν τη ζήτηση. Ας είναι καλά οι minners και οι scalpers. Όλοι κοιτάνε το συμφέρον τους. Μοναδικοί χαμένοι οι gamers που σε αυτούς φτάνουν όσα κομμάτια έχουν περισσέψει, με τιμή στα άστρα. Σε όσους τρέχουν από τις τσέπες θα τις πάρουν. Οι άλλοι...

Τα ίδια και τα ίδια λέμε σε κάθε ανακοίνωση νέας κάρτας.

Τέτοιες ανακοινώσεις είναι πια μόνο και μόνο για να παρακολουθούμε την πρόοδο της τεχνολογίας, όπως πχ τι νέο μοντέλο έβγαλε η lamborghini στα αυτοκίνητα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτάσει στο σημείο να κοιτάω τα νέα για τις κάρτες γραφικών όπως κοιτάω μια ζωή τα νέα για τα supercars.Μαρέσει να γνωρίζω,τα θαυμάζω αλλά ξέρω πολύ καλά ότι 500.000+ για αμάξι δεν θα δώσω ποτέ.

Μέχρι πριν λίγο καιρό νευρίαζα που οι τιμές είναι στο θεό και δεν μπορούμε να δώσουμε 4-5 κατοστάρικα να ευχαριστηθούμε το χόμπι μας.Τώρα το έχω αποδεχτεί,μόλις καταρρεύσει σε απόδοση η 580 που έχω,ανεβάζουμε στα 200 την ταχύτητα του Internet και πάμε σε streaming να τελιώνουμε.Να ναι καλά η Microsoft και η Valve σε 1-2 χρόνια οι Streaming υπηρεσίες θα είναι τέλειες.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 3080 10GB ήδη στην Ελλάδα πωλούνται στα 1500€ - 3000€. 
Ας τους μείνουν στα ράφια. Τα ηλεκτρονικά δεν παίρνουν αξία με τον καιρό όπως πχ ο χρυσός ή ένα χειροποίητο κρυστάλλινο ποτήρι. (εκτός αν γίνουν συλλεκτικά)

Έχουν ξεφύγει και η αιτία είναι ότι κάποιοι ακόμα αγοράζουν σε αυτές τις εξωφρενικές τιμές. Το ίδιο ισχύει και σε άλλα προϊόντα τεχνολογίας ή μη αλλά εδώ το τερμάτισαν.

σ.σ. Αν είσαι Gamer μόνο κονσόλες ίσως. Μπορεί να μην έχεις τα πιο advanced γραφικά αλλά τουλάχιστον για μια 5ετία παίζεις αξιοπρεπώς όλους τους τίτλους. Βέβαια και εκεί οι τιμές δεν είναι φθηνές και κάποια παιχνίδια είναι μόνο για PC....

Οι streaming υπηρεσίες είναι η λύση αλλά στην Ελλάδα δεν ξέρω πότε θα υπάρχουν και αν θα είναι αξιοπρεπής.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sugizo είπε

Πραγματικό γεγονός πριν μερικές μέρες, αγοράζει συνάδελφος 3070 και την δίνει στο καπακι 120€ πάνω. Μετά από 2 ώρες βλέπει τον τύπο που την αγόρασε να την πουλάει αλλά 150€ πάνω. 

Ο κάθε τυχαίος μας έγινε scalper δυστυχώς.

ΣΔΟΕ που είσαι ;.. έχει ψωμάκι να ψάξεις στις αγγελίες 🤭😆 Ένα τσέκ να κάνει σε scalper λογαριασμούς με αδήλωτα έσοδα, θα γελάνε και οι πέτρες !

Κανονικά έπρεπε να υπήρχε σύστημα, 1 κάρτα γραφικών ανά ΑΦΜ. Εκεί θα έπεφτε ψαλίδα. Όταν θα τη πουλούσες να έπρεπε να έκανες δήλωση στην εφορία για να περαστεί το S/N στον επόμενο (όπως στα αυτοκίνητα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Οι 3080 10GB ήδη στην Ελλάδα πωλούνται στα 1500€ - 3000€. 
Ας τους μείνουν στα ράφια. Τα ηλεκτρονικά δεν παίρνουν αξία με τον καιρό όπως πχ ο χρυσός ή ένα χειροποίητο κρυστάλλινο ποτήρι. (εκτός αν γίνουν συλλεκτικά)

Έχουν ξεφύγει και η αιτία είναι ότι κάποιοι ακόμα αγοράζουν σε αυτές τις εξωφρενικές τιμές. Το ίδιο ισχύει και σε άλλα προϊόντα τεχνολογίας ή μη αλλά εδώ το τερμάτισαν.

σ.σ. Αν είσαι Gamer μόνο κονσόλες ίσως. Μπορεί να μην έχεις τα πιο advanced γραφικά αλλά τουλάχιστον για μια 5ετία παίζεις αξιοπρεπώς όλους τους τίτλους. Βέβαια και εκεί οι τιμές δεν είναι φθηνές και κάποια παιχνίδια είναι μόνο για PC....

Οι streaming υπηρεσίες είναι η λύση αλλά στην Ελλάδα δεν ξέρω πότε θα υπάρχουν και αν θα είναι αξιοπρεπής.

Εγώ κάρτα που καίει πάνω από 100-150 watt δεν αγοράζω.........

 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιστεύουν ότι οι τιμές θα ομαλοποιηθούν ή θα πέσουν τόσο δυστυχώς πλανώνται πλάνην οικτράν…από την στιγμή που βλέπουν ότι σε αυτά τα νούμερα υπάρχει απήχηση ότι και αν είναι αυτοί που τις αγοράζουν απλά θα υπάρξει ένα correction στις τιμές και θα πούμε και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...